Izpitna vprašanja

doc. dr. Viktorija Žnidaršič-Skubic

Moderatorji: ZmajbajnaJure

Odgovori
Uporabniški avatar
buttercup
Prispevkov: 253
Pridružen: 29. Apr 2009 09:26

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a buttercup »

pizda pa res
Priče pri oporoki

67. člen

(1) Pri pisni oporoki pred pričami in pri sodni oporoki se lahko priče polnoletne osebe, ki jim ni vzeta poslovna sposobnost in ki znajo brati in pisati; če gre za sodno oporoko, morajo priče razumeti tudi jezik, v katerem je napravljena.

(2) Pri pisni oporoki pred pričami in pri sodni oporoki ne morejo biti priče in ne morejo kot sodnik sestaviti oporoke po oporočiteljevi izjavi: oporočiteljevi potomci, njegovi posvojenci in njihovi potomci, njegovi predniki in posvojitelji, njegovi sorodniki v stranski vrsti do vštetega tretjega kolena, zakonci vseh teh oseb in zakonec oporočitelja.



mene je zavedlo, da ne morejo bit osebe, ki so v krvni ali osebni povezanosti z oporočiteljem ...
blum
Prispevkov: 97
Pridružen: 05. Apr 2010 10:46

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a blum »

ja vem...js sm mela pa probleme z računanjem kolen...sori, nism hotla zamorit, sam zanimal me je, če sm prav nardila
Uporabniški avatar
buttercup
Prispevkov: 253
Pridružen: 29. Apr 2009 09:26

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a buttercup »

sej kaj pa je sestrična, 4. koleno, ne?
blum
Prispevkov: 97
Pridružen: 05. Apr 2010 10:46

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a blum »

hehe...baje da je ja..
nikita19
Prispevkov: 19
Pridružen: 28. Jun 2010 16:02

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nikita19 »

mene pa zanima, kakšen je odgovor na drugo vprašanje, PRAVILO glede razlage oporoke po ZD. A je to mišljeno, da je treba določila oporoke razlagati po pravem oporočiteljevem namenu IN da je treba v dvomu izhajati iz tistega, kar je najbolj ugodno za zakonitega dediča? samo, a nista v tem primeru 2 pravili?
Uporabniški avatar
nike
Prispevkov: 106
Pridružen: 13. Okt 2008 16:24

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nike »

kar jst vem, je z ZDjem določeno,da se v dvomu določbe oporoke razlagajo v korist zakonitim dedičem oz. komurkoli je bila z njo naložena kakšna obveznost...in favor testamenti je pa pravilo, ki je primernejše od tega našega zakonsko določenega pravila---poudarjam: kar jst vem :?
medvedka
Prispevkov: 112
Pridružen: 04. Feb 2009 16:31

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a medvedka »

Se strinjam z Nike.
blum
Prispevkov: 97
Pridružen: 05. Apr 2010 10:46

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a blum »

pa sej v zakonu tut piše: po pravem oporočiteljevem namenu....šele v dvomu pa pol v korist zak.dedičem in unim z obveznostmi...
kkkkk
Prispevkov: 3
Pridružen: 29. Jun 2010 19:30

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a kkkkk »

Ej, a ste vsi napisal razdedinjenje in razdedinjenje v korist potomca? Ker jest sm napisala dedna nevrednost. :(

Pa pr unih upnikih sta zadnji dve :
Ali se lahko dolžnikovi upniki poplačajo iz zapuščine (NE) in ali lahko dolžnik razpolaga z zapuščino? (NE) - tak da so odgovori bli DA, DA, NE, NE - pomoje

Ej, glede da/ne minus točke - nism nč vidla, da bi v navodilih to kej pisalo. Upam pa, da pri teh da/ne in Izpodbojne oporoke daje tud po eno točko. Ker sm uspešno zaj... eno od 4h. Pri obkroževanju baje od dveh pik dobiš 0, če nisi vsega prav obkrožil - tolk vem.
Joj, prav grozno je, ko zdej gledam skoz izpit in si kar odbijam pike :( Najprej sm upala na lepo oceno, zej pa da sploh nardim. Joj.
Uporabniški avatar
naianaia
Prispevkov: 63
Pridružen: 05. Feb 2009 15:05

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a naianaia »

2 instituta sta: razdedinjenje nujnega dediča in odvzem nujnega deleža v korist potomcev - knjiga, str.103
dedna nevrednost nima veze z nujnim deležem, kvečjemu je podobna razdedinjenju, ampak eno je pri nujnem dedovanju, drugo pa pri zakonitem.

prvi odgovor tud ne more biti DA, ker morajo upniki zahtevati ločitev zapuščine v 3 mesecih in ne v 3 letih, kot je bilo v izpitu.

glede minus točk je pa baje na predavanjih al vajah povedla, na izpitu ni nič pisalo, ne.
kkkkk
Prispevkov: 3
Pridružen: 29. Jun 2010 19:30

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a kkkkk »

Aja, sej res. Ni DA prvi odgovor - NE je. Sm neki na pamet govorila. Očitno sm pr prvi vse tri pike zgubila :( Grrr.

hvala
medvedka
Prispevkov: 112
Pridružen: 04. Feb 2009 16:31

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a medvedka »

A daje pri primerih tudi npr. 1 piko, če nimaš vsega prav?
Pa pri DA/NE in izpodbojnih/ničnih oporokah 1 piko, če imaš polovico naloge prav?
krofko
Prispevkov: 32
Pridružen: 29. Jun 2010 11:30

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a krofko »

jst sem imela pri nalogah za obkrožvat vsaj tri tako rešene, da je bil en odgovor pravi en napačen, pa mi je kar ok štela, ker sem dobila pisni del 8. tko, da ni take panike :)
aksru
Prispevkov: 44
Pridružen: 26. Jun 2009 22:17

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a aksru »

a za drugo polovico res še ni rezultatov gor?mislte d jih lahk prčakujemo popoldne al šele zjutrej?
Uporabniški avatar
Slash
Prispevkov: 218
Pridružen: 12. Nov 2008 15:29

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Slash »

Pomoje bojo šele zjutrej objavljeni. Če pa bo popoldne kdo šel na fax pogledat, lepo prosim, če sporoči še na forumu ;)
Uporabniški avatar
nike
Prispevkov: 106
Pridružen: 13. Okt 2008 16:24

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nike »

meni je danes milena rekla da bodo zjutraj oz. kadar ji bojo prnesli v referat rezultate...boooo se pustimo presenetit ;)
blum
Prispevkov: 97
Pridružen: 05. Apr 2010 10:46

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a blum »

no zdle jih še ni:)
Uporabniški avatar
buttercup
Prispevkov: 253
Pridružen: 29. Apr 2009 09:26

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a buttercup »

pri prvi nalogi je blo bistveno, da napišeš, da gre pri razdedinjenju za kaznovanje dediča, pa kako je pri razd. v korist potomcev, pri 3. nalogi si mogu napisat še to, da otrok, ki se rodi v 300 dneh po smrti materinega moža, šteje za njegovega. Primeri so tako, kot smo povedal. Pri nepopolni posvojitvi je bil pravilen samo zadnji odgovor, ki se ga žal ne spomnim. Pri da/ne se točkuje po pol pike, za vsakega napačnega pol dol, ne gre pa v minus skupnih točk, tako da dobiš najmanj 0 točk, ne v minus. Sestrična in oporoka - je izpodbojno, ker gre pri računanju teh kolen v dednem pravu drugače in spada v 3. krog (skupni prednih se ne šteje). Drgač pa mal za spodbudo, dans je pisnega nardil cca. 3/4 študentov.
blum
Prispevkov: 97
Pridružen: 05. Apr 2010 10:46

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a blum »

kak se lahk po dednem drugač kolena štejejo??? ne razumem...itak se pa prednik nikol ne šteje...
aksru
Prispevkov: 44
Pridružen: 26. Jun 2009 22:17

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a aksru »

js mam tut v glavi d je sestrična četrto koleno...a d se drgač šteje? :/ hmm,mene je poleg vsega tut dementna gospa zmedla...sm dala d je veljavna,ker sm mela nekej v glavi d poslovna sposobnost ni pogoj za oporočno,pa če bi mela svetel trenutek...uglavnm,komplicirat ni dobro :/
pa dobiš test v vpogled na ustnih? k mene res zanimajo pravilni odgovori oz. kaj vse se je zahtevalo pri vprašanjih(no sej nekej je blo že povedanega)...nekak še zdej ne vem,ali bo ali ne...a če je blo pravilno sam 1 za obkožit pr nepopolni posvojitvi(kot je rekel nekdo), obkrožiš pa 2,s tem da je en pravilen,dobiš 0 točk ali 1(ker sta bli možni 2)?...itd... če kdo ve,hvalaa :)
Uporabniški avatar
buttercup
Prispevkov: 253
Pridružen: 29. Apr 2009 09:26

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a buttercup »

pri obkroževanju 0 ali 2 točki. jaz izpita nisem dobila na vpogled, ampak verjetno ti ga pokaže, če hočeš. ena punca je zavrnila 6 in je šla z njo skozi izpit, zato tudi vem za te odgovore, ki sem jih zgoraj napisala, da so pravilni. drgač pa se pri stranski črti skupni prednik izključi, kar bi pomenilo tako shemo

Slika

odštej babico in dobiš 3. koleno. za dementno sem tud jaz napisala, da je veljavna, sam še zdaj ne vem, kaj je prav.
tanjusa
Prispevkov: 14
Pridružen: 15. Jun 2010 19:27

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a tanjusa »

Pri dementni Francki : mislim da je demenca v knjigi našteta pod nerazsodnostjo, torej je oporoka izpodbojna. (oporočna nesposobnost)
blum
Prispevkov: 97
Pridružen: 05. Apr 2010 10:46

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a blum »

odšteješ babico ja, in prišteješ sebe...no v glavnem, js sm mislila, da je to 4 koleno in sm mela na izpitu prav..itak pa ni nobene logike,da bi bil po enem pravu v takem sorodstvu, po drugem pa v nekem drugem sorodstvu...to je pa že ja kurja logika mnde ne...
Uporabniški avatar
buttercup
Prispevkov: 253
Pridružen: 29. Apr 2009 09:26

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a buttercup »

umikam svojo izjavo, ker je Viktorija v četrtek ugotovila, da je sestrična v 4. kolenu in je po novem taka oporoka veljavna! v sredo je bila pa še izpodbojna.
Uporabniški avatar
nike
Prispevkov: 106
Pridružen: 13. Okt 2008 16:24

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nike »

uglavnem v sredo je popravljala kot da je IZPODBOJNA, v četrtek pa kot da je VELJAVNA....ma take piz... se lahko zgodijo samo na našem faxu
Odgovori

Vrni se na