Izpit MJP

prof. dr. Mirjam Škrk, doc. dr. Vasilka Sancin

Moderatorji: Zmajbaby™

Jara
Prispevkov: 23
Pridružen: 23. Apr 2009 13:21

Re: Izpit MJP

Odgovor Napisal/-a Jara »

Izpit april 2013

Škrk (nekatera izmed vprašanj)
-vojno pravo
-8 čl ustave
-kazenska odgovornost posameznikov
-fakultativna klavzula
-klavuzala rebus sic santibus
-hugo grotius
Uporabniški avatar
**soncnica**
Prispevkov: 38
Pridružen: 04. Sep 2011 04:23

Re: Izpit MJP

Odgovor Napisal/-a **soncnica** »

Živjo :) prosim, če mal napišete, kolk časa ste potrebovali za ta izpit?
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpit MJP

Odgovor Napisal/-a legally blond »

Jst sm se ucila 3 tedne, s tem da sem zraven se delala, edin zadnji teden sem se res ucila po 8h na dan. Dobila sem 10. Je pa odvisno kaksna vprasanja dobis in h kateri prides.
čbelca
Prispevkov: 55
Pridružen: 22. Jun 2012 10:28

Re: Izpit MJP

Odgovor Napisal/-a čbelca »

Iz kje si se pa učila? A se stara vprašanja res ponavljajo? kaj pa vprašanja iz vaj?
Zakaj je odvisno h kateri prideš?

haha, kok vprašanj :D
ela*
Prispevkov: 2
Pridružen: 26. Feb 2013 19:42

Re: Izpit MJP

Odgovor Napisal/-a ela* »

mjp april 2013
-hugo grotius ( tudi narodnost-Nizozemec)
-enostranski pravni posli
- kako nastane država
- način prenehanja pogodbe, kje je to urejeno - dunajska k.

za škrkovo priporočam stara vprašanja, ker jih kar rada ponavlja, fino je znat letnice pomembnih konvencij...drugače pa tudi, če se ti zatakne oz. če česa ne veš, ne vrta ampak gre kar naprej in presenetljivo dobro ocenjuje (vsaj po mojih izkušnjah :) )
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpit MJP

Odgovor Napisal/-a legally blond »

Učila sem se iz zapiskov s predavanj in skript (kombinacija nove in koritnikove) + stara izpitna vprašanja.
Konkretne razlike med Sancinovo in Škrkovo ne poznam, vem pa da Sancinova sprašuje bolj podrobno. (veliko bolj podrobno). Škrkova je pa res fajn, sploh če znaš. Če vidi da ne znaš nič ne vrta, ampak samo preseka in ti postavi novo vprašanje (po izkušnji kolegice) in dobro ocenjuje.
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpit MJP

Odgovor Napisal/-a legally blond »

Drugače me je pa vprašala:
1. kodifikacija (vse, tut o KMP, letnice, .....)
2. priznanje vlade (Tobanova in ostale doktrine)
3. sprava
4. samoobramba (sem povedala vse, tut Webstrovo formulo sem omenila, pod katero temeljno pravico držav jo uvrščamo, izjema....)
Uporabniški avatar
**soncnica**
Prispevkov: 38
Pridružen: 04. Sep 2011 04:23

Re: Izpit MJP

Odgovor Napisal/-a **soncnica** »

Najlepša hvala za vse nasvete :)
čbelca
Prispevkov: 55
Pridružen: 22. Jun 2012 10:28

Re: Izpit MJP

Odgovor Napisal/-a čbelca »

aha, hvala za info! :)
sreča na vrvici
Prispevkov: 129
Pridružen: 26. Okt 2011 21:40

Re: Izpit MJP

Odgovor Napisal/-a sreča na vrvici »

Ali bi bil kdo pripravljen delit letošnje zapiske? Plačam.
bejba
Prispevkov: 54
Pridružen: 13. Sep 2010 13:56

Re: Izpit MJP

Odgovor Napisal/-a bejba »

Tisti, ki ste že bili na izpitu maja ali pa kdorkoli. Ali je treba znati poglavje o odgovornosti držav v zvezi v varstvom okolja? In pa, kako podrobno je treba znati mednarodne organizacije, ki niso del sistema OZN in regionalne organizacije?
bejba
Prispevkov: 54
Pridružen: 13. Sep 2010 13:56

Re: Izpit MJP

Odgovor Napisal/-a bejba »

Ali ima kdo kaksne informacije o tem, ali je Skrkova na majskem roku sprasevala tudi teme, ki jih je obravnavala na seminarjih, ki smo se jih seveda vsi pridno udelezevali :D ?
m|h
Prispevkov: 182
Pridružen: 14. Nov 2009 14:10

Re: Izpit MJP

Odgovor Napisal/-a m|h »

Ali kdo ve, če se je možno odjavit na dan izpita pri prof.? Ali sem preveč optimista? :)
Daca
Prispevkov: 29
Pridružen: 21. Sep 2009 19:26

Re: Izpit MJP

Odgovor Napisal/-a Daca »

Pri Skrkovi se da odjavit na dan izpita, za Sancinko pa ne vem.
Uporabniški avatar
sparkica
Prispevkov: 94
Pridružen: 21. Jun 2011 20:14

Re: Izpit MJP

Odgovor Napisal/-a sparkica »

za zanamce...

Izpit je res obsežen, ampak skripta od Nejca je res v redu (HVALA NEJC!!!!! :) )...samo iz tega sm se učila, rabila kakšnih 15 dni intenzivnega učenja, poglejte si izpitna vprašanja. Res je da Sancinova sprašuje tudi v podrobnosti ampak bolj da vidi če razumeš....drgač je pa zelo fajn....
če se dobr spominm.
Kaj je MP? Viri? Priznanje vstajnikov? odgovornost zaščititi? Rebus sic santibus v MP? Odgovornost države? Vaje....v bistvu je tko da te ne bo vprašala konkretno ampak ti morš povedat kje se pojavlja določena situacija ali institut?

Srečno vsem!
:)
I'm not bad. I'm just drawn that way.
Uporabniški avatar
tinkerbell
Prispevkov: 238
Pridružen: 28. Avg 2009 09:59

Re: Izpit MJP

Odgovor Napisal/-a tinkerbell »

no, tut jst sem se učila po nejčevi skripti in je bla dovolj za lepo oceno pri škrkovi :) tko, da še od mene: hvala nejc! vprašala me je pa formalne vire MP, pravice držav za naštet in opisat pravico do enakosti, kje srečamo pojem nemednarodni oboroženi spopadi in pa za opisat spravo. In to je blo to, bla je zlo prijazna in men se zdi da tut notr nisem bla dolg.
Pa veliko sreče vsem!
snežinka88
Prispevkov: 22
Pridružen: 09. Jan 2010 13:05

Re: Izpit MJP

Odgovor Napisal/-a snežinka88 »

Sem mislila najprej iti k Škrkovi, pa so potem bile izkušnje vprašanih pred mano boljši pri Sancinovi, tako da sem šla k Sancinovi. Vprašala me je: razlaga mednarodnih pogodb (kje je to urejeno - v tej dunajski konvenciji o MPog, hotela je slišat še letnco, torej 1969), razlika med spravo in arbitražo (primer arbitraže, nič podrobnosti ali pa kaj o tej arbitraži, ampak zgolj da sem navedla primer arbiraže), katere oborožene spopade poznamo (mednarodne, nemednarodne) in katero pravo se pri katerih uporablja, 103. člen UL ZN. Vaj me ni nič vprašala. Dobila sem 9. In zaključila z izpiti! Pa srečno vsem! ;)
zvezdicaxyz
Prispevkov: 138
Pridružen: 21. Jan 2010 12:07

Re: Izpit MJP

Odgovor Napisal/-a zvezdicaxyz »

Eno vprašanje, je samo nejčeva skripta dovolj ali je še vseeno potrebno brati knjigo zraven??
bejba
Prispevkov: 54
Pridružen: 13. Sep 2010 13:56

Re: Izpit MJP

Odgovor Napisal/-a bejba »

Jaz sem se ucila samo po Nejcevi skripti, pa sm pr Skrkovi dobil 10.
m|h
Prispevkov: 182
Pridružen: 14. Nov 2009 14:10

Re: Izpit MJP

Odgovor Napisal/-a m|h »

A pri tem izpitu sploh kdo pade oziroma dobi 6, 7? Ker vsi pišete samo o 9 in 10. :D
Uporabniški avatar
Dak0ta
Prispevkov: 87
Pridružen: 19. Feb 2010 18:26

Re: Izpit MJP

Odgovor Napisal/-a Dak0ta »

Pri tem izpitu kamot lahko padeš tko da tut men ni jasn kaj ljudje pišejo :) večerej vem, da je blo ZELO velik 7 in 8, najmn dva je vrgla in to v roku pou ure .. to govorim za prof. Škrk, ne vem kako je pri Sancinovi. Osebno pa priporočam Sancinovo, je velik bl prjazna in človeška, ker Škrkova je bla včerej PORAZ.
Spet opozorilo.. to je moje mnenje, možno da so drugi dobil čist drugačn vtis. Sm pa vidla da na forumu nekak prevladuje mnenje da je bolš dobit Škrkovo, ker lažje skos prideš.. not so true :D včerej so bla baje vprašanja kot npr zračni prostor vse konvencije v zvezi s tem kaj vsaka določa, definicije vseh možnih naprav k letijo itd.

tolko z moje strani, v vednost ;)
take it all off and step inside the runnin` cab
pika@
Prispevkov: 219
Pridružen: 20. Okt 2008 20:46

Re: Izpit MJP

Odgovor Napisal/-a pika@ »

Kdaj je nasledni rok? na šisu mi namreč nič ne piše...
windy
Prispevkov: 130
Pridružen: 12. Jan 2009 17:17

Re: Izpit MJP

Odgovor Napisal/-a windy »

Za star program 14.11.
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: Izpit MJP

Odgovor Napisal/-a Dexter »

Mal pozno ... :mrgreen:

Izpit september 2013
Škrk:
1. Hugo Grotis: kaj veš o njem, njegovo najpomembnejše delo, narodnost
2. Razmerje med državnim pravom in MJP: dualizem (+vse 3 podteorije) in monizem (in vse to na kratko opisat). Kdo vse ratificira mednarodno pogodbo pri nas (vlada in DZ).
3. Kateri organi ne potrebujejo pooblastila za sklepanje mednarodne pogodbe. Opiši položaj državnega poglavarja v mednarodnem prostoru ter iz katere funkcije se je zgodovinsko razvila funkcija predsednika republike (iz funkcije monarha). Katere mednarodne pogodbe lahko sklepa vojaški poveljnik in ali le ta lahko sklene mednarodno pogodbo v času vojne (NE).
4. Kaj je kompromisorni sporazum: gre za sporazum o arbitraži za že nastale spore. (ne mešat s kompromisorno klavzulo!)

Sicer pa je moje mnenje, da je Škrkova zelo prijazna in zelo lepo ocenjuje. :)
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Izpit MJP

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Super. Hvala. 8-)
Si vis pacem para bellum
Odgovori

Vrni se na