OP - posebni del

prof. dr. Ada Polajnar Pavčnik, prof. dr. Peter Grilc, prof. dr. Miha Juhart

Moderatorji: Zmajsasho

Odgovori
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a flafi »

Ok, nism normalna :lol: Zgleda da mam že tok dost teh obligacij, da vse narobe vidm :D
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
pikopelini
Prispevkov: 50
Pridružen: 06. Mar 2009 19:10

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a pikopelini »

jezus kristus, kaj je frankfurtska tabela? :ugeek:
pikopelini
Prispevkov: 50
Pridružen: 06. Mar 2009 19:10

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a pikopelini »

Eko, če komu pomaga. Google naš rešitelj;)


Frankfurtska tabela ne predstavlja veljavne zakonodaje, ampak je zgolj pripomoček za oblikovanje višine zahtevka, ki ga potrošnik uveljavlja zoper turistično agencijo, kadar storitve niso bile opravljene v skladu z dogovorom.

Uveljavljanje odškodnine upravičeno nezadovoljnim turistom – Frankfurtska tabela za naknadno zniževanje cene turističnih aranžmajev.

Civilni senat Deželnega sodišča v Frankfurtu – ki je kot senat za pritožbe izključno pristojen za zadeve v pogodbah o turističnih aranžmajih – je izdelal sistem zniževanja cen turističnih aranžmajem v primeru neizpolnjevanja pogodbe, torej sistem odškodnin/povračil dela vplačanih stroškov upravičeno nezadovoljnim turistom (plačnikom – uporabnikom aranžmajev).

Sistem je prikazan s tabelo, kjer so navedene pomanjkljivosti, odstotek znižanja cene aranžmaja, katerega je dolžan organizator aranžmaja (ponavadi agencija) uporabniku povrniti in opombe. Dodana so pojasnila in obrazložitve. Po tej tabeli se ravnajo nemška sodišča v primeru odškodninskih tožb. Sistem povračil se je izkazal kot realen in praktično uspešen, zato so to frankfurtsko tabelo odškodnin prevzele in uveljavile tudi druge evropske države.
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a flafi »

Hvala :)

Jst sm drgač že obupala. Se mi zdi, da nč ne znam, tisto kar sem pa znala, sem pa že pozabla :roll: Ah. Bo pa drugič, dost mam :)
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a flafi »

Kok je blo težko! :| Ni normalno no!
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
blum
Prispevkov: 97
Pridružen: 05. Apr 2010 10:46

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a blum »

kaj pa je blo težko? men se je zdel sam ogromno...če ne bi vse skupi pisal, ni šans da tole v 45min rešiš
Uporabniški avatar
buttercup
Prispevkov: 253
Pridružen: 29. Apr 2009 09:26

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a buttercup »

men se je tud zdel težko. je pa res, da se nisem velik učila - sem pa vsaj vedla pri določenih vprašanjih, da sem snov vidla v skripti za razliko od drugih, kjer sem bla sam wtf?!?
missjulie
Prispevkov: 14
Pridružen: 03. Okt 2009 19:42

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a missjulie »

a se vam da vsaj mal vprašanj napisat oz. kaj je blo tko težko? A obligacije al proces al kako?
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a flafi »

Mah, ena vprašanja so bla men mal neumna :( Ogromno je blo pa res, mene je na koncu že kar konkretno roka bolela.
Hmm, glede vprašanj - jst se ne spomnem sploh več usega kar je blo not :| To je to, kar se spomnem:

Bianko menica (kaj je, zakaj se uporablja, kaj je pooblastilo za izpolnitev)
Dokumentarni akreditiv (kam spada, razloži pojem, katere so stranke, prednosti pred drugimi podobnimi posli)
Kaj je vinkuliranje vrednostnega papirja + napiši vinkulacijsko klavzulo
Teorije o nastanku VP (naštej, komentiraj)
En primer z darilom za primer smrti + a je pogodba veljavna?
Za obkrožt kaj mata skupnega posredniška in zastopniška pogodba
Odpravnina pri agencijski pogodbi
Del credere klavzula (kaj je to, v katerih pogodbah jo najdemo, kaj se zgodi v primeru neizpolnitve, pa se mi zdi da je blo tut za kakšno odgovornost gre)
Primerjaj poroštvo in garancijo
Kdaj lahko komisionar sklene kupoprodajno pogodbo s komitentom
Kaj je intuiti personae pri societeti
Posebnosti gospodarskih pogodb
Pri kakšni špedicijski pogodbi špediter odgovarja za uspeh posla + zakaj

Če se ne motim je blo 15 nalog, kar pomeni, da mi še dve manjkata... Se še kdo kej spomne? Vem, da je bla na drugi strani še ena naloga za obkrožit, pa ne vem več za kaj se je šlo...
Zadnjič spremenil flafi, dne 17. Maj 2010 16:21, skupaj popravljeno 2 krat.
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
blum
Prispevkov: 97
Pridružen: 05. Apr 2010 10:46

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a blum »

denarni akreditiv? a ni bil dokumentarni?
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a flafi »

Opa, dokumentarni ja, sm narobe natipkala :D Bom popravla :D
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
blum
Prispevkov: 97
Pridružen: 05. Apr 2010 10:46

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a blum »

ne ne ni panike...sam si me že ustrašla mal..
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a flafi »

Ok, še eno sm se spomnla :D

Kupnina pri prodajni pogodbi (kaj je če ni določena, kaj je če je določena dnevna cena, kaj je če je prepuščena v določitev tretjemu).

Zdej pa sam še uno nalogo za obkrožt, če se kdo spomne (mislm, da je bla prva na drugi strani) :?:
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
indy
Prispevkov: 5
Pridružen: 17. Maj 2010 18:19

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a indy »

a loh nekdo pove pravilne odgovore od dons,k morm nujno vedt a nej se učim al ne????????????????????????????????????????????? plisss?????????????????????????????!!!!!!!!!!!!
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a flafi »

To res večinoma vse v skripti pa zakonu najdeš (kar je bedno, ker bi se komot lahko vse to naučila, pa se nisem :evil: ).
Mene je sam kr precej zmedl uno vprašanje, kjer si mogu napisat vinkulacijsko klavzulo - tega nisem nikjer zasledila. Pa to, za kakšno odgovornost gre pr del credere jamstvu (objektivno? :geek: ). Za drugo sem pa vse vedla, da sem enkrat nekje nekoč že brala neki o tem :D Škoda, k se nism mogla spomnt kaj :lol:
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
indy
Prispevkov: 5
Pridružen: 17. Maj 2010 18:19

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a indy »

baby™ napisal/-a:posebni del-
10. vpr. je blo, če lahko komisionar sklene pogodbo sam s sabo in pod kerimi pogoji
pri 12. je pa zraven pisalo še (13.člen OZ)

pa mislim da je blo 14 nalog... :)
kako pa sklene pogodbo sam s sabo??????????????? plis
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a baby™ »

indy, z veseljem bi ti na VSE odgovorila, ker to bi pomenlo, da znam... :mrgreen:
jaz sem mali psihopat
Mjau
Prispevkov: 166
Pridružen: 05. Sep 2009 17:41

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a Mjau »

Flafi, katera je ta skripta?
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a baby™ »

flafi napisal/-a:Mene je sam kr precej zmedl uno vprašanje, kjer si mogu napisat vinkulacijsko klavzulo
že kej veš kko se jo napiše? :mrgreen:
flafi napisal/-a:Teorije o nastanku VP (naštej, komentiraj)
a tle so mišljene kreacijska, pogodbena in emisijska... al neki druzga?
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a flafi »

Jst mam ius caritas skripto :)

Drgač pa ne, nimam pojma kako se napiše vinkulacijsko klavzulo :lol: Sm guglala my ass off, pa nič najdla :D
Tam sm jst napisala te tri teorije ja, sm pa umes še omenla teorijo lastnine in teorijo poštenja pri kreacijski, in teorijo pravne fikcije pri pogodbeni.
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

Na ustnih me je spraševal kar podrobno dokumentarni inkaso, potem pogodbo o preužitku, pogodbo o izročitvi premoženja, pogodbo o dosmrtnem preživljanju, darilo za primer smrti, dokumentarni akreditiv.

Ostale pa: darilno pogodbo, mešano darilo, prodaja s specifikacijo, bančna garancija, posodbeno in posojilno pogodbo, špedicijo, lombardni kredit, bianko menico...
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a flafi »

Grilc je bil kr fajn dons. Načeloma ne znižuje, in če ne znaš dobro, ti kar ohrani to oceno, ki si jo na pisnem dobil. Če pa fajn znaš ti pa zviža :) Je pa praktično nemogoče zvišat iz 9 na 10, in tut zelo težko je ohrant 10ko iz pisnega, ker moraš zakon praktično v nulo znat. To so bli pomoje tut edini primeri zniževanja dans.
Drgač se niti ne spomnem dobr, kaj je spraševal. To je to, kar se spomnem: ček (značilnosti, ali se ga da prenesti z indosamentom, ali se ga lahko akceptira), Dunajska konvencija, prodajna pogodba (vse - stranke, stvarne napake, pravne napake, kup na pokušino, itd itd), gradbena pogodba (kakšni so roki, iz katere pogodbe izhaja - iz delovršne), kako je pri delovršni pogodbi v primerih ko da material naročnik/podjemnik, prikrito poroštvo (kaj je to, razlika z avalom), indosament.
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
pikopelini
Prispevkov: 50
Pridružen: 06. Mar 2009 19:10

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a pikopelini »

u, kriza. prikrito poroštvi, anyone?
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

Pikopelini, prikrito poroštvo ali žiro- uporablja se namesto avala. Prikriti porok se imenuje žirant. Pojavi se tako, da se na menico podpiše kot bianko trasant ali bianko indosant. Skripta str 104- v poglavju indosamenta ;)
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
Maaya
Prispevkov: 20
Pridružen: 19. Jun 2009 14:45

Re: OP - posebni del

Odgovor Napisal/-a Maaya »

no še jst napišem kaj je mene vprašal - poleg dveh že u prejšnjih postih omenjenih stvari akcept menice, pa menični protest. za vse ki še niste imeli ustnega - Grilc je res cool, ful korekten, in tud nasplošno ima dobr odnos (tko da meni osebno je to bil najbl fajn ustni do zdej) =)
Odgovori

Vrni se na