Kolokvij

akad. prof. dr. Marijan Pavčnik, doc. dr. Aleš Novak

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Pri primerih, kjer moraš določat sestavine pravnega pravila je lahko več možnih variant. Rekel je asis. Novak, da nam bom štel, če bo pravilno argumentirano. Tako, da glede tega ni panike.

Katero ''Državo'' misliš? IZpiski iz uvp? Mislim, da bo kar tisto kar je v knjgii bolj držalo.
Si vis pacem para bellum
*jz*
Prispevkov: 43
Pridružen: 12. Jan 2010 22:52

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a *jz* »

kolk časa se pa piše kolokvij?
...vse je možno na tem svetu....
snezko
Prispevkov: 22
Pridružen: 14. Jan 2010 11:58

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a snezko »

a obstajajo tud kkšni taki, k se boste mal bolj pripravl na kolokvij ekonomije in ustave, na uvp pa malo manj?? :lol: (beri nič...) :lol:
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

obstajajo tud taki, ki se bodo na kolokvij uvp in ustave pripravljali malo bolj več, kot pa na tisti tretji, čeprav tud nanj se bodo, ampak odvisno od okoliščin:D
buljat
Prispevkov: 143
Pridružen: 15. Nov 2009 22:57

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a buljat »

Napises da primarna hipoteza ni jasno razvidna, je relativno nedolocna.
a90
Prispevkov: 162
Pridružen: 16. Dec 2009 12:27

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a a90 »

snezko.

Obstajamo tudi takšni ja. xD Nič od nič. Kot si povedal sam, sta še 2 kolokvija na katere pa se- :)
Uporabniški avatar
good_luck
Prispevkov: 205
Pridružen: 15. Okt 2009 22:11

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a good_luck »

Kaj je pri tem določilu PH oz. pod katerimi okoliščinami nastane ta PD:prepoved žalitve ?

"Kdor koga razžali, se kaznuje z denarno kaznijo ali zaporom do treh mesecev."
Uporabniški avatar
PUzzle_puNK
Prispevkov: 32
Pridružen: 11. Feb 2010 23:55

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a PUzzle_puNK »

PH je v takih primerih relativno nedoločna, tako da pomoje nimaš velik drugega za napisat ;)
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Samo neki glede kolokvija una skupina ki je pisala ob13.00....kj 7. naloga je odgovor na vprašanje kake vrste pravna določba je je to kočna in prehodna pravna določba, in pol kakšen je njen namen pač da opredeli kateri predpisi se razveljavljajo oz. prenehajo veljati s sprejetjem novih predpisov...je prav tko?
Nika19
Prispevkov: 48
Pridružen: 28. Nov 2009 15:59

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a Nika19 »

dragoxxx napisal/-a:Samo neki glede kolokvija una skupina ki je pisala ob13.00....kj 7. naloga je odgovor na vprašanje kake vrste pravna določba je je to kočna in prehodna pravna določba, in pol kakšen je njen namen pač da opredeli kateri predpisi se razveljavljajo oz. prenehajo veljati s sprejetjem novih predpisov...je prav tko?
se mi zdi da je to edina možna opcija, js sm tut to napisala in tko utemeljila. :D
m|h
Prispevkov: 182
Pridružen: 14. Nov 2009 14:10

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a m|h »

Jaz sem tudi najprej o tem razmišljal pa se potem napisal da gre za izrecno derogacijsko klavzulo.. :? da bi napisal samo da gre za prehodno določbo se mi je zdelo prelahko :mrgreen:
Uporabniški avatar
good_luck
Prispevkov: 205
Pridružen: 15. Okt 2009 22:11

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a good_luck »

KOLOKVIJ, 12.02.2010 ob 14.uri

1.-Razmerje med predsednikom in predstavniškim telesom v polpredsedniškem sistemu.
- Kakšna je razlika s prvim razmerjem če primerjamo to razmerje v predsedniškem sistemu?
2.Določba: "To in to sodišče ima v pristojnosti sodstvo v zvezi s tem in tem kaznivim dejanjem..."
-Za kakšno vrsto pristojnosti državnega organa gre v odlomku ter opiši značilnosti le te? Katero vrsto pristojnosti še poznamo?
3.Razlika med državnim in družbenim korporativizmom?
4.Določba: "če ni drugače določeno ali običajno, prodajalec ni dolžan izročiti stvari, če kupec noče plačati kupnine ali če noče hkrati ..."
- Določi primarno hipotezo in p. dispozocijo
- Za kakšno vrsto dispozicije gre glede na stopnjo določljivosti (iz relativno določne dispozicije!)
5.Kaj je nepopolno pravno pravilo?
6.Naštej predpostavke, kdaj nastane pravna oseba.
7.-Kdaj je retroaktivnost ustavno dopustna?
-Ali je zakon, ki določi, da se ukinejo štud. boni (od dne npr. 3.3.20010), veljaven?

*možno je, da sem se kje zmotila*

aja - hvala za odgovor:
PUzzle_puNK napisal/-a:PH je v takih primerih relativno nedoločna, tako da pomoje nimaš velik drugega za napisat ;)
kleopatra
Prispevkov: 280
Pridružen: 19. Nov 2009 11:41

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a kleopatra »

kako ste pa kej oni odgovarjali, ki ste pisal ob 13h?

za kakšno suverenost je šlo, kaj je minimalna država, kaj je moderna država, kakšno pravno pravilo je blo tisto...???

:shock:
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Pravno pravilo je kogentno, suverenost pa je nacionalna...vsaj js sem tko dal.....minimalna država je pač tista država ki služi urejanju le najbolj nestabilnih razmer civilne družbe, nasplošno pa naj država ne bi posegala v civilno družbo, ker je le-ta sposobna samoregulacije......moderna država je pravna, socilna, demokratična in sekularna država, pol pač pišeš mal o delitvi oblasti, demokratičnem načelu, checks and balances.......tolko od mene, naj me drugi popravijo, dopolnijo:D
kleopatra
Prispevkov: 280
Pridružen: 19. Nov 2009 11:41

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a kleopatra »

js sm napisala, da gre za ljudsko suverenost :?
m|h
Prispevkov: 182
Pridružen: 14. Nov 2009 14:10

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a m|h »

Jst sm tut napisal, da gre za ljudsko, a tista narodna suverenost je preverjen odgovor?
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

narodna suverenost ne obstaja...obstajajo le naslednje oblike.....državna suverenost, pravna suverenost, ljudska suverenost ter NACIONALNA suverenost.......ker v uvodu v pravoznanstvo cerar piše, da je nosilec nacionalne suverenosti NAROD in narod je bil omenjen v odlomku, ne pa ljudstvo, sem js sklepal da je nacionalna...tko da tisti, ki ste mislili nacionalna in napisali narodna, verjetno ne bo prav, ker na predavanjih so enkrat rekli da naj se uporablja izraz nacionalna. vsaj v knjigi pojem narodna ni nikjer omenjen...:D
m|h
Prispevkov: 182
Pridružen: 14. Nov 2009 14:10

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a m|h »

No, kako piše v knjigi ne vem, spomnil pa sem se še od sociologije, da je v skriptah pisalo o narodni suverenosti, ti pa verjamem da v knjigi bolj prav piše kot v skriptah ja :D
Nika19
Prispevkov: 48
Pridružen: 28. Nov 2009 15:59

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a Nika19 »

m|h napisal/-a:No, kako piše v knjigi ne vem, spomnil pa sem se še od sociologije, da je v skriptah pisalo o narodni suverenosti, ti pa verjamem da v knjigi bolj prav piše kot v skriptah ja :D
tut js sm se spomnla iz sociologije in sm napisala narodna namest nacionalna :S značilnosti sm pa prou naštela...
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Nika19 napisal/-a:
m|h napisal/-a:No, kako piše v knjigi ne vem, spomnil pa sem se še od sociologije, da je v skriptah pisalo o narodni suverenosti, ti pa verjamem da v knjigi bolj prav piše kot v skriptah ja :D
tut js sm se spomnla iz sociologije in sm napisala narodna namest nacionalna :S značilnosti sm pa prou naštela...
mogoče bo zvenelo mal smešno, ampak kljub temu, da je nacionalna prav me je malo zmedlo vprašanje naštetja značilnosti te oblike suverenosti......kj ste drugi tle napisali točno?--da državna oblast temelji na volji naroda, da ima legitimiteto v narodu kot etnični pripadnosti, ne pa v ljudstvu?
snezko
Prispevkov: 22
Pridružen: 14. Jan 2010 11:58

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a snezko »

dragoxxx napisal/-a:narodna suverenost ne obstaja...obstajajo le naslednje oblike.....državna suverenost, pravna suverenost, ljudska suverenost ter NACIONALNA suverenost.......ker v uvodu v pravoznanstvo cerar piše, da je nosilec nacionalne suverenosti NAROD in narod je bil omenjen v odlomku, ne pa ljudstvo, sem js sklepal da je nacionalna...tko da tisti, ki ste mislili nacionalna in napisali narodna, verjetno ne bo prav, ker na predavanjih so enkrat rekli da naj se uporablja izraz nacionalna. vsaj v knjigi pojem narodna ni nikjer omenjen...:D

narodna suverenost je drgač sinonim za nacionalno.. :lol: :lol: :lol: narod=nacija (to so tisti, ki že imajo zavest in pripadnost), ljudstvo pa tisti, ki imajo sam skupno zgodovino brez še ustvarjene enotne zavesti..to smo jemal pri soci :D in v odlomku je bilo drgač omenjeno, da ima oblast v Turčiji izključno NAROD..besede ljudstvo ni bilo omenjene kokr se spomnim..
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a eldorado »

snezko napisal/-a:
dragoxxx napisal/-a:narodna suverenost ne obstaja...obstajajo le naslednje oblike.....državna suverenost, pravna suverenost, ljudska suverenost ter NACIONALNA suverenost.......ker v uvodu v pravoznanstvo cerar piše, da je nosilec nacionalne suverenosti NAROD in narod je bil omenjen v odlomku, ne pa ljudstvo, sem js sklepal da je nacionalna...tko da tisti, ki ste mislili nacionalna in napisali narodna, verjetno ne bo prav, ker na predavanjih so enkrat rekli da naj se uporablja izraz nacionalna. vsaj v knjigi pojem narodna ni nikjer omenjen...:D

narodna suverenost je drgač sinonim za nacionalno.. :lol: :lol: :lol: narod=nacija (to so tisti, ki že imajo zavest in pripadnost), ljudstvo pa tisti, ki imajo sam skupno zgodovino brez še ustvarjene enotne zavesti..to smo jemal pri soci :D in v odlomku je bilo drgač omenjeno, da ima oblast v Turčiji izključno NAROD..besede ljudstvo ni bilo omenjene kokr se spomnim..
narod terminološko gledano ni isto kot nacija.. ker pa ne spremljam vašega dogajanja in nisem v kontekstu, naprej ne mislim komentirati ;)
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

popolnoma se strinjam, narod ni isto kot nacija....nacija naj bi bil narod, ki ima svojo državo......ampak krivdo za enačenje lahko pripišemo knjigi za UVP, kjer avtor dobesedno enači pojma narod=nacija....tko da če je knjiga merodajna, stogo tehnično gledano morajo upoštevati enakost:D.....tud na predavanjih ko so rekli da naj ne enačimo narodne in nacionalne suverenosti, ne vem zkj so to rekli, ko pa sta narod in nacija po avtorju knjige eno in isto.....
snezko
Prispevkov: 22
Pridružen: 14. Jan 2010 11:58

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a snezko »

js mislm da bi Novak kr mogu upoštevat knjigo in tiso kar tm piše, ker se mi ne zdi tak zadrgnjenc kakor se dela da je ;)
kleopatra
Prispevkov: 280
Pridružen: 19. Nov 2009 11:41

Re: Kolokvij

Odgovor Napisal/-a kleopatra »

js sm pač napisala ljudska suverenost, obrazložila sem pa tako nekako, da oblast v Turčiji izhaja iz ljudstva...to piše drgač tudi v slo ustavi v 3. členu. eh kar bo bo....
Odgovori

Vrni se na