IZPIT JANUAR 2013

prof. dr. Vladimir Simič, prof. dr. Katja Škrubej

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Gooner
Prispevkov: 133
Pridružen: 12. Sep 2012 20:30

Re: IZPIT JANUAR 2013

Odgovor Napisal/-a Gooner »

Pa na tem ustnem sprašujejo kakšne jake podrobnosti ali bolj splošne stvari, ala tvoj Beccaria? ;)
Alja
Prispevkov: 383
Pridružen: 21. Jun 2012 08:55

Re: IZPIT JANUAR 2013

Odgovor Napisal/-a Alja »

To je pa stvar naključja.
thelaywerwannabe
Prispevkov: 46
Pridružen: 10. Jan 2013 18:26

Re: IZPIT JANUAR 2013

Odgovor Napisal/-a thelaywerwannabe »

Od kdaj naprej lahko na našem ozemlju ponovno govorimo o uvajanju pozitivnega prava? Kako in zakaj se ta proces izkristalizira v absolutizmu? Razložite s primeri sprejetih norm!

ANYONE? :)
Gooner
Prispevkov: 133
Pridružen: 12. Sep 2012 20:30

Re: IZPIT JANUAR 2013

Odgovor Napisal/-a Gooner »

Jaz bi rekel, da z plemiškimi privilegiji:)

Ker zakonodajalec postane vladar oz. zaradi načela zakonitosti, ne vem :D

Kakšni patenti bi tu verjetno prov prišli in da jih razložiš, pač veljajo za vso državo.

To govorim iz glave, nisem še tam ;)
pikapolonica
Prispevkov: 22
Pridružen: 03. Jun 2012 11:53

Re: IZPIT JANUAR 2013

Odgovor Napisal/-a pikapolonica »

Mene pa zanima kaj je potrebno vedeti za ta darovana ozemlja in kje v knjigi je to najbolj natančno razloženo?
Hvala, lp.
lenart232
Prispevkov: 18
Pridružen: 14. Okt 2012 23:08

Re: IZPIT JANUAR 2013

Odgovor Napisal/-a lenart232 »

pikapolonica napisal/-a:Mene pa zanima kaj je potrebno vedeti za ta darovana ozemlja in kje v knjigi je to najbolj natančno razloženo?
Hvala, lp.
Am sklepam da misliš začetke pojava fevdalizma. Ko je vladar podeljeval večja območja raznim cerkvenim dostojanstvenikom in drugim, da si je s tem krepil oblast. To pa pozneje dejansko pripelje do razdrobljenost in nato do procesov patrimonizacije in pravnega partikularizma. Ta območja je podeljeval ali z opisom mej ali pa z navedbo površine (ponavadi v kraljevih hubah = 50 ha).
To maš v Vilfanu na 60 in naprej ;)

P.S. si mislila to?
pikapolonica
Prispevkov: 22
Pridružen: 03. Jun 2012 11:53

Re: IZPIT JANUAR 2013

Odgovor Napisal/-a pikapolonica »

tale primer sem našla v starih izpitih in sem to mislila, samo sem narobe vprašala :)

"samo iz plačevanja trajne dače ali vsakoletnih rent od zemljišča se še ne da sklepati, da je lastnina deljena" Kaj je deljena lastnina? Kdo in iz katerega časa je avtor ideje in kateri civilni zakonik jo še vedno pozna? kaj je dominium directum?
pikapolonica
Prispevkov: 22
Pridružen: 03. Jun 2012 11:53

Re: IZPIT JANUAR 2013

Odgovor Napisal/-a pikapolonica »

pa še tale primer: Hlapce, ki so bili pravoverni, je povabil k mizi, njihove gospodarje, ki so bili še neverniki..." Kako se imenuje gospodarski obrat, na katerem odvisni ljudje delajo za gospodarje? za kateri sistem je ta obrat značilen? kaj nam pove o stopnji razvoja omenjanja takih obratov pri Karantancih?

hvala za odgovore :)
lenart232
Prispevkov: 18
Pridružen: 14. Okt 2012 23:08

Re: IZPIT JANUAR 2013

Odgovor Napisal/-a lenart232 »

pikapolonica napisal/-a:tale primer sem našla v starih izpitih in sem to mislila, samo sem narobe vprašala :)

"samo iz plačevanja trajne dače ali vsakoletnih rent od zemljišča se še ne da sklepati, da je lastnina deljena" Kaj je deljena lastnina? Kdo in iz katerega časa je avtor ideje in kateri civilni zakonik jo še vedno pozna? kaj je dominium directum?
Hm to je pa potem podeljevanje zemlje v zajme najbrž. Gre za podelitev zemlje nekomu ob čemer si originalni lastnik pridžri oziroma obdžri določene pravice (npr. kot v primeru da dobiva določene rente v zameno za zemljo...). Pol pač naprej maš svobodne (fevd) in pa nesvobodne zajme.
Avtorja pa zakonik nimam pojma :?
Dominium directum je pa lastnina gospodarja. Pač tist ki podeljuje zemljo ima dominium directum (torej lastnino na zemlji bolj enostavno povedano). Tisti, ki pa prejema zemljo pa ima dominium utile (pač npr. pravico do obdelave oziroma uživanja).
pikapolonica
Prispevkov: 22
Pridružen: 03. Jun 2012 11:53

Re: IZPIT JANUAR 2013

Odgovor Napisal/-a pikapolonica »

lenart232 napisal/-a:
pikapolonica napisal/-a:tale primer sem našla v starih izpitih in sem to mislila, samo sem narobe vprašala :)

"samo iz plačevanja trajne dače ali vsakoletnih rent od zemljišča se še ne da sklepati, da je lastnina deljena" Kaj je deljena lastnina? Kdo in iz katerega časa je avtor ideje in kateri civilni zakonik jo še vedno pozna? kaj je dominium directum?
Hm to je pa potem podeljevanje zemlje v zajme najbrž. Gre za podelitev zemlje nekomu ob čemer si originalni lastnik pridžri oziroma obdžri določene pravice (npr. kot v primeru da dobiva določene rente v zameno za zemljo...). Pol pač naprej maš svobodne (fevd) in pa nesvobodne zajme.
Avtorja pa zakonik nimam pojma :?
Dominium directum je pa lastnina gospodarja. Pač tist ki podeljuje zemljo ima dominium directum (torej lastnino na zemlji bolj enostavno povedano). Tisti, ki pa prejema zemljo pa ima dominium utile (pač npr. pravico do obdelave oziroma uživanja).
zakonik bi lahko bil odz mogoče...
Gooner
Prispevkov: 133
Pridružen: 12. Sep 2012 20:30

Re: IZPIT JANUAR 2013

Odgovor Napisal/-a Gooner »

Gre za Nauk o deljeni lastnini, katerega avtor je glosator Akurzij, deloval je pa v 13.stoletju, če je to mišljeno pod čas.
Deljena lastnina je kot si že napisal , da je podelitelj neposredni lastnik( ima torej dominum directum), prejemnik pa je uživajoči lastnik( ima dominum utile).
Ta dominum directum si jaz razlagam , da je pač podelitelj lastnik zemljišča, ki ga daje nekomu v obdelavo, ima torej lastninsko pravico. Saj to je bila pa tudi fora tega nauka , da je skušal enotni pojem lastnine, ki je bil znan za rimsko pravo nekako povezat oz. prenest v sistem zajmov značilen za fevdalizem.
Tako bi jaz nekako odgovoril:))
Zakonik pa nimam pojma kateri bi bil, se priporočam za odgovor:))
pikapolonica
Prispevkov: 22
Pridružen: 03. Jun 2012 11:53

Re: IZPIT JANUAR 2013

Odgovor Napisal/-a pikapolonica »

se pravi, da gre za tisto "gloso ordinara" ne? :) kje v vilfanu to piše?
kaj pa drugi primer, ve kdo odgovor, pa bi bil prijazen da ga napiše, prosim :)
zanima me se letnica kdaj smo slovenci dobili prvo ustavo?

hvala! :)
Gooner
Prispevkov: 133
Pridružen: 12. Sep 2012 20:30

Re: IZPIT JANUAR 2013

Odgovor Napisal/-a Gooner »

Jaja za to gre, napisano je pa se mi zdi da tam ko so obravnavani zajmi :D

Glede tistega primera:
meni je to ful vse dvoumno:) Jaz bi verjetno napisal zemljiško gospodstvo(pač , ki je itak sestavljeno iz agrarnih obratov,neobdelanga sveta pa rent). čeprav ne vem, morda bi bil pravilen odgovor pa tudi huba, ne vem ne vem :D Značilen je verjetno za fevdalizem :mrgreen: Pove nam pa da je bila karantanska družba že precej razvita in predvsem že dosti socialno diferencirana ;)

Tole z ustavo je pa zajeb*no vprašanje :D Jaz bi pomoje napisal Vidovdanska , čeprav verjetno ni prav, samo tiste avstrijske ustave, če tako pogledaš tam Slovenci nismo bili ravno tretirani kot narod ampak bolj kot neko pleme, v Kraljevini SHS pa smo imeli vseeno malo večji pomen, čeprav tole je bolj kilava razlaga:)
Kaj bi ti rekla?:)
lenart232
Prispevkov: 18
Pridružen: 14. Okt 2012 23:08

Re: IZPIT JANUAR 2013

Odgovor Napisal/-a lenart232 »

Jst bi tut napisu zemljiško gospostvo, pa potem še napisu iz česa je sestavljeno. Ostalo bi napisu enako kot si rekel.

Za ustavo sem pa že sam gledal pa nikjer sploh točno ne piše. Tako da tole je zlo dvoumno vprašanje, ker je čist odvisno kako misli :?
pikapolonica
Prispevkov: 22
Pridružen: 03. Jun 2012 11:53

Re: IZPIT JANUAR 2013

Odgovor Napisal/-a pikapolonica »

hmmm, za tole ustavo tudi meni ni čisto jasno, vendar občasno to vprašajo na ustnem... ker če tako pogledaš lahko za prvo ustavo gledaš tudi oktroirano, cesarja Franca Jožefa I. iz marca 1849... ne vem no..
drugače pa hvala obema za odgovore :) pa srečno jutri na izpitu, upam, da bo tak splošen in dosti lahek :)
Gooner
Prispevkov: 133
Pridružen: 12. Sep 2012 20:30

Re: IZPIT JANUAR 2013

Odgovor Napisal/-a Gooner »

Ja lahko bi tudi, pa še dosti aktivno smo sodelovali pri oblikovanju, hmm res ne vem, morda kak starejši kolega ve ;) Ali pa pač napišimo ustava iz 1991 :mrgreen:

Drugače pa ja enako, srečno:))
Gooner
Prispevkov: 133
Pridružen: 12. Sep 2012 20:30

Re: IZPIT JANUAR 2013

Odgovor Napisal/-a Gooner »

Vtisi?:)) Ni bilo tako zelo težko, ravno nekje pravi izpit, edino zadnje vprašanje ni bilo nikjer prav dobro obravnavano:) Edino tele ustne bi pa pričakoval malo boljšo organizacijo:)
thelaywerwannabe
Prispevkov: 46
Pridružen: 10. Jan 2013 18:26

Re: IZPIT JANUAR 2013

Odgovor Napisal/-a thelaywerwannabe »

Gooner napisal/-a:Vtisi?:)) Ni bilo tako zelo težko, ravno nekje pravi izpit, edino zadnje vprašanje ni bilo nikjer prav dobro obravnavano:) Edino tele ustne bi pa pričakoval malo boljšo organizacijo:)
Kaj si imela na zadnjo? Dej povej vsi odgovori
Gooner
Prispevkov: 133
Pridružen: 12. Sep 2012 20:30

Re: IZPIT JANUAR 2013

Odgovor Napisal/-a Gooner »

Vidovdansko ustavo, saj odlomek je bil iz nje no, pa pač jezikovno pravo, ali so bili narodi enakopravni, nekaj takega...:))

1. Pač preneha veljat kolektivna odgovornost. Pojavlja se v plemenskih skupnostih oz. v prvih skupnostih. Greh pa zato ker še ne poznajo pojma krivde ampak samo neke posledice oz. greh, plus tega je bilo to verjetno vezano na religijo.

2. V zgodnjem fevdalizmu. Dal jih je zapisat, ker so skupaj živeli različni narodi, pač mešana področja. Ne vem kaj je bilo še pač podvprašanje, uglavnem gentilna prava so bla no:)

3. Napisal sem da je šlo za božji mir. V času boja za investaturo(investaturnega boja) in se je . Pač da so svetni(vladarji) in cerkeveni(papeži) dostojanstveniki izdajali odredbe, s katerimi so omejili fajde. Pač kršil so jih fevdalci s fajdami, ker je bila vladarjeva oblast omejena... Pač nekaj v tem smislu, malo sem seveda drugače formuliral in se kaj dodal:)

4. balotiranje, da so pač dali večjo legitimnost in izbrali ''uveljavljene osebe''. svetniki so bili pač člani velikega sveta, korglic je bilo toliko kot svetnikov da so vsi imeli možnost biti izbrani, gre za primer priobalnih mest pač:)

Malo mešam vprašanja .
Pač tisto vprašanje z dednostjo plemičev sem dal da je to se uvedlo v fevdalizmu, zaradi povečanja moči plemstva ker jih je vladar potreboval blabla, odpravil da je to patent o dedovanju Jožefa II( to nimam pojma če je prov)..

Vprašanje s prisedniki. Pač da je šlo za recipirano rimsko pravo, uveljavi se ravno s tem, pa z blagovnodenarnim gospodarstvom, študirajo na univerzah, kjer že poučujejo rimsko pravo , drugače se ga pa lahko priučujo tudi iz prakse(laično), a se to poskuša odpraviti.

8: Vidovdanska ustava, ja imajo jezikovno pravo, so načeloma enakopravni a je ta enakopravnost v praksi omejena( tudi z ustavnimi akti), pa nekaj sem omenil pravna območja, vrhovna sodišča... Za zunanji uradni jezik sem napisal kar slovensko-hrvaški-srbski, ampak s tem sem povezal ta pravna območja...

Potem vprašanje ko je bil omenjen kolonat. Ne niso mogli kar tako odpvoedati zakupa, tega so lahko ker je šlo ravno za kolonat. Najbolj razširjen je drugače bil mitna kmetija, pač zakupna kmetija.. Kaj se naredi v 18.stol.? Jaz sem napisal da MArija Terezija vse zakupne spremeni v kupne, ampak to ni prav sem zdajle ugotovil, pač ker pride do prevedbe, sem napisal sicer prevedva pa prečrtal, tkoda upam da bo videla da sem v osnovi vedel haha :D


Tako nekak sem odgovoarjal:)
Kako je šlo tebi?:)
thelaywerwannabe
Prispevkov: 46
Pridružen: 10. Jan 2013 18:26

Re: IZPIT JANUAR 2013

Odgovor Napisal/-a thelaywerwannabe »

Gooner napisal/-a:Vidovdansko ustavo, saj odlomek je bil iz nje no, pa pač jezikovno pravo, ali so bili narodi enakopravni, nekaj takega...:))

1. Pač preneha veljat kolektivna odgovornost. Pojavlja se v plemenskih skupnostih oz. v prvih skupnostih. Greh pa zato ker še ne poznajo pojma krivde ampak samo neke posledice oz. greh, plus tega je bilo to verjetno vezano na religijo.

2. V zgodnjem fevdalizmu. Dal jih je zapisat, ker so skupaj živeli različni narodi, pač mešana področja. Ne vem kaj je bilo še pač podvprašanje, uglavnem gentilna prava so bla no:)

3. Napisal sem da je šlo za božji mir. V času boja za investaturo(investaturnega boja) in se je . Pač da so svetni(vladarji) in cerkeveni(papeži) dostojanstveniki izdajali odredbe, s katerimi so omejili fajde. Pač kršil so jih fevdalci s fajdami, ker je bila vladarjeva oblast omejena... Pač nekaj v tem smislu, malo sem seveda drugače formuliral in se kaj dodal:)

4. balotiranje, da so pač dali večjo legitimnost in izbrali ''uveljavljene osebe''. svetniki so bili pač člani velikega sveta, korglic je bilo toliko kot svetnikov da so vsi imeli možnost biti izbrani, gre za primer priobalnih mest pač:)



Malo mešam vprašanja .
Pač tisto vprašanje z dednostjo plemičev sem dal da je to se uvedlo v fevdalizmu, zaradi povečanja moči plemstva ker jih je vladar potreboval blabla, odpravil da je to patent o dedovanju Jožefa II( to nimam pojma če je prov)..

Vprašanje s prisedniki. Pač da je šlo za recipirano rimsko pravo, uveljavi se ravno s tem, pa z blagovnodenarnim gospodarstvom, študirajo na univerzah, kjer že poučujejo rimsko pravo , drugače se ga pa lahko priučujo tudi iz prakse(laično), a se to poskuša odpraviti.

8: Vidovdanska ustava, ja imajo jezikovno pravo, so načeloma enakopravni a je ta enakopravnost v praksi omejena( tudi z ustavnimi akti), pa nekaj sem omenil pravna območja, vrhovna sodišča... Za zunanji uradni jezik sem napisal kar slovensko-hrvaški-srbski, ampak s tem sem povezal ta pravna območja...

Potem vprašanje ko je bil omenjen kolonat. Ne niso mogli kar tako odpvoedati zakupa, tega so lahko ker je šlo ravno za kolonat. Najbolj razširjen je drugače bil mitna kmetija, pač zakupna kmetija.. Kaj se naredi v 18.stol.? Jaz sem napisal da MArija Terezija vse zakupne spremeni v kupne, ampak to ni prav sem zdajle ugotovil, pač ker pride do prevedbe, sem napisal sicer prevedva pa prečrtal, tkoda upam da bo videla da sem v osnovi vedel haha :D


Tako nekak sem odgovoarjal:)
Kako je šlo tebi?:)




Nime veze, zelo slabo, ne bom nardila.. ju3 mam ustni, Simič.. mislim da nimam nit 40točk
Uporabniški avatar
Angel_Girl
Prispevkov: 155
Pridružen: 03. Nov 2012 09:03

Re: IZPIT JANUAR 2013

Odgovor Napisal/-a Angel_Girl »

Dajte napisat vprašanja, da vemo na kaj sploh letijo odgovori :)
September 2019: Diplomirana pravnica (UN)
Stick to a task 'til it sticks to you. For beginners are many, but finishers few.
Gooner
Prispevkov: 133
Pridružen: 12. Sep 2012 20:30

Re: IZPIT JANUAR 2013

Odgovor Napisal/-a Gooner »

A se je za k Škrubjevi za na izpit bolje oreng prebrat njeno knjigo ali to nima veze? :)
lenart232
Prispevkov: 18
Pridružen: 14. Okt 2012 23:08

Re: IZPIT JANUAR 2013

Odgovor Napisal/-a lenart232 »

Gooner napisal/-a:A se je za k Škrubjevi za na izpit bolje oreng prebrat njeno knjigo ali to nima veze? :)
Kokr jst vem rada sprašuje še stvari iz testa. Baje se splača dobr pogledat stvari ko so ble na testu in včasih naj bi se potem dal tko še lepo dvignt oceno ;)
Alja
Prispevkov: 383
Pridružen: 21. Jun 2012 08:55

Re: IZPIT JANUAR 2013

Odgovor Napisal/-a Alja »

Ampak velikokrat vpraša tudi kaj drugega. Vse je treba znat.
Uporabniški avatar
Pinball Wizard
Prispevkov: 70
Pridružen: 07. Okt 2012 12:48

Re: IZPIT JANUAR 2013

Odgovor Napisal/-a Pinball Wizard »

Prof. Simič je kralj :)
Better call Saul! #BreakingBad
Odgovori

Vrni se na