Izpitna vprašanja

prof. dr. Marijan Pavčnik, izr. prof. dr. Miro Cerar

Moderatorji: Zmajsasho

Odgovori
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a baby™ »

IZPIT OKTOBER 2009

1) Hartova analiticna teorija; primarna, sekundarna pr. pravila
2) logicna metoda razlage, konkretizacija normativnega zakona
3) argument pravne drzave; nacelo pravne drzave (posebnosti, razseznosti)
jaz sem mali psihopat
ombb
Prispevkov: 15
Pridružen: 10. Nov 2009 20:06

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a ombb »

men tut kr umrla bom:))ce bom mogla se enkat,...uh,....


am a mejbi kdo we kako powezat dworkina pa pr nacela pa pr pravila?:)nism nikjer tega zasledila
pliiiiis:)))
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a flafi »

A ni neki to fora, da je Dworkin prvi to razvil v teorijo... Pa da, k rešuješ hard case, morš uporabt general principles (splošna načela), pa pol povezava s Herkulom... Neki tazga, sam čist točno in podrobno pa ne bi (Ne še! :D ) znala povedat :oops:
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

ja ja, to je to flafi ;) v skripti na strani 22, v knjigi od Kaufmana je pa na strani 142... (aja, pa tud jst še ne znam iz glave -čeprav bi bil že skrajni čas- , sm mogla pogledat v skripto :oops: )
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
medvedka
Prispevkov: 112
Pridružen: 04. Feb 2009 16:31

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a medvedka »

Kaj pa bi napisali pod logično metodo in normativno konkretizacijo? V skripti so pod logično metodo navedena neka razglabljanja enih stricev, ampak to je popolnoma nezapomnljivo. :shock:
Aja, ko sem gledala stara vprašanja, pa je bilo npr. vprašanje: Socialna pravičnost po Rawlsu; a je dovolj, kar piše v skripti?
Joj, ta filozofija... :mrgreen:
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a flafi »

Men tut tista normativna konkretizacija pr logični metodi ni čist jasna... Jst bi najbrž sam logično metodo opisala, normativno konkretizacijo pa spustila, haha :D Ne vem no, jst sploh ne vidm povezave med tema dvema stvarema :P Una razglabljanja v skripti sem pa samo na pol prebrala :roll: Tok enih imen, tok enih teorij, pa nič konkretnega ne povejo :evil:
Pri Rawlsovi socialni pravičnosti bi pa jst najbrž tok napisala kokr smo na predavanjih povedal... To je še manj kot v skripti :P Res ne vem zakaj ne morjo dat kakšnga normalnga vprašanja... Recimo Aristotlova pravičnost, pa je :D Al pa Tomaževo naravno pravo :D (prof. Pavčnik, če berete, to je bil hint ;) )

Drgač mam pa tut jst eno vprašanje, in sicer a mi zna kdo konkretno razložit kaj je to hermenevtika? :? V skripti, knjigi je polhn enih stvari napisanih in k jih 3x, 4x preberem, še zmer ne vem kaj je to hermenevtika :| A bi znal kdo kšno kratko, logično razlago skupi spravt mogoče? :?
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
ninnx
Prispevkov: 36
Pridružen: 23. Jun 2009 19:43

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a ninnx »

hermenevtika je nauk o umetnosti razumevanja, njeno bistvo pa je da pove pod kakimi pogoji razumemo nekaj v njegovem smislu ( nimam pojma kaj to pomen)..pa ni metoda, pa tut ne predpisuje metod, samo pogoje za možnost razumevanja smisla...pa pol tistih 5 kaknonov, na kterih temelji splošna hermenevtika...v glavnem...argumentacija je pa anti hermenevtična, kr ma hermenevtiko za neki iracionalnega....no tak smo se naučil...razumemo pa žal ne:)))
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a baby™ »

vidim da se usi zabavamo ob tem :lol: nic jasno...
pa js moram tudi se zdej pogledat u skripto za ksn odgovor, pa se tolazim da se bom to danes in jutri naucila za zihr...

aham :roll: , pol bojo pa ksni sofisti pa ne vem kaj not, ki jih nimam cajta niti gledat...
jooooooo :evil: fun fun fuuuuun Slika
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a baby™ »

ok, upam da tega ne bo, kr je blo na zadnem izpitu, ampak useeno:
u cem je fora primarnih in sekundarnih pr. pravil (Hart)?
mislim da nic okol tega ne pise u skripti, zapiskov s predavanj pa nimam... :o :mrgreen:
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
ninnx
Prispevkov: 36
Pridružen: 23. Jun 2009 19:43

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a ninnx »

primarna določajo naše pravice in obveznosti, ampak so nedoločna, statična in neučinkovita.to presežemo s sekundarnimi pravili, tak da pravo začne funkcionirati. nedoločnost presežemo s pravili o priznanju veljavnosti pravnega sistema, statičnost s pravili o spreminjanju, neučinkovitost pa z pravili o sojenju.
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a baby™ »

tnx ninnx :)

temu se pa še vedno smejim -
ninnx napisal/-a:pove pod kakimi pogoji razumemo nekaj v njegovem smislu ( nimam pojma kaj to pomen)

:lol: :lol: torej flafi, kaj je hermenevtika? :D hahaha... oo piflanje, kdo si ga je zmislu :mrgreen:
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a flafi »

Sicer še zmer ne vem kaj je hermenevtika, sam hvala usen za tist kratek povzetek :D So usaj glavne stvari izločene, tko da se bom laži to napiflala, kt use une klobase k jih mam jst napisane :D
Ahh, ja... Grozna je tale filozofija...
A je kdo sploh šou res celo skripto brat? K men je večina unih stvari iz Argumentacije v pravu krneki! :lol: Konkretni dejanski stan, nepopolnost zakonov, sestavljenost gibanja med normativnim in dejanskim, zbiranje procesnega gradiva... Jst polhn stvari sploh brat nism šla :? Ker itak nč ne povejo in niso logične.
Upam, da me ne bo glih to na izpitu zajebal :|

Pa še tole:

Predmet: FILOZOFIJA PRAVA
Izpitni rok: 29.01.2010
Ura izpita: 10:00
Razpored: A – O v rdeči predavalnici
P – Ž v zlati predvalnici
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
ombb
Prispevkov: 15
Pridružen: 10. Nov 2009 20:06

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a ombb »

.) DWORKIN
-podan je bil kratek opis njegovega življenja (kdaj rojen, ...) in njegovih del.
-Značilnosti njegovih misli (PRAVNA PRAVILA, PRAVNA NAČELA, IDEALNI SODNIK,...) plus povezi s teorijo argumentacije

ok js mam zgleda eno cudno skripto pa brez knjige sm:))hehe idealno :oops:

a mi plis lah en napise to o teh general priciples of law pa o pr nacelih pravilih,pliiiiis:)

pa a kdo ve kaksne so razlike med modernim in racionalističnem pogledom na naravno pravo?


pa res pliiiis ce mi lah napise kdo to o dworkinu :D placam kavo:))))
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a baby™ »

evo direkt iz skripte kopirano o Dworkinu:

Ronald Dworkin: razmerje med »General Principles« (»splošnimi načeli«) in »Rules« (»pravili«) je kot prvi razvil v teorijo. Pri »splošnih pravnih načelih« pozna tri osnovne vrednote: pravičnost, fair play in pravno državo. Ta »splošna pravna načela« so (v nasprotju s pozitivističnim pojmovanjem) pravno obvezujoča za vse veje državne oblasti: za zakonodajno, sodno in izvršilno. Razliko med »Rules« in »Principles« vidi Dworkin v tem, da imajo prva funkcijo vse-ali-nič in zato ne puščajo nobenega manevrskega prostora, medtem ko imajo druga razsežnost teže in pomena.

Sprašuje, kako sodnik v težkih primerih, pri katerih obstajajo različna pravna stališča, kljub temu pride do določene sodbe. Po njegovem mnenju je to problem interpretacije; iskanje pravno ustrezne rešitve razume kot interpretacijsko dogajanje.
Po Dworkinu mora sodnik predvsem pri interpretaciji »hard cases« upoštevati »General Principles«. Prepričan je, da za neki primer lahko vedno obstaja samo ena pravilna rešitev. Seveda mu je jasno, da je treba za iskanje te edino pravilne rešitve predpostavljati pravnika z nadčloveškimi sposobnostmi (imenuje ga »Herkules«), za katerega ni nikoli izbire in presoje.
pojavljajo se vprašanja, kot: ali niso splošna pravna načela mnogo preveč abstraktna in vsebinsko revna, da bi lahko samo iz njih prišli do pravilnih konkretnih pravnih odločitev? Ali res obstaja vedno ena sama in edino pravilna rešitev, četudi samo za nekega »Herkula«?

ombb napisal/-a: pa a kdo ve kaksne so razlike med modernim in racionalističnem pogledom na naravno pravo?
a ni to isto?! :shock: :lol:

...
Mene pa zanima vprašanje Razvoj naravnega prava v srednjem veku?
V skripti piše kako Avguštin pa Akvinski delita pravo v sr. veku... ena izmed "vej" je tudi naravni zakon... in kolkr vidim je razlika samo u tem, da Akvinski nadgradi Avguština, s tem da doda "človeški zakon"... torej, kje je tle kšn razvoj naravnega prava? al so v vprašanju pod "naravno pravo" mišljene kr vse te veje prava ki pišejo v skripti in ne samo "naravni zakon"? :shock:
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a flafi »

Moderno pa racionalistično je isto, ja :D Drgač je blo vprašanje kakšne so razlike med tradicionalnim in modernim (racionalističnim) pogledom na naravo prava :) Tradicionalno jst sklepam, da je vse kar je blo pred modernim? :D Ne vem no... Al pa sam srednji vek... :?

Baby, kje si ti najdla razvoj naravnega prava v srednjem veku? :shock: Tega ni tle na seznamčku starih vprašanj! Razen če maš ti mogoče še kšna... :twisted: (do share! :twisted: )
Drgač bi jst tle napisala sam Avguština pa Akvinskega, pa kaj je bla razlika med njima :D Dost je, kaj pa še hočjo :D
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a baby™ »

:lol: tradicionalno je vrjetno uno kar je blo prej ja :D use kontra razuma, torej bozja volja, ipd.

ej flafi, ne vem kje sm to pobrala... vidim sam da mam napisano-
januar 2008
- razvoj NP v sr. veku
- iustitia distributiva / commutativa
- teorije ki iscejo 'najboljso' in 'idealno' resitev

to bi biu super izpit, sam na konc bo pa ksn sokrat not al neki, znorim :x

se vedno morm u skripto gledat za odgovore!! grrrrr, sibam. :lol:
jaz sem mali psihopat
pika@
Prispevkov: 219
Pridružen: 20. Okt 2008 20:46

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a pika@ »

Ammm kaj je mišljen z teorijami, ki isšejo "najboljšo" in "idealno rešitev"? :oops:
Uporabniški avatar
ninnx
Prispevkov: 36
Pridružen: 23. Jun 2009 19:43

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a ninnx »

po moje so to Perelmanov univerzalni avditorij, Dworkinov Herkul in Habermasova idealna govorna situacija...? mislim, da piše tak v skripti nekje, ne vem točn kje:)
pika@
Prispevkov: 219
Pridružen: 20. Okt 2008 20:46

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a pika@ »

O hvala. Ja sej, verjetno je to mišljeno. Jooj kdo se bo v petk vse to spomnu :?: :!: :?:
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a baby™ »

ja, to je misljeno :)

kaj pa napisemo tle -
1) kaj so merila pravicnosti, cemu sluzijo?? kateri merili locuje aristotel? (enakost, zasluzenje?)
2) kdaj pride v postev nacelo sorazmernosti, enega natancneje razlozi

uaat? :shock:
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
ninnx
Prispevkov: 36
Pridružen: 23. Jun 2009 19:43

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a ninnx »

merila pravičnosti...tist vsakemu svoje pa ostale....omogočajo pravičnost glede na posamezno merilo?

sorazmernost...maš pa tist dve pravni dejanji ki si nasprotujeta-lojalna konkurenca....dve pravici ki soobstajata pa dve ki se izključujeta...po moje no
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a flafi »

Kok časa se pa sploh piše to filozofijo? Men zmer bl mori, učim se, ne znam pa čist popolnoma nč povedat :roll:
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a baby™ »

pise se 90min.
meni je tudi zoprno to da je treba en odgovor razvlect na celo stran, pol pa nakladaj ce ves o cem...
jaz sem mali psihopat
pikopelini
Prispevkov: 50
Pridružen: 06. Mar 2009 19:10

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a pikopelini »

OK, poročim se s tisto ( ali tistim), ki mi pove kaj za slona je hermenevtika!
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a baby™ »

neki postov visje ti je ze @ninnx rekla "I DO" :mrgreen:
ninnx napisal/-a:hermenevtika je nauk o umetnosti razumevanja, njeno bistvo pa je da pove pod kakimi pogoji razumemo nekaj v njegovem smislu ( nimam pojma kaj to pomen)..pa ni metoda, pa tut ne predpisuje metod, samo pogoje za možnost razumevanja smisla...pa pol tistih 5 kaknonov, na kterih temelji splošna hermenevtika...v glavnem...argumentacija je pa anti hermenevtična, kr ma hermenevtiko za neki iracionalnega....no tak smo se naučil...razumemo pa žal ne:)))
jaz sem mali psihopat
Odgovori

Vrni se na