Izpiti

prof. dr. Franjo Štiblar, prof. dr. Katarina Zajc

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
tincha08
Prispevkov: 31
Pridružen: 22. Okt 2012 19:11

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a tincha08 »

sama sem to napisala v izpit in je blo prav. Je pa čist preposto : produktivnost je P/F in rentabilnost je D/T kar je hkrati Pxc/F torej da je enako mora bit cena nujno 1.

kar se tiče tega izpita .. jst sm pri nalogi katero dobrino moramo obdavčiti pisala o slabih dobrinah
Uporabniški avatar
YouCan'tCatchMe
Prispevkov: 23
Pridružen: 09. Sep 2014 20:08

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a YouCan'tCatchMe »

tincha08 napisal/-a:sama sem to napisala v izpit in je blo prav. Je pa čist preposto : produktivnost je P/F in rentabilnost je D/T kar je hkrati Pxc/F torej da je enako mora bit cena nujno 1.

kar se tiče tega izpita .. jst sm pri nalogi katero dobrino moramo obdavčiti pisala o slabih dobrinah
Sama sem pisala o boljših, ker sem razmišljala, da te kupujejo tisti, ki velik del svojega dohodka porabijo za nakup boljših dobrin (luksuza), da če bi obdačcili slabe, bi blo to slabo, saj jih ljudje z nizkimi dohodki kupujejo v taki meri, da zanje porabijo pretežen del svojega dohodka .
Tako da se mi je zdelo, da se s to rešitvijo prerazdeli breme davka, ker hrana in podobno je nujna, luksuz pa ne (golf zogice...).
Zadnjič spremenil YouCan'tCatchMe, dne 04. Mar 2015 12:01, skupaj popravljeno 1 krat.
tincha08
Prispevkov: 31
Pridružen: 22. Okt 2012 19:11

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a tincha08 »

Jst sm ravno obratno pisala o slabih. navezovala sem na njihovo elastičnost in togost povpraševanja po slabih dobrinah, ker so uporabniki le teh najbolj odvisni. Poleg tega sem opisovala tudi kako zmanjšanje dohodka (kot posledica dodatnih davkov) vpliva na količino slabih dobrin - dohodkovni in substitucijski učinek. To je moje mnenje. Edino kar bi dodala pri odgovoru, je to, da je tako obdavčevanje že dobro za proračun, ampak ni sprejemljivo zaradi socialnih ciljev države.
Uporabniški avatar
YouCan'tCatchMe
Prispevkov: 23
Pridružen: 09. Sep 2014 20:08

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a YouCan'tCatchMe »

4. naloga:
Država želi povišati prihodke v proračun tako, da bi zvišala davke. Na katere dobrine naj zviša davke in zakaj?

Glede na to, da država v realnosti viša davke, jih ne bo višala za kruh, ampak na primer za cigarete.
Glede na tvoj odgovor, mislim, da je bilo pravilno: normalne dobrine. Vsi jih uporabljajo, če se jim zviša davek, se povpraševanje po njih ne bo bistveno spremenilo (elasticnost med 0 in 1), pa tudi škodli ne bodo preveč nobenemu.

Veliko interpretacij je možno.

Malo bolj drugačen test je bil tokrat, čuden :S
tincha08
Prispevkov: 31
Pridružen: 22. Okt 2012 19:11

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a tincha08 »

Se strinjam, več interpretacij je možnih. Vse je odvisno s katerimi argumenti jih podkrepiš. Upam, da bo tudi tako dajala točke, glede na to zakaj si izbral določeno dobrino. Kar me najbolj moti pri tem izpitu, da je blo 5 nalog, na katere naj bi odgovarjali "esejsko", vse vredne 12-14 točk, odgovoril si pa lahko v dveh povedih. Naloga z družbenim zasebnim produktom: odgovoru si lahko v eni povedi in dodal zraven formulo pa je to vse. Zato me zanima, kako bo točkovala...
Uporabniški avatar
Angel_Girl
Prispevkov: 155
Pridružen: 03. Nov 2012 09:03

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Angel_Girl »

Najlepša hvala za ralago tincha08. :)

Jaz sem napisala normalne dobrine ravno zato, ker veš iz vsakdana, da se ravno za te največkrat dvigne davek (torej iz prakse veš, da načeloma deluje). Te si privošči največ ljudi, torej bo od njih prek davka tudi največ prišlo k državi. Medtem ko luksuzne lahko kupujejo le tisti z višjim dohodkom in niso "nuja". Dvigovanje davka na slabše dobrine pa se zdi socialno nepravično in hkrati neučinkovito (ker si posamezniki z nizkim dohodkom ne bodo mogli več privoščiti niti osnov, bo to na koncu prišlo ven tako, da bodo morali davki tako ali tako iti kot socialna pomoč ravno tem). Napisala sem še, da sta DDV in davek na trošarine najbolj učinkovita. Cigareti, kot je napisal nekdo zgoraj, so dober primer - tudi če se podražijo, jih bodo ljudje še naprej kupovali.
Sama sem si predstavljala še tako, kaj je bolje obdavčiti, Yugo (inferiorna dobrina), Renault (normalna dobrina), Mercedes (superiorna dobrina). Kateri avto od teh treh bi kupilo več ljudi? ;)
Zadnjič spremenil Angel_Girl, dne 04. Mar 2015 20:35, skupaj popravljeno 1 krat.
September 2019: Diplomirana pravnica (UN)
Stick to a task 'til it sticks to you. For beginners are many, but finishers few.
Uporabniški avatar
YouCan'tCatchMe
Prispevkov: 23
Pridružen: 09. Sep 2014 20:08

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a YouCan'tCatchMe »

tincha08 napisal/-a:Se strinjam, več interpretacij je možnih. Vse je odvisno s katerimi argumenti jih podkrepiš. Upam, da bo tudi tako dajala točke, glede na to zakaj si izbral določeno dobrino. Kar me najbolj moti pri tem izpitu, da je blo 5 nalog, na katere naj bi odgovarjali "esejsko", vse vredne 12-14 točk, odgovoril si pa lahko v dveh povedih. Naloga z družbenim zasebnim produktom: odgovoru si lahko v eni povedi in dodal zraven formulo pa je to vse. Zato me zanima, kako bo točkovala...
To si pa napisala, kot da bi mi brala misli. Mene je res zmotil stil vprašanj in da dejansko si lahko odgovoril v dveh povedih. In časa je premalo, da bi razmislil kaj dejansko bi bilo smiselno napisati.
Prej je imela bolj sistem: primerjaj realni in nominalni proizvod in si se lahko razpisal. Zdej pa, opiši kako se dobi oceno proizvoda v stalnih cenah (2 povedi si lahko napisal, ker vse kar si več, je že izven tega kar je vprašala).

Si lahko kar hitro ob 10 pik, čist odvisno kak si je zamislila odgovore.

80 strani znat v piko, da napišeš dve povedi, pa še to ne veš, če jim bo zadosti. Oh. Čuden izpit res.
Uporabniški avatar
Angel_Girl
Prispevkov: 155
Pridružen: 03. Nov 2012 09:03

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Angel_Girl »

Glede naloge z davkom.. Tu se ne sme pisati o normalnih/inferiornih/superiornih dobrinah (0 točk ne glede na to katero napišeš) temveč samo o cenovni elastičnosti.
September 2019: Diplomirana pravnica (UN)
Stick to a task 'til it sticks to you. For beginners are many, but finishers few.
Uporabniški avatar
YouCan'tCatchMe
Prispevkov: 23
Pridružen: 09. Sep 2014 20:08

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a YouCan'tCatchMe »

Zdravo!

Bi znal kdo rešit 2. nalogo z letošnjega marčevskega testa?
Uporabniški avatar
Angel_Girl
Prispevkov: 155
Pridružen: 03. Nov 2012 09:03

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Angel_Girl »

Tole?
2. Prav, narobe in razloži: Družbeni proizvod individualnega proizvodnega procesa je enak lastnemu zasebnemu produktu. (12) V oklepaju so subskripti, d = delta.
Narobe. P(dze) = P(LZ) +- P(TZ) +- dB +- dC
Jaz sem za 8/12 t samo napisala to formulo in jo razložila z besedami:
Družbeni proizvod zasebne enote je enak lastnemu zasebnemu produktu +- tuj zasebni produkt +- spremembe bogastva (npr. negativne in pozitivne eksternalije - spremembe, ki nastanejo izven procesa enote, ki niso registrirane kot njen lastni zasebni proizvod) +- spremembe potrošnje (ki prav tako nastanejo izven enote, a niso registrirane kot njen lastni zasebni proizvod).
September 2019: Diplomirana pravnica (UN)
Stick to a task 'til it sticks to you. For beginners are many, but finishers few.
Uporabniški avatar
YouCan'tCatchMe
Prispevkov: 23
Pridružen: 09. Sep 2014 20:08

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a YouCan'tCatchMe »

Oh, 3. sem mislila, sem se zmotila.
A gres pisat drugace, AngelGirl?
Uporabniški avatar
Angel_Girl
Prispevkov: 155
Pridružen: 03. Nov 2012 09:03

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a Angel_Girl »

Ne grem pisat, sem že naredila. :)
3. Potrošnik je soočen z naslednjo dilemo. Pomaranča stane 2 EUR, kava pa 2,5 EUR. V kakšnem razmerju kupi pomaračne in kavo, da bo maksimiral svojo skupno koristnost? Nariši in opiši. (14)
0,8
Razmerje izračunaš tako:
pomaranča : kava = 2 : 2,5
Razmerje med pomarančami in kavo je 2/2,5 = 0,8

(jaz sem sicer šla po malo daljši poti, ker sem se malo zmedla in mislila, da sprašuje po točno določeni količini, pa mi ni šlo v račun, kako naj jo določim brez podatka o dohodku, zato sem napisala tole)
Odgovor je odvisen od potrošnikovega dohodka - izbral bo tisto opcijo količine pomaranč in kave, ki mu da največ užitka glede na dohodek (kjer je izokosta tangenta na izokvanto). Predpostavljam, da je potrošnikov dohodek 20.

(in potem sem šla izbirat opcije)
Za 20 €:
Opcija 1: 20 P in 0 K
Opcija 2: 0 P in 8 K
Opcija 3: 5 P in 4 K

Ker bo želel kupiti nekaj od obojega, bo izbral opcijo 3, ki mu bo dala največ užitka.
(zraven sem narisala še graf D(k) glede na zgoraj izmišljen dohodek - tisti graf kjer je izokosta tangenta na izokvanto = mejna koristnost)

Odgovor: Pri predpostavljenem dohodku 20 bo kupil 5 pomaranč in 4 kave, če predpostavimo, da mu 1 denarna enota (€) pomeni 1 enoto koristnosti.

Samo to ni blo za vse točke..
September 2019: Diplomirana pravnica (UN)
Stick to a task 'til it sticks to you. For beginners are many, but finishers few.
Uporabniški avatar
YouCan'tCatchMe
Prispevkov: 23
Pridružen: 09. Sep 2014 20:08

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a YouCan'tCatchMe »

Oh, srečnica :D
Hvala ti za odgovor!

A tako, dobro si se znašla, sama nisem bedla kako bi se lotila ;)

Če bo na majskem roku Štiblar, me čakajo še hujše naloge. Oh happy day!
lancaster
Prispevkov: 2
Pridružen: 01. Jun 2015 20:58

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a lancaster »

A mi lahko kdo prosim pojasni odgovor na "Operacije na prostem trgu niso stvar centralne banke. Ali je to prav, narobe ali odvisno od in razloži."
Hvala
karmencaa
Prispevkov: 4
Pridružen: 31. Jul 2013 13:33

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a karmencaa »

Mi lahko kdo pomaga rešiti to nalogo:
Potrošnja je podana z enačbo C=20+0,5P, investicije so 30, javna poraba je 50, potencialni produkt je 300 in je za 20% večji od ravnotežnega produkta.
a) izračunaj izvozno-uvozno bilanco oziroma neto izvoz ter avtonomno trošenje.
b) kolikšna bi bila stopnja inflacije, če bi se izvoz trajno povečal za 50?
c) kolikšni proporcionalni in progresivni davki, bi imeli za posledico enak učinek ?
lancaster
Prispevkov: 2
Pridružen: 01. Jun 2015 20:58

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a lancaster »

karmencaa napisal/-a:Mi lahko kdo pomaga rešiti to nalogo:
Potrošnja je podana z enačbo C=20+0,5P, investicije so 30, javna poraba je 50, potencialni produkt je 300 in je za 20% večji od ravnotežnega produkta.
a) izračunaj izvozno-uvozno bilanco oziroma neto izvoz ter avtonomno trošenje.
b) kolikšna bi bila stopnja inflacije, če bi se izvoz trajno povečal za 50?
c) kolikšni proporcionalni in progresivni davki, bi imeli za posledico enak učinek ?
Mislim da je takole:
C=20+0,5P
I=30
G=50
Pp=300
1,2Pr=300 --> Pr = 250

a) Pr = 20+0,5Pr+30+50+(E-U)
(E-U) = Pr-100-0,5Pr
(E-U) = 250-100-125
(E-U) = 25

Tr = C+G+I+(E-U)
Tr = 20+30+50+25
Tr = 125

b) (E-U) + 50 = 25+50=75
Pr=20+0,5Pr+30+50+75
Pr-0,5Pr=175
0,5Pr=175
Pr=175/0,5
Pr=350

in = Pr-Pp/Pp
in= 300-350/300
in=0,166
in=16,7%

c) dP=Da
dP = 300-350
dP = -50
Da = - 50 --> zmanjšanje davkov za 50
Uporabniški avatar
radius92
Prispevkov: 18
Pridružen: 29. Nov 2012 18:39

Re: Izpiti

Odgovor Napisal/-a radius92 »

A lahko kdo objavi novejše izpite?
Don't let temporary feelings make permanent decisions!
Odgovori

Vrni se na