Zapiski

prof. dr. Grega Strban

Moderatorji: a90ZmajbajnaJure

Uporabniški avatar
buttercup
Prispevkov: 253
Pridružen: 29. Apr 2009 09:26

Re: Zapiski

Odgovor Napisal/-a buttercup »

wow, hvala za skripto! zanima me, a se je kdo po njej že učil in naredil izpit marca? a je zadostovalo?
willy
Prispevkov: 78
Pridružen: 12. Mar 2011 16:33

Re: Zapiski

Odgovor Napisal/-a willy »

Jaz sem danes začel zares študirat - sem se po daljšem času zresnil in danes začel s študijem, ker drugače bom res padel letnik :? Študiram pa od danes naprej šest predmetov hkrati - ja, treba si bo naredit zaloge čokolade in kave :)

Sam sem se odločil raje za knjigo in za članke profesorja. V knjigi sem prebral življenjepis dr. Strbana, ki je več kot fascinanten - med med drugim je podiplomca delal na Cambridgeu! Zato sem dobil še dodaten rešpekt in se bom raje naučil vse po knjigi. Šel bom pa na majski rok.
Zadnjič spremenil willy, dne 26. Mar 2011 19:51, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Zapiski

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

Jz se bom tud po knjigi....
Kok časa zadostuje za ta psv? :?
Uporabniški avatar
denny.crane
Prispevkov: 359
Pridružen: 11. Feb 2010 23:23

Re: Zapiski

Odgovor Napisal/-a denny.crane »

Fleurette napisal/-a:Jz se bom tud po knjigi....
Kok časa zadostuje za ta psv? :?
Imam namen enkrat podčrtati celotno knjigo oz. skripto knjige v mesecu aprilu, potem pa za majski ali junijski rok (odvisno še) porabiti za PSV 2 tedna. Jaz mislim, da bo to dovolj!

Prijazen pozdrav, A
What's my name?"Denny Crane!" No further questions.
kleopatra
Prispevkov: 280
Pridružen: 19. Nov 2009 11:41

Re: Zapiski

Odgovor Napisal/-a kleopatra »

jaz se bom učila samo po skripti cca 2 tedna oz. dokler ne pridem 2x skoz.
willy
Prispevkov: 78
Pridružen: 12. Mar 2011 16:33

Re: Zapiski

Odgovor Napisal/-a willy »

denny.crane napisal/-a:
Fleurette napisal/-a:Jz se bom tud po knjigi....
Kok časa zadostuje za ta psv? :?
Imam namen enkrat podčrtati celotno knjigo oz. skripto knjige v mesecu aprilu, potem pa za majski ali junijski rok (odvisno še) porabiti za PSV 2 tedna. Jaz mislim, da bo to dovolj!

Prijazen pozdrav, A
Te lahko vprašam po koliko ur na dan boš študiral ta dva tedna? Jaz se namreč sedaj učim 6 predmetov naenkrat, tako da na en predmet potem ne pride prav veliko časa na dan (sploh ker še po 10 ur delam vsak dan). Zato bi mi informacija glede števila ur zelo prav prišla - da lahko namreč lažje načrtujem, koliko bi moral sam študirat. Hvala!!!
Uporabniški avatar
denny.crane
Prispevkov: 359
Pridružen: 11. Feb 2010 23:23

Re: Zapiski

Odgovor Napisal/-a denny.crane »

willy napisal/-a:
denny.crane napisal/-a:
Fleurette napisal/-a:Jz se bom tud po knjigi....
Kok časa zadostuje za ta psv? :?
Imam namen enkrat podčrtati celotno knjigo oz. skripto knjige v mesecu aprilu, potem pa za majski ali junijski rok (odvisno še) porabiti za PSV 2 tedna. Jaz mislim, da bo to dovolj!

Prijazen pozdrav, A
Te lahko vprašam po koliko ur na dan boš študiral ta dva tedna? Jaz se namreč sedaj učim 6 predmetov naenkrat, tako da na en predmet potem ne pride prav veliko časa na dan (sploh ker še po 10 ur delam vsak dan). Zato bi mi informacija glede števila ur zelo prav prišla - da lahko namreč lažje načrtujem, koliko bi moral sam študirat. Hvala!!!
Namen imam študirati samo PSV 14 dni in nič drugega, tako da bom čas učenja posvetil PSV-ju, koliko ur pa ti žal ne morem povedati, do takrat je še daleč in tudi dejavnikov je veliko, ki vplivajo na količino preživetega časa pred knjigo (že sonce, če ne drugega :)). Dejstvo pa je, da je 6 predmetov hkrati študirati skoraj nemogoče oz. je mogoče, a ni produktivno. Obstajajo pa izjeme, srčno upam da si ena izmed njih ti :) Toplo ti priporočam, da si popraviš učni načrt, saj se ti zna kar precej zalomiti. Če potrebuješ kakšen dodaten nasvet, se oglasi z zasebnim sporočilom.

Prijazen pozdrav, A
What's my name?"Denny Crane!" No further questions.
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Zapiski

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

Lhko uprašam kako lahko ob 10 urah na dan dela + ure ki ti pridejo še za ostale nujne življenjske dejavnosti ( hrana, spanje..) sploh še najdeš kakšno za učenje :shock: ne resno, svaka ti čast. Če bi jz delala 10 ur na dan bi mela za učenje mogoče 15 minut na dan časa. Bog ne daj da bi študirala še 6 predmetov in to takih k jih mamo na pravni. :D

Eni ste čudežni, ni kej, bi si želela da bi bla jaz tud :D
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: Zapiski

Odgovor Napisal/-a Dexter »

denny.crane napisal/-a: Toplo ti priporočam, da si popraviš učni načrt, saj se ti zna kar precej zalomiti.
Se popolnoma strinjam! 6 predmetov hkrati je na žalost res zelo slab načrt.
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Zapiski

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

Sam u bistvu, kako pa sploh naj drugače? moraš se učit usazga po malo, tiste 4 dni k jih maš med enim in drugim izpitom niso zadost :? Je pa res zlo moteče se učit že 2 stvari hkratki, kaj šele 6.
Uporabniški avatar
denny.crane
Prispevkov: 359
Pridružen: 11. Feb 2010 23:23

Re: Zapiski

Odgovor Napisal/-a denny.crane »

Fleurette napisal/-a:Sam u bistvu, kako pa sploh naj drugače? moraš se učit usazga po malo, tiste 4 dni k jih maš med enim in drugim izpitom niso zadost :? Je pa res zlo moteče se učit že 2 stvari hkratki, kaj šele 6.
Jaz sem zagovornik popolnoma drugačnega sistema: nikoli se ne učim več kot dveh predmetov hkrati pa še temu se izogibam, če se le da (recimo pri ustnih izpitih, ko čakaš na en predmet, kmalu pa pišeš drugega, se pač ne da, ampak pustimo zdaj to ob strani). Moraš si znati dobro organizirati učni načrt in si postaviti cilje ter biti siguren vase, da je, prvič plan mogoče izpeljati in drugič, da ga boš izpeljal prav ti. Ni si smiselno postavljati nedosegljivih ciljev, ker potem se ti vse zalomi. Vedno se da znebiti 1-2 predmeta do majskega roka in potem imaš 3 mesece oz. 3 izpitne roke za 6-7 izpitov. Če si narediš dober načrt, se da lepo skozi priti, brez potrebe po hkratnem učenju šestih predmetov. Prvi pogoj je, da datumsko določiš katerega izpita se boš udeležil in ne samo po mesecu, saj je velika razlika med 10. majem in 30. majem.

Prijazen pozdrav, A
What's my name?"Denny Crane!" No further questions.
sunshine
Prispevkov: 356
Pridružen: 17. Maj 2009 16:28

Re: Zapiski

Odgovor Napisal/-a sunshine »

denny.crane napisal/-a:
Fleurette napisal/-a:Sam u bistvu, kako pa sploh naj drugače? moraš se učit usazga po malo, tiste 4 dni k jih maš med enim in drugim izpitom niso zadost :? Je pa res zlo moteče se učit že 2 stvari hkratki, kaj šele 6.
Jaz sem zagovornik popolnoma drugačnega sistema: nikoli se ne učim več kot dveh predmetov hkrati pa še temu se izogibam, če se le da (recimo pri ustnih izpitih, ko čakaš na en predmet, kmalu pa pišeš drugega, se pač ne da, ampak pustimo zdaj to ob strani). Moraš si znati dobro organizirati učni načrt in si postaviti cilje ter biti siguren vase, da je, prvič plan mogoče izpeljati in drugič, da ga boš izpeljal prav ti. Ni si smiselno postavljati nedosegljivih ciljev, ker potem se ti vse zalomi. Vedno se da znebiti 1-2 predmeta do majskega roka in potem imaš 3 mesece oz. 3 izpitne roke za 6-7 izpitov. Če si narediš dober načrt, se da lepo skozi priti, brez potrebe po hkratnem učenju šestih predmetov. Prvi pogoj je, da datumsko določiš katerega izpita se boš udeležil in ne samo po mesecu, saj je velika razlika med 10. majem in 30. majem.

Prijazen pozdrav, A
Teb se ni treba več predmetov hkrati učit, ker si bolonc in si se lepo rešil dvojčkov in trojčkov. Mi, ki smo po starem programu, pa dejansko nimamo druge možnosti....
willy
Prispevkov: 78
Pridružen: 12. Mar 2011 16:33

Re: Zapiski

Odgovor Napisal/-a willy »

Tudi sam sem stari program in drugače res ne gre, pri meni sploh ne more biti drugače, ker delam 10 ur na dan (tudi sobote) in se moram vse učit stalno in po malem, ker si pred izpitom ne morem privoščit recimo pet dni frej in posledično učenje na ful po 8 ali 10 ur na dan. To bi lahko počel le ob nedeljah, ko pa sem zaradi delovnega tedna totalno zbit, da takrat samo spim, jem in malo športam. Se je pa ta sistem pri meni tudi v preteklosti povsem dobro obnesel, edino letos me pa res grabi malo panika, ker me je napadel lenitis in bi raje samo delal in nič študiral, ampak sem se pred kratkim nazaj zresnil. Smo se pa tudi nenazadnje v gimnaziji tako učili celo leto, torej vse predmete in stalno po malem vsakega vsak dan nekaj. Je pa res, kakor komu najbolj paše. Meni je edino problem potem skupaj določit število ur, ki bi ga nekako moral nameniti posameznemu predmetu v skupnem seštevku, pri enih predmetih to lažje določim, pri drugih pa nimam prave predstave vse do izpita.
kleopatra
Prispevkov: 280
Pridružen: 19. Nov 2009 11:41

Re: Zapiski

Odgovor Napisal/-a kleopatra »

bolonci se žal nismo znebil dvojčkov in trojčkov. v drugem letniku imamo pravo in ekonomiko EU, v tretjem pa civilno pravo (dedno + stvarno + obligacijsko)
Uporabniški avatar
denny.crane
Prispevkov: 359
Pridružen: 11. Feb 2010 23:23

Re: Zapiski

Odgovor Napisal/-a denny.crane »

sunshine napisal/-a:
denny.crane napisal/-a:
Fleurette napisal/-a:Sam u bistvu, kako pa sploh naj drugače? moraš se učit usazga po malo, tiste 4 dni k jih maš med enim in drugim izpitom niso zadost :? Je pa res zlo moteče se učit že 2 stvari hkratki, kaj šele 6.
Jaz sem zagovornik popolnoma drugačnega sistema: nikoli se ne učim več kot dveh predmetov hkrati pa še temu se izogibam, če se le da (recimo pri ustnih izpitih, ko čakaš na en predmet, kmalu pa pišeš drugega, se pač ne da, ampak pustimo zdaj to ob strani). Moraš si znati dobro organizirati učni načrt in si postaviti cilje ter biti siguren vase, da je, prvič plan mogoče izpeljati in drugič, da ga boš izpeljal prav ti. Ni si smiselno postavljati nedosegljivih ciljev, ker potem se ti vse zalomi. Vedno se da znebiti 1-2 predmeta do majskega roka in potem imaš 3 mesece oz. 3 izpitne roke za 6-7 izpitov. Če si narediš dober načrt, se da lepo skozi priti, brez potrebe po hkratnem učenju šestih predmetov. Prvi pogoj je, da datumsko določiš katerega izpita se boš udeležil in ne samo po mesecu, saj je velika razlika med 10. majem in 30. majem.

Prijazen pozdrav, A
Teb se ni treba več predmetov hkrati učit, ker si bolonc in si se lepo rešil dvojčkov in trojčkov. Mi, ki smo po starem programu, pa dejansko nimamo druge možnosti....
No, tudi tebi se ni treba učiti obeh hkrati pri dvojčku in treh naenkrat pri trojčku. Sicer pa ne bi se spuščal v detajle bolonja vs. stari program, ve se kdo je naskral.

Prijazen pozdrav, A
What's my name?"Denny Crane!" No further questions.
willy
Prispevkov: 78
Pridružen: 12. Mar 2011 16:33

Re: Zapiski

Odgovor Napisal/-a willy »

To je res Denny, bolonja ni prinesla nič kaj dobrega. Jaz sem ravno zadnjič gledal malo 3. bolonjsko stopnjo (doktorat) in vidim, da so sedaj na doktoratu obvezni izpiti, doktorski seminarji seminarji in vse skupaj traja 3 leta, za prehod iz 1. v 2. letnik pa rabiš 45 točk od 60 ter potrjeno dispozicijo! Pa včasih si naredil 4 leta dodiplomca in napisal doktorat ter zagovarjal, zdaj pa izpiti, pa pogoji pa ne vem kaj še vse. Potem sem gledal za doktorat opise predmetov in obvezno literaturo, pa to je za naštudirat, da te s*** prime - mislim količinsko je tega nenormalno!!! Sem prej mislil, da bom šel po diplomi na doktorat, ko sem si malo natančneje ogledal zadevo, mi pa deluje to malo preveč za moje možgane :?
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Zapiski

Odgovor Napisal/-a flafi »

willy napisal/-a:Pa včasih si naredil 4 leta dodiplomca in napisal doktorat ter zagovarjal.
Je bil še magisterij vmes, kjer si imel izpite in pogoje in ne vem kaj še vse ;)

Sicer je pa pomoje normalno, da je na doktoratu količinsko več stvari in več literature. Dobiš pač višjo stopnjo izobrazbe s tem, in ne moreš pričakovat, da ti bo kar "podarjena" za enako količino dela kot na dodiplomcu. Če ne bi res vsak, ki ima 5 minut časa, imel doktorat.
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
nejcs
Prispevkov: 339
Pridružen: 29. Apr 2010 01:32

Re: Zapiski

Odgovor Napisal/-a nejcs »

se zelo strinjam, flafi...
Life isn't fair, but you can be.
willy
Prispevkov: 78
Pridružen: 12. Mar 2011 16:33

Re: Zapiski

Odgovor Napisal/-a willy »

flafi napisal/-a:
willy napisal/-a:Pa včasih si naredil 4 leta dodiplomca in napisal doktorat ter zagovarjal.
Je bil še magisterij vmes, kjer si imel izpite in pogoje in ne vem kaj še vse ;)

Sicer je pa pomoje normalno, da je na doktoratu količinsko več stvari in več literature. Dobiš pač višjo stopnjo izobrazbe s tem, in ne moreš pričakovat, da ti bo kar "podarjena" za enako količino dela kot na dodiplomcu. Če ne bi res vsak, ki ima 5 minut časa, imel doktorat.
Se oproščam, tole sem pa res čisto mimo usekal. Zaradi bolonje se sedaj lahko gre direkt na doktorat, brez magisterija, in sem zato pozabil, da je včasih bil vmes še magisterij - ne vem, kaj sem mislil, ko sem pisal :oops: No, res je, prav je, da je doktorat zahteven, se mi je pa vseeno zdelo ogromno ogromno zelo zelo zahtevne literature, ko sem gledal. Ah, kje je še to, najprej bo treba še diplomirat ;)
Uporabniški avatar
tinkerbell
Prispevkov: 238
Pridružen: 28. Avg 2009 09:59

Re: Zapiski

Odgovor Napisal/-a tinkerbell »

hej! mene pa zanima, če se je kdo, odkar je izšla knjiga za PSV, učil za izpit še po tastari skripti (ima cca. 80 strani in je napisana po predavanjih) in je izpit tut nardil? :mrgreen: ker mi bo vrjetno časa zmankal za ta novo skripto :? in me res zanima, če se še vedno da nardit po stari :?:
LP
giraffe
Prispevkov: 150
Pridružen: 15. Sep 2010 10:37

Re: Zapiski

Odgovor Napisal/-a giraffe »

bi prosim nekdo objavil zapiske, predvsem tiste dele, ki so se z ZSVarPre in ZUPJS spremenili...in bodo prišli v poštev pri izpitu? ( namreč nismo vsi redni študenti in imamo še dolg zato res prosim) hvala :)
a90
Prispevkov: 162
Pridružen: 16. Dec 2009 12:27

Re: Zapiski

Odgovor Napisal/-a a90 »

Pozdravljeni,

ali skripta od sunshine ustreza(objavljena je na 1.strani) ali se je med tem prikradla kakšna sprememba ?

Res bi bil hvaležen.
Katya
Prispevkov: 134
Pridružen: 11. Nov 2008 17:14

Re: Zapiski

Odgovor Napisal/-a Katya »

V osnovi je ok, je par sprememb:
- ukinjena je državna pokojnina
- preoblikovan je varstveni dodatek
- spremembe so pri otroškem dodatku, pa državni štipendiji
- spremembe pri denarni socialni pomoči.

Poglej si v ZUPJS pa ZsVarPre.
Glede denarnih socialnih pomoči pa varstvenega dodatka je fajn članek od Strbana: Nova ureditev denarnih socialnih pomoči, Delavci in delodajalci, št. 2-3/2011 (str. 241-264). Imaš na netu http://www.delavciindelodajalci.com/ (pod letnik 2011).
Odgovori

Vrni se na