Vaje pri pravni zgodovini

prof. dr. Vladimir Simič, prof. dr. Katja Škrubej

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
Urši
Prispevkov: 179
Pridružen: 30. Okt 2010 21:40

Re: Vaje pri pravni zgodovini

Odgovor Napisal/-a Urši »

hpoirot napisal/-a:a ma kdo rešene vaje za ta teden in bi jih prijazno poslal? :cry:
Še meni prosim :oops: pa če ima kdo še 10. Vaje na računalniku bi bila zelo zelo hvaležna :)
katjas
Prispevkov: 51
Pridružen: 16. Dec 2010 20:22

Re: Vaje pri pravni zgodovini

Odgovor Napisal/-a katjas »

jaz pa bi rabla 11. in 12. vaje, če ma slučajno kdo in bi mi jih bil pripravljen poslati.
Larisa Lara
Prispevkov: 41
Pridružen: 01. Okt 2009 16:54

Re: Vaje pri pravni zgodovini

Odgovor Napisal/-a Larisa Lara »

katjas napisal/-a:jaz pa bi rabla 11. in 12. vaje, če ma slučajno kdo in bi mi jih bil pripravljen poslati.

Se pridružujem. Potrebujem le 12 vaje (zadnje). Najlepše se zahvaljujem že vnaprej.
Če bi vam nekdo rekel, da je patološki lažnivec, ali bi mu verjeli?
Aida
Prispevkov: 32
Pridružen: 05. Feb 2011 11:55
Kraj: Ljubljana

Re: Vaje pri pravni zgodovini

Odgovor Napisal/-a Aida »

Prilagam rešene vaje 1 in 2, zaenkrat imam le te natipkane.
Upam, da to koga spodbudi, da deli še svoje. :)
Vaje odgovori 1.docx
Vaje odgovori 2.docx
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Lp, A
Aida
Prispevkov: 32
Pridružen: 05. Feb 2011 11:55
Kraj: Ljubljana

Re: Vaje pri pravni zgodovini

Odgovor Napisal/-a Aida »

Imam težavo pri 5. vajah:

5. vprašanje: Ali se v kapitularjih že kaže delitev na nižje in višje kazensko sodstvo? V katerem? Kako v kasnejših obdobjih imenujemo prvo in kako drugo?

V kapitularjih se kaže delitev na višje in nižje sodstvo. Glej Capitulare de iustitiis faciendis (4). Pri težjih zadevah mora biti prisoten grof ali missi dominici (njegovi predstavniki).
V kasnejših obdobjih se imenuje:
-višje (sojenje v težjih zadevah): deželsko (krvno) sodišče – dodeljeno le velikim teritorialnim gospodom s posebnimi privilegiji krvnega sodstva
-nižje (sojenje podložnikom v lažjih zadevah): patrimonialno sodstvo?

Ali bi morala v odgovoru omeniti deželno (ograjno) sodstvo?
Lp, A
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Vaje pri pravni zgodovini

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Mislim, da pravilno razmišljaš :)
Ograjno sodstvo jaz tukaj ne vidim kot relevanten pojem, saj je slednje bilo le znak sodne avtonomije plemstva v deželi in kot tako sodilo le plemičem, podložnikom in ostalim nižjim slojem od plemstva pa so sodila patrimonialna oz. krvna(deželska) sodišča.
Lp
Aida
Prispevkov: 32
Pridružen: 05. Feb 2011 11:55
Kraj: Ljubljana

Re: Vaje pri pravni zgodovini

Odgovor Napisal/-a Aida »

Ok, super. Hvala :)

Prilagam še vaje 3, 4, 5.
Če jih kdo potrebuje in jih bo v ta namen prebral, naj prosim napiše, če opazi kakšno veliko napako :)
Pa zelo bi bila hvaležna za objavo zadnjih vaj (10, 11, 12).
Vaje odgovori 3.docx
Vaje odgovori 4.docx
Vaje odgovori 5.docx
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Lp, A
lucky

Re: Vaje pri pravni zgodovini

Odgovor Napisal/-a lucky »

Evo, zadnje vaje. :)
Aida
Prispevkov: 32
Pridružen: 05. Feb 2011 11:55
Kraj: Ljubljana

Re: Vaje pri pravni zgodovini

Odgovor Napisal/-a Aida »

Hvala! :)
Lp, A
Uporabniški avatar
9sammy5
Prispevkov: 233
Pridružen: 03. Nov 2010 15:46

Re: Vaje pri pravni zgodovini

Odgovor Napisal/-a 9sammy5 »

Hvala :D
Prov lepo je ko se eni tak potrudijo :D
Uporabniški avatar
tita123
Prispevkov: 39
Pridružen: 06. Okt 2008 11:03
Kraj: Slovenija :D

Re: Vaje pri pravni zgodovini

Odgovor Napisal/-a tita123 »

^^ ima kdo še vaje od 6-9 pa jih objavi gor? :) res je lepo, ko se eni tok potrudijo ;)
Aida
Prispevkov: 32
Pridružen: 05. Feb 2011 11:55
Kraj: Ljubljana

Re: Vaje pri pravni zgodovini

Odgovor Napisal/-a Aida »

Tokrat potrebujem pomoč pri 8. vajah (Obče pravo in uveljavljanje šolanih pravnikov) in sicer pri sledečem vprašanju:

20. Kdo je bil izrecno proti uvajanju šolanih pravnikov v državne službe? Najdite ustrezen odlomek. Zakaj? Kakšne so bile posledice takšnega odpora za ustvarjanje in uporabo prava?

Zaposlovanju šolanih pravnikov so se najbolj upirali plemiči, ker niso želeli priznati veljave občega prava . Označili so ga za nepravičnega, ker naj bi nasprotovalo njihovim običajem in partikularnim pravom. S tem so se borili za svojo oblast, niso se hoteli podrediti vladarjevemu pravu, ker je to slabilo njihovo moč.

Red za državno komorno sodišče (4) kaže na to, da je moral cesar Maksimilijan I., kljub želji da bi na Državnem komornem sodišču (ustanovljen l. 1495) zaposlil same šolane pravniki pristati na kompromis in zaposliti polovico laikov (plemičev).

Posledice teh odporov za ustvarjanje in uporabo prava: ?

Že vnaprej hvala za pomoč :)
Lp, A
Uporabniški avatar
hannah
Prispevkov: 70
Pridružen: 05. Okt 2010 21:45

Re: Vaje pri pravni zgodovini

Odgovor Napisal/-a hannah »

pomojem to, da pravo spet ne nastaja zgolj in samo med šolanimi pravniki, kot bi si to želel Maksimilijan in da bi na ta način izpodrinu plemstvo vn, ampak ''pravo'' še vedno nastaja oz. se sooblikuje tut med neukimi, torej med laiki... kar kaže da ima plemstvo še vedno večjo moč kot pa cesar in da se oblast še ni centralizirala v enga vladarja (usaj glede davkov, vojske, pa posledično potem tut ostalih stvari) ...

naj me kdo popravi, če ni prou :mrgreen:
Aida
Prispevkov: 32
Pridružen: 05. Feb 2011 11:55
Kraj: Ljubljana

Re: Vaje pri pravni zgodovini

Odgovor Napisal/-a Aida »

Aha, ja to se mi zdi logično :)

Kaj pa tole vprašanje iz 9.vaj:
3. Ali je absolutni vladar lahko takoj in brez težav odpravil posledice procesa patrimonializacije oblasti? Pojasnite, od kdaj naprej vladar pri nas res razpolaga z vzpostavljenim državnim sodnim in upravnim sistemom?

Absolutni vladar je imel pri odpravi posledic procesa patrimonializacije oblasti kar nekaj težav. Za odpravo teh posledic je moral najprej vzpostaviti celoten uradniški aparat, za to pa je bil potreben denar (zato davčne reforme). Pri vzpostavljanju lastnih upravnih in sodnih organov ter predvsem pri poskusih poenotenja prava so ga ovirali stanovi, predvsem plemstvo (z iura propria) in Cerkev (s cerkvenim pravom).
Vladar pri nas res razpolaga z vzpostavljenim državnim sodnim in upravnim sistemom šele ....?

Tukaj res nisem prepričana :S
Morda na upravnem s kresijami in na sodnem z uvedbo mestnih in deželnih sodišč (ker ni več ograjnega)?

Tu gre snov pri Vilfanu res hitro skoz in imam kar težavo razumet (tam pri Ilirskih provincah pa potem spet Avstrijci). Npr. deželni zbor, ki ga Jožef II. odpravi, potem ga zopet obnovijo...
Upam, da tega ne bo podrobno v izpitu :)
Lp, A
Betka
Prispevkov: 245
Pridružen: 12. Mar 2011 17:06

Re: Vaje pri pravni zgodovini

Odgovor Napisal/-a Betka »

Bi se dalo dobiti še vaje od 6-9? :)

Lep pozdrav.
New York
Prispevkov: 90
Pridružen: 04. Feb 2011 14:36

Re: Vaje pri pravni zgodovini

Odgovor Napisal/-a New York »

Tut js bi lepooo prosil vaje od 6-9 ! Upam da se kdo potrudi, hvalaa :)
ziu
Prispevkov: 128
Pridružen: 27. Sep 2010 13:05

Re: Vaje pri pravni zgodovini

Odgovor Napisal/-a ziu »

Še tretji :). Ima kdo mogoče vaje od 6-9 oziroma komplet vseh vaj? Najlepša hvala. ;)

Lp
lucky

Re: Vaje pri pravni zgodovini

Odgovor Napisal/-a lucky »

Evo, tole so vse vaje. Rešitev oz. odgovorov nisem preverjala. Če se najde kaka napaka, prosim, nujno, javite ;)

Pozdrav
ziu
Prispevkov: 128
Pridružen: 27. Sep 2010 13:05

Re: Vaje pri pravni zgodovini

Odgovor Napisal/-a ziu »

Vauuuu. Super. Najlepša hvala :)
lucky

Re: Vaje pri pravni zgodovini

Odgovor Napisal/-a lucky »

ziu napisal/-a:Vauuuu. Super. Najlepša hvala :)
:oops: ;)
mastak
Prispevkov: 4
Pridružen: 10. Okt 2011 23:05

Re: Vaje pri pravni zgodovini

Odgovor Napisal/-a mastak »

Lp, mene pa zanima če ima kdo od študentov 1. letnika že rešene 1 vaje za ta teden pri zgo? hvala lp.
Edo
Prispevkov: 24
Pridružen: 20. Jul 2011 12:38

Re: Vaje pri pravni zgodovini

Odgovor Napisal/-a Edo »

Jap. Je ratalo. Komaj. Večino sem naredil sam, a na koncu ni bilo več ne živcev ne koncentracije in sem si pomagal z rešenimi na forumu, tako da, hvala kolegi! :D
MrQ
Prispevkov: 20
Pridružen: 18. Mar 2011 17:19

Re: Vaje pri pravni zgodovini

Odgovor Napisal/-a MrQ »

Kolegi ne delajte tega in prepisujte vaj. To, da imate vaje naj ne bo samo sebi namen. Resnično vam polagam na srce da si vzemite tiste 3-4 ure tedensko in se temeljito pripravite na vaje( čez vikend imate veliko časa), saj boste tako veliko odnesli od vaj( hkrati boste tudi aktivno sodelovali) in učenje vam bo 3 mesece kasneje vzelo veliko veliko manj časa. Bolje da vam nejasnosti že sedaj razloži eden od profesorjev, kot pa da 3 dni pred izpitom plavate v temi in čakate na odgovore dragaxxx :P
lucky

Re: Vaje pri pravni zgodovini

Odgovor Napisal/-a lucky »

MrQ napisal/-a:Kolegi ne delajte tega in prepisujte vaj. To, da imate vaje naj ne bo samo sebi namen. Resnično vam polagam na srce da si vzemite tiste 3-4 ure tedensko in se temeljito pripravite na vaje( čez vikend imate veliko časa), saj boste tako veliko odnesli od vaj( hkrati boste tudi aktivno sodelovali) in učenje vam bo 3 mesece kasneje vzelo veliko veliko manj časa. Bolje da vam nejasnosti že sedaj razloži eden od profesorjev, kot pa da 3 dni pred izpitom plavate v temi in čakate na odgovore dragaxxx :P
Kolega ima popolnoma prav :) Jaz sem lani vzela vse preveč neresno. Le ene vaje sem naredila sama, ostalega nič, na vajah sem bila dvakrat, vse ostalo so me podpisovali kolegi. Obiskala sem dva predavanja. Enkrat prebrala obe knjigi in šla na izpit. Ni uspelo.

To je eden od predmetov, pri katerih je treba vložiti veliko truda sam doma. Da sam povezuješ snov med sabo. Ni težko, je pa kar podrobno. Sicer pa ni nemogoče narediti te pravne zgodovine. Naučit se za kolokvij in januarja priti domov z lepo oceno v indeksu :)

Drugače pa ... tudi mene še čaka :P
ancikaa
Prispevkov: 5
Pridružen: 08. Okt 2011 16:06

Re: Vaje pri pravni zgodovini

Odgovor Napisal/-a ancikaa »

[quote="Aida"]Ok, super. Hvala :)

Prilagam še vaje 3, 4, 5.
Če jih kdo potrebuje in jih bo v ta namen prebral, naj prosim napiše, če opazi kakšno veliko napako :)
Pa zelo bi bila hvaležna za objavo zadnjih vaj (10, 11, 12).


zivjo mene pa zanima če imaš to seminarsko nalogo(karantanci, bavarci), ki imaš umenjeno v dokumentu (vaje odgovori 4)
hvala
Odgovori

Vrni se na