Izpit maj 2011

prof. dr. Janez Kranjc, prof. dr. Marko Kambič

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Zaklenjeno
Betka
Prispevkov: 245
Pridružen: 12. Mar 2011 17:06

Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a Betka »

No počasi že potekajo priprave na majski izpit... Imam eno vprašanje. Citiram iz knjige: Obveznost ni nastala, če je promisor na stipulatorjevo vprašanje, ali mu obljubi Stiha ali Pamfila, oblubil le enega. Štelo se je namreč, da ni odgovoril na stipulatorjevo vprašanje.
Prosim naj kdo pojasni tole. :roll: Kakšen bi moral torej biti promisorjev odgovor?
lucky

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

Mislim, da bi moral biti namesto ali in...
Urši
Prispevkov: 179
Pridružen: 30. Okt 2010 21:40

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a Urši »

Lucky ti greš na rim in ekonomijo maja?? :shock:
alea.iacta.est
Prispevkov: 35
Pridružen: 26. Jan 2011 18:31

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a alea.iacta.est »

Eden odpogojev za nastanek veljavne stipulacije je to, da promisor z odgovorom ne spreminja vsebine stipulatorjevega vprašanja. Zato bi moral obljubiti enega ali drugega ( alternatvna obveznost - predmeta obveznosti sta dva, predmet izpolnitve je en sam).
lucky

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

Urši napisal/-a:Lucky ti greš na rim in ekonomijo maja?? :shock:
Ne, samo na ekonomijo :)
lucky

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

Nekaj podobnega (ali celo istega, ne spomnim se točno) smo delali na predavanjih v torek. In mislim, da, če je šlo za to, se je tudi prof. nekaj "zmotil" pa se potem popravil.

Če je v povedi in, bi moral obljubiti oba, da bi bila stipulacija veljavna; če pa je vmes ali, pa enega ali drugega in sicer točno z besedo, torej "Obljubim Pamfila (al kaj že je :D)", lahko pa tudi "Obljubim (ti dati) Stiha." Napačno pa je: "Obljubim enega." in v tem primeru stipulacija ne nastane, nima učinkov.

Upam, da sem to prav razumela, ker sicer nimam zapisano. Če sem narobe interpretirala, naj me, prosim, kdo popravi. Hvala.

Lp ;)
Betka
Prispevkov: 245
Pridružen: 12. Mar 2011 17:06

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a Betka »

Sem malo razmišljala... Zdaj, jaz sem razumela to, da je pač mišljeno pod tem, da je obljubil enega, npr. da je rekel obljubim Stiha. A je možno, da bi moral odgovorit: "Ja, obljubim Stiha ali Pamfila." ?
lucky

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

Pomojem bi bilo čisto možno.
Betka
Prispevkov: 245
Pridružen: 12. Mar 2011 17:06

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a Betka »

Mi nekdo razloži rešitev naslednjega primera, ki smo ga imeli na kolokviju?
B je A-ju posodil sliko. A je kmalu za tem umrl in njegov dedič C je predvideval, da je slika od A-ja. Ali bo lahko priposestvoval? V čem je problem? :roll:
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

Logično bi bilo, da po poteku priposestvovalne dobe in zastaranju lastn. tožbe, le to priposestvuje in postane lastnik, saj bi bila v nasprotnem primeru ogrožena pravna varnost.
Sara
Prispevkov: 39
Pridružen: 29. Jul 2010 18:43

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a Sara »

Slike ne bo mogel priposestvovati, ker se iz premoženja živega ne da nič priposestvovati.
Alan Shore
Prispevkov: 161
Pridružen: 24. Dec 2010 00:44

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a Alan Shore »

Sara napisal/-a:Slike ne bo mogel priposestvovati, ker se iz premoženja živega ne da nič priposestvovati.
Sej smisel priposestvovanja je v tem da se da priposestvovati iz premoženja živega, zaradi pravne varnosti, tko da je to ne samo mogoče ampak logično. Verjetno si mislila, da se iz premoženja živega ne da proposestvovati iz naslova dedovanja oziroma nekaj v tem smislu:D Je pa res da me ni blo ko je Kambič razlagov odgovore.
Sara
Prispevkov: 39
Pridružen: 29. Jul 2010 18:43

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a Sara »

Ja to, iz naslova dedovanja manjka. To je primer 161.
Betka
Prispevkov: 245
Pridružen: 12. Mar 2011 17:06

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a Betka »

Hvala:) Ja, vidim, primer 161 direkt odgovor na ta primer.
Betka
Prispevkov: 245
Pridružen: 12. Mar 2011 17:06

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a Betka »

B kupi od A-ja kolo, za katerega je prepričan, da ni A-jev temveč, da ga je ta ukradel. Ali lahko B kolo priposestvuje?
Zdj imam pa za odgovor primera 152 in 153... Katerga upoštevat? :roll:
caaat
Prispevkov: 126
Pridružen: 23. Nov 2010 20:08

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a caaat »

Mene pa zanima, če je actio in condictio enako?
In pa še, kaj pomeni, da je pravni posel bonae fidei in kaj stricti iuris?
Uporabniški avatar
denny.crane
Prispevkov: 359
Pridružen: 11. Feb 2010 23:23

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a denny.crane »

caaat napisal/-a:Mene pa zanima, če je actio in condictio enako?
In pa še, kaj pomeni, da je pravni posel bonae fidei in kaj stricti iuris?
:O
What's my name?"Denny Crane!" No further questions.
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Na kratko,ker je podrobno razloženo v knjigi:
Pravni posel stricti iuris je vrsta pravnih poslov, ki zahtevajo za svojo veljavno sklenitev upoštevanje določenih obličnosti(obličnih pravil). Primer takih PP je stipulacija kot verbalni kontrakt. Pravni posel bonae fidei pa je vrsta pravnih poslov, ki za svojo veljavno sklenitev ne zahtevajo nobenih strogo določenih obličnostnih pravil, ker nastanejo že z običajnim dogovorom med strankama(načelo konsenzualnosti); za take PP pravimo, da se sklepajo na podlagi "dobre vere in poštenja"
Actio pomeni tožbo na splošno(generični pojem), condictio pa obogatitveno tožbo(primeri so: condictio causa data causa non secuta, condictio indebiti). POZOR, tukaj ne smemo mešati med condiCTio in condiTio. Ta slednji pojem pomeni v rimskem pravu pogoj !
lucky

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a lucky »

:)
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

Conditio je začimba, condicio je pa pogoj;)
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

ja, zatipkal sem se, se zgodi, jebiga :)
Skratka ja, condicio je pogoj, conditio pa začimba---začimba za izpit:)
caaat
Prispevkov: 126
Pridružen: 23. Nov 2010 20:08

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a caaat »

dragoxxx napisal/-a:Na kratko,ker je podrobno razloženo v knjigi:
Pravni posel stricti iuris je vrsta pravnih poslov, ki zahtevajo za svojo veljavno sklenitev upoštevanje določenih obličnosti(obličnih pravil). Primer takih PP je stipulacija kot verbalni kontrakt. Pravni posel bonae fidei pa je vrsta pravnih poslov, ki za svojo veljavno sklenitev ne zahtevajo nobenih strogo določenih obličnostnih pravil, ker nastanejo že z običajnim dogovorom med strankama(načelo konsenzualnosti); za take PP pravimo, da se sklepajo na podlagi "dobre vere in poštenja"
Actio pomeni tožbo na splošno(generični pojem), condictio pa obogatitveno tožbo(primeri so: condictio causa data causa non secuta, condictio indebiti). POZOR, tukaj ne smemo mešati med condiCTio in condiTio. Ta slednji pojem pomeni v rimskem pravu pogoj !
Hvala! :P
summer
Prispevkov: 20
Pridružen: 12. Dec 2010 14:02

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a summer »

hej =) kako je s tem, ko lastnik zastavi užitek? užitkar zastavi izvrševanje pravice, sam kaj pa lastnik?
tilt
Prispevkov: 23
Pridružen: 05. Nov 2010 16:21

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a tilt »

Lastnik stvari lahko zastavi pravico užitka, če terjatev ne bo poplačana mora lastnik zastavnemu upniku dati užitek na stvari.

Upam da je pravilno.
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Izpit maj 2011

Odgovor Napisal/-a jessy »

Ja, če terjatev ni poplačana, lastnik užitek ustanovi.
Zaklenjeno

Vrni se na