gospodarsko kazensko pravo

Moderatorji: Zmajbaby™

Odgovori
lale
Prispevkov: 192
Pridružen: 19. Okt 2009 15:10

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a lale »

A lahko en pove, katere primere iz tistih listov ste delali na predavanjih?
drgač mate tukej še članke, ki sem jih najdu v ius-info in ki niso v kopirnici, če se jih komu da brat
članki za gkp.docx
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
nejcs
Prispevkov: 339
Pridružen: 29. Apr 2010 01:32

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a nejcs »

Hvala za članke!

Na predavanjih so bli rešeni primeri:
1) KD zoper gosp.: 1, 2, 4, 5, 6, 10, 11
2) Odg. PO za KD: 1, 2, 4
Life isn't fair, but you can be.
Katya
Prispevkov: 134
Pridružen: 11. Nov 2008 17:14

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a Katya »

To sm najdla na netu, je sicer s leta 2009, ampak to nima veze :D
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
merci
Prispevkov: 62
Pridružen: 12. Dec 2011 11:09

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a merci »

A so ti članki, ki si jih objavil @lale tudi gradivo za izpit? Nimam še unih listov z gradivom pa nevem točno.

@Katya kaj ta ppt o pranju denarja je treba tudi prebrat al je to sam tko?

Pa še dve vprašanji s tistih primerov imam, ki jih je Vnejcs objavil par strani nazaj in so rešeni po KZ-1:
Pri 2.primeru mi ni jasno zakaj odgovarjajo za kd po 241/II in 242/V KZ-1, ker jst imam pod temi členi v zakonu nedovoljeno sprejemanje daril in se mi zdi da to nima nobene zveze s tem primerom? Kdo ve?

Pri 4.primeru pa na koncu, ko je govora o odgovornosti pravnih oseb piše, da odgovoarjajo za 25/I (5) ZOPOKD, sam to tudi nima neke zveze s primerom?
merci
Prispevkov: 62
Pridružen: 12. Dec 2011 11:09

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a merci »

aja pa še to me zanima, če tisti primeri ki pride na izpitu je izmed teh, ki so bili rešeni na predavanjih al da enga x?
merci
Prispevkov: 62
Pridružen: 12. Dec 2011 11:09

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a merci »

Evo končno sm dobila ta slavni seznam z gradivom, sam v kopirnici nisem našla še naslednjih dveh člankov:

Vid Jakulin: Pranje denarja v aktih EU in Sveta Evrope
Vid Jakulin: Vrednote v okviru gospodarstva

Kaj jih kdo ima in bi se mu dalo to skenirat in dat na forum?
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a bajna »

nejcs tisto iz prekrškov bi moralo tukej bit :D
nejcs
Prispevkov: 339
Pridružen: 29. Apr 2010 01:32

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a nejcs »

Članek št. 1: Trgovanje na podlagi zaupnih notranjih informacij (insider trading)
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Life isn't fair, but you can be.
nejcs
Prispevkov: 339
Pridružen: 29. Apr 2010 01:32

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a nejcs »

Članek št. 2: Odgovornost pravnih oseb za kazniva dejanja v Sloveniji
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Life isn't fair, but you can be.
merci
Prispevkov: 62
Pridružen: 12. Dec 2011 11:09

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a merci »

@nejcs: ta dva članka imam, tistih dveh, ki sm jih zgoraj napisala od jakulina nisem našla. Al je treba prebrat sam ta dva, ki si jih ti zdj objavil?
nejcs
Prispevkov: 339
Pridružen: 29. Apr 2010 01:32

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a nejcs »

Ne vem, katere članke vse bi blo treba prebrat :/
Sklepam iz tega, kar je omenu na zadnjem predavanju - je pa res, da manjka članek o pranju denarja, tko da če bi se lahko tist, k ma dostop do Ius Software al je pa u knjižnci na faksu, potrudu pridobit ta članek (oz. članke) in jih prpopat sm...
Life isn't fair, but you can be.
Lojscela
Prispevkov: 103
Pridružen: 11. Jan 2009 22:24

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a Lojscela »

merci napisal/-a:Evo končno sm dobila ta slavni seznam z gradivom, sam v kopirnici nisem našla še naslednjih dveh člankov:

Vid Jakulin: Pranje denarja v aktih EU in Sveta Evrope
Vid Jakulin: Vrednote v okviru gospodarstva

Kaj jih kdo ima in bi se mu dalo to skenirat in dat na forum?

Glede teh 2 člankov je tako :

Vrednote v okviru gospodarstva je brezveze brat, ker je članek zastarel in ne vsebuje nekaterih vrednot npr. finančni interesi EU, to maš napisan izčrpno v skripti od Katye, kjer maš te vrednote na 20 straneh -- tak da mi je žal da sm ga kopiro :)
Glede pranja denarja pa članka nisem najdo, ampak pomoje je dovolj da veš o pranju denarja, kar je v skripti od Katye, lahk pa si še prebereš tist ppt, ki ga je na tej strani ena objavila, če ti to ni slučajn dovolj. Itaq pa je ta ppt, zajet v odgovoru na vprašanje pranja denarja, ki je eden od tistih 3 vprašanj, ki so bili skupaj z odgovori objavljeni na forumu.






Če ne verjameš ti prilagam članek od vrednot :)


LP
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Lojscela
Prispevkov: 103
Pridružen: 11. Jan 2009 22:24

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a Lojscela »

Sem se odločil, da bom radodaren, tako da vam dajem še vaje od letos ;). Narejene pa so po dobesednem narekovanju profesorja :)
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
nejcs
Prispevkov: 339
Pridružen: 29. Apr 2010 01:32

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a nejcs »

Najlepša hvala za tvojo radodarnost! :)
Glede članka o vrednotah ti čist vrjamem, tut za pranje denarja je najbrž čist dost to, kar mamo do zdej...
Life isn't fair, but you can be.
merci
Prispevkov: 62
Pridružen: 12. Dec 2011 11:09

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a merci »

@Lojscela: hehe dobro si to napisal in sm prav vesela, da mi ni treba brat še teh člankov :-)) malo sm bla v skrbeh, ker nism vedla kaj notri piše, čeprav o pranju denarja je res v zapiskih dosti napisano o vrednotah pa je itak spremnljiva tema in full relativna tko, da se ne bom sekirala zaradi tega :-)
Tko, da hvala in za vaje tudi seveda :-)
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a bajna »

joj, res najlepša hvala obema :D
livija
Prispevkov: 14
Pridružen: 01. Feb 2011 14:01

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a livija »

Še en prispevek
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
merci
Prispevkov: 62
Pridružen: 12. Dec 2011 11:09

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a merci »

@livija: kaj ta sodba je tudi gradivo za izpit?

Jst bi prosila še, če lahko kdo objavi uni list s primeri za vaje? Ne rešitev, sam primere :-)
livija
Prispevkov: 14
Pridružen: 01. Feb 2011 14:01

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a livija »

@merci pravna zmota PO str. 6 in naslednje
merci
Prispevkov: 62
Pridružen: 12. Dec 2011 11:09

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a merci »

ojoj sam tega je ogromno, kaj to je še dodatno povedal na predavanjih, ker tega tam na unmu listu z gredivom za izpit ni.. :S
merci
Prispevkov: 62
Pridružen: 12. Dec 2011 11:09

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a merci »

Kokr sm jst to zdj pregledovala sm vidla, da je govora o pravni zmoti pri gospodarskih kd od strani 584 pa do konca. Je to to?
Lojscela
Prispevkov: 103
Pridružen: 11. Jan 2009 22:24

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a Lojscela »

Kje ste najdli zdaj to pravno zmoto, kolikor js vem tega ni sploh nikol omenil letos ali pač?



V glavnem js mam ene par vprašanj glede primerov, ki jih nismo reševal na predavanjih. Odločo sem se da si jih bom pogledo, ker je malo sumljivo, da bi dobil sam tiste, ko smo delal :)


7. primer, ko A in B delata iz vode, sladkorja, kemikalij vino. Kaj tukaj gre za preslepitev kupcev po 232/1 členu ali za poslovno goljufijo po 228/1 glede na to da bosta pridobila protipravno premoženjsko korist saj, je vino iz kemije ceneje proizvajati kot pa iz grozdja.

10. primer : tega smo delal sicer na vajah, sam me zanima če bi pri tej mladoletnici lahko šlo tudi za poslovno goljufijo, saj so z reklamami prikazovali, da bo enako lepa kot manikenke, kar pomeni da smo prikazovali da bo njihova obveznost izpolnjena, katere pa niso izpolnili, saj ni postala lepa :) in še pridobili so si s tem protipravno premoženjsko korist.

11. primer : enako vprašanje kot pri 10 zakaj smo dali preslepitev kupcev, če poslovna goljufija to zajema in ta natakar ko je premalo piva točil je imel namen pridobiti protipravno premoženjsko korist, saj je bil s tem okoriščen. Ne vidim razlike s tistim primerom, ko sta una dva dajala vodo k vinu in smo rekli da gre za poslovno goljufijo.

12. primer : A branjevka odgovarja za poslovno goljufijo po 228/1, ker si ima namen pridobiti protipravno premoženjsko korist, orodjar pa po 256/III KZ-1 "kdo neupravičeno izdela, si pridobi, proda ali da v uporabo pripomočke za izdelavo znamenj za zaznamovanje ali označevanje blaga kakor tudi ponarejene mere in uteži"

13. primer : Mesar odgovarja za poslovno goljufijo po 228. členu?

14. primer : Delavec na bencinski črpalki odgovarja po 209/1. členu KZ?

15. primer : Njegov ugovor ni utemeljen, ker kar se tiče tega preostanka denarja, tega ni mogoče pridobiti drugače kot naklepno in njegov strah da bo odkrit ni razlog za izključitev krivde?, da bi se lahko sklicev npr. na skrajno silo.

16. Primer : A izvrši KD zatajitve po 208/1 KZ-1, punca pa odgovarja po 209/1 KZ-1, ker ji je bil denar zaupan v zvezi z zaposlitvijo?

17. primer : S tem ko je skladiščnik jemal živila iz svojega skladišča odgovarja po 209/1 KZ-1, za videorekorder pa za malo tatvino po 204/2 KZ-1?

18. Primer: voznik kamiona enako odgovarja po 209/1 Kz-1

19. Primer : enako A, ki jemlje gradivo pri zasebniku, kjer je zaposlen odgovarja po 209/1 KZ-1

20. primer : Carinik jemlje zaseženo blago - kaj odgovarja za tatvino ali enako po 209/1 KZ-1. Jaz se nagibam k tatvini, ker mu ti predmeti niso bili zaupani v zvezi z opraljanjem zaposlitve..

21. primer : A odgovarja za Kd po 235/1, kdaj lažni računi bi prišli pod to določbo? Kreditojemalci pa za navadno goljufijo po 211. členu, saj so banki lažno prikazovali dejanske okoliščine - lažni računi. Poslovna goljufija ne more biti ker ne opravljajo poslovne skrivnosti, enako pa ne preslepitev pri pridobitvi posojila al ugodnosti, sej nč ne piše da bi ti kreditojemalci upravljali gospodarsko dejavnost.

22. primer : Blagajnik bo odgovarjal po 209/1, ker si je del izkupička prisvojil. Za to ker je popravil dokumentacijo pa bo odgovarjal po 235. členu?

23. primer : A kot uradna oseba izvrši KD po 235/1 KZ-1 - za ta člen sem se odločo, ker se mi zdi specilanejši kot pa tisti, ki je pri uradnih osebah saj piše "so namenjene za odločitve v zvezi z gospodarsko ali finančno dejavnostjo. Zdej glede Bja pa bi reku da odgovarja po 235/2 ker je uporabo ro lažno poslovno listino...

25. primer --- kaj tle gre za pranje denarja al kaj? Za kaj bo direktor tukaj vse odgovarjal. Pravna oseba bo za vse to vem, kaj pa direktor?

26. primer : A odgovarja za tihotapstvo po 250 / 2 KZ, B pa zaradi izdaje lažnega računa po 235/1? C pa ker je vodilni delavec je zlorabil svoj položaj pa bo odgovarjal po 240/1 KZ.




To je to :P


če je kdo reševal katerega od primerov bi prosim naj pove pravo rešitev :)
Katya
Prispevkov: 134
Pridružen: 11. Nov 2008 17:14

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a Katya »

A si ti resn? :D :D :D
Lojscela
Prispevkov: 103
Pridružen: 11. Jan 2009 22:24

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a Lojscela »

Katya napisal/-a:A si ti resn? :D :D :D

:) Dej če snovi ni nč sploh nevem kaj je za brat razen tistih 3 vprašanj pa tvojih zapiskov :) Drugi članki pa se mi ne zdijo glih relevantni itaq pa je dal poudarek na te teme :)

Upam da je to dovolj :)
Katya
Prispevkov: 134
Pridružen: 11. Nov 2008 17:14

Re: gospodarsko kazensko pravo

Odgovor Napisal/-a Katya »

Ja to sm tud jst ugotovila, da mi je snovi zmankal za učit. :D :D Sam tok slabo mi pa spet ne gre, da bi si dodatno delo nalagala. :D
Odgovori

Vrni se na