Pravo MB & LJ

Splošna diskusija o študiju prava, prednostih in problematiki, urnikih, ...
Odgovori
elot
Prispevkov: 1
Pridružen: 05. Nov 2013 23:25

Pravo MB & LJ

Odgovor Napisal/-a elot »

Pozdravljeni,
imam eno vprašanje glede študija prava na mariborski oz ljubljanski fakulteti.

Slišal sem, da naj bi bil študij prava v Mariboru precej lažji kot v Ljubljani.
Ali to drži? Ima kdo kakšne informacije glede tega?
Je slučajno kdo, ki se je prepisal iz enega štud. programa v drugega in bi lahko kaj rekel na to temo?


Hvala
Lep pozdrav
Kingsfield
Prispevkov: 86
Pridružen: 22. Okt 2013 16:24

Re: Pravo MB & LJ

Odgovor Napisal/-a Kingsfield »

Drži.
sreča na vrvici
Prispevkov: 129
Pridružen: 26. Okt 2011 21:40

Re: Pravo MB & LJ

Odgovor Napisal/-a sreča na vrvici »

Drži, kolegi, ki so se prepisali, z lepimi ocenami uspešno zdelujejo v MB, pri nas pa ni bilo nič od nič.

Seveda se tolažijo, da so tam prfoksi bolj fer in ne, da je faks dejansko lažji.
Kingsfield
Prispevkov: 86
Pridružen: 22. Okt 2013 16:24

Re: Pravo MB & LJ

Odgovor Napisal/-a Kingsfield »

sreča na vrvici napisal/-a:Drži, kolegi, ki so se prepisali, z lepimi ocenami uspešno zdelujejo v MB, pri nas pa ni bilo nič od nič.

Seveda se tolažijo, da so tam prfoksi bolj fer in ne, da je faks dejansko lažji.
Tako nekako ja, kolega me je (dobro) dopolnil.
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Pravo MB & LJ

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

A je kdo dejansko tukaj, ki je študiral v Lj pa je sedaj v Mb ali smo spet na ravni 'hearsay-a'?
Si vis pacem para bellum
Uporabniški avatar
mornar
Prispevkov: 68
Pridružen: 22. Sep 2012 22:17

Re: Pravo MB & LJ

Odgovor Napisal/-a mornar »

sreča na vrvici napisal/-a:Drži, kolegi, ki so se prepisali, z lepimi ocenami uspešno zdelujejo v MB, pri nas pa ni bilo nič od nič.

Seveda se tolažijo, da so tam prfoksi bolj fer in ne, da je faks dejansko lažji.
Kaj pa če ti prepisani kolegi tudi v MB dosegajo "nič od nič", noben dokaz ni predložen da je trditev "sreče na vrvici" točna. Kolegi, študirate pravo, štejejo dokazi in ne govorice. Pa brez zamere.
Alja
Prispevkov: 383
Pridružen: 21. Jun 2012 08:55

Re: Pravo MB & LJ

Odgovor Napisal/-a Alja »

Jaz sicer iz prve roke ne vem, kako je, imam pa par dobrih kolegov, ki so se prepisali, in se enoglasno strinjajo, da je sicer lažje, ampak da se je vseeno treba učit :)
Uporabniški avatar
mornar
Prispevkov: 68
Pridružen: 22. Sep 2012 22:17

Re: Pravo MB & LJ

Odgovor Napisal/-a mornar »

Alja, zadeva ni tako preprosta, ni namreč vse črno ali belo. Če misliš pod »lažje« manj znanja, da opraviš izpit, se ne morem strinjati s teboj. Na vseh fakultetah, Pravna ni nobena izjema, je pomembno, da te naučijo pravilno, logično razmišljati, da najdeš rešitev tudi sam in ne da si popolnoma odvisen od učbenika. V tem primeru tudi študijske obveznosti (beri izpite) opraviš lažje, vendar to ne pomeni, da je v MB lažje študirati. Gre za to, da zaradi pravilnega razmišljanja za študij posameznega izpita porabiš bistveno manj časa kot če se na pamet naučiš 1200 strani učbenika in na koncu vse pomešaš in izpita ne opraviš. In kot kaže PF v MB študenta nauči na določen način razmišljanja kar ima za posledico »lažji« študij.
Kar pa se znanja tiče pa mislim, da diplomanti PF iz LJ nimajo nič več pravnega znanja kot diplomanti PF iz MB, kar bi lahko potrdili delodajalci, ki zaposlujejo pravnike (sicer je zaposlovanja vedno manj) in ne nazadnje se mi zdi popolnoma prav, da je diploma samo papir, ki ti da »vstopnico« za začetek dela, z delom pa potem opraviči naziv, ki je naveden na diplomi in sploh ni pomembno ali si diplomiral v LJ ali MB.
Alja
Prispevkov: 383
Pridružen: 21. Jun 2012 08:55

Re: Pravo MB & LJ

Odgovor Napisal/-a Alja »

Saj nisem nikjer napisala, da je "lažje" manj znanja ... Če pa že govorimo o tem, pa na lažje pogoje v Mb kaže že to, da lahko napreduješ v višji letnik s polovico opravljenimi izpiti tistega letnika. Plus, da si lahko npr. rim iz prvega letnika pustiš vse do diplome (vmes lahko opravljaš predmete višjih letnikov brez problema). Na tak način sem torej mislila lažje, nikakor pa ne, da to pomeni manj znanja.

Vsak faks ima po mojem mnenju prednosti in slabosti. Je pa res, da je diploma na koncu za vse ista, znanja pa na faksu ne dobiš kaj dosti, pomembna je praksa.
Uporabniški avatar
mornar
Prispevkov: 68
Pridružen: 22. Sep 2012 22:17

Re: Pravo MB & LJ

Odgovor Napisal/-a mornar »

Alja, ne poznam sedanjih pogojev za napredovanje v višji letnik na PF v MB zato se bom vzdržal komentarja v tem delu, lahko pa rečem, da še dobri dve leti nazaj na PF v MB napredovanje kot ga opisuješ ni bilo možno. Od 8 predmetov v letniku (v 4. letniku je bilo nekaj več predmetov) si moral opraviti najmanj 7 izpitov ne glede na povprečje ocen, izjemoma si lahko napredoval s 6 izpiti, vendar si moral izpolnjevati pogoj povprečne ocene iz tistega letnika (žal povprečja ne vem, ker mi nikoli ni bilo potrebno napredovati v višji letnik s 6 opravljenimi izpiti, je pa bilo povprečje kar visoko). Pa tudi, da si lahko pustil predmet iz 1. letnika vse do diplome ni bilo možno. Običajno je šlo za rim, brez rima si se lahko vpisal v drugi letnik, nisi pa se mogel vpisati v tretjega če nisi opravil vse izpite iz prvega letnika, pa čeprav si opravil n. pr. vse izpite iz 2. letnika. Če se prav spominjam sta obe fakulteti (LJ in MB) imeli identičen način napredovanja.
Sedaj je bolonjski sistem študija, ta je nekoliko drugačen, očitno gre na PF v Mariboru za bolj human pristop, kar je seveda čisto prav, ne verjamem pa, da je to lažje, saj moraš na koncu vendarle opraviti vse izpite. Moje mnenje je, da je kar prav, da te fakulteta na nek način prisili, da kot se reče »delaš sproti« . Veš Alja, iz prakse vem kako se v naši domovini hitro spreminjajo predpisi in je kar prav, da te fakulteta prisili, da izpit opraviš takoj po predavanjih. Je pa tudi res, da smo ljudje (beri: študentje) bolj nagnjeni k ležernosti in nam kar paše, da ni preveč »prisile«.
Ja Alja, pa čim več opravljenih izpitov z čim višjo oceno ti želim, se je vredno potruditi, ker v nasprotnem čakaš na pripravništvo na sodišču kar nekaj let.
Alja
Prispevkov: 383
Pridružen: 21. Jun 2012 08:55

Re: Pravo MB & LJ

Odgovor Napisal/-a Alja »

Pa zakaj se spravljaš name?

Jaz sem samo povedala, tako kot je. Imam kolegico, ki je sedaj absolventka v MB (sistem je 3+2), torej je končala 3 letnike, pa nima rima, nima KMP-ja, nima obligacij ... Ker so si lahko to pustili. Tako da ne vem, o čem ti govoriš.

(Ful ne maram "pravnikov", ki mislijo, da so ful carji, ker so pač končali (katerokoli) PF :roll: )
Alja
Prispevkov: 383
Pridružen: 21. Jun 2012 08:55

Re: Pravo MB & LJ

Odgovor Napisal/-a Alja »

In vzela sem si čas, pa poiskala, da ne bo kdo rekel, da si izmišljujem ...

Evo, glede prehodov:
http://www.pf.um.si/index.php/sl/pogoji ... va-stopnja

Torej v prvem letniku 3 izpite, da greš v drugega, v drugem vsaj 4, da greš v tretjega. In ni ti jih potrebno opraviti za prvega, da jih lahko delaš za drugega, pa tudi preneseš jih lahko iz prvega še v tretjega.

S tem pa mislim, da je stvar rešena, kajne, mornar?
Zadnjič spremenil Alja, dne 07. Mar 2014 13:32, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Pravo MB & LJ

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

No, to pa je nerodno :mrgreen:
Si vis pacem para bellum
Uporabniški avatar
mornar
Prispevkov: 68
Pridružen: 22. Sep 2012 22:17

Re: Pravo MB & LJ

Odgovor Napisal/-a mornar »

Alja napisal/-a:In vzela sem si čas, pa poiskala, da ne bo kdo rekel, da si izmišljujem ...

Evo, glede prehodov:
http://www.pf.um.si/index.php/sl/pogoji ... va-stopnja

Torej v prvem letniku 3 izpite, da greš v drugega, v drugem vsaj 4, da greš v tretjega. In ni ti jih potrebno opraviti za prvega, da jih lahko delaš za drugega, pa tudi preneseš jih lahko iz prvega še v tretjega.

S tem pa mislim, da je stvar rešena, kajne, mornar?
Draga Alja, s težkim srcem ti moram sporočiti, da zadeve v bistvu le niso tako nastavljene kot si napisala, če je stvar rešena pa sama odloči.
Drži, da je za napredovanje iz prvega v drugi letnik potrebno opraviti študijske obveznosti v obsegu najmanj 35 ECTS iz nabora predmetov prvega letnika, obvezno pa morajo biti opravljene izpitne obveznosti pri predmetih: Pravoznanstvo, Ustavno pravo in Splošni del civilnega prava. Torej, da povzamem gre za pogoja, ki morata biti izpolnjena kumulativno: 35 ECTS in omenjeni trije izpiti.
Če si Alja pogledaš Predmetnik ( http://www.pf.um.si/index.php/sl/predmetniki) boš ugotovila, da so v prvem semestru prvega letnika 4 predmeti, ki skupaj štejejo 30 ECTS, isto velja za 2. semester. Vsi trije obvezni predmeti skupaj štejejo 23 ECTS, kar je daleč premalo, da bi se s tremi predmeti vpisal v drugi letnik, manjka ti namreč še 12 ECTS. To pa v praksi pomeni, da moraš imeti za vpis v drugi letnik opravljene izpitne obveznosti iz vsaj 5 predmetov. Mislim, da so podobni pogoji za vpis v višji letnik tudi na PF v LJ.
Spoštovana Alja, isto pa potem velja za prehod iz drugega v tretji letnik, 4 izpiti so premalo, poglej predmetnik in izračunaj.
Se mi pa res zdi, da ne veš o čem govorim, tako kot si sama napisala, sicer pa je to včasih celo prednost. Upam Alja, da mi nisi kaj zamerila, se že kar vnaprej opravičujem.
Alja
Prispevkov: 383
Pridružen: 21. Jun 2012 08:55

Re: Pravo MB & LJ

Odgovor Napisal/-a Alja »

Nič ne zamerim, zakaj le, saj imamo pri nas svobodo govora, a ne? :)

No, na PF LJ potrebuješ 52 ECTS od 60 ECTS, da lahko napreduješ iz prvega v drugi letnik. To pa v praksi pomeni, da v drugi letnik denimo ne moreš brez opravljenih dveh celoletnih predmetov, kar pomeni, da ti lahko ostane eden od celoletnih (torej ali rim ali ekonomija ali UVP ali ustava) in eden manjših (pa se ne spomnim več, če so vsi enako ovrednoteni, ali ne). Poleg tega na PF LJ pod nobenimi pogoji ni mogoče opravljati izpitov višjega letnika, dokler ne opraviš vse iz nižjega, kar je na drugi strani v MB dovoljeno in to celo tako, da lahko npr. opravljaš izpite 3. letnika kljub dejstvu, da še nisi opravil vseh (celo) iz prvega. To pa se meni ne zdi dober sistem, saj je rim podlaga za celotno civilistiko.

Sicer pa mi je popolnoma vseeno za nadaljnjo debato in nimam več namena diskutirati. Dejstva so znana in kristalno jasna, kaj je "lažje" je pa itak odvisno od vsakega posameznika popolnoma individualno, tako da sem mnenja, da o tem nima več smisla debatirati. Jaz sem samo povedala svoje mnenje ... Meni se namreč na podlagi teh dejstev zdijo pogoji za napredovanje in dokončanje študija v MB veliko lažji kot v LJ. Pa brez zamere.
divjimož
Prispevkov: 35
Pridružen: 18. Jun 2011 13:39

Re: Pravo MB & LJ

Odgovor Napisal/-a divjimož »

Danes je dan žena in ne samo dan žena, temveč tudi dan takšnih deklet, kot je Alja.Čestitam!
Bazinga
Prispevkov: 64
Pridružen: 20. Feb 2012 22:35

Re: Pravo MB & LJ

Odgovor Napisal/-a Bazinga »

Tudi jaz sem se osebno pozanimala kako je s faksom v Mb, ker me je zanimalo kaj je res glede tega kar se govori, ker ne vrjamm lih usm govoricam in se moram tuki strinjat z Aljo. Že samo dejstvo, da ni Ekonomije in da so KMP, KPP, Rim v 1.letniku ti že dost pove, da pogoje za prestop v višji letnik sploh ne omenjam.
Driss
Prispevkov: 2
Pridružen: 14. Nov 2013 18:15

Re: Pravo MB & LJ

Odgovor Napisal/-a Driss »

Sicer sem malo pozen, ampak sem že večkrat prebral, da veliko pove to, da sta KMP in KPP v Mariboru v prvem letniku. Pa še vedno nisem dočakal nekoga, ki bi mi uspel razložiti zakaj je to tako zelo fascinantno in kaj točno bi pri tem Ljubljano naredilo boljšo kot Maribor :)
Gooner
Prispevkov: 133
Pridružen: 12. Sep 2012 20:30

Re: Pravo MB & LJ

Odgovor Napisal/-a Gooner »

Sicer gre samo za mnenje moje preproščine, ampak meni se kvaliteta znanja enostavno ne more zdeti ista, če ti predmeta kot sta KMP in KMP študiraš celo študijsko leto, ob tem imaš en kup vaj in seminarjev, ki so po moje edina stvar, ki se jih ljudje pač res skoraj brez izjem udeležujejo, poleg tega pa celoten drugi letnik študija na PFLJ temelji na teh dveh predmetih, tako kot na primer tretji letnik temelji na civilistiki in pa au contraire pri vas( dovoli, da sklepam da si iz PFMB), kjer 2 tako obsežna in pomembna predmeta stlačite v EN semester, s tem da je ta še semester prvega letnika, kjer je pravno predznanje precej slabše kakor v drugem letniku, kjer če ne drugega moraš imeti obvezno opravljen UVP, ustavno pravo itd. Zdaj pa ne vem, mi imamo semesterski predmet drugega semestra Uvod v civilno pravo in Evropsko ustavno pravo, vi pa KMP in KPP, zdaj pa naj vsak sam naredi zaključek. ;)

Pa lep pozdrav:)
Uporabniški avatar
mornar
Prispevkov: 68
Pridružen: 22. Sep 2012 22:17

Re: Pravo MB & LJ

Odgovor Napisal/-a mornar »

Nisem se mislil več vključevati v to polemiko, pa vendarle bom, kljub vsemu, še sam naredi zaključek, če že Gooner tako predlaga. Gooner ne zameri vendar je vse tvoje izvajanje govorjenje na pamet, brez kakršnega koli temelja. Edino merilo glede kazenskega materialnega in procesnega prava bi bilo odločanje sodnikov na kazenskih oddelkih sodišč, tu se pokaže znanje in sposobnosti posameznikov s področja kazenskega prava in ne morebitna predavanja, ki trajajo en ali dva semestra. Sem štejem tudi tožilce. Ta predpostavka pa pokaže tvoja izvajanja Gooner v malo drugačni luči. Nikakršnega dokaza ni,da sodniki, ki so končali pravo v MB odločajo (sodijo) slabše kot sodniki s končano PF v LJ. Iz poročil, objavljenih v časopisih, z najbolj odmevnih sojenj, ki potekajo sedaj v Sloveniji bi lahko zaključil prav obratno. Kar nekaj napak sedaj popravljajo pritožbena sodišča.
Sicer pa, nikoli nisem razumel tega »kalimerovstva« si se ga greste nekateri v Ljubljani. Nihče ni prisiljen študirati na PF v LJ, če je toliko lažje drugje, zakaj pa se ne prepišete, v Sloveniji obstajata še dve pravni fakulteti.
Gooner
Prispevkov: 133
Pridružen: 12. Sep 2012 20:30

Re: Pravo MB & LJ

Odgovor Napisal/-a Gooner »

Nono mornar, nikar ne prodajaj magle ;) Prvo kot prvo nikjer nisem napisal, da sem razen pogovorov s študenti in preleta predmetnika MB kakorkoli drugače seznanjen s študijem na MB, ampak sem samo povzel neko logično sklepanje glede študijskega procesa. Drugo kot drugo pa je govora o univerzah oz. pravnih fakultetah, ergo v okviru najine debate kaj odnesejo študenti ko zaključijo študij na dotični fakulteti. Ti pa za moje pojme mešaš hruške in jabolka . V praksi, tu ti dam prav, se seveda najbolj izkaže posameznikova individualna sposobnost, važno je tudi nadaljne izobraževanje itd. , ampak ne boš me prepričal, da pa ni osnovna dobra izobrazba, ki jo dobiš na pravni fakulteti, kjer začnes, edino če po tvoje izhaja , da se itak vsega naučiš kot tožilec/sodnik, torej je itak vseeno če ta dva predmeta sploh imamo ali ne?
Pa tudi ta tvoja izpeljevanja s sodniki so mi malo iz trte zvita, a to si prebral 3 članke in zdaj na podlagi globokih statističnih raziskovanj dognal, da so sodniki, ki so končali mariborsko PF boljši oz. rešujejo bedarije tistih z ljubljansko?:) Mislim lepo te prosim, take neumnosti pa še ne, potem najbolje da se naredi še nek cenzus, da bodo na ustavnem lahko samo sodniki s pravno fakulteto MB.

Pa še odgovor na tvoje kalimerovstvo, meni je ravno do Pakistana, kje kdo študira, jaz sem si sam izbral to fakulteto in mi z vidika znanja ni niti malo žal, da ne bo lahko sem pa tako ali tako vedel, kdor si je izbral pa MB ali karkoli drugega mi je pa tudi prav, odločitev posameznika. Samo se mi pa obenem odpira vprašanje ( in če mi verjamš ali ne, to se dejansko sliši iz ust mnogih odvetnikov, preverjeno) da mariborskih študentov sploh ne zaposlujejo, kaj šele novogriških? Ali je v zraku kakšna zarota mornar?

Pa lep pozdrav in brez kakršnih koli zamer:)
Uporabniški avatar
mornar
Prispevkov: 68
Pridružen: 22. Sep 2012 22:17

Re: Pravo MB & LJ

Odgovor Napisal/-a mornar »

Gooner napisal/-a:Nono mornar, nikar ne prodajaj magle ;) Samo se mi pa obenem odpira vprašanje ( in če mi verjamš ali ne, to se dejansko sliši iz ust mnogih odvetnikov, preverjeno) da mariborskih študentov sploh ne zaposlujejo,

)
pa tudi diplomantov PF LJ ne!, pravnikov je preveč, to je dejstvo in jih danes zaposlujejo (kot si zapisal: preverjeno) "po vezah" in sploh ni važno kje si pravo končal, pa še to (tudi preverjeno) v večini primerov za minimalca.
Alja
Prispevkov: 383
Pridružen: 21. Jun 2012 08:55

Re: Pravo MB & LJ

Odgovor Napisal/-a Alja »

mornar napisal/-a:
Gooner napisal/-a:Nono mornar, nikar ne prodajaj magle ;) Samo se mi pa obenem odpira vprašanje ( in če mi verjamš ali ne, to se dejansko sliši iz ust mnogih odvetnikov, preverjeno) da mariborskih študentov sploh ne zaposlujejo,

)
pa tudi diplomantov PF LJ ne!, pravnikov je preveč, to je dejstvo in jih danes zaposlujejo (kot si zapisal: preverjeno) "po vezah" in sploh ni važno kje si pravo končal, pa še to (tudi preverjeno) v večini primerov za minimalca.
Jaz študiram na PF LJ in sem v tretjem letniku pa imam službo v odvetniški pisarni, v kateri je pred mano moje mesto zasedala absolventka iz PF MB, pa ni odšla po svoji volji.

(Pa sem rekla, da ne bom več komentirala, ampak se ob takih izjavah ne morem zadržat).

Še enkrat pa naj poudarim: ni toliko pomemben faks, čeprav marsikateri odvetnik najprej pogleda to, ampak dejstvo, da se dokažeš v praksi, ko enkrat dobiš priložnost pokazati (pa niti ne toliko pokazati kot uporabiti) svoje znanje na dejanskih primerih. Na faksu pa nas ne naučijo uporabnih stvari z izjemo tega, da veš, v kateri zakon kaj pogledaš, in pa pravnega izražanja. To je pa vse! Tako da je konec koncev popolnoma vseeno, na katerem faksu si :) Študiraš pač tam, kjer ti paše. Pika.
Kingsfield
Prispevkov: 86
Pridružen: 22. Okt 2013 16:24

Re: Pravo MB & LJ

Odgovor Napisal/-a Kingsfield »

mornar napisal/-a:Edino merilo glede kazenskega materialnega in procesnega prava bi bilo odločanje sodnikov na kazenskih oddelkih sodišč, tu se pokaže znanje in sposobnosti posameznikov s področja kazenskega prava in ne morebitna predavanja, ki trajajo en ali dva semestra. Sem štejem tudi tožilce. Nikakršnega dokaza ni,da sodniki, ki so končali pravo v MB odločajo (sodijo) slabše kot sodniki s končano PF v LJ. Iz poročil, objavljenih v časopisih, z najbolj odmevnih sojenj, ki potekajo sedaj v Sloveniji bi lahko zaključil prav obratno. Kar nekaj napak sedaj popravljajo pritožbena sodišča.
Haha, kakšna oslarija; svašta.
zdene32
Prispevkov: 70
Pridružen: 20. Jan 2009 20:27

Re: Pravo MB & LJ

Odgovor Napisal/-a zdene32 »

En od znakov, da na Mariborski fakulteti dajo mn znanja je tut ta, da dost slabš opravjo državni pravniški izpit, jih velik več pade. Pa študij je lažji. Ne vem če je še tko, sam ko sm nazadne, par let nazaj glede mal izpite, so mel mariborčani polet še dodaten avgustovski rok za izpite, s tem da sploh ne začnem še z prehodi v nasleden letnih. Rim lahka neseš vse naprej do 4. letnika. Pa poznam par takih cvetk, k bi človk reku, da se še podpisan ne znajo, pa v Lj še statistike niso nardil, v Mariboru jim gre pa zdele super in so pred diplomo.
Odgovori

Vrni se na