Izpit

doc. dr. Primož Gorkič

Moderatorji: ZmajbajnaJure

Odgovori
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Izpit

Odgovor Napisal/-a baby™ »

Našla sm neki, kar mam na compu shranjeno, mogoče bo komu kej v pomoč ...

Nekako takole je bilo:
1. kako vplivata viktimologija in induktologija na preiskovanje?
2. identifikacija prstnih sledi (značilnosti, kriterij, problemi)! (ne pisat o zavarovanju)
3. Povezava med strategijami obrambe in ogledom kraja dejanja, po posameznih fazah ogledah. Tu pišeš o tem, katere so napake, ki jih delajo kriminalisti v posamezni fazi ogleda in ki jih nato izkoristi obramba. Dodaj konkretne primere

apr 21, 2008 - tekstilna vlakna kot sledovi, motiv kot indic, razvoj kriminalistike v svetu, prepoznava

Objavljeno: čet feb 21, 2008 5:57 pm

Takole, vprašanja z današnjega izpita:
1) Naštej in opiši taktike zaslišanja, ki jih predlagajo ameriški kriminalisti (Inbau&Reid) in opiši njihovo sprejemljivost pri nas
2) Identifikacija odtisov obuval
3) Etika preiskovanja (splošno)
4) Psihične posledice kot indic v kriminalistiki

Esejska vprašanja so bila:
1) Operativna kriminalistična analiza primera
2) Prepoznava oseb
3) Identifikacija na podlagi prstnih sledi
4) Metode poligrafskega testiranja

Še neki ESEJSKIH VPRAŠANJ:
1. Etična vprašanja v zvezi z izvajanjem rekonstrukcije
2. Prepovedane metode zaslišanja
3. Dopustne taktike policijskega zaslišanja glede na novo določbo ZKP
4. Nenumerični standardi
5. KMP in kriminalistika
6. Problemi med. sodelovanja
7. Preiskovalna dejanja in taktika obrambe
8. Numerični in nenumerični standardi v zvezi s prstnimi odtisi (Locardovo pravilo)
9. Osnovne balistične preiskave na podlagi katerih je mogoča rekonstrukcija streljanja
10. Stereofotogrametrija
11. Profiliranje DNK in DNK fingerprint
12. INTERPOL vs EUROPOL
13. Glavne značilnosti organiziranosti krim. policije v Sloveniji
14. Kako so splošni dialektični zakoni uporabni pri preiskovanju?
15. RAZLIKE med metodami kriminalistike in kriminalistično metodiko
16. Kakšna je razlika med pojmom prstni odtis in prstna sled
17. Na lesenih tleh ste našli površinsko sled obuvala. Opišite postopek zavarovanja
18. Opišite postopek in značilnosti direktne metode (CQT) in indirektne metode (CIT, POT, GKT) poligrafskega testiranja
19. Opiši oblike med. policijskega sodelovanja v zatiranju krim. in ovire zanj
20. Naštej (in opiši) taktike zaslišanja, ki jih predlagajo ameriški kriminalisti (INBAU, REID) in opiši njihovo sprejemljivost pri nas
21. Metode zaslišanja, ki jih uporablja tudi ROSO
22. Mednarodno policijsko sodelovanje in ovire
23. Kako se ugotovi iz katerega kratkocevnega orožja je bilo streljano in ind. Karakteristike
24. Balistika v splošnih in individualnih značilnostih orožja
25. Kaj je krim. taktika in kaj tehnika po Vodineliču
26. Kaj je operativna analiza primera
27. Psihološke posledice priznanja
28. Odkritje in zavarovanje sledi obuvala
29. INTERPOL ( nastanek, struktura, pristojnosti)
30. Rekonstrukcija in eksperiment kot preiskovalni in procesni dejanji
31. IDENTIFIKACIJA prstnih odtisov
32. Kriminalistika in KPP (dileme)
33. Informativni pogovor in zaslišanje-razlike
34. Sled obuvala ( iskanje, zavarovanje, identifikacija)
35. Dopustne taktike policijskega zaslišanja ( glede na novo določbo ZKP)

Še nekaj odgovorov na vprašanja za obkrožvt:

1.Hipnozo je v predkazenskem (policijskem) postopku pri nas: -dopustno uporabiti za izboljšanje spomina dobronamerni priči
2. Ali lahko na podlagi krvne sledi ugotovimo, ali je kri prosto padala, ali je bila potisnjena z neko silo? DA

Nekaj odgovorov na vprašanja (za obkrožvt) z januarskega izpita, kjer je blo največ napak:
1. Največji problem CFP pri nas: PROSTORSKA STISKA
2. Raziskanost kd pri nas v letu 2006: 40%
3. Pri nas zbirka DNK obsega: 5000 vzorcev
4. CRIMINAL INVESTIGATION (ne samo criminalistics!!) v anglosaškem prostoru pomeni:
PREISKOVANJE IN ODKRIVANJE KD
5. Kdo je odkril METODO ZA UGOTAVLJANJE krvnih skupin: RICHTER
6. Prvo daktiloskopsko zbirko so naredili: v ARGENTINI
7. Krim. Strokovnjaki se bodo v slo prihodnosti morali osredotočit na: več znanja iz KRIMINALISTIČNE TAKTIKE
8. Ali se da razbrati DNK z vzorca sline na čiku: DA
9. Pod kaj spada CFP: pod GPU
10. Kdo je predsednik INTERPOLA: JACKIE SELEBI
11. Ali se da na podlagi krvnih sledi, razbrati iz katerega dela telesa je tekla kri?: da, vendar le PRIBLIŽNO
12. pr eni kratici (jo že pozabu): pa je rešitev da se uporablja za primerjavo odtisov stopal

No pa še nekaj mojih dognanja iz preteklih izpitov:
1. Kateri je galvni problem slo. krim policije: KADROVSKI
2. Metode preiskovanja obsegajo: NAČRTOVANJE PREISKOVANJA in VERZIJE
3.Delitev indicev na pred, med in po KD je uvedel: poznali so jih že v RIMSKEM PRAVU
4.Kje delujejo LOKALNE krim. enote : v okviru POLICIJSKIH POSTAJ
5. Kratica IPA pomeni: INTERNATIONAL POLICE ASSOCIATION
6. Ali se na podlagi nohta lahko identificira osebo: DA
7. VICLAS-CAN (ViCAP): inf. sistem za zbiranje in analiziranje podatkov o nerešenih umorih in pogrešanih osebah
8. Policija lahko uporablja parapsihološke metode ( vedeževanje, jasnovidnost, bioeneergija, telekinetika,…) za ISKANJE oseb.
9. Kriterij za uvajanje novih metod v prakso je: njihova ZNANSTVENA SPREJETOST in POTRJENOST
10. Pri soočenju v policijskem postopku ni pravnih omejitev ( v praksi več kot dve osebi ne zaslišujejo)
11. Katere evidence policija ne sme voditi: o KAZNIH in KAZNOVANIH OSEBAH
12. Prepoznavo in soočenje kot procesni dejanji: lahko opravlja LE PREISKOVALNI SODNIK
13. CFP še ne opravlja: FONETIČNIH PREISKAV
14. Glavna ovira za vnašanje novih kriminalističnih metod v prakso: ODPOR LJUDI DO NOVOSTI
15. Kakšno metodo pisanja zapisnika uporabimo pri zaslišanju osebe, ki daje krajšo izjavo: CELOVITO
16. Ali lahko identificiraš s pomočjo metode DNK enojajčna dvojčka: NE
17. KRIM. STRATEGIJA je samostojna veja kriminalistike( PO KUBETU!)
18. PSIHIČNE POSLEDICE so INDIC v preiskovalnem in procesnem pomenu (O.J. Simpson)
19. Kako se je zagovarjal Kamenik: zanikanje in molk
20. Glavna napaka pri preiskovanju A. Kušar/ LJ Jack Razparač: upoštevanje LE ENE VERZIJE o storilcu
21. INDIREKTNA metoda poligrafskega testiranja se uporablja: kadar osumljencu niso poznane okoliščine in podrobnosti KD
22. Z DIREKTNO metodo poligrafskega testiranja skušamo: ugotoviti RAZLIKE v reakcijah na kritična, kontrolna in nevtralna vprašanja
23. Indirektna metoda je bolj zanesljiva kot direktna: če osumljenec sploh ne ve, česa je osumljen
24. Za izzivanje prstnih odtisov na PAPIRJU se uporablja: NINHIDRIN
25 Za izzivanje prstnih odtisov na gladkih površinah se uporablja: ALUMINIJEV PRAŠEK(argentonat)
26. Na podlagi tulca najdenega na kraju dejanja, strokovnjaki lahko ugotovijo: KALIBER
27. V LJ se je pojavilo večje št. kd nedovoljene trgovine z mamili, ki jih v času 6 mesecev izvršuje več neznanih skupin storilcev. Policija se s tem problemom ŠE NI ZAČELA sistematično ukvarjati. Katero analitično metodo bi uporabili za rešitev tega problema: ANALIZA KRIMINALNIH VZORCEV
28. INDICI samo v KRIMINALISTIČNEM pomenu: ZNAČAJ, PREDKAZNOVANOST, POSEBNE LASTNOSTI
29. Stopnja raziskanosti vlomov pri nas v zadnjih dveh letih: 17%
30. Ali pri rastlinah obstajajo področja multivariabilne DNK, ki bi omogočale analizo oz. identifikacijo: DA
31. Kaj je glavni razlog nasprotovanja pravnikov uporabi poligrafa v kaz. postopku: kršitev privilegija ZOPER SAMOOBTOŽBO
32. NINHIDRIN se uporablja za papir, les in karton
33. Bistvo razlike med pojavom INDIC v krim. in pravnem pomenu: da so prvi predvsem orientacija za policijo, drugi pa posredni dokaz na sodišču
34. Ogled kraja dejanja pri HUJŠIH kd pri nas najpogosteje opravi: KRIMINALISTI oz KRIM. TEHNIKI
35. PREISKUJETE večje št. kd nedovoljene trgovine z mamili, ki jih je v času 3 mesecev izvršila organizirana skupina storilcev. Katero analitično metodo bi uporabili pri preiskovanju: ANALIZO KRIM. SKUPIN
36. Bistvo HEVRISTIČNEGA načina iskanja sledov pri ogledu je: da se POZORNOST usmeri tja, kjer je najbolj verjetno, da so sledovi
37. DISJUNKTIVNA vpr. so prepovedana, ker: ne dopuščajo zaslišanemu možnost prostega odgovora
38. Kdo je bil ALBERT HAMILTON: izvedenec, ki je povzročil mnoge SODNE ZMOTE

Objavljeno: tor jan 22, 2008 8:17 pm

Skeniramo bolj težko test, ker smo ga moral oddat. Lahko pa na kratko povem, kaj je bilo (po spominu).
Esejska vprašanja:
- operativna kriminalistična analiza primera
- prepoznava oseb
- identifikacija na podlagi prstnih sledi
- metode poligrafskega testiranja

Od vprašanj za obkrožvt je blo pa večino starih, blo pa je tudi nekaj novih kot recimo:
- raziskanost pri nas v letu 2006
- direktor interpola
- kakšno zbirko dnk imamo (število)
- kdo je odkril krvne skupine
- kje so naredili prvo daktiloskopsko zbirko

...pa srečno ;)
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
Jemc
Prispevkov: 169
Pridružen: 18. Okt 2008 21:02

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Jemc »

No lepo vidt, da se je moj prispevek k kriminalistiki iz Psilona le obdržu. Kar je telih vprašanj za obkrožvt, moje odgovore nadrkite, pa ste zmagal, ka se ta vprašanja skor ne spreminjajo. Res pa je da se vprašanja za obkrožvt pojavljajo v izpitu, sam tm nek do maja, pol so pa v testih sam še esejska vprašanja-ka gre mn folka na izpit. No sej tud esejska vprašanja se prov zlo ne spreminjajo, sam bote velik več cajta porabil, da najdete odgovore na njih, kt pa pr vprašanjih za obkrožvt-ka mate odogore že lepo servirane v zgornmu prispevku.

Lan so v januarskmu izpitu vpr. za obkrožvt predstavlala 60% ocene, esejska pa ostal del ocene.
We think we're so clever and classless and free, but we're still fucking peasents as far as I can see
Uporabniški avatar
Jemc
Prispevkov: 169
Pridružen: 18. Okt 2008 21:02

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Jemc »

Še moj predlog učenja za izpit. Sam sm se uču po knjigi in po starih izpitih, pa sm naredu z big fat 8. Sam bi lhk dost cajta pršparu, če bi se učiv po skripti, in poglavja, ki so slaba razdelena dopolnu s knjigo. Dost cajta bi tud pršparu, če bi mev na enmu kupu rešena vpr. za obkrožvt-kar jih mate vi v zgornmu postu, da se slučajn neb pretegnil. V glavnem sam še esejska vpr. dobr predelite po knjig/skript (post od sashota, pod vprašanja-za-kriminalstiko, se mi zdi dost uporabn), pa magar rečte še kkšni pridni sošolki, da vam da za skopirat letošnja predavanja. Ka ponavad da vsak let kkšn nov vpr. za obkrožvt, za katerga "naj bi" povedu odgovor na predavanjih.
We think we're so clever and classless and free, but we're still fucking peasents as far as I can see
Uporabniški avatar
aney
Prispevkov: 26
Pridružen: 27. Okt 2008 20:35

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a aney »

Koliko časa si se pa učil?
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a baby™ »

Jemc, kdaj si pa mislu objavit to? Po izpitu? :twisted:
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
Jemc
Prispevkov: 169
Pridružen: 18. Okt 2008 21:02

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Jemc »

Če seštejem skupi efektivne študijske dni, bi reku da sm se tole kriminalistiko učiv ene 3 tedne. Kukr vidte sm se kr poglobu v tole Mavrovo bukvico. Še zmer sm neizmerno hvaležen, da vem tolk velik pomembnih informacij o DNK-aju, ki mi lajšajo vsakodnevno življenje. V glavnem tole se da po mojih zgornih napotkih, vsaj v pol tolk časa naučit.

Ne baby, tega pa nimam več na kompu, tk da me je prov zanimal, če se bo ker najdu, pa dov to gor.
We think we're so clever and classless and free, but we're still fucking peasents as far as I can see
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a baby™ »

Tole uprašanje zmaga!

Citiram iz učbenika - Center za forenzične preiskave je organizacijska enota (uprave kriminalisticne policije) generalne policijske uprave ministrstva za notranje zadeve.

pol pa dajo v izpit:

CFP je samostojna enota v okviru:
a) ministrstva za notr. zadeve
b) generalne pol. uprave
c) uprave krim. policije


:o

Jemc je objavu, da je b pravilen odgovor .. pa je res? :twisted:

banana je rumena, trda in ukrivljena.
Kaka je banana:
a) rumena
b) trda
c) ukrivljena
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Dexter »

Ha ha, kakšna primerjava. :lol:

Mogoče je bilo pa treba na izpitu kar vse obkrožit ... :P
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

GPU je prav... vsaj če poguglaš tako piše:) plus nekje imam klicaj da je to pravilen odgovor:P

A mogoče kdo ve koliko časa se piše test? Al 60 al 90 min?
Pa še tole, CFP zaenkrat še ne opravlja fonetičnih preiskav- je to prov?
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a baby™ »

Piše se 60min.
drgač mam pa označeno, da je ta odgovor, da CFP zaenkrat še ne opravlja fonetičnih preiskav, pravilen... sm iskala po knjigi, sam nism našla. abuu :?

Dexter, ne smej se, tole je čist resno :D
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
Jemc
Prispevkov: 169
Pridružen: 18. Okt 2008 21:02

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Jemc »

Ma dej nehite palamudit, pa glejte moje odgovore, ka so zbrani iz samo najbolj zanesljivih virov. Trust me-I'm a lawyer :twisted:
We think we're so clever and classless and free, but we're still fucking peasents as far as I can see
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a baby™ »

Zdej ti pa res zaupam ja :P

Eno vpr - Psihicne posledice priznanja .. za koga je tle misljeno, posledice za storilca samga al preiskovalca / sodnika..?
recimo pri storilcu lahk napises, da se pac obremenjuje s tem, prevzema posledice priznanja, priznava krivdo, odkrije svojo skrivnost, blabla..
pri preiskovalcu / policaju / sodniku pa v tem smislu, da zrad priznanja lazje obsodijo nekoga / cutijo da so prijeli tapravo osebo /...

a kr use to napises ..al nic od tega? :D
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a baby™ »

zdej pa neki kar nima veze s snovjo..
sej ce nardis izpit, pa te na dan rezultatov ni na faksu, gres lahk katerkoli drug dan u referat upisat oceno, ne? :?

(ful fajn je o tem razmislat :D)
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
SaraJa
Prispevkov: 8
Pridružen: 05. Jan 2009 17:33

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a SaraJa »

par vprašanj k bi jih rada zvedla če se da, pa bi bla ful hvaležna če jih odgovorite :) :
- a je je izpit sestavljen na eni strani oz. enem listu, al je več strani tko k pr sociologiji?
- kok časa se piše izpit?
- je oz. ni ustnega?

tnx.. počas bom mogla na predavanja hodt d bom zvedla take stvari :)
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a baby™ »

- ne vem kolk listov...
- 60min
- ne
jaz sem mali psihopat
bordyka
Prispevkov: 267
Pridružen: 18. Okt 2008 22:23

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a bordyka »

zih jih je več k je taužnt uprašanj za obkrožvt :? proklete letnce nj si nekam zatakne majkomuhaknm!
Uporabniški avatar
Jemc
Prispevkov: 169
Pridružen: 18. Okt 2008 21:02

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Jemc »

Oceno lhk tud drugič vpišeš/npr na njegovih govorilnih
We think we're so clever and classless and free, but we're still fucking peasents as far as I can see
pravnik1
Prispevkov: 22
Pridružen: 22. Jan 2009 08:10

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a pravnik1 »

mam vprašanja ki mi niso povsem logična(kakor večina seveda)

1. preiskujete KD posilstvo ki ga je storil znanec žrtve. žrtev ni dobila fizičnih poškodb storilec ji je le resno grozil s smrtjo. kakšno taktiko boste uporabili pri razgovoru z njim ?
a) brezuspešnost odpora
b) nakazovanje korektnosti postopka
c)prenos odgovornosti na žrtev
d) zmanjšanje teže dejanja

2. v lj se je pojavilo večje št. kd dejanj nedovojene trgovine z mamili ki ji jih izvršuje več neznanih skupin storilcev. policija se s tem ni še začela ukvarjati katero metodo naj uporabi?
a) analiziranja kriminalnih skupin
b) analiziranje kriminalnih vzorcev
c) analizo metod nadzor nad kriminaliteto

3. preiskujete večje št. kd nedovojene trgovine z mamili ki jih je v 3 mesecih izvršila organizirana skupina storilcev. katero metodo bi uporabili
a) kriminalnih skupin
b) kriminalnih vzorcev
c) nadzor nad krim.

KAJ JE RAZLIKA MED VPR. 2 IN 3?????

4. razlike med profiliranje DNK in DNK fingerprint

5. značilnosti direktne in značilnosti indirektne metode poligrafiranja (sploh ne vem kje naj to dobim v knjigi je grozn napisano9


pa še neki... kolk je treba napisat pri esejskih vprašanjeih?????

prosim pomagite ki čene bom dubu živčni zlom s to kriminalistiko!!!!! :lol:
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a baby™ »

dragi pravnik1... :D
razumem tvojo stisko, tko da ti bom probala pomagat po najbolših močeh :P

pri 1. vpr. bi js dala odg. c) prenos odgovornosti na žrtev.. Zakaj? ne vem, dobr se mi zdi :D pač una fora ki jo večkrt slišiš - Sej je sama iskala... ženska obleče kiklco in hoče bit posiljena, ..tko eni razumejo našo modo :D

pri 2. in 3. vpr. je razlika v tem, da pri 2.vpr. gre za neznane skupine storilcev, pri 3.vpr. pa že preiskuješ to skupino storilcev.. in torej prbližn veš, kdo je izvršil KD. in kadar gre za znane storilce, se uporabi analiza krim. skupin, kadar so neznani storilci in je znan samo kraj in čas izvršenih KD, pa analiza krim. vzorcev.

pri 4.vpr. se nism nic trudla, ker sm nekako pri sebi prepricana, da tega ne bo na izpitu :twisted: :D

5. vpr. je tudi meni obupno 'razlozeno' v knjigi..
sama to dojemam nekako tkole-
pri direktni metodi gre za to, da testirani tocno ve, kero uprasanje je pomembno (no, po pravnisko: relevantno:D).. ponavadi je kr direkt uprasanje, A SI NAREDU TO PA TO? in pol je fora, da clovek tudi ki je nedolzen, se ustrasi in kaze neke psihofizioloske znake krivde, ceprau ni kriv. in zato ta metoda ni dobra.. se pravi vprasanja so tu razlicna.. eno je kako ti je ime, drugo pa a si ubil soseda.. :D merijo se reakcije na kriticna, kontrolna in nevtralna uprasanja. tle je kriticno uprasanje ce si ubil soseda.. najbrz :D
pri kontrolnih uprasanjih je pa una fora, da recimo uprasa eno vpr. ki naj bi blo bol kriticno od kriticnega :D npr. a si prevaral svojo zeno? in pol ce oseba bol mocno odreagira na to uprasanje, kot pa na uno da je ubil soseda, naj bi to biu znak da ga ni ubil :D itd.

pri indirektni metodi pa gre za to, da se testiranemu postavljajo taka vprasanja, da on sploh ne ve kero je pomembno in so zanga vsa vpr. enako vrjetna.. v vprasanju je recimo kaka podrobnost, ki jo lahko pozna samo storilec. in zto mors pri tej metodi pazit, da ni to ze znan podatek (npr. v medijih objavlen). in pol pac, ce testirani mocno reagira na to vprasanje oz. pozna to podrobnost, je ze 'kriv'. ni receno, lahk je biu sam napeljevalec, pomagac al neki u tem stilu. uglaunem upleten je! :D
tle si js predstavlam recimo kak umor v mercatorju :D pa nedolznega uprasas ce je biu u sredo u mercatorju, pa bo reku cist skulirano, da itak da je biu.. :D
a ce krivga uprasas to, bo pa vedu kje je fora in se bo ujel :D

no, vrjetno bi biu umor v mercatorju ze 100x objavlen na 24ur in po vseh casopisih, zto je to slab primer, ampk tko.. za lazjo predstavo :lol:

no.. upam da sm kej pomagala :D
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
Leilani
Prispevkov: 19
Pridružen: 09. Jan 2009 18:41

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Leilani »

Razlika med DNA fingerprint & profiliranje DNK:

DNA fingerprint je dolgotrajna metoda, zaradi slabe ločljivosti potrebuje izurjene laboratorijske tehnike, ni povsem humano specifična, kar pomeni, da se veže tudi na DNK živalskih vrst. Za preiskavo je potrebna relativno velika količina DNK, kar 40% forenzičnih vzorcev pa ne vsebuje dovolj materiala. Interpretacija rezultatov je problematična.

Profiliranje DNK pa je natančna in preprosta metoda, za preiskavo je dovolj že nizka količina DNK. Lahko analiziramo slino s kozarca, z mesta poljubljanja, eno samo dlako s korenino. Interpretacija rezultatov je nedvomljiva.
pravnik1
Prispevkov: 22
Pridružen: 22. Jan 2009 08:10

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a pravnik1 »

hvala obema!!!
js ne vem sam več kot se učim manj znam.... sploh ne vem več kaj

:cry:

no vseekakor..... se komu sanja kaj bi lahko blo 5 esejskih vprašanj????...
je kej poudarjal zadnjo uro :idea:
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a baby™ »

Podčrtala sm odgovore, za kere mislim da so pravilni, enih pa ne znam .. tko da prosim, naj me kdo dopolni / popravi !!

1. Raziskanost kriminalitete v Sloveniji v zadnjih dveh letih je:
a) okoli 40%
b) okoli 50%
c) okoli 60%
d) o tem nimamo ustreznih podatkov

2. Prvi kriminalistično-tehnični (forenzični) inštitut na svetu je ustanovil: ???
a) Alphonse Bertillon
b) J.Edgar Hoover
c) Sir Francis Galton
d) Edmond Locard

3. Kapciozna (kaptativna) vprašanja so prepovedana ker:
a) terjajo le odgovor z »da« ali »ne«;
b) izhajajo iz predpostavke, ki pa ni še ni potrjena (preslepitev);
c) pomenijo prisilo za zaslišanega
č) niso etična

4. »Roboskopija« je:
a) metoda uporabe robotike v kriminalistiki
b) identifikacija na temelju oblike robov papilarnih linijc) identifikacija na osnovi primerjave znojnih por na papilarnih linijah
d) identifikacija dlani


5. Definicija »ogleda« v sedanjem ZKP (245-člen) ni ustrezna predvsem, ker:
a) ne navaja dovolj natančno, kako naj se ogled opravi (taktike ogleda);
b) preveč poudarja le neposredno opazovanje kot element tega opravila;
c) poudarja le dokazni, ne pa tudi hevristični vidik ogleda
d) ne omenja dopustnih forenzičnih metod, ki se uporabljajo pri ogledu;

6. Največji aktualni problem kriminalistične policije v Sloveniji je (po Mavru):
a) neustrezna kazensko-procesna zakonodaja
b) pomanjkanje finančnih sredstev
c) kadrovska problematika (pogoste menjave in fluktuacija kriminalistov)
d) slaba tehnična opremljenost kriminalistov

7. Ugotavljanje strelne razdalje iz kratkocevnega orožja (revolver, pištola) je
možno, če je bilo streljano največ iz razdalje:
a) do 20 cm
b) do 40 cm
c) do 70 cm (učb. str. 499 piše 60-80cm?)
d) do 1,5 m

8. Angleški izraz »Chain of custody« pomeni:
a) zagotoviti verigo nadzora nad najdenimi sledmi
b) strokovni in kvalitetni pregled najdenih sledi
c) skladno verigo indicialnih (posrednih) dokazov
d) skladiščenje najdenih sledov

9. Bistvena značilnost kognitivnega intervjuja je:
a) sprostiti in umiriti pričo in ji izboljšati spomin (učb. 291)
b) vzpostaviti »zlati most« med osumljenim in preiskovalcem
c) postavljati logična vprašanja skozi strukturiran intervju
d) pustiti priči, da neovirano pripoveduje o dogodku

10. Bistvo razlike med pojmom "indici" v kriminalističnem in pravnem pomenu je
a) da prve zbirajo kriminalisti, druge pa preiskovalni sodniki
b) da je pri prvih potrebno logično sklepanje, pri drugih pa ne
c) da so prvi predvsem orientacija za policijo, drugi pa posredni dokaz na sodišču
d) da se prvi težje odkrijejo kot drugi

11. Indicialna kriminalistična metoda temelji predvsem na:
a) deduktivni logiki
b) analogiji
c) induktivni logični metodi
d) verjetnostnem računu

12. Glavna napaka pri sestavljanju verzij v praksi je:
a) sestavlja se preveliko število verzij
b) sestavljajo in preverjajo se nerealne verzije
c) postavi se le ena najverjetnejša verzija
d) postavljajo se prezgodaj, ko še ni dovolj informacij


13. Pomen stimulativnega testa v poligrafskem testiranju je zlasti: (učb. 363)
a) prepričati osumljenca v zanesljivost poligrafske metode in doseči priznanje ???
b) ugotoviti kakšne so njegove reakcije, ko se zlaže
c) ugotoviti njegove splošne psihofiziološke reakcije in ga seznaniti z metodo
d) odkriti materialne dokaze

14. Bistveni argument pravnikov za zavračanje poligrafa v kazenskem postopku je:
a) nezanesljivost rezultatov
b) kršitev privilegija zoper samoobtožboc) prevelika možnost napak
d) nestrokovnost poligrafskih preiskovalcev

15. Preiskujete kaznivo dejanje posilstva, ki ga je storil znanec oškodovanke. Žrtev
ni dobila fizičnih poškodb, storilec ji je le resno grozil s smrtjo. Katero taktiko bi uporabili pri razgovoru z osumljencem:
a) prikazovanje brezuspešnosti odpora (zanikanja)
b) nakazovanje korektnosti postopka
c) prenos odgovornosti na žrtev :D
d) zmanjševanje teže in resnosti dejanja

16. Najpogostejši razlog za napačne obsodbe na smrtno kazen v ZDA so bile (glede
na opravljeno raziskavo Priject Innocence):
a) izsiljena priznanja s strani policije;
b) nestrokovna izvedenska mnenja;
c) napačne prepoznave.
d) napake sodišča in tožilstva

17. Center za forenzične preiskave GPU MNZ zaenkrat še ne opravlja:
a) fonetičnih preiskav (identifikacija po glasu)
b) preiskav DNK s pomočjo PCR metode
c) preiskav tekstilnih mikrosledi
d) balističnih preiskav

18. Ali policija po veljavni zakonodaji lahko opravi prepoznavo osebe po fotografijah?:
a) Da, vendar nima dokazne vrednosti na sodišču
b) Da, in ima dokazno vrednost, če je opravljena po predpisanem postopku
c) Ne, ne sme je opraviti
d) o tem ni predpisa

19. Ali imajo živali in rastline tudi hipervariabilna področja DNK, na katerih jih je
mogoče identificirati? (učb.459)
a) da, vedno
b) ne
c) prve raziskave kažejo, da je to mogoče
d) o tem še ni ustreznih raziskav

20. Katera od navedenih trditev (ena) glede prstnih odtisov NE drži?
a) prstni odtisi enojajčnih dvojčkov se ne razlikujejo-učb.392-noben nima enakih
b) prstni odtisi se razvijejo že pri zarodku do okoli 14 tedna nosečnosti
c) prstni odtisi se do smrti ne spreminjajo, razen po velikosti
d) prstne odtise najdemo tudi pri nekaterih živalih (opicah, ipd.)




21. Razlika med pravnim in gnoseološkim vidikom resnice je:
a) pravni vidik predstavlja le pravno resnico, ki je lahko tudi drugačna od prave resnice (zlasti v oprostilnih sodbah), ker je treba upoštevati pravne omejitve pri dokazovanju
b) pravna resnica je bolj zanesljiva od gnoseološke, saj je nesporno ugotovljena
c) razlike sploh ni
d) prva je konkretna in praktična, druga zgolj filozofska in splošna


22. Kriminalistični tehniki delujejo (organizacijsko) v okviru:
a) policijskih postaj
b) policijskih uprav
c) generalne policijske uprave
d) Centra za forenzične preiskave

23. Razlika med hevristično in silogistično kriminalistiko (Pavišić) je v tem:
a) da prva obravnava zgolj operativno policijsko delo, druga pa preiskovalna dejanja, ki imajo dokazno vrednost
b) da prva temelji na zbiranju osebnih, druga pa materialnih dokazov
c) da je prva bolj teoretična, druga pa predvsem praktična veda
d) da prvo uporabljajo kriminalisti, drugo pa preiskovalni sodniki

24. Sledi na rokah strelca je običajno mogoče dokazati z:
a) vrstično elektronsko mikroskopijo (SEM-EDX); učb.500
b) Elektroforezo;
c) UV-VIS spektrometrom;
d) plinskim kromatografom.

25. Mitohondrijska DNK bratov in sester:
a) se razlikuje
b) je enaka
c) ni mogoče zanesljivo ugotoviti
d) pri nekaterih osebah se razlikuje, pri drugih ne


B) Ogovorite (opisno) na naslednja vprašanja:

1. Nemška klasifikacija sistema kriminalistike (Ackermann idr.) in njen pomen?
2. Naštejte načela kriminalistike in navedite njihov pomen za preiskovanje!
3. Problemi in napake pri prihodu in zavarovanju kraja dejanja (navedite praktični primer)!
4. Namen in potek operativne analize primera!
5. Balistične identifikacije kratkocevnega orožja (splošne in posebne karakteristike).


Ajejejej... js upam da ne bo jutri čist neki x no.. :roll:
Zadnjič spremenil baby™, dne 22. Jan 2009 18:23, skupaj popravljeno 3 krat.
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

11. odgovor je b) induktivno-logična metoda (našla v knjigi:))
18. a ni tko, da policisti lahko tudi formalno opravijo prepoznavo po slikah? ker maver piše potem, da se mu to zdi sporno...
22. odgovor je b)

ja jst tud upam, da ne bojo kr ena xy vprašanja
pa veliko sreče jutri;)
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
pravnik1
Prispevkov: 22
Pridružen: 22. Jan 2009 08:10

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a pravnik1 »

baby
po večini se strinjam s tabo razen:
2D
11C
22B

aja... pa js tudi upam na bolj human test ju3
bomo vidli ne :-D
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a baby™ »

ja zmente se okol tega 11. vpr.!! :D

drgac pa glede prepoznave policistov je u knigi res mal cudno napisano.. najprej da nov zakon o policiji omogoca tudi formalno prepoznavo, pol pa u nadaljevanju, da nima dokazne vrednosti, ker ni u skladu z dolocbami ZKP.
zdej pa figure it out ...
jaz sem mali psihopat
Odgovori

Vrni se na