Ekonomika

prof. dr. Peter Grilc

Moderatorji: a90ZmajbajnaJure

Odgovori
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Ekonomika

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

buljat napisal/-a:se ne.. sej ce mcdonalds zgradi eno stavbo kjer bo prodaju hrano tud investira pa ne gre iz javnih sredstev denar.. :D

pa formula glede zgornjih vprasanj je napisana ze v naslednji nalogi, sam obrnte stran in sicer je
d(sprememba,delta)...... dD=D*(i-r)+PR-dH
H je pa se mi zdi da primarni denar/BDP

dH se pa zracuna (p+r)/v... nevem sicer kaksna povezava je da je ulomk inflacija+gospodarskarast deljeno z hitrostjo krozenja enak primarni denar/bdp ampak okkkkkk
ok sm že napisala komentar pa je zginu..torej, te formule k sm jih jz napisala so itk sam izpeljava od teh k si jih ti navedu, tko da je isto :D
buljat
Prispevkov: 143
Pridružen: 15. Nov 2009 22:57

Re: Ekonomika

Odgovor Napisal/-a buljat »

err pardon, racunas po prvi formuli ker racunas inflacijo(torej povecanja tiskanja denarja)

drugo formulo mas pa takrat ko racunas kak bi mogel biti primarni presezek brez ukrepov monetarne politike

matematika je moja sibka tocka:<<
miss6026
Prispevkov: 45
Pridružen: 25. Nov 2010 22:44

Re: Ekonomika

Odgovor Napisal/-a miss6026 »

kje se dobi vse te formule?a so vse na power pointh gor napisane? sploh ne vem kako naj rešujem te naloge =/
makalonca
Prispevkov: 335
Pridružen: 21. Jan 2009 18:35

Re: Ekonomika

Odgovor Napisal/-a makalonca »

ima kdo, ki je to že naredil rešitve na kompu in bi biu tako prijazen in jih morda objavil tu gor, da bi malo primerjali in dopolnili odgovore?
sm00sh
Prispevkov: 9
Pridružen: 09. Jun 2009 22:30

Re: Ekonomika

Odgovor Napisal/-a sm00sh »

V čitalnici sem včeraj zasledil, da se je kolega poleg mene učil ekonomiko po objavljenih vprašanjih. Vse je bilo natipkano na računalnik vključno z grafi, tako da bi bili ostali, ki tega gradiva nimamo, ZELO HVALEŽNI OBJAVE LE TEGA TUKAJ NA FORUMU.
Dobro se z dobrim vrača ;)
LP
lucka12
Prispevkov: 11
Pridružen: 07. Mar 2011 12:27

Re: Ekonomika

Odgovor Napisal/-a lucka12 »

Js sm pa slišala, da bi naj obstajala tud neka skripta za ekonomiko. Jo mogoče kdo ma? In pa seveda bi blo super, če bi kdo objavil odgovore na tista vprašanja od Mencingerja :)
Hvala!
Uporabniški avatar
carrie
Prispevkov: 205
Pridružen: 11. Jun 2009 12:54

Re: Ekonomika

Odgovor Napisal/-a carrie »

tisti ki ste že opravili ta predmet...kok časa ste se učili?
trapa se bom šele dans spravla učit in me mal skrbi da bom mela premal časa :mrgreen:
tko da sam tko informativno (mogoče me kdo potolaži..SAJ JE ŠE ČAS! HA!) :oops: :D
Whoever said that money doesn't buy happiness didn't know where to shop.
makalonca
Prispevkov: 335
Pridružen: 21. Jan 2009 18:35

Re: Ekonomika

Odgovor Napisal/-a makalonca »

js ga sicr še nism opravla, se pa tut zdj učim in se mi zdi, da mi gre nekam počas. kako gre tep učenje?
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Ekonomika

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Ta PEU je itak zelo čuden in nesistematičen...jaz sedaj delam Pravni del, že drugič grem skozi, Ekonomike še nisem začel, pa niti ne vem kako se jo bom naučil, ker ni nobene logične povezave, saj moraš dobesedno znati celotno snov Ekonomije, da bi pogruntal tole zadevo. Mislim nesramno je to od tega faksa, saj se ta predmet po količini snovi lahko skoraj kosa z kakimi obsežnejšimi predmeti, kot sta Rim ali pa UVP; in menim da je bolj primerno da se ga obravnava kot dvosemestrski predmet, saj je sedaj, ko je enosemestrski, profesorjem dobesedno onemogočeno, da bi nam natančno in jasno razložili zadeve. Razloženo nam ni bilo uredu, saj so nekateri pojmi še vedno nelogični in nejasni, izvedba predavanj preko PPT-jev pa je bila prehitra in ne preveč poglobljena.Snov je bila kr nametana nam študentom v glavo, površno pa je bila tudi odpredavana. Po eni strani so tud sami pedagogi krivi za to, naj se zmenijo in uredijo tole!
makalonca
Prispevkov: 335
Pridružen: 21. Jan 2009 18:35

Re: Ekonomika

Odgovor Napisal/-a makalonca »

se zlo strinjam z usem napisanim!
men gre tut težko u glavo, ker je use tko razmetan in nepovezan, mi je trenutno clo teži od rima, tm je blo saj lepo napisan od a do ž in si se lah sistematično nauču, tole je pa kr neki in še ful je velik snovi!
upam, da bodo zahteval neko splošno razumevanje in ne kšnih hudih podrobnosti.
mene je prou strah tega izpita :(
makalonca
Prispevkov: 335
Pridružen: 21. Jan 2009 18:35

Re: Ekonomika

Odgovor Napisal/-a makalonca »

se zlo strinjam z usem napisanim!
men gre tut težko u glavo, ker je use tko razmetan in nepovezan, mi je trenutno clo teži od rima, tm je blo saj lepo napisan od a do ž in si se lah sistematično nauču, tole je pa kr neki in še ful je velik snovi!
upam, da bodo zahteval neko splošno razumevanje in ne kšnih hudih podrobnosti.
mene je prou strah tega izpita :(
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Ekonomika

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

Jz pa sm upam da bo normalna računska naloga :evil: Jz sm use naloge preračunala stokrat po čez, pa še vedno ne znam rešit druge naloge iz ekonomskega dela :shock: :? Mislm ni mi jasn kko lhko dajo tako nalogo, glede na to da sploh nobenih nalog nismo na predavanju računal, sploh pa ne takih. ni pa recimo nekega učbenika sam z nalogami da bi iz tam vadli- kokr je blo v srednji šoli učbenik z vajami za matematiko. :?
Uporabniški avatar
Dak0ta
Prispevkov: 87
Pridružen: 19. Feb 2010 18:26

Re: Ekonomika

Odgovor Napisal/-a Dak0ta »

Fleurette napisal/-a:Jz pa sm upam da bo normalna računska naloga :evil: Jz sm use naloge preračunala stokrat po čez, pa še vedno ne znam rešit druge naloge iz ekonomskega dela :shock: :? Mislm ni mi jasn kko lhko dajo tako nalogo, glede na to da sploh nobenih nalog nismo na predavanju računal, sploh pa ne takih. ni pa recimo nekega učbenika sam z nalogami da bi iz tam vadli- kokr je blo v srednji šoli učbenik z vajami za matematiko. :?

Če misliš 2.naloga z lista nalog...

BDP = C + G + bInv + (E-U) = 490 + 170 + 120 + 20 = 800

NI = bInv- Am= 120 - 65 = 55

Razpoložljivi dohodki = SocTrans + plače + neto izp obr preb + prihr - dohodnina - pr za soc var = 150 + 300 + 20 + 40 - 80 - 120 = 310

Javna poraba = SocTrans + pla obr jav dol + drž poraba = 150 + 15 + 170 = 335

Javni prihodki = davek na dob dr + pris za soc var + ind dav + doh = 35 + 120 + 160 + 80 = 395

Proračunski prim = jav prih - jav poraba = 395 - 335 = 60

Primarni prim = pror prim + obr jav dolga = 60 + 15 = 75

Davki = dav na dob dr + doh + indir davki = 35 + 80 + 160 = 275


Upam da se nism kje zatipkala ;)
take it all off and step inside the runnin` cab
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Ekonomika

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

ne ne, sm misla drugo nalogo iz januarskega izpita :D hvala useeno.
Uporabniški avatar
Dak0ta
Prispevkov: 87
Pridružen: 19. Feb 2010 18:26

Re: Ekonomika

Odgovor Napisal/-a Dak0ta »

;)
take it all off and step inside the runnin` cab
mmpp
Prispevkov: 35
Pridružen: 19. Jan 2010 17:57

Re: Ekonomika

Odgovor Napisal/-a mmpp »

živjo

a lahko lepo prosim nekdo napiše vprašanja iz januarskega roka? ali se je res pametno učiti smo iz vprašanj?
hvala za odgovor
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Ekonomika

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Imaš napisana vprašanja od januarja v oddelku Splošno. Ja, ne vem, če je pametno učiti se samo po vprašanjih, je pa edino možno, ker so PPT-ji zanič! KNJIGE PA NI!(kakor običajno na tem faksu)
Tjaška
Prispevkov: 242
Pridružen: 14. Jan 2010 01:04

Re: Ekonomika

Odgovor Napisal/-a Tjaška »

ubistvu knjiga je, sam je v angleščini...
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Ekonomika

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Vem, da je v ANG, ampak vseeno :) Vem, eni boste rekli: "Jah, sej je prav da je v ANG, saj s(m)o študentje toliko sposobni razumeti ANG, da preštudiramo knjigo za izpit." Ne gre se tukaj za sposobnost obvladovanja ANG ali ne(knjiga je napisana dokaj razumljivo in se jo da naštudirati), tukaj se gre za vprašanje, zakaj smo Slovenci tok butasti? A mislite, da bodo ANG študentje kadarkoli brali literaturo v SLO jeziku? NIKOLI, saj jim njihovi profesorji tega niti predlagali ne bi, oni, za razliko od nas, dajejo veljavo svojemu domačemu jeziku. In pri nas namesto da se je kak vrli pravnik spravil prevesti to knjigo v slovenščino, (saj bi storil veliko dobrega v korist svoje domovine in njenih sorojakov s takim dejanjem) se raje delajo norce in razrešujejo raznorazne pasje afere in ostale otročje bumbarije.....Sploh ne razumem nasprotovanje vrlih slovenskih politikov literaturi v srbskem in hrvaškem jeziku nekaj let nazaj, saj je današnje stanje enako, le da so srbski in hrvaški jezik nadomestile knjige v ANG, nemščini in raznoraznih izmišljenih jezikih, tipa "bosanščini"???? :)
Lp
Tjaška
Prispevkov: 242
Pridružen: 14. Jan 2010 01:04

Re: Ekonomika

Odgovor Napisal/-a Tjaška »

Lej, fora je da se niso pripravili na bolonjski sitem nič! med tistim časom, ko so ga odlašal sprejet bi lahko pisal knjige za nove predmete pa niso...
lahko počakaš oz. padeš eno leto pa bo verjetno bolje saj so knjige za prvi letnik zunaj...mogoče bodo naslednje leto za 2gi letnik :mrgreen:
kleopatra
Prispevkov: 280
Pridružen: 19. Nov 2009 11:41

Re: Ekonomika

Odgovor Napisal/-a kleopatra »

mene pa zanima kaj pomenita kratici P in AC pri grafu o združitvah in prevzemih podjetij...

vzroki za vodenje skupne kmetijske politike so enaki kot cilji SKP?? :shock:
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Ekonomika

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Pri SKP je ja, za podjetja pa ti ne morem pomagati, ker nam ni bilo treba še tega znati.
Si vis pacem para bellum
Uporabniški avatar
su17
Prispevkov: 42
Pridružen: 04. Sep 2010 11:38

Re: Ekonomika

Odgovor Napisal/-a su17 »

AC= povprečni stroški
P=cena
missLemon
Prispevkov: 73
Pridružen: 18. Mar 2011 18:05

Re: Ekonomika

Odgovor Napisal/-a missLemon »

Mene pa samo zanima kako je s kolokviji? Ali sploh so? So kakšni pogoji za prvi rok(kaj v povezaviz izpiti?) Kaj pa seminarske?
Uporabniški avatar
Minnie
Prispevkov: 205
Pridružen: 14. Okt 2010 14:33

Re: Ekonomika

Odgovor Napisal/-a Minnie »

Pri tem predmetu ni nobenih kolokvijev/seminarskih in nobenih posebnih pogojev za pristop na prvi rok.
Obrni obraz k soncu in sence padejo za teboj. :)
Odgovori

Vrni se na