Izpitna vprašanja

prof. dr. Grega Strban

Moderatorji: a90ZmajbajnaJure

Odgovori
Uporabniški avatar
denny.crane
Prispevkov: 359
Pridružen: 11. Feb 2010 23:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a denny.crane »

To je res en gnil predmet..
What's my name?"Denny Crane!" No further questions.
kleopatra
Prispevkov: 280
Pridružen: 19. Nov 2009 11:41

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a kleopatra »

a se je kdo že učil za izpit po novi skripti od sunshine? kaj pa po stari? kako se je izšlo?

men se zdi, da v tej novi skripti preveč piše in razmišljam, da bi se vrnila na ta staro skripto :D
willy
Prispevkov: 78
Pridružen: 12. Mar 2011 16:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a willy »

Fleurette napisal/-a:V učbeniku se skor pr vsaki temi pojavlja še ureditev v drugih državah, ponavad v franciji,nemčiji pa kej podobnga. Je to tud treba vedt? :? Se je že kdaj pojavlo na izpitu al pa na ustnih? K men se to zdi dost nepomembno pa da se ne bom kej preveč naučila :D

A pa je tko dost podrobno treba znat iz učbenika, da te išče na kakih besedah pa pojmih al so vprašanja bl splošna ?
Jaz sem ravnokar na spletni strani profesorja videl, da je 4.4. objavil obvezno literaturo za izpit in pri knjigi piše, da je v celoti in še klicaj je zraven - tako da, kot kaže, je treba vse znat. Potem so pa v tej datoteki navedeni zraven še članki in pa zakoni, ki pridejo v poštev. Jaz sem ravno to gledal in ugotovil, da me čaka še več študija, kot sem mislil :(
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

Ja pa dobr, sej je pousod kjer ma predmet knjigo treba znat celo knjigo. Sam to "celo" ne pomeni da ti znaš VSAKO besedo in VSAK stavek... iz tega zbereš ven najpomembnejše ( tega je kake 80%) Sej tud pr npr. rimu nismo rabili znat vsake besede. Nekatere stvari so pač bolj na široko razložene da se lažje razume al kaj jz vem, nikakor pa to ne pomen da moraš ti napamet znat use od prve velike začetnice do zadnje pike.
willy
Prispevkov: 78
Pridružen: 12. Mar 2011 16:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a willy »

Fleurette napisal/-a:Ja pa dobr, sej je pousod kjer ma predmet knjigo treba znat celo knjigo. Sam to "celo" ne pomeni da ti znaš VSAKO besedo in VSAK stavek... iz tega zbereš ven najpomembnejše ( tega je kake 80%) Sej tud pr npr. rimu nismo rabili znat vsake besede. Nekatere stvari so pač bolj na široko razložene da se lažje razume al kaj jz vem, nikakor pa to ne pomen da moraš ti napamet znat use od prve velike začetnice do zadnje pike.
Ja to normalno, da se ne boš sedaj učil vsako vejico in vse na pamet. Samo moja izkušnja iz Rima me je nekaj naučila, ker je bilo tam tudi rečeno cela knjiga pa sem na ustnem pogrnil, ker sem dobil vprašanje iz opomb (torej drobnejšega tiska v knjigi) in zraven še komentar, da sem sramota ne vem komu vse. Potem sem se za naslednjič naučil res vse iz knjige, pa sem gladko naredil. Tako, da če je rečeno vse, je kot kaže tako tudi mišljeno in jaz po izkušnji z Rimom raje ne tvegam več.
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

Ja odvisn kaj je zdej tam v opombi pisalo :D ene opombe so ble clo bolj pomembne kot kej v normalnem tisku, nekatere pa niso ble vredne omembne. pač najpomembneje je znat presodit kaj je pomembno in kaj ne ;) Zarad ene stvarce k je ne prebereš pa še vedno lahko nardiš izpit, no zdj je pa odvisno al ciljaš na 10 al pa 6.
kleopatra
Prispevkov: 280
Pridružen: 19. Nov 2009 11:41

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a kleopatra »

mal mi gre na bruhanje ta sociala...


kako pa zgleda pisni del izpita?
so kje zbrani stari izpiti?
kleopatra
Prispevkov: 280
Pridružen: 19. Nov 2009 11:41

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a kleopatra »

so kje zbrani stari izpiti?
našla ;)
Uporabniški avatar
denny.crane
Prispevkov: 359
Pridružen: 11. Feb 2010 23:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a denny.crane »

kleopatra napisal/-a:
so kje zbrani stari izpiti?
našla ;)
Kje?
What's my name?"Denny Crane!" No further questions.
kleopatra
Prispevkov: 280
Pridružen: 19. Nov 2009 11:41

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a kleopatra »

točno v tej temi, mislim da na prvi ali drugi strani oziroma jih je več...ena zbirka je z odgovori, ena pa brez...
makalonca
Prispevkov: 335
Pridružen: 21. Jan 2009 18:35

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a makalonca »

a se učite po skripti k je narjena po tej tanovi knigi al po knigi sami?
men se zdi, da skripta dobr sledi knigi, sam da nau nakonc premal.
kleopatra
Prispevkov: 280
Pridružen: 19. Nov 2009 11:41

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a kleopatra »

jaz se učim po skripti pa zraven v knjigo gledam. ampak sem hitro ugotovila, da je skripta skorajda prepisana knjiga, sam fond in razmik med vrsticam je manjši, pa tisto kar je v knjigi napisano po alinejah je v skripti napisano v vrstici, da zgleda manj :D
no skoraj tako je, kakšen stavek je v skripti izpuščen....drgač pa med knjigo in skripto ni bistvene razlike, tko da mislim da se lahko mirne duše po skripti učimo :ugeek:
makalonca
Prispevkov: 335
Pridružen: 21. Jan 2009 18:35

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a makalonca »

kleopatra, a se poleg skripte/knige še po čem učiš? kšnem zakonu?
kleopatra
Prispevkov: 280
Pridružen: 19. Nov 2009 11:41

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a kleopatra »

ne, nič drugega...2x sem šla nek pogledat v ZPIZ-1, ampak nisem odkrila nič novega :D
nejcs
Prispevkov: 339
Pridružen: 29. Apr 2010 01:32

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nejcs »

kaj pa ZSV?
Life isn't fair, but you can be.
20090293
Prispevkov: 33
Pridružen: 05. Mar 2010 16:07

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a 20090293 »

A kdo mogoce ve, kva je scena pri samozaposlenih in denarnem nadomestilu pri obveznem zdravstvenem zavarovanju (bolezni in stuff)?
sv28
Prispevkov: 14
Pridružen: 20. Maj 2010 14:06

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a sv28 »

hey hey!

mene pa zanima, kok se je potrebno razpisat pri teh vprašanjih, ki so vredni 3 točke. Kok prostora je namenjeno tem vprašanjem? Ker jst zdj rešujm te stare izpite in mi za ta vprašanja ful časa vzame, kr hočm kr use napisat pa mi pride tok približno ena stran, je pa res da ne pišm čist na mejhno. :)
Vaydex
Prispevkov: 13
Pridružen: 31. Avg 2009 16:08

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Vaydex »

Najbrž je mišljeno da pri samozaposlenih če zboli/se poškoduje (na kakršnkol način), den. nadomestilo dobi od 31. dne dalje (tko k vela za vse ostale tut)..prvih 30 dni si more pa izpad dohodka sam krit, ker nadomestilo plače dobijo sam tisti k so v del. razmerju...bi pa mogoče še pol dodav da v nekaterih izjemnih primerih pa krije zavod tut že od 1. dne ko ispade dohodek samozaposlenemu za izjemne primere, če daruješ organe, daješ kri, če zboli ožji druž. član
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a flafi »

sv28 napisal/-a:hey hey!

mene pa zanima, kok se je potrebno razpisat pri teh vprašanjih, ki so vredni 3 točke. Kok prostora je namenjeno tem vprašanjem? Ker jst zdj rešujm te stare izpite in mi za ta vprašanja ful časa vzame, kr hočm kr use napisat pa mi pride tok približno ena stran, je pa res da ne pišm čist na mejhno. :)
Na izpitu maš tut približno eno stran prostora. Na koncu vsake strani je samo še eno tisto vprašanje za 1 točko.
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
buttercup
Prispevkov: 253
Pridružen: 29. Apr 2009 09:26

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a buttercup »

1. Vprašanje v zvezi z odstotkom za odmero od pokojninske osnove - v novi skripti piše, da je izhodiščni odstotek za žensko s 15 let zavarovalno dobe 35%, za moškega pa 38%. Za vsako nadaljnje leto se poveča za 1,5%. Pol pa piše, da se odstotki odmere postopoma znižujejo za 0,5% letno od leta 2000 naprej. Jaz tega lih ne razumem :?:

2. V novi skripti na strani 34 pod alineo Nadomestila v primeru bolezni piše, da morajo biti plačana periodično in v višini najmanj 45% od osnove. Karenčna čakalna doba so 3 dnevi, upravičenje je omejeno na 26 tednov. - tega ne razumem
nofak
Prispevkov: 319
Pridružen: 02. Apr 2009 22:31

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nofak »

1. Ce sem prav razumel v knjigi je bil do ZPIZ-1 najvisji odstotek odmere 85%, od takrat naprej se pa zmanjsuje 0.5% na leto...ampak ne me drzati za besedo!
2. To je Konvencija MOD, št.102, kajne? Karenčna doba 3 dni - za prve 3 dni "bolniške" ni denarnega nadomestila, nadomestilo se pa plačuje največ 26 mesecev...
buljat
Prispevkov: 143
Pridružen: 15. Nov 2009 22:57

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a buljat »

35% je za moske in 38% za zenske(diskrimnatorna ureditev?), pri cemer gre za vsako leto pokojninske dobe+ za 1,5% odmerni odstotek navzgor( vcasih je blo po 2% na let, zato je zdej -0,5% na let mn), kaksne so odmere v prehodnem obdobju nevem, je pa zlo blizu 72,5%

druga stvar je iz konv. 102, mislm da ni potrebno tooolk podrobno znat pogojev, mors znat pomoje nastet kere socialne primere ureja pa kaj nas zavezuje, kar se tice pogojev je pa boljs da poznas slovensko ureditev- pa nikjer ni karencnih dni v slo ;)


za razjasnitev pojmov karencna doba je obdobje v katerem obvezno zavarovanje nicesar ne krije iz skladov ampak ''prezivetje'' tega obdobja stroskovno kasera bolan tip, po temu obdobju pa lahko pridobi pravico do denarnega nadomestila
26 tednov more bit pa minimalno obdobje v katerem lahk dobijo kes kot nadomestilo(ce bolezensko stanje traja tolk cajta seveda)- pri nas mislim da je praviloma max iz sklada zzzs 1 let, pol pa poslejo na invalidsko, nevem pa kako je v primeru teh dolgotrajnih zdravljenj, aka ce si tip zlom vse mogoce in rab oskrbo dlje kot en let bo pa po tem se lahko delu... sklepam da v tem primeru tud dlje kot en let more zzzs placvat nadomestilo
20090293
Prispevkov: 33
Pridružen: 05. Mar 2010 16:07

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a 20090293 »

Vaydex, hvala ti.

Se ena dilema: kaj je razlika med pogoji za pridobitev pokojnine in dejavniki, ki vplivajo na odmero? Kot sm jst to razumela so min.pogoji dopolnjena neka pokojninska/zavarovalna doba in starostna doba. Dejavniki so pa povprećna plača zadnjih blablabla let in spol, ker ti vpliva na odmerni procent. A starost potlej pride med dejavnike ker je osnova za sistem malusov in bonusov al so bonusi in malusi ze pokriti s pogoji?
willy
Prispevkov: 78
Pridružen: 12. Mar 2011 16:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a willy »

ali kdo kaj ve, koliko dni po pisnem izpitu so pri delovnem in socialnem ustni zagovori?
nici
Prispevkov: 190
Pridružen: 10. Nov 2009 21:57

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nici »

Pa če kdo ve, a je prof. ful zahtevn pr ocenjevanju pisnega dela? :D
Odgovori

Vrni se na