Izpit oktober 2013!

prof. dr. Janez Kranjc, prof. dr. Marko Kambič

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Pravnica14
Prispevkov: 45
Pridružen: 06. Sep 2012 17:47

Izpit oktober 2013!

Odgovor Napisal/-a Pravnica14 »

se že ve, kdo sestavlja izpit?
Gooner
Prispevkov: 133
Pridružen: 12. Sep 2012 20:30

Re: izpit oktober

Odgovor Napisal/-a Gooner »

Vedlo se itak ne bo do kake 1-2 dni pred izpitom, samo ''na vrsti'' bi moral biti Kranjc:)
baboon.
Prispevkov: 22
Pridružen: 09. Okt 2012 21:03

Re: izpit oktober

Odgovor Napisal/-a baboon. »

Septembra na vpogledu je Kranj rekel nekaj v smislu, da naslednjega roka gotovo ne bo tako lahkega sestavil..tko da vetjetno bo kar on :D
Pravnica14
Prispevkov: 45
Pridružen: 06. Sep 2012 17:47

Re: izpit oktober

Odgovor Napisal/-a Pravnica14 »

Hvala!
Eno vprasanje se - A je sklenil z Bjem naslednjo stipulacijo: Ali obljubis dati meni in Ticiju 100? Kaksni vlogo bo igral pri tej stipulaciji Ticij? Ali bo lahko zahteval izpolnitev, ce bo A v casu dospelosti terjatve v tujini? Kaksna je obveznost, ki nastane s to stipulacijo?
Skyler
Prispevkov: 8
Pridružen: 11. Maj 2013 16:46

Re: izpit oktober

Odgovor Napisal/-a Skyler »

Pravnica14 napisal/-a:Hvala!
Eno vprasanje se - A je sklenil z Bjem naslednjo stipulacijo: Ali obljubis dati meni in Ticiju 100? Kaksni vlogo bo igral pri tej stipulaciji Ticij? Ali bo lahko zahteval izpolnitev, ce bo A v casu dospelosti terjatve v tujini? Kaksna je obveznost, ki nastane s to stipulacijo?
Torej A in Ticij sta soupnika. Nastane deljena obveznost (ker je več upnikov in ker je obveznost po naravi mogoče deliti in ob tem ni ogrožen njen obstoj ali izguba vrednosti). Ticij bo soupnik, ki bo lahko zahteval celotno izpolnitev. Tudi če je A v tuji lahko zahteva, ker je zapadla.

upam da je tak odgovor ok, nej še kdo komentira :)
Pravnica14
Prispevkov: 45
Pridružen: 06. Sep 2012 17:47

Re: izpit oktober

Odgovor Napisal/-a Pravnica14 »

Skyler napisal/-a:
Pravnica14 napisal/-a:Hvala!
Eno vprasanje se - A je sklenil z Bjem naslednjo stipulacijo: Ali obljubis dati meni in Ticiju 100? Kaksni vlogo bo igral pri tej stipulaciji Ticij? Ali bo lahko zahteval izpolnitev, ce bo A v casu dospelosti terjatve v tujini? Kaksna je obveznost, ki nastane s to stipulacijo?
Torej A in Ticij sta soupnika. Nastane deljena obveznost (ker je več upnikov in ker je obveznost po naravi mogoče deliti in ob tem ni ogrožen njen obstoj ali izguba vrednosti). Ticij bo soupnik, ki bo lahko zahteval celotno izpolnitev. Tudi če je A v tuji lahko zahteva, ker je zapadla.

upam da je tak odgovor ok, nej še kdo komentira :)
kaj pa če bi bilo Meni ALI Ticiju?
Skyler
Prispevkov: 8
Pridružen: 11. Maj 2013 16:46

Re: izpit oktober

Odgovor Napisal/-a Skyler »

potem bi bil Ticij sprejemni pomočnik
Pravnica14
Prispevkov: 45
Pridružen: 06. Sep 2012 17:47

Re: izpit oktober

Odgovor Napisal/-a Pravnica14 »

hvala!
Pravnica14
Prispevkov: 45
Pridružen: 06. Sep 2012 17:47

Re: izpit oktober

Odgovor Napisal/-a Pravnica14 »

:D
Zadnjič spremenil Pravnica14, dne 06. Nov 2013 12:12, skupaj popravljeno 1 krat.
tincha08
Prispevkov: 31
Pridružen: 22. Okt 2012 19:11

Re: izpit oktober

Odgovor Napisal/-a tincha08 »

Mi lahko kdo prosim pove kdo je točno izpolnitveni pomočnik? v kakšnem primeru nastane..
Pravnica14
Prispevkov: 45
Pridružen: 06. Sep 2012 17:47

Re: izpit oktober

Odgovor Napisal/-a Pravnica14 »

tincha08 napisal/-a:Mi lahko kdo prosim pove kdo je točno izpolnitveni pomočnik? v kakšnem primeru nastane..
Izpolnitveni pomočnik je omenjen samo pri podjemni pogodbi: tisti, ki pomaga podjemniku pri izvedbi dela. pomembno je pa to, da podjemnik odgovarja tudi za njegovo krivdo na podlagi skrbnosti pri izbiri. Razmerje pa nastane z novo podjemno pogodbo - podjemnik je v razmerju do izbranih pomočnikov naročnik in proti njim uveljavlja zahtevke iz podjemne pogodbe.
mal je zakomplicirano napisano. upam, da sem ti pomagala
Pravnica14
Prispevkov: 45
Pridružen: 06. Sep 2012 17:47

Re: izpit oktober

Odgovor Napisal/-a Pravnica14 »

Kdaj so ustni? Kaksna so bila vprasanja?
zizou24
Prispevkov: 7
Pridružen: 12. Sep 2013 14:59

Re: izpit oktober

Odgovor Napisal/-a zizou24 »

Ustni so v ponedeljek! Rezultati v petek! Vprašanja-ubitačna.. :)
baboon.
Prispevkov: 22
Pridružen: 09. Okt 2012 21:03

Re: izpit oktober

Odgovor Napisal/-a baboon. »

A mogoče kdo ve koliko je blo vredno drugo vprašanje? Ali pa recimo odgovor nanj? Hvalaa :D
Pravnica14
Prispevkov: 45
Pridružen: 06. Sep 2012 17:47

Re: izpit oktober

Odgovor Napisal/-a Pravnica14 »

vsako vprašanje je vredno 1 točko... kaj pa je bilo 2.vprašanje?
Skyler
Prispevkov: 8
Pridružen: 11. Maj 2013 16:46

Re: izpit oktober

Odgovor Napisal/-a Skyler »

Taka so vprašanja, kolikor se jih spomnim (ne nujno po vrsti in ne nujno pravilno formulirana). Če se kdo spomni podrobnosti vprašanj, naj popravi. :)

1. A skelne z Bjem kupoprodajno glede zemljišča. A se boji, da mu B ne bo plačal kupnine. Kaj lahko stori A?
2. Ticij goji poštne golobe. Sosed je na svojem zemljišču zgradil uto. Golobi se začnejo zbirati na tej uti, soseda pa motijo golobji iztrebki. Kaj lahko stori? Ali lahko zahteva, da Ticij zapre golobe v svojo uto?
3. Mevij se pogovarja z Gajem in Bju pri sosednji mizi zakliče, naj izpolni svoj dolg kar Gaju. NA koncu večerje Mevij reče, da se je šalil. Ali bo uspešno terjal Bja?
4. A se dogovori z Bjem, da bo kupil njegovega konja s sedlom. B vpraša Aja s stipulacijo: " Ali mi obljubiš dati konja?", A odgovori "Obljubim". Ali bo lahko zahteval tudi sedlo, čeprav to ni bilo izrecno omenjeno v stipulaciji. Utemelij.
5.A shrani pri Bju kupnino od prodane hiše, ker se boji, da jo bodo njemu ukradli. A nato odpotuje za pol leta. B zaide v finančne težave in porabi polovico Ajeve kupnine, ki pa jo nadomesti, še preden se A vrne. Kahko stori A?
6. NEdorasli Ticij bi rad kupil psa od prodajalca. S seboj ima pisno soglasje varuha, da ta PP avtorizira. Ali bo PP veljaven?
7. A ima enega sina, nato pa posvoji še enega, ki pa ga emancipira. A napiše holografno oporoko, ki je pa ne podpiše. Kdo bo dedoval? Upoštevaj različna obdobja.
Pravnica14
Prispevkov: 45
Pridružen: 06. Sep 2012 17:47

Re: izpit oktober

Odgovor Napisal/-a Pravnica14 »

6. NEdorasli Ticij bi rad kupil psa od prodajalca. S seboj ima pisno soglasje varuha, da ta PP avtorizira. Ali bo PP veljaven? ali je res pisalo, da je nedorasel?
baboon.
Prispevkov: 22
Pridružen: 09. Okt 2012 21:03

Re: izpit oktober

Odgovor Napisal/-a baboon. »

Pravnica14 napisal/-a:6. NEdorasli Ticij bi rad kupil psa od prodajalca. S seboj ima pisno soglasje varuha, da ta PP avtorizira. Ali bo PP veljaven? ali je res pisalo, da je nedorasel?
Ja,je ja
Pravnica14
Prispevkov: 45
Pridružen: 06. Sep 2012 17:47

Re: izpit oktober

Odgovor Napisal/-a Pravnica14 »

Ok, po mojem da lahko varuh odobri samo ob prisotnosti ali pa naknadno?
za 2. vprašanje gre pa za imisije, lahko zahteva varščino in ga s tem zaveže, da ne bo prišlo do nadaljnih, ne more pa zahtevati, da jih zapre v kletko.
tincha08
Prispevkov: 31
Pridružen: 22. Okt 2012 19:11

Re: izpit oktober

Odgovor Napisal/-a tincha08 »

moji odgovori:
1. pisala sem o pogodbeni kazni in da naj ustanovi poroštvo ali zastavno pravico glede primerne stvari.
2. to je prekomerna emisija in ima na voljo negatorno tožbo. ne more zahtevat da jih zapre lahko pa ustanovi varščino
3. jst sm pisala o cesiji. če pa bi bilo jasno razvidno da je šlo za šalo, ni prišlo do učinkov
4. ne ne more. ker nejastnosti so v škodo stipulatorja, saj bi lahko pri zastavi vpršaanja bil bolj pazljiv
5. shranjevalna. toži ga lahko z actip furti, ker gre za to da je predmet in specie. (za nepristno bi mogel bit že vnaprej tak namen, tko da to mislim da ne pride v poštev)
6.jst sm pisala op tem da če je starejši nedorasli da lahko z pisno avtorizacijo.
7. oporoka ni veljavna, pride do intestantnega in pač pol po poglavjih.

to so moji odgovori, prosim če ima kdo drugače oz pravilno naj kar popravi :))
zizou24
Prispevkov: 7
Pridružen: 12. Sep 2013 14:59

Re: izpit oktober

Odgovor Napisal/-a zizou24 »

Tisto ni šans da je bla služnost... Že osnovnea pogoja nima-ne koristi zemljišču :)
Pomoje je biu tle interdikt uti possidetis + varščina..
Khaleesi
Prispevkov: 37
Pridružen: 06. Sep 2012 18:30

Re: izpit oktober

Odgovor Napisal/-a Khaleesi »

Čigav je bil izpit, Kranjčev?
Skyler
Prispevkov: 8
Pridružen: 11. Maj 2013 16:46

Re: izpit oktober

Odgovor Napisal/-a Skyler »

zizou24 napisal/-a:Tisto ni šans da je bla služnost... Že osnovnea pogoja nima-ne koristi zemljišču :)
Pomoje je biu tle interdikt uti possidetis + varščina..
Ja js sm isto napisala. sm pa dodala še utrubi za varstvo ute, da ne bo teh kakcou gor :D zdej pa ne vem al se to smatra kot del zemljišča al ne : )
kaj pa to, da zahteva naj jih zapre? Js sm napisala da jih lahko zapre (samo te njegove gojene golobe), ker bi s tem povrnil v prejšnje stanje in konec motenja posesti.
zizou24
Prispevkov: 7
Pridružen: 12. Sep 2013 14:59

Re: izpit oktober

Odgovor Napisal/-a zizou24 »

Ej ne vem.. Moj odgovor je biu da nemore to zahtevat ker bi s tem prevec v njegovo lastninsko pravico posegu, ceprou nevem kako bi drugac preprecu golobom da tja letijo :D
tincha08
Prispevkov: 31
Pridružen: 22. Okt 2012 19:11

Re: izpit oktober

Odgovor Napisal/-a tincha08 »

sej ni bla služnost. negatorna tožba je za motenje lastninske pravice, ker jo sosed ne more normalno izpolnjevat
Odgovori

Vrni se na