Izpit MAJ 2013

prof. dr. Janez Kranjc, prof. dr. Marko Kambič

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
thelaywerwannabe
Prispevkov: 46
Pridružen: 10. Jan 2013 18:26

Izpit MAJ 2013

Odgovor Napisal/-a thelaywerwannabe »

Živjo,

A kdo ve kaj je razlika med fiduciarno odsvojitvijo in fiducia cum creditore contracta??
Uporabniški avatar
Pinball Wizard
Prispevkov: 70
Pridružen: 07. Okt 2012 12:48

Re: Izpit MAJ 2013

Odgovor Napisal/-a Pinball Wizard »

Oboje sta stopnji v razvoju zastavne pravice. Razlika je pa v tem, da pri fiduciarni odsvojitvi obveznost nastane šele z dogovorom (torej ni akcesorna pravica), šlo je tudi za razmerje na zaupanje in ne moreš iztožit. Fiducia cum creditore contracta pa je akcesorna pravica (zavarujejo že obstoječo obveznost) + na voljo so obligacijsko pravne tožbe. Skupno je pa to, da še vedno ni stvarna prv. na tuji stvari, ker se še vedno prenese lastninska pravica.
Better call Saul! #BreakingBad
Uporabniški avatar
Angel_Girl
Prispevkov: 155
Pridružen: 03. Nov 2012 09:03

Re: Izpit MAJ 2013

Odgovor Napisal/-a Angel_Girl »

Vprašanje z izpita 19. 1. 2009:
A si da obljubiti od B-ja: "Ali obljubiš dati meni ali Ticiju 100?". B obljubi. Kakšno vlogo ima Ticij? Ali lahko Ticij od B-ja izterja dolg, ko ta zapade, če je A takrat na službenem potovanju? Kakšna obveznost s tem nastane?


Domnevni odgovor:
(A in Ticij terjata B, A in Ticija sta upnika, B je dolžnik)
Ticij je soupnik. Da, Ticij lahko izterja dolg namesto A-ja, če se to zgodi nastane mandat, s tem postane B prost in A lahko svojo terjatev izterja od Ticija.


Ticij je v tem primeru sprejemni pomočnik (str. 515), ne soupnik, in lahko izpolnitev le sprejme, ne pa tudi izterja ali odpusti? V tem primeru potem ne more izterjati dolga, razen če mandat nastane že prej? Mi ni čisto jasno..
September 2019: Diplomirana pravnica (UN)
Stick to a task 'til it sticks to you. For beginners are many, but finishers few.
Gaiiia
Prispevkov: 5
Pridružen: 02. Jul 2009 17:23

Re: Izpit MAJ 2013

Odgovor Napisal/-a Gaiiia »

ticij- izpolnitveni pomočnik
od Bja ne more izterjati dolga, lahhko ga le sprejme, B mu lahko torej le veljavno izpolni.Ticij mora Aju na podlagi mandata ta denarni znesek izročiti. Je tako prav?

Bi bil kdo tako prijazen, da napiše vprašanja jutrišnjega izpita? Hvala vnaprej
avenger
Prispevkov: 66
Pridružen: 02. Okt 2012 19:16

Re: Izpit MAJ 2013

Odgovor Napisal/-a avenger »

Torej kakšen se vam je zdel izpit? sam sem šel prvič pisat rim in se mi je zdel kr zelo težek...me pa zanima kako je zdej z razglasitvijo rezultatov pa ustnimi. Reku je da bodo ob 8 v pondelk objavljeni rezultati na netu ob 9ih se pa že ustni začnejo. A pol če nardiš morš hit laufat na faks da prideš na ustne al bo kej prej objavljen kdaj ma kdo ustno?
Bellum omnium contra omnes
SkyHunter
Prispevkov: 6
Pridružen: 08. Dec 2011 12:32

Re: Izpit MAJ 2013

Odgovor Napisal/-a SkyHunter »

Bo kar treba laufat na fax. Mislim, da do sedaj še ni bilo primera, da bi tako na hitro bili ustni. Vedno je bilo nekaj časa vmes. Komplicirano.

Izpit ni bil lahek, ni bil pa niti težak.

Vprašanja...

1. a)Izraz libri ad Sabinum. (Spisi po Sabinu?)
b) kdaj izgubi pomen ius respondendi (verjetno z Dioklicijanom, mogoče ko umrejo zadnji klasični pravniki?)
2. Sta trditvi pravilni? Nedoletni je sklenil zakonsko zvezo? (da, dokler je bil dorasel)
PRezadolženec je zavrnil dediščino (lahko, vendar zakaj?)
3. Adstipulacija prakitčni pomen, kakšna oblikacija nastane (solidarna obveznost?)
4. Obljuba 6 srebrnikov, kdo trpi naključno izgubo, če so ukradeni, ko dolžnik nese upniku? (odvisno, če so species (trpi upnik) ali genus( trpi dolžnik))
5. Depositum in depositum irregulare. Posest ima zgolj v primeru depositum irregulare, ima tudi lastninko pravico, tako da odgovarja za naključno izgubo denarja (casum sentit dominus))
6. Tega se ne spomnem.
7. Legatar prosi zunanjega dediča, da naj sprejme prezadolženo dediščino, ker hoče legat iz dediščine...ali bo dedič trpel izgubo? (ima nekaj beneficiumov, načeloma naj bi trpel izgubo, lahko je nujni zunanji dedič in sploh ne more zavrnit dediščine...ne vem, ker mi to dedno nikoli ni ležalo preveč)

EDIT: ŠE eno vprašanje je bilo v latinščini, in sicer je pisalo da je rok dostavljen v korist dolžnika. Izjema je shranjevalna pogodba ali depositum, kjer mora depozitar vrnit stvar, ko jo zahteva deponent in nikakor ne prej.
Naj še kdo pokomentira.
avenger
Prispevkov: 66
Pridružen: 02. Okt 2012 19:16

Re: Izpit MAJ 2013

Odgovor Napisal/-a avenger »

Potem ustni najverjetneje še ne bodo v ponedeljek?

1. a.) sem dal pač da se to sklicuje na sabinove komentarje civilnega prava.
b.)sem napsiu takrat ko dobijo cesarske konstitucije obvezno veljavo(al neki tazga) torej v času Hadrijana
2. a.) napisu sm da je veljavno ampak zravn še neki kompliciru
b.)lahko je zavrnil če ni bil pač nujni domači dedič-tukej mi tut ni bilo jasno kaj je fora sploh
3. a.) "nastane" soupnik
b.) aktivna solidarna obveznost
4. napisu da trpi upnik edin če se nista drugač dogovorila
5. da gre za nepristno shranjevalno pogodbo+spet preveč kompliciru s to posestjo(brevi manu traditio pa te pizdarije)
6. rok je v korist dolžnika edin v shranjevalni pogodbi ne
7. krneki...šlo je za mandat ker pač je naročil nej sprejme dediščino ampak pol pa nisem več vedu naprej...neki sm bullshitu da iz mandata ne sme imet mandatar nobene škode/koristi...


nevem če bo dost za ustno ampak pustmo se presenett
Bellum omnium contra omnes
Uporabniški avatar
Angel_Girl
Prispevkov: 155
Pridružen: 03. Nov 2012 09:03

Re: Izpit MAJ 2013

Odgovor Napisal/-a Angel_Girl »

27. 5. ob 8.00 izvemo rezultate, ob 9.00 se pa že začnejo ustni. Verjetno bomo mogli v vsakem primeru ob 8ih že na faks (razglasitve bodo verjetno v kakem seminarju ali predavalnici).

1.
a) Kaj v komentarjih pomeni izraz libri ad Sabinum?

Knjige k Sabinu.
b) Kdaj ius respondendi izgubi pomen?
V času Hadrijana (preoblikuje princepsov svet, ki postane državni organ s plačanimi člani in pristojnostjo za pravosodje).

2. Ali so izjave pravilne?
a) Nedoletni sklene zakonsko zvezo.

Tu sta verjetno lahko možna 2 odgovora:
- de iure da, ker je poslovno sposoben.
- de facto ne, ker je sicer poslovno sposoben, vendar so se ljudje poslom z nedoletnimi izogibali, ker so jih lahko ti kadarkoli izpodbijali zaradi neizkušenosti - zato je večina morala zaprositi za varuha in šele na podlagi njegove odobritve lahko sklepala posle.
b) Prezadolženec zavrne dediščino.
Da, prezadolženec ne sme odsvajati premoženja v škodo upnikov, lahko pa se odpove njegovemu povečanju.

3.
a) Kakšno razmerje nastane z adstipulacijo (oz. praktični pomen adstipulacije)?
Poleg stipulatorja si da obljubiti še en upnik (tako se je stipulacijska obveznost lahko razširila na nove stranke).
b) Kakšna obligacija nastane z adstipulacijo?
AKtivna solidarnost.

4. A obljubi B-ju 6 srebrnikov. Na poti do njega ga okradejo razbojniki in vzamejo tudi teh 6 srebrnikov. Kdo bo trpel škodo?
Po načelu "Naključje trpi lastnik." bo škodo trpel A, če gre za katerekoli srebrnike (genus), ker lastninske pravice še ni prenesel na B-ja - dolžan mu bo novih 6 srebrnikov - če pa gre za točno določene srebrnike (species), bo škodo trpel B.

5. A da B-ju v shrambo 500. Ker potrebuje več denarja mu A dovoli, da jih porabi. Še preden se B denarja dotakne mu ga ukradejo. Za kaj gre? Ali je B v kateremkoli trenutku posestnik denarja? Kdo bo trpel škodo?
Gre za nepristno shranjevalno pogodbo. B postane posestnik denarja, ko mu A dovoli, da jih porabi (tako ne bo dolžan vrniti točno določenih 500 temveč katerikolih). Škodo bo trpel B.

6. Pojasni Diei adiectio pro reo in napiši tudi izjemo od tega načela.
Pristavitev roka je v prid dolžniku = če je v pogodbi določen rok, do katerega mora dolžnik izpolniti, je v prid dolžniku, ker ga do poteka tega roka upnik ne more terjati - obveznosti dolžniku ni treba izpolniti takoj. Izjema od tega načela je shranjevalna pogodba (detentor mora stvar vrniti takoj, ko jo zahteva položnik).

7. A je dedič prezadolžene zapuščine. B, ki je legatar in želi dobiti stvar iz volila, mu govori naj dediščino sprejme. A jo zato sprejme. Ali bo obvezan plačati dolgove?
Da, ker ni nujni dedič (ima možnost zavrnitve dediščine), justinijanovo pravo sicer uvede beneficium inventarii, ki neposredno omeji odgovornost dediča na vrednost podedovanega premoženja, vendar to pomeni le, da mu dolgov ne bo treba plačati z lastnim premoženjem.
September 2019: Diplomirana pravnica (UN)
Stick to a task 'til it sticks to you. For beginners are many, but finishers few.
Uporabniški avatar
Angel_Girl
Prispevkov: 155
Pridružen: 03. Nov 2012 09:03

Re: Izpit MAJ 2013

Odgovor Napisal/-a Angel_Girl »

Kakšna vprašanja so ponavadi na ustnem delu izpita? Primeri ali zgolj teorija, tudi kak rimski rek (ga pove profesor ali moraš sam znat po latinsko?)
September 2019: Diplomirana pravnica (UN)
Stick to a task 'til it sticks to you. For beginners are many, but finishers few.
Uporabniški avatar
Pinball Wizard
Prispevkov: 70
Pridružen: 07. Okt 2012 12:48

Re: Izpit MAJ 2013

Odgovor Napisal/-a Pinball Wizard »

Najboljši izpit je bil tole, nevem zakaj se toliko straši, da sta profesorja grozna do študentov.
Better call Saul! #BreakingBad
Bazinga
Prispevkov: 64
Pridružen: 20. Feb 2012 22:35

Re: Izpit MAJ 2013

Odgovor Napisal/-a Bazinga »

Ja seveda, če nardiš valda da je dober. Mislim kako ste včasih smešni s temi komentarji.
avenger
Prispevkov: 66
Pridružen: 02. Okt 2012 19:16

Re: Izpit MAJ 2013

Odgovor Napisal/-a avenger »

Očitno so kr dobr ocenjeval pisni del izpita (vsaj Kambič)...mene je dons Kambič izprašu locatio conductio operis irregularis pa razlika s kupno pogodbo, formalno nujno dedovanje+inoficiozno tožbo, stvari pri posojilni pogodbi, konverzijo, načela služnosti + izjemo pri temu da služnost ni mogoča v storitvi pa kaj pomeni da služnost ugasne confusione, stranki pri zemljiški in osebni služnosti
Bellum omnium contra omnes
Uporabniški avatar
Pinball Wizard
Prispevkov: 70
Pridružen: 07. Okt 2012 12:48

Re: Izpit MAJ 2013

Odgovor Napisal/-a Pinball Wizard »

Še vedno nista grozna..tudi če ne narediš. Govorim o odnosu. Edino, če sta zdej samo dobre volje. :)
Better call Saul! #BreakingBad
Bazinga
Prispevkov: 64
Pridružen: 20. Feb 2012 22:35

Re: Izpit MAJ 2013

Odgovor Napisal/-a Bazinga »

Aja? Pol ti nisi naredu pa sta ti useen super?
Eni ste res smešni.
Drugač pa avenger čestitam ;) Te je kr velik uprašu ;)
avenger
Prispevkov: 66
Pridružen: 02. Okt 2012 19:16

Re: Izpit MAJ 2013

Odgovor Napisal/-a avenger »

kr dolg časa sem bil noter in sem dobil občutek kot da hoče da nardim...mi je res postavu velik vprašanj ker čist vsega nisem vedu povedat in sm mogu kr na velik vprašanj odgovarjat ampak da se je splačal. Zdej nevem kako je pri Kranjcu ampak Kambič je zelo korekten...lahko pa seveda ste imel drugačne izkušnje z njim (eno pred mano je vn poslou po pol minute ker ni neki osnovnega znala).
Bellum omnium contra omnes
Uporabniški avatar
Pinball Wizard
Prispevkov: 70
Pridružen: 07. Okt 2012 12:48

Re: Izpit MAJ 2013

Odgovor Napisal/-a Pinball Wizard »

Bazinga napisal/-a:Aja? Pol ti nisi naredu pa sta ti useen super?
Eni ste res smešni.
Drugač pa avenger čestitam ;) Te je kr velik uprašu ;)
Ne, majo pa ljudje tudi kolege, ki ne naredijo in od teh jima noben ni zameril, kar se tiče odnosa. Drugo je znanje.
Better call Saul! #BreakingBad
Bazinga
Prispevkov: 64
Pridružen: 20. Feb 2012 22:35

Re: Izpit MAJ 2013

Odgovor Napisal/-a Bazinga »

Jaz sem imela Kranjca in mi je isto k teb postavu zloo velik uprašanj. Bla sm ene 20 min noter in kakšnega podvpr. res nism znala ampak po večini pa ja in sm bla zlo razočarana, ker sm bla 100% da bom nardila. Ti npr. isto nisi vse znau pa si npr. naredu. Nwm učasih res ne razumm kako to ocenjujejo. Preveč je od sreče odvisn če mene uprašaš. ampak ja, tko je. Super, da si naredu ti privoščim ;)
Bazinga
Prispevkov: 64
Pridružen: 20. Feb 2012 22:35

Re: Izpit MAJ 2013

Odgovor Napisal/-a Bazinga »

Pinball Wizard napisal/-a:
Bazinga napisal/-a:Aja? Pol ti nisi naredu pa sta ti useen super?
Eni ste res smešni.
Drugač pa avenger čestitam ;) Te je kr velik uprašu ;)
Ne, majo pa ljudje tudi kolege, ki ne naredijo in od teh jima noben ni zameril, kar se tiče odnosa. Drugo je znanje.
Odnos je pač tak k je. Glede odnosa jima res nemorš neki zamert, glede na to kok študentou morta dat čez. Sm je pa še vedno to drugo ja, znanje. In pa seveda preveč je od sreče odvisno.
Uporabniški avatar
Pinball Wizard
Prispevkov: 70
Pridružen: 07. Okt 2012 12:48

Re: Izpit MAJ 2013

Odgovor Napisal/-a Pinball Wizard »

Vglavnem, res ti želim, da bo naslednjič tudi tvoje mnenje podobno in da narediš.
Better call Saul! #BreakingBad
Bazinga
Prispevkov: 64
Pridružen: 20. Feb 2012 22:35

Re: Izpit MAJ 2013

Odgovor Napisal/-a Bazinga »

Pinball Wizard napisal/-a:Vglavnem želim ti, da bo naslednjič tudi tvoje mnenje podobno in da narediš. ;)
Tudi jaz :) Najlepša hvala.
avenger
Prispevkov: 66
Pridružen: 02. Okt 2012 19:16

Re: Izpit MAJ 2013

Odgovor Napisal/-a avenger »

Bazinga napisal/-a:Jaz sem imela Kranjca in mi je isto k teb postavu zloo velik uprašanj. Bla sm ene 20 min noter in kakšnega podvpr. res nism znala ampak po večini pa ja in sm bla zlo razočarana, ker sm bla 100% da bom nardila. Ti npr. isto nisi vse znau pa si npr. naredu. Nwm učasih res ne razumm kako to ocenjujejo. Preveč je od sreče odvisn če mene uprašaš. ampak ja, tko je. Super, da si naredu ti privoščim ;)
se strinjam da je sigurno od sreče odvisn...sevede morš tut znat ampak lahko dobiš vprašanje na katerega znaš popolnoma odgovorit alpa lih vprašanja iz dela snovi ki ti ne leži. niti pod razno ni to lahek predmet al da bi kdorkol reku da se ga da naredit brez problema...tko da sigurn je tut pri tem da sm naredu zraven sreča in upam da se bo teb tut naslednjič prikazala :) je pa del težavnosti tega izpita sigurno živčnost ker slišš tok zgodbic da mislš da se podajaš v pekel ko greš odgovarjat ustno ampak ni tako...je pa res da sm komi še uspel najdt kej sline ko sem odgovarju ker sem bil tako živčen in sm skor zablokeru vmes
Bellum omnium contra omnes
Bazinga
Prispevkov: 64
Pridružen: 20. Feb 2012 22:35

Re: Izpit MAJ 2013

Odgovor Napisal/-a Bazinga »

avenger napisal/-a:
Bazinga napisal/-a:Jaz sem imela Kranjca in mi je isto k teb postavu zloo velik uprašanj. Bla sm ene 20 min noter in kakšnega podvpr. res nism znala ampak po večini pa ja in sm bla zlo razočarana, ker sm bla 100% da bom nardila. Ti npr. isto nisi vse znau pa si npr. naredu. Nwm učasih res ne razumm kako to ocenjujejo. Preveč je od sreče odvisn če mene uprašaš. ampak ja, tko je. Super, da si naredu ti privoščim ;)
se strinjam da je sigurno od sreče odvisn...sevede morš tut znat ampak lahko dobiš vprašanje na katerega znaš popolnoma odgovorit alpa lih vprašanja iz dela snovi ki ti ne leži. niti pod razno ni to lahek predmet al da bi kdorkol reku da se ga da naredit brez problema...tko da sigurn je tut pri tem da sm naredu zraven sreča in upam da se bo teb tut naslednjič prikazala :) je pa del težavnosti tega izpita sigurno živčnost ker slišš tok zgodbic da mislš da se podajaš v pekel ko greš odgovarjat ustno ampak ni tako...je pa res da sm komi še uspel najdt kej sline ko sem odgovarju ker sem bil tako živčen in sm skor zablokeru vmes
Kar si povedou je res ;) Da o žiučnosti ne govorim :) Js isto čis zmrznem.
Odgovori

Vrni se na