Izpitna vprašanja

prof. dr. Vladimir Simič, prof. dr. Katja Škrubej

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
morana
Prispevkov: 14
Pridružen: 19. Jan 2010 21:36

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a morana »

Sama sem mela ustne ob 14h pri prof. Simiču in sem naredila brez zagovora. Pred mano so bili komisijski, pa jih tko ene 5 zaporedoma ni naredilo.
Moji odgovori:
1.) Zapisane norme vsebujejo postavljeno pravo. Ni nujno, da to vedno drži. Lahko gre tudi za običajno pravo, ki so ga zapisali. Zapis prava velikokrat ne pomeni, da je za vse ljudi enako. Moj primer je bil pravni partikularizem. (Dobila 8 točk, 2 mi je odbil, ker sm namesto običajno pravo napisala naravno)
2.) Župa, ki je bla opredeljena po vodjah, je bila značilna za obdobje preseljevanja Slovanov. Šlo je za enoto, ki je povezana po osebnih, zlasti sorodstvenih vezeh, v gospodarsko enoto. Župa, ki je opredeljena ozemeljsko pa je enota, ki je značila za Slovane, ki so se že stalno naselili. Sestavljajo jo ljudje, ki živijo na določenem manjšem ozemlju. (Dobila 9 točk)
3.) Določbo razumela kot to, da so bile ženske manj vredne od moški in jih načeloma sploh niso upoštevali. Delitev na tepež in rane je pomemben zato, ker v blažjih kazenskih zadevah svojim ljudjem sodi teritorialni zemljiški gospod, za težje kazenske zadeve pa je pristojno deželsko ali krvno sodstvo. (Dobila 10 točk)
4.) Recepcija rimskega prava. Do tega pride, ker gospodarstvo in pravna razmerja postanejo bolj zapletena, srednjeveško pravo ne zadošča več, zato spet začnejo uporabljati rimsko pravo, zlasti justinijanovo kodifikacijo. Vsakdo se je lahko skliceval na pravilo, ki ga je poznal. (Dobila 10 točk)
5.) Nisem odgovorila. Je pa prav odgovor, da je šlo za versko toleranco. Druge vere načeloma niso bile prepovedane, vendar pa so morali biti diskretni. Glavna vera je bilo katolištvo. (Dobila 0 točk, ker nisem odgovorila).
6.) Deželna avtonomija jim ni več zadoščala, ker so lahko odločali le o manjših zadevah, v večini pa so bili podrejeni Habsburški monarhiji. Niso mogli sprejemati odločitev, ki bi bile za dobro vseh Slovencev, saj smo bili razdeljeni na več dežel. Zahtevali so:
- razbitje historičnih dežel in združitev vseh Slovencev v eno deželo
- uvedbo slovenščine v šole in urade
- nasprotovali so združitvi z Nemčijo.
(Dobila 15 točk, pozabila sem na tretjo zahtevo)
7.) Nisem odgovorila. Vem, da gre za Kraljevino SHS. Se nanaša tudi na Slovenijo, ker je bila razdeljena na 2 oblasti (ljubljansko in mariborsko).
8.) Gre za obči državljanski zakonik, nastane v 19 st. Kasneje je začel veljati, ker so ga naprej poskusno uvedli v Galiciji, prav tako pa so se fevdalci upirali temu zakoniku. (Dobila 5 točk; neki sem narobe zapisala).

Odgovori, ki sem jih zapisala so sigurno pravi, ker sem vprašala za rešitve, prav tako pa je profesor rekel, da se iz mojih odgovorov vidi, da snov razumem in da škoda, da sem 2 vprašanja izpustila, ker bi bla lahko višja ocena. Men ta šestica pomen tolk kot da bi dobila 10! :D
kolegica
Prispevkov: 19
Pridružen: 15. Jun 2010 16:26

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a kolegica »

ti pa nisi mela komisijskega? sori da težim, sam me kr malo skrbi, kr če tokrat s5 ne gre skoz... :S
morana napisal/-a:8.) Gre za obči državljanski zakonik, nastane v 19 st. Kasneje je začel veljati, ker so ga naprej poskusno uvedli v Galiciji, prav tako pa so se fevdalci upirali temu zakoniku. (Dobila 5 točk; neki sem narobe zapisala).
tu si pomoje zgrešila to, da je začel kasneje veljat zarad Ilirskih provinc :)
Cadea
Prispevkov: 29
Pridružen: 21. Dec 2008 13:55

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Cadea »

Nardila pr Škrubejevi brez ustnga.
Učila sm se 5 dni, ampak RES RES na hard. Zjutri od 8 pa do polnoči. Če hočte vm lahko čez poletje pretipkam zapiske od frendice. K so res popolni zapiski. Js sm znala te zapiske na pamet pa prebrala sm si poste od dragoxxx, pa določene izseke iz knjige. Tko da povejte,...če želite se spravim pretipkat.

Tm k se pogovarjate od ODZ. Nevem a je blo 10 al 15 pik.... uglavnem js sm mela dve dol, tko da nevem kaj mi še manjka.....
Napisala da je razglašen 1811, veljati začne 1.1.1812, vendar ne povsod istočasno. Pri nas naprimer šele 1815. Kasneje pa v novelirani obliki 1914,1915 in 1916.
Sanja
Prispevkov: 103
Pridružen: 01. Jun 2009 17:40

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Sanja »

lepo prosm za zapiske:))
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a eldorado »

Cadea napisal/-a:Nardila pr Škrubejevi brez ustnga.
Učila sm se 5 dni, ampak RES RES na hard. Zjutri od 8 pa do polnoči. Če hočte vm lahko čez poletje pretipkam zapiske od frendice. K so res popolni zapiski. Js sm znala te zapiske na pamet pa prebrala sm si poste od dragoxxx, pa določene izseke iz knjige. Tko da povejte,...če želite se spravim pretipkat.

Tm k se pogovarjate od ODZ. Nevem a je blo 10 al 15 pik.... uglavnem js sm mela dve dol, tko da nevem kaj mi še manjka.....
Napisala da je razglašen 1811, veljati začne 1.1.1812, vendar ne povsod istočasno. Pri nas naprimer šele 1815. Kasneje pa v novelirani obliki 1914,1915 in 1916.
Ja, daj prosim te! :) zelo bi ti bili hvaležni
Cadea
Prispevkov: 29
Pridružen: 21. Dec 2008 13:55

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Cadea »

Okej!! Obljubim da bom. Julija se lotim :)
Petrič
Prispevkov: 93
Pridružen: 24. Okt 2009 17:31

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Petrič »

ma kok sm vm fouš,js bom pa še ceu poletje se s to zgodlo jebala:(
nici
Prispevkov: 190
Pridružen: 10. Nov 2009 21:57

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nici »

Kaj pa če si napisu sam ODZ. oziroma obči državljanski zakonik? Kolk točk ti to prnese?
Sanja
Prispevkov: 103
Pridružen: 01. Jun 2009 17:40

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Sanja »

Petrič napisal/-a:ma kok sm vm fouš,js bom pa še ceu poletje se s to zgodlo jebala:(

da te mal potolažim...nis edina...jst se bom z zgodlo, ustavo in ekn...težka bo :?
Petrič
Prispevkov: 93
Pridružen: 24. Okt 2009 17:31

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Petrič »

men bo čist isto ustal ja! pa še rim:(
Petrič
Prispevkov: 93
Pridružen: 24. Okt 2009 17:31

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Petrič »

ej sam neki..a se je komu že zgodil da je oddau na napačn kup? k js bi mogla škrubi met,pa nism vidla pa sm oddala na simičiu kup:/
nici
Prispevkov: 190
Pridružen: 10. Nov 2009 21:57

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nici »

A ti si mela Simiča not v predavalnici al Kambiča? Ker men se je isto pomoje zgodil.
Petrič
Prispevkov: 93
Pridružen: 24. Okt 2009 17:31

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Petrič »

simiča.in sm čist nakonc oddala pa nism sploh vidla da sta bla 2 kupa in sm na pruga dala k je biu baje od simiča:/
nici
Prispevkov: 190
Pridružen: 10. Nov 2009 21:57

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nici »

a je bil levi al desni kup za Simiča?
*lorena*
Prispevkov: 58
Pridružen: 11. Mar 2010 10:39

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *lorena* »

Petrič napisal/-a:ej sam neki..a se je komu že zgodil da je oddau na napačn kup? k js bi mogla škrubi met,pa nism vidla pa sm oddala na simičiu kup:/
v najslabšem primeru te bo poslal h teti Katji... :D
Petrič
Prispevkov: 93
Pridružen: 24. Okt 2009 17:31

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Petrič »

sej ne vem kaj bi raj:P upam sam da se škrubi ne bo začela name dret da sm nesposobna ker še na taprau kup ne znam dt xD
*lorena*
Prispevkov: 58
Pridružen: 11. Mar 2010 10:39

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *lorena* »

sm že oba dala skuzi... Simič mi je na veliko bolj prijazen način rekel naj se poberem in se naučim za drugič :D
morana
Prispevkov: 14
Pridružen: 19. Jan 2010 21:36

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a morana »

kolegica napisal/-a:ti pa nisi mela komisijskega? sori da težim, sam me kr malo skrbi, kr če tokrat s5 ne gre skoz... :S
ne jst nisem mela komisijskega, pisala sem tretjič. Prav oddahnila sm si, da sm končno nardila. Sem pa misla da bom padla, kr sem se učila res samo en dan.
digi-smeh
Prispevkov: 545
Pridružen: 20. Jan 2009 11:30

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a digi-smeh »

jaz bi tudi prosila za zapiske cadea...maš mogoče tudi vaje?da bi si jih lahko sfotkala? :)
Uporabniški avatar
Kvatro
Prispevkov: 65
Pridružen: 12. Maj 2009 17:35
Kraj: ljubljana!

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Kvatro »

nici napisal/-a:a je bil levi al desni kup za Simiča?
levi kup je bil za Simija :D ki je bil dons res dobre vole=)
in ja, preverjeno, če pr simiju česa ne znaš ti to lepo pove, kolega tole ste ga pa mal pobiksou.. če pa pr škrbi kšno napačno vn vržeš, te pa j*be u glavo dobesedno, na prejšnm roku: pa kaj tukaj stresate tretjerazredno sociologijo. Ste izredni mogoče? Niste bli nič na predavanjeh iz UVPja?.... in seveda se morš grist v jezik d ne komentiraš nazaj...
kar se mene tiče, recept do uspeha - preštudiraš rešene vaje :!:
in te simi pohval in stvar opraulena :mrgreen:
Slika
Uporabniški avatar
Kvatro
Prispevkov: 65
Pridružen: 12. Maj 2009 17:35
Kraj: ljubljana!

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Kvatro »

digi-smeh napisal/-a:jaz bi tudi prosila za zapiske cadea...maš mogoče tudi vaje?da bi si jih lahko sfotkala? :)
letošnje vaje mam na kompu, mi jih je ena z bolonjca zrihtala, če rabš pošl svoj mail na ZS pa dobiš;)
Slika
Sanja
Prispevkov: 103
Pridružen: 01. Jun 2009 17:40

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Sanja »

Kvatro napisal/-a:
digi-smeh napisal/-a:jaz bi tudi prosila za zapiske cadea...maš mogoče tudi vaje?da bi si jih lahko sfotkala? :)
letošnje vaje mam na kompu, mi jih je ena z bolonjca zrihtala, če rabš pošl svoj mail na ZS pa dobiš;)
jst bi tut prosm...a lahko?? :D
twiggy
Prispevkov: 5
Pridružen: 17. Nov 2009 10:12

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a twiggy »

Kvatro napisal/-a:
digi-smeh napisal/-a:jaz bi tudi prosila za zapiske cadea...maš mogoče tudi vaje?da bi si jih lahko sfotkala? :)
letošnje vaje mam na kompu, mi jih je ena z bolonjca zrihtala, če rabš pošl svoj mail na ZS pa dobiš;)
jz bi se tud za vaje priporočala, če lahko...? :)
entity
Prispevkov: 26
Pridružen: 14. Sep 2009 17:35

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a entity »

Tudi meni lepo lepo prosim :)
Sanja
Prispevkov: 103
Pridružen: 01. Jun 2009 17:40

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Sanja »

kaj je pa kej z unimi zapiski za zgodovino? sam tko da vem
Odgovori

Vrni se na