Prekrški

Moderatorji: Zmajbaby™

pika@
Prispevkov: 219
Pridružen: 20. Okt 2008 20:46

Re: Prekrški

Odgovor Napisal/-a pika@ »

Mi lahko kdo prosim odgovori na vpr RAZVOJ kazenskih točk?
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Prekrški

Odgovor Napisal/-a baby™ »

js bi začela s tem, da so ble kazenske točke uvedene v naš ZP leta 1998, ko je bil sprejet ZVCP... na začetku so ble vse KT določene v razponu, kasneje pa so ble za nekatere prekrške določene v razponu, za ostale pa v določenem številu, in je lahko policija izrekala samo tiste KT, ki so bile v določenem številu... in da bi 113 lahko obravnavala čimveč prekrškov, so zdej vse KT v določenem številu, tko da jih lahko 113 vedno izreče...

pol pa lahko še omeniš, da je blo prej največje število KT 7, zdej je pa 18; in prej so se KT seštevale 2 leti, zdej pa 3.

vsaj tko nekako bi js odgovorila... :)
jaz sem mali psihopat
pika@
Prispevkov: 219
Pridružen: 20. Okt 2008 20:46

Re: Prekrški

Odgovor Napisal/-a pika@ »

Tnx. nisem imela o tem nič napisano v zapiskih. ;)
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Prekrški

Odgovor Napisal/-a baby™ »

sorry, popravla sm neki zgoraj :)
jaz sem mali psihopat
pika@
Prispevkov: 219
Pridružen: 20. Okt 2008 20:46

Re: Prekrški

Odgovor Napisal/-a pika@ »

Hvala z POPRAVEK ;) :)
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Prekrški

Odgovor Napisal/-a baby™ »

torej, izpit februar 2011 :) - nič novega:

1) opomin vs. opozorilo
2) pomen izjave storilca prekrška v hitrem in sodnem postopku
3) koncepcija prekrška v ZP-1 in razlika s prejšnim ZP + vpliv na obravnavanje storilcev
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: Prekrški

Odgovor Napisal/-a proton »

izpit junij 2011 (enak kot februarja):

1) opomin vs. opozorilo
2) pomen izjave storilca prekrška v hitrem in sodnem postopku
3) koncepcija prekrška v ZP-1 in razlika s prejšnim ZP + vpliv na obravnavanje storilcev
Uporabniški avatar
buttercup
Prispevkov: 253
Pridružen: 29. Apr 2009 09:26

Re: Prekrški

Odgovor Napisal/-a buttercup »

september 2011 (isto kot februarja in junija)

1) opomin vs. opozorilo
2) pomen izjave storilca prekrška v hitrem in sodnem postopku
3) koncepcija prekrška v ZP-1 in razlika s prejšnim ZP + vpliv na obravnavanje storilcev
nejcs
Prispevkov: 339
Pridružen: 29. Apr 2010 01:32

Re: Prekrški

Odgovor Napisal/-a nejcs »

ZAKON O PREKRŠKIH (ZP-1-UPB8)
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Life isn't fair, but you can be.
Uporabniški avatar
lojzka :)
Prispevkov: 70
Pridružen: 22. Nov 2008 08:32
Kraj: malo tu, malo tam

Re: Prekrški

Odgovor Napisal/-a lojzka :) »

A mogoče kdo ve kako je letos s seminarskimi nalogami? Je na predavanjih kaj omenila glede možnih naslovov, do kdaj jo oddati... Hvala :)
Like it or not... I'm here :)
nejcs
Prispevkov: 339
Pridružen: 29. Apr 2010 01:32

Re: Prekrški

Odgovor Napisal/-a nejcs »

jutr so predavanja?
Life isn't fair, but you can be.
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Prekrški

Odgovor Napisal/-a *bini* »

ne, so bla u pondelk, k filipčičeva nima časa jutr in so s5 spremenil termin za ta teden.
nejcs
Prispevkov: 339
Pridružen: 29. Apr 2010 01:32

Re: Prekrški

Odgovor Napisal/-a nejcs »

hvala za hitr odg.! :)
Life isn't fair, but you can be.
Uporabniški avatar
Jemc
Prispevkov: 169
Pridružen: 18. Okt 2008 21:02

Re: Prekrški

Odgovor Napisal/-a Jemc »

Zdravo.

Pripenjam skripto za prekrške po zapiskih iz leta 2009/2010. Avtor je Raza 12.

Lp, Jemc
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
We think we're so clever and classless and free, but we're still fucking peasents as far as I can see
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: Prekrški

Odgovor Napisal/-a bajna »

hvala :)
bois
Prispevkov: 3
Pridružen: 16. Nov 2011 17:52

Re: Prekrški

Odgovor Napisal/-a bois »

Zdravo,

jaz imam pa eno dilemo oz. dve glede razlage 57a člena ZP-1. Primer je iz realnega življenja, kolegi pravniki pa si tudi niso enotni glede odgovora.

Namreč oseba F je storila prekršek iz zakona o predpisih o cestnem prometu (oplazila je parkirani avto, ponoči preverila škodo, ker je ni opazila, je odpeljala naprej), naslednji dan pa je to osebo klicala policist, naj se čez 2 dni oglasi na policijski postaji. Tja se je kršitelj (oseba F) oglasil in tam podal izjavo, ki jo je tudi podpisal. Izdan in vročen mu je bil plačilni nalog na podlagi 57a člena ZP-1. Ta oseba se zdaj želi pritožiti, dilema pa je, do česa ima pravico: do ugovora ali do zahteve za sodno varstvo?

1)
Dilemo imam jaz, do česa ima pravico:
-do ugovora
ali
- do zahteve za sodno varstvo

V 57a piše, da če da izjavo na licu mesta, nima pravice do ugovora, pač pa zahtevo za sodno varstvo. On ni dal na licu mesta, pač pa tri dni kasneje na policijski postaji. Kot kaj šteje ta izjava, da je dal izjavo kot na licu mesta ali da ni dal izjave? ---- Ker če bereš smisel 57a člena, je po zbranih obvestilih in dokazih, kjer kršitelj ni dal izjave, dovoljen ugovor, da da na policijski postaji potem izjavo, če pa je dal izjavo že takoj na kraju prekrška, pa se očitno to šteje da se je izjasnil in nima na to pravice do ugovora ampak že kar zahtevo za sodno varstvo. KAJ ZDAJ V PRIMERU TEGA ČUDNEGA KONSTRUKTA, KI GA SPLOH NI V ZAKONU, KO NI DAL IZJAVE NA LICU MESTA, PAČ PA 3 DNI KASNEJE? Ker policist mu je rekel, da ima pravico do ugovora, jaz pa mislim, da s tem, ko je dal izjavo, se je že na nek način izjasnil in je postopek pred policijo končan, ker nima nič kaj dosti novega za povedat pred policijo, da ima pravico do zahteve za sodno varstvo ... ker ugovor je očitno po smislu 57a namenjen temu, da da kršitelj izjavo, ki je ni dal na kraju dogodka, ker piše, da ugovor šteje kot izjava ... tu pa izjava je ... Kaj zdaj torej? Ker med obema je razlika, pri prvem (ugovor) se samo izjasnjuješ, pri drugem (zahteva za sodno varstvo) pa navajaš klasične pritožbene razloge, kot npr. napačna uporaba materialnega prava, procesnega ali zmotno ali nepopolno ugotovljeno dejansko stanje ...

2. dilema, vsi nekako svetujejo, da plačaj polovično kazen v teh osmih dneh in se zraven pritoži oz. ugovarjaj, vendar ali ne pomeni plačilo na nek način pripoznavo zahtevku, izvršitev tega plačilnega naloga?

Hvala za pomoč že vnaprej, prekrškov sicer jaz nisem imela za izbirnega.
nejcs
Prispevkov: 339
Pridružen: 29. Apr 2010 01:32

Re: Prekrški

Odgovor Napisal/-a nejcs »

1) Glede na opis dejanskega stanja, gre v tem primeru za POSEBNI PLAČILNI NALOG (57a. člen). Ta se izda v primeru, ko uradna oseba ni neposredno zaznala prekrška in mora zbirati dokaze (domnevam, da je imel policist neke dokaze, da je klical to osebo F in v tem primeru njegova oz. njena izjava sploh ne bi bila potrebna). Pravno sredstvo zoper posebni plačilni nalog je UGOVOR, ki ga mora oseba v 8ih dneh vložiti pri policiji. Policija bo po vložitvi ugovora razveljavila posebni plačilni nalog in izdala odločbo o prekršku. Zoper to odločbo pa je mogoče vložiti zahtevo za sodno varstvo.

2) S tem, da plačaš "polovičko" ne izgubiš pravice do pravnega sredstva in če kasneje sodišče ugotovi, da je bila zahteva za sodno varstvo utemeljena, dobiš povrnjeno to "polovičko".
Life isn't fair, but you can be.
sunshine
Prispevkov: 356
Pridružen: 17. Maj 2009 16:28

Re: Prekrški

Odgovor Napisal/-a sunshine »

A je Filipčičeva na predavanjih kej omenila, a je treba seminarsko samo poslat do 27.12. al ji morš prej kej sporočit, kater naslov si izbral?
Mjau
Prispevkov: 166
Pridružen: 05. Sep 2009 17:41

Re: Prekrški

Odgovor Napisal/-a Mjau »

Mogoče kdo ve, kakšna so bila vprašanja na oktoberskem in novemberskem roku? In kakšne so kaj ocene pri tem predmetu? Najlepša hvala!
Uporabniški avatar
buttercup
Prispevkov: 253
Pridružen: 29. Apr 2009 09:26

Re: Prekrški

Odgovor Napisal/-a buttercup »

vprašanja se ponavljajo, ocene so dobre. septembra sem dobila 10.
nejcs
Prispevkov: 339
Pridružen: 29. Apr 2010 01:32

Re: Prekrški

Odgovor Napisal/-a nejcs »

Kam se vloži pritožba?!

Pritožba zoper sodbo o prekršku sodišča prve stopnje
150. člen
(1) Zoper sodbo o prekršku se lahko vloži pritožba na višje sodišče.

Rok in način vložitve pritožbe ter rok za napoved pritožbe
151. člen
(3) Pritožba se vloži pisno pri sodišču, ki je izdalo sodbo o prekršku...
Life isn't fair, but you can be.
nejcs
Prispevkov: 339
Pridružen: 29. Apr 2010 01:32

Re: Prekrški

Odgovor Napisal/-a nejcs »

Nevermind :)

Prepozna ali nedovoljena pritožba
161. člen
(3) Prepozno ali nedovoljeno pritožbo zavrže s sklepom sodišče prve stopnje. Proti sklepu, s katerim je bila prepozna ali nedovoljena pritožba zavržena, ima pritožnik pravico do pritožbe na višje sodišče.
(4) Sodišče prve stopnje pošlje pravočasno pritožbo s spisom brez odlašanja višjemu sodišču.
Life isn't fair, but you can be.
Mjau
Prispevkov: 166
Pridružen: 05. Sep 2009 17:41

Re: Prekrški

Odgovor Napisal/-a Mjau »

Koliko časa se pa piše izpit? Malo rešujem stara izpitna vprašanja pa se mi zdijo zelo obsežna. :roll:
merci
Prispevkov: 62
Pridružen: 12. Dec 2011 11:09

Re: Prekrški

Odgovor Napisal/-a merci »

Hej!
Vidim, da so tukaj same stare objave pa upam, da se bo vseeno kdo oglasil. Lansko leto februraja 2010 je bila dodana na forum nova skripta glede tega predmeta in me zanima, če je za študij dovolj to al je potrebno preštudirat še kaj drugega?
nejcs
Prispevkov: 339
Pridružen: 29. Apr 2010 01:32

Re: Prekrški

Odgovor Napisal/-a nejcs »

skripta 09/10 je čist ql. ful ti svetujem predelat stara vpr., k se res ponavljajo...
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Life isn't fair, but you can be.
Odgovori

Vrni se na