Kolokvij

prof. dr. Vladimir Simič, prof. dr. Katja Škrubej

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
leiton
Prispevkov: 18
Pridružen: 10. Okt 2011 20:17

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a leiton »

Mi lahko nekdo pove kaj je skupno ZSLj in lex romana?
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Bom ti do jutri poiskal točen odgovor. Za sedaj lahko edin rečem, da se mi zdi, da gre v primeru obeh za to, da vsebujeta zapisano običajno pravo. ZSLj vsebuje običajno pravo pri starih Slovanih, leges romanae(verjetno si to mislil) pa vsebuje tudi zapisano običajno pravo, ki so ga uporabljali prebivalci romanskega izvora na območju novonastalih plemenskih barbarskih držav(tj. vulgarizirano rimsko pravo). Nisem pa najbolj prepričan za to, sej veš, kako je, po 3 letih ob obilici druge snovi pozabiš prvi pravni predmet v življenju, hehe :)
leiton
Prispevkov: 18
Pridružen: 10. Okt 2011 20:17

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a leiton »

Hvala..pa še to me zanima:

2. O rodovih, ki nosijo imena Hosi, Draozza, Fagana, Hahilinga, Anniona. Ti so hkrati prvi za Agilofingi, ki so vojvodskega rodu; tem priznamo namreč dvojno čast in tako prejmejo dvakratno spravnino. Agilofingom vse do vojvode pa gre štirikratna spravnina, ker so najvišji knezi med vami.
O kakšnem sistemu je govora v odlomku? Kaj je bil namen takšnega sistema? Na kratko utemeljite, ali so Karantanci po prehodu pod nadoblast Bavarcev morali pričeti živeti po bavarskem pravu? Naštejte vsaj eno poimenovanje historičnih kronistov za pravo zgodnjesrednjeveških gentes.
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Omg, pa kaka vprašanja imate sedaj ko imate to knjigo od Škrubejeve. OK, tole se pa meni zdi čisto bedasto. Tako se ne bo pomen zgodovine nič izboljšal, ko pa študentom postavljajo taka nesmiselna vprašanja :)
Bom se potrudil poiskati in to in uno prejšnje vprašanje(do zdej nism nič najdel) do torka pa sporočim, če razvozlam odgovor.
leiton
Prispevkov: 18
Pridružen: 10. Okt 2011 20:17

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a leiton »

Katastrofa ne? Upam, da bo kolokvij dokaj "normalen", da zberem teh 40% čene bom pop****. Ta vikend sem spustil enega boljših žurov zaradi tega kolokvija :roll:
Pajos
Prispevkov: 12
Pridružen: 05. Okt 2011 16:15

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a Pajos »

Govora je o kompozicijskem sistemu. Namen tega sistema je preprečevanje krvnega maščevanja in spodbujanje k spravnini. Karantanci po prehodu na bavarsko oblast niso morali začeti uporabljati njihovo pravo saj je veljalo načelo ius originis, personalno načelo, ki dovoljuje Karantancem uporabo lastnega prava. Poimenovanje pa je ritus gentis (za zadnje vprašanje me ne držati za besedo, ker nism prepričan, tak odgovor sem dobil od drugih študentov).
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Strinjam se z zgornjim odgovorom. Sedaj, ko sem pogledal malo bolje, je to edini smiselni odgovor.
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Srečno jutri vsem:)
Pa poročajte kak je bil kolokvij, da mal vidimo, v kako smer gredo z vsakim letom :)
New York
Prispevkov: 90
Pridružen: 04. Feb 2011 14:36

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a New York »

Sej pavzerji gremo lahko vseen na prvi rok, tut če ne gremo na kolokvij, ane?
leiton
Prispevkov: 18
Pridružen: 10. Okt 2011 20:17

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a leiton »

Lahko kdo napiše kako je odgovarjal na vprašanja na današnjem kolokviju?
Apple
Prispevkov: 15
Pridružen: 12. Okt 2011 16:46

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a Apple »

Eno vprašanje: A je ful katastrofa, če na kolokviju ne dosežeš 40%? Meni je šlo namreč zelo slabo in skoraj zagotovo ne bo 40%. :?
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a jessy »

Edina posledica je, da ne moreš na prvi rok.
noto
Prispevkov: 1
Pridružen: 21. Dec 2011 14:11

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a noto »

Pozdravljeni,

vprašal bi kaj pomeni tole? Namreč v tej temi na začetku govorite, da so pod 'ocena' objavljali kar v procentih torej recimo 45, naslednje leto pa ste se spraševali kaj pomeni 4,5? Torej, so to porazni štirje procenti ali minimalnih 40% za prvi rok?

REZULTATI KOLOKVIJA
Predmet: B1 Pravna zgodovina
Opravljeni kolokviji:
Datum Naziv Ocena
29.11.2011 test 4
brucka
Prispevkov: 84
Pridružen: 07. Nov 2011 11:02

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a brucka »

po mojem je to ocena (od 1 do 10)
Cockta
Prispevkov: 40
Pridružen: 11. Nov 2011 17:20

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a Cockta »

noto napisal/-a:Pozdravljeni,

vprašal bi kaj pomeni tole? Namreč v tej temi na začetku govorite, da so pod 'ocena' objavljali kar v procentih torej recimo 45, naslednje leto pa ste se spraševali kaj pomeni 4,5? Torej, so to porazni štirje procenti ali minimalnih 40% za prvi rok?

REZULTATI KOLOKVIJA
Predmet: B1 Pravna zgodovina
Opravljeni kolokviji:
Datum Naziv Ocena
29.11.2011 test 4
Mislm, da so to procenti. Vsaj jst mam oceno v procentih.
brucka
Prispevkov: 84
Pridružen: 07. Nov 2011 11:02

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a brucka »

te lahko vprašam, če imaš nad 10? ker potem so to res procenti... jaz sem tudi mislila, da so ocene od 1 do 10
Cockta
Prispevkov: 40
Pridružen: 11. Nov 2011 17:20

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a Cockta »

brucka napisal/-a:te lahko vprašam, če imaš nad 10? ker potem so to res procenti... jaz sem tudi mislila, da so ocene od 1 do 10
Ja, nad 10 imam :) Zato tudi mislim, da so to procenti.
doly
Prispevkov: 41
Pridružen: 04. Okt 2011 18:50

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a doly »

Procenti so, ker imajo eni napisano 90 in 92:)
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Ko sem jaz pred dvemi leti(1.letnik) pisal PZG kolokvij, so nam oceno vpisali. Očitno so tokrat zamenjali način:)
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a jessy »

Lani (in še zdaj v ŠISu) so bili v procentih.
binka
Prispevkov: 78
Pridružen: 23. Jan 2011 22:18

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a binka »

Živjo,jaz imam tudi ene par vprašanj.
1.str 105, spodaj:"...medtem ko so o večjih zadevah sodila v prvi instanci sodišča na sedežih provinc." Kaj to pomeni na prvi instanci?

2.ista stran, v zadnji vrstici piše delegirana ali okrajna gosposka..Ali je to kakšna slovnična napaka?
Potem me tudi zmede, na naslednji strani 3 vrstica, "da so se delegirana gospostva skušala znebiti s stroški...". Kaj pa so se probala znebiti?

To je to, vem da so malo smotana vprašanja ampak mi res ni jasno.
Lepe praznike!:)
lucky

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a lucky »

binka napisal/-a:Živjo,jaz imam tudi ene par vprašanj.
1.str 105, spodaj:"...medtem ko so o večjih zadevah sodila v prvi instanci sodišča na sedežih provinc." Kaj to pomeni na prvi instanci?

2.ista stran, v zadnji vrstici piše delegirana ali okrajna gosposka..Ali je to kakšna slovnična napaka?
Potem me tudi zmede, na naslednji strani 3 vrstica, "da so se delegirana gospostva skušala znebiti s stroški...". Kaj pa so se probala znebiti?

To je to, vem da so malo smotana vprašanja ampak mi res ni jasno.
Lepe praznike!:)
Na prvi instanci pomeni na prvi stopnji.

Po moje ni nobena slovnična napaka pri delegirani ali okrajni gosposki. Znebiti so se skušala s stroški združene funkcije.

Tako jaz to razumem :)

Lp
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Strinjam se. Ni napak oz. vsaj jaz tukaj ne vidim nobene napake. Knjiga je pač malce starinsko napisana in zelo žal mi je, da prof. Simič še ne izda nove knjige, ki je napovedovana že tolko cajta. Upam, da bo čimprej kaj iz tega;) :)
lucky

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a lucky »

Ja, jezik je pač takšen kot je. Pa saj se da lepo razumet, ko počasi prebereš.

Glede Simičeve knjige pa se strinjam s kolegom dragoxxx :) Bi bil že čas ...
Uporabniški avatar
9sammy5
Prispevkov: 233
Pridružen: 03. Nov 2010 15:46

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a 9sammy5 »

Oj!

Je bil kdo morda na popravi?
Jooj jaz sem čisto pozabila :( Morala bi si res začet kam pisat tole :D

Če je bil kdo, bi lahko prosim povedal kaj ste kaj rekli na popravi?:)
Odgovori

Vrni se na