Zapiski & izpiti

prof. dr. Ada Polajnar Pavčnik

Moderatorji: Zmajbaby™

Odgovori
Uporabniški avatar
Slash
Prispevkov: 218
Pridružen: 12. Nov 2008 15:29

Re: Zapiski & izpiti

Odgovor Napisal/-a Slash »

A tu še zmeraj velja, da je dovolj skripta, zakon in stara izpitna vprašanja al se je stvar kej spremenila? Kolko časa pa rabiš za vse naštudirat?
Uporabniški avatar
rogy
Prispevkov: 82
Pridružen: 01. Sep 2009 19:46

Re: Zapiski & izpiti

Odgovor Napisal/-a rogy »

sreča na vrvici napisal/-a:Ali bi lahko prosim kdo objavil junijska in septembrska izpitna vprašanja? Ali izpit še vedno sestavlja Ada?
Hvala!
septembrska vprasanja so bila mislm da vecinoma vse stara, ce ne celo vsa. izpite pa se vedno sestavlja ada, no sj septembra ga je se :) .
1. Nastej 3 uredbe/predpise, ki urejajo problematiko MZP?
2. nastej 3 izkljucne pristojnosti slo. sodisca?
3. primer alternativnega navezovanja?
4. slovenski sodnik mora uporabiti hrvasko pravo. kateri del hrvaskega prava bo najprej uporabil ( neki v tem smislu )
5. In fraudem legis agere
6. star primer ko oseba z oporoko razpolaga le z NPR ne pa tudi z premicninami - katero pravo se uporabi za NPR in katero za premicnine
7. def. tuje arbitrazne odlocbe po ZArbit
8. navezna okoliscina mislim da za osebno sluznost
9. se en star primer Slo. državljanka in njen mož hrvaški državljan, želita posvojiti bosanskega otroka.
a) pod katerim pogojem bo odločal slo. organ?
b) katero pravo bi uporabilo naše sodišče?
10. pa primer na isto foro k ta star primer, pac mogoce je bil kraj, narodnost oseb druga. Pri Opčinah pri Trstu avtomobilska nesreča, eden slo državljan, drugi Italijanski državljan. Italijan hoče odškodnino od Slovenca. Ali lahko toži v RS? Katero pravo bo uporabilo naše sodišče, če je pristojno.
sreča na vrvici
Prispevkov: 129
Pridružen: 26. Okt 2011 21:40

Re: Zapiski & izpiti

Odgovor Napisal/-a sreča na vrvici »

Hvala! :)

Ali ima kdo slajde od as. Kramberger Škerl, ki jih konstantno briše iz ŠISa, kot da so državna tajnost?
Sovrè
Prispevkov: 23
Pridružen: 10. Jan 2012 01:34

Re: Zapiski & izpiti

Odgovor Napisal/-a Sovrè »

Se pridružujem prošnji oz. pobožni želji "sreče na vrvici". Hvala že vnaprej! ;)
Uporabniški avatar
gregsson
Prispevkov: 58
Pridružen: 28. Avg 2012 03:21

Re: Zapiski & izpiti

Odgovor Napisal/-a gregsson »

sreča na vrvici napisal/-a:Hvala! :)

Ali ima kdo slajde od as. Kramberger Škerl, ki jih konstantno briše iz ŠISa, kot da so državna tajnost?
Jaz mam sam tole... pa ne vem kje sm staknu, mogoče je blo v ŠIS-u... ;)
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
[/color

Ignorantia Iuris Nocet, Ignorantia Facti Non Nocet. --> http://www.youtube.com/watch?v=khSIYmTzt6U
Uporabniški avatar
Slash
Prispevkov: 218
Pridružen: 12. Nov 2008 15:29

Re: Zapiski & izpiti

Odgovor Napisal/-a Slash »

Zna kdo ogovorit na te dve vprašanji iz starih izpitov:
1. slovenski sodnik mora uporabiti hrvasko pravo. kateri del hrvaskega prava bo najprej uporabil (neki v tem smislu),
2. V Borovljah blizu Celovca pride do prometne nesreče med Slovenskim državljanom in slovenskim zamejcem z domicilom na avstr. Koroškem. Pride do škode Slovencu. Ali je pristojno slovensko sodišče? Katero pravo se uporabi?
sreča na vrvici
Prispevkov: 129
Pridružen: 26. Okt 2011 21:40

Re: Zapiski & izpiti

Odgovor Napisal/-a sreča na vrvici »

2.
slovensko sodišče je pristojno, saj gre za splošno pristojnost - stalno preb. TCa
po čl. 30 ZMZPP se uporabi tisto pravo, ki je ugodneje za oškodovanca - načelo varstva šibkejše stranke
po Rim I pa ima prednost pravo kraja, kjer je nastala posledica (lex loci damni)
Uporabniški avatar
Slash
Prispevkov: 218
Pridružen: 12. Nov 2008 15:29

Re: Zapiski & izpiti

Odgovor Napisal/-a Slash »

A ni toženec zamejski Slovenec s stalnim prebivališčem v Avstriji?
sreča na vrvici
Prispevkov: 129
Pridružen: 26. Okt 2011 21:40

Re: Zapiski & izpiti

Odgovor Napisal/-a sreča na vrvici »

Kako je v tvojem primeru in kdo je toženec ne vem, ampak jaz imam v vseh verzijah rešenih izpitov, ta primer rešen tako.
Uporabniški avatar
Slash
Prispevkov: 218
Pridružen: 12. Nov 2008 15:29

Re: Zapiski & izpiti

Odgovor Napisal/-a Slash »

Tudi js imam povsod ta primer rešen kot ti. Zmotilo pa me je to, ker je tu v nalogi (glede na to, da pride do škode Slovencu, le-ta tožnik) toženec zamejec z domicilom v Avstriji. V tem primeru pa ne gre za splošno pristojnost sodišča, ker je toženec Avstrijec. Vsaj js tako razumem :D Hvala vseeno ;)
sreča na vrvici
Prispevkov: 129
Pridružen: 26. Okt 2011 21:40

Re: Zapiski & izpiti

Odgovor Napisal/-a sreča na vrvici »

Ampak v primeru ti izrecno piše, da pride do škode Slovencu - potem greš po izključitveni klavzuli, ker je zanj ugodneje, se uporabi pravo kraja, kjer je nastala posledica - Slovenija?
Uporabniški avatar
Slash
Prispevkov: 218
Pridružen: 12. Nov 2008 15:29

Re: Zapiski & izpiti

Odgovor Napisal/-a Slash »

To z izključitveno klavzulo sem spregledal :oops:

Še vedno mi pa ni jasno to s pristojnostjo. Splošna pristojnost velja, če ima toženec domicil v RS. Kako veš tu, kje ga ima/kdo je toženec?
sreča na vrvici
Prispevkov: 129
Pridružen: 26. Okt 2011 21:40

Re: Zapiski & izpiti

Odgovor Napisal/-a sreča na vrvici »

Ja, ta del pa meni tudi ni čisto jasen. Sklepam, da glede na to, da škoda nastane Slovencu, je on tožnik. Ampak potem bi šlo po avstrijskem pravu.

Daj mi kak dan, zdaj grem drugič skozi materijo, pa javim, če mi bo bolj jasno.
Uporabniški avatar
Slash
Prispevkov: 218
Pridružen: 12. Nov 2008 15:29

Re: Zapiski & izpiti

Odgovor Napisal/-a Slash »

Točno to me bega, ker če bi bil toženec slovenec z našim državljanstvom, greš direkt po zakonu (kot tisti primer iz Opčin pri Trstu) in ni problema. Če pa je tožnik naš državljan je velika verjetnost, da bo pristojno avstrijsko sodišče. Če se mi bo kej razjasnilo, bom napisal :D
Uporabniški avatar
gregsson
Prispevkov: 58
Pridružen: 28. Avg 2012 03:21

Re: Zapiski & izpiti

Odgovor Napisal/-a gregsson »

Slash napisal/-a:Točno to me bega, ker če bi bil toženec slovenec z našim državljanstvom, greš direkt po zakonu (kot tisti primer iz Opčin pri Trstu) in ni problema. Če pa je tožnik naš državljan je velika verjetnost, da bo pristojno avstrijsko sodišče. Če se mi bo kej razjasnilo, bom napisal :D
Ob tem primeru se spomnim na Ado in njene besede: "Pazte na spremembe v skripti!". Ko sm jo po konzultacijah vprašal glede uredb je rekla, da so nad ZMZPP, kar nam je jasno v 4.letniku... :D . Da se ne delam preveč pametn, bi reku da se uporabi avstrijsko pravo (Rim II - 4/1): merodajno je pravo državi v kateri škoda nastane, ne glede na kraj dejanja, kraj posledic... Tud tesnejše zveze z drugim pravom ne vidm (Rim II prav v 4/1, da so to že obstoječa razmerja med strankama...). Se strinjata? :geek:

Ista rešitev je tud po "osnovni" (kraj škodnega dejanja) normi po ZMZPP - 30/1, tud če ne upoštevamo "dodatka" (kraj nastanka posledice), saj nas pripelje do istega rezultata... :roll:
[/color

Ignorantia Iuris Nocet, Ignorantia Facti Non Nocet. --> http://www.youtube.com/watch?v=khSIYmTzt6U
Uporabniški avatar
Slash
Prispevkov: 218
Pridružen: 12. Nov 2008 15:29

Re: Zapiski & izpiti

Odgovor Napisal/-a Slash »

Ja, to ja. Kaj pa pristojnost?
Uporabniški avatar
gregsson
Prispevkov: 58
Pridružen: 28. Avg 2012 03:21

Re: Zapiski & izpiti

Odgovor Napisal/-a gregsson »

Slash napisal/-a:Zna kdo ogovorit na te dve vprašanji iz starih izpitov:
1. slovenski sodnik mora uporabiti hrvasko pravo. kateri del hrvaskega prava bo najprej uporabil (neki v tem smislu),
2. V Borovljah blizu Celovca pride do prometne nesreče med Slovenskim državljanom in slovenskim zamejcem z domicilom na avstr. Koroškem. Pride do škode Slovencu. Ali je pristojno slovensko sodišče? Katero pravo se uporabi?
Tok sm "zabredel" v kolizijske norme, da si norme o pristojnosti sploh ne znam razložit... :lol:

Hm... vsaka država odloča o sporih glede svojih državljanov. Če pa pride kak mednarodni element v razmerje pa pogleda najprej, a je sploh pristojno za razsojanje v sporu. Iz tvojga primera ni razvidno (pa tud nism ga najdu nikjer... :| ), kdo koga tož. Najbrž oškodovanc povzročitelja :) . Če tož v Avstriji bo sodišče pristojno, ker Avstrijo tud zavezuje Rim II, razen če ne bi blo pristojno (odvisno od njihovih norm o pristojnosti z mednarod. elemetnom), če pa pri nas, pa po splošni pristojnosti slovensko sodišče ni pristojno (ZMZPP - 48/1), ker ma borovljčanka dom v Avstriji. Gledam izbirno pristojnost po ZMZPP - 55/1... tud ne ker je tam forum loci delicti commissi/leasionis... upoštevata se namreč in kraj dejanja in nastanka posledice... :mrgreen: Se prav,je že sreča na vrvici potrdila to, kar še preostane. "escape clause" po ZMZPP/2. Pa najbrž bo prav, če je to že v rešitvah.

Sam na katere okoliščine navezat tesnejšo zvezo? Registracija vozila v RS, državljanstvo oškodovanca...?

PS: a lahko nalimaš file iz katerga maš ta primer? :geek:
[/color

Ignorantia Iuris Nocet, Ignorantia Facti Non Nocet. --> http://www.youtube.com/watch?v=khSIYmTzt6U
Uporabniški avatar
Slash
Prispevkov: 218
Pridružen: 12. Nov 2008 15:29

Re: Zapiski & izpiti

Odgovor Napisal/-a Slash »

Js tudi razmišljam v tej smeri kot ti, ker glede na besedilo se me zdi, kot da je tožnik Slovenec in toženec Avstrijec, torej bi sodišče moglo pogledat v svoj avstrijski "ZMZPP" kaj pravi o pristojnosti. Je pa to 5. vrpašanje iz izpita 22.6.2012 (9 stran na forumu). Upam le, da je bila naloga res taka (da ni tisti, ki je dal na forum kej pomešal), da si ne razbijamo glave v prazno :lol: ker če je toženec Slovenec se da dosti lažje rešiti vse skupej :)
Uporabniški avatar
gregsson
Prispevkov: 58
Pridružen: 28. Avg 2012 03:21

Re: Zapiski & izpiti

Odgovor Napisal/-a gregsson »

Da nauva "skvačkala", pa "nakvačkala" še kake zimske opreme (beri: šal, kape, rokavice... :lol: ), vemo, da gre za škodni primer in najbrž, kljub temu da ni omenjeno, ima interes tožit samo slovenec. Najbrž se to tud predpostavlja, Ada je to zih napisala v vprašanju, tist k je pa širokogrudno delil izpitni primer na forumu je pa predpostavljal, da predpostavljamo... :mrgreen:
[/color

Ignorantia Iuris Nocet, Ignorantia Facti Non Nocet. --> http://www.youtube.com/watch?v=khSIYmTzt6U
Uporabniški avatar
gregsson
Prispevkov: 58
Pridružen: 28. Avg 2012 03:21

Re: Zapiski & izpiti

Odgovor Napisal/-a gregsson »

Aja, pa pod tvojim "primerom" je še nekdo objavu bolj jasno verzijo vprašanj. :mrgreen: Bolj točno se primer glasi: 5. V Borovljah blizu Celovca pride do prometne nesreče med Slovenskim državljanom in slovenskim zamejcem z domicilom na avstr. Koroškem. Pride do škode Slovencu. Ali je pristojno slovensko sodišče? Katero pravo se uporabi? ;)

Aja, ta nekdo je Jemc :mrgreen: , the man ... ;)
[/color

Ignorantia Iuris Nocet, Ignorantia Facti Non Nocet. --> http://www.youtube.com/watch?v=khSIYmTzt6U
Uporabniški avatar
Slash
Prispevkov: 218
Pridružen: 12. Nov 2008 15:29

Re: Zapiski & izpiti

Odgovor Napisal/-a Slash »

Ja sej iz tega vprašanja sem izhajal :D :D :D
Uporabniški avatar
gregsson
Prispevkov: 58
Pridružen: 28. Avg 2012 03:21

Re: Zapiski & izpiti

Odgovor Napisal/-a gregsson »

Sva pol rešla. Problem solved. Sedi pet. ;)
[/color

Ignorantia Iuris Nocet, Ignorantia Facti Non Nocet. --> http://www.youtube.com/watch?v=khSIYmTzt6U
Uporabniški avatar
Slash
Prispevkov: 218
Pridružen: 12. Nov 2008 15:29

Re: Zapiski & izpiti

Odgovor Napisal/-a Slash »

Upam, da bo več ko pet :D :D
Upam pa tudi, da ne bo tega primera :lol:
Uporabniški avatar
gregsson
Prispevkov: 58
Pridružen: 28. Avg 2012 03:21

Re: Zapiski & izpiti

Odgovor Napisal/-a gregsson »

Aja, kaj je pa s prvim vprašanjem? Kaj mora slovenski sodnik najprej pogledat, ko rešuje primer po hrvaškem pravu? :roll: Men na pamet pade, da ni slučajno hrvaško sodišče izključno pristojno? Ampak se mi zdi mal "weird", da bi moral pazt na interese drugih držav, v tem primeru hrvaške, ko gre za njihove interese, ki jih varujejo z izključno pristojnostjo. :shock:

Mi pa pade na pamet tud problem kvalifikacij... tist iz skripte v zvezi z kvalifikacijo prve, druge stopnje... Sam to kle ni omenjen. :? Se mi zdi, da sm bolj v temo brcnu. :|
[/color

Ignorantia Iuris Nocet, Ignorantia Facti Non Nocet. --> http://www.youtube.com/watch?v=khSIYmTzt6U
Uporabniški avatar
gregsson
Prispevkov: 58
Pridružen: 28. Avg 2012 03:21

Re: Zapiski & izpiti

Odgovor Napisal/-a gregsson »

Slash napisal/-a:Upam, da bo več ko pet :D :D
Upam pa tudi, da ne bo tega primera :lol:
To je bla mišljena osnovnošolska petka. :mrgreen:
[/color

Ignorantia Iuris Nocet, Ignorantia Facti Non Nocet. --> http://www.youtube.com/watch?v=khSIYmTzt6U
Odgovori

Vrni se na