Izpit

prof. dr. Franc Grad, prof. dr. Igor Kaučič, prof. dr. Saša Zagorc

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
Kormoran8
Prispevkov: 23
Pridružen: 23. Maj 2013 14:13

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Kormoran8 »

Kakšno je število volilnih enot v Sloveniji pri volitvah poslancev v EP? 7?
slosaper
Prispevkov: 37
Pridružen: 02. Nov 2011 21:50

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a slosaper »

Vsaka država = ena volilna enota ( Slovenija ima eno volilno enoto), voli se za 8 poslanskih mest po Lizbonski pogodbi (7 poslanskih mest po pogodbi iz Nice)
slosaper
Prispevkov: 37
Pridružen: 02. Nov 2011 21:50

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a slosaper »

slosaper napisal/-a:Vsaka država = ena volilna enota ( Slovenija ima eno volilno enoto), voli se za 8 poslanskih mest po Lizbonski pogodbi (7 poslanskih mest po pogodbi iz Nice)
Se opravičujem, ne vem če je vsaka DČ kot ena volilna enota, ampak Slovenija ima vsekakor kot celota samo eno volilno enoto, za 8 poslanskih mest (po Lizbonski pogodbi)
Kormoran8
Prispevkov: 23
Pridružen: 23. Maj 2013 14:13

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Kormoran8 »

aha, ok najlepša hvala in še to me zanima...katera načela spadajo pod konfederativno in katera pod federativno ureditev?
slosaper
Prispevkov: 37
Pridružen: 02. Nov 2011 21:50

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a slosaper »

Kormoran8 napisal/-a:aha, ok najlepša hvala in še to me zanima...katera načela spadajo pod konfederativno in katera pod federativno ureditev?
glede vseh načel misliš?
Kormoran8
Prispevkov: 23
Pridružen: 23. Maj 2013 14:13

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Kormoran8 »

ja te načela...primarnosti,avtonomnosti,neposredne učinkovitosti,subsidiarnosti,sorazmernosti,transparentnosti...
Kormoran8
Prispevkov: 23
Pridružen: 23. Maj 2013 14:13

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Kormoran8 »

aha zdaj sem zasledil, da spadajo načelo neposredne veljavnosti,avtonomnosti,primarnosti pod federalizem...za druge pa nevem
slosaper
Prispevkov: 37
Pridružen: 02. Nov 2011 21:50

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a slosaper »

Kormoran8 napisal/-a:ja te načela...primarnosti,avtonomnosti,neposredne učinkovitosti,subsidiarnosti,sorazmernosti,transparentnosti...
hmmmm tako ti bom povedu. poskušaj gledat s perspektive konfederacije --> vse države imajo popolno suverenost in odločanje s soglasjem, kar pomeni veto na vsako odločitev (velikokrat neuspešno), s perspektive federacije pa je v ospredju večinsko odločanje in delna suverenost. Kar pomeni, da načelo primarnosti, avtonomnosti spada med federalno ureditev. Za načelo paritete (enako št. predstavnikov), načelo sorazmernosti( št. poslancev, ki ustreza številu prebivalcev) spada med konfederacijo. Ampak še vseeno teh načel ni tako enostavno za ločevat, ker med drugim še vedno spadajo tudi po federativni ureditvi :D EU je zakomplicirana živalca :D Upam, da sem ti kaj bolj razjasnu :)
Kormoran8
Prispevkov: 23
Pridružen: 23. Maj 2013 14:13

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Kormoran8 »

se pravi bi potem spadalo tudi načelo subsidiarnosti h konfederaciji, če sem prav razumel? :D
Kormoran8
Prispevkov: 23
Pridružen: 23. Maj 2013 14:13

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Kormoran8 »

in še to me zanima...kakšni so postopki oziroma bolje tako...kateri so postopki v katerih odloča SES? in kakšna je bila večina za ratifikacijo vstopa slovenije v EU? :D
slosaper
Prispevkov: 37
Pridružen: 02. Nov 2011 21:50

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a slosaper »

Ne bi ti znal povedat. Def.: subsidiarnost velja za temeljno institucionalno načelo zamjitve delovanja EU. Na področjih ki niso v njeni ikljucni pristojnosti (od EU) ukrepa le, če in kolikor DČ začrtanih ciljev ne morejo zadovoljivo doseči same, temveč se zaradi obsega ali učinkov ukrepov lažje dosežejo na ravni EU . Bi moral bolj poznati delovanje kakšne konfederacije, da bi ti znal odgovorit. http://circa.europa.eu/irc/opoce/fact_s ... 148_sl.htm
Kormoran8
Prispevkov: 23
Pridružen: 23. Maj 2013 14:13

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Kormoran8 »

aha, hvala useeno, use te informacije so mi v veliko pomoč :)
kakšni so postopki oziroma bolje tako...kateri so postopki v katerih odloča SES? in kakšna je bila večina za ratifikacijo vstopa slovenije v EU? :D
slosaper
Prispevkov: 37
Pridružen: 02. Nov 2011 21:50

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a slosaper »

Kormoran8 napisal/-a:in še to me zanima...kakšni so postopki oziroma bolje tako...kateri so postopki v katerih odloča SES? in kakšna je bila večina za ratifikacijo vstopa slovenije v EU? :D
Postopki po katerih odloča Sodišče EU so: neposredni postopek (nadzor nad ukrepi članic in nadzor nad ukrepi institucij) in postopek pred sodišči DČ s predhodnim odločanjem SEU. Več si poglej u knjigi imaš na boljše razloženo.
Večina za ratifikacijo vstopa je bila takšna kot mora biti večina za referendum o mednarodnih zvezah, ki je fakultativen in predhoden (DZ je vezan na njeov izid).
6. člen
Sprememba ustave je na referendumu potrjena, če zanjo glasuje večina volivcev, ki so veljavno glasovali, pod pogojem, da se glasovanja udeleži večina vseh volivcev.
Ministrstvo, pristojno za vodenje evidence volilne pravice, po potrditvi volilnih imenikov na spletnih straneh ministrstva objavi število volilnih upravičencev, ki imajo pravico glasovati na referendumu.


http://www.uradni-list.si/1/content?id=79177
Kormoran8
Prispevkov: 23
Pridružen: 23. Maj 2013 14:13

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Kormoran8 »

po Lizbonski pogodbi se je SES preimenovalo v SEU ne?
in kaj se zgodi v primeru, da sodišče članice odloča v postopku in ima domači predpis, ki je v nasprotju EU?
slosaper
Prispevkov: 37
Pridružen: 02. Nov 2011 21:50

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a slosaper »

Tako je :D Uporabi se načelo primarnosti :D Prava DČ se enostavno ne uporabi (čeprav je v nekaterih DČ to v nasprotju z Ustavo )
larchoo
Prispevkov: 29
Pridružen: 06. Okt 2012 23:16

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a larchoo »

Kaj točno je pa treba znat pri teh sodbah? Mislm kako to zgleda, kaj je že napisan in kaj mors sam?
slosaper
Prispevkov: 37
Pridružen: 02. Nov 2011 21:50

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a slosaper »

larchoo napisal/-a:Kaj točno je pa treba znat pri teh sodbah? Mislm kako to zgleda, kaj je že napisan in kaj mors sam?
maš nekje gor že opisano. Primera ni treba znat na pamet. Treba je znat kero načelo se uporablja, v katerem postopku je bila sodba sprejeta, ker organ ga je izdal, potem pa še lahko pride za katero ureditev je to značilno....pač takšna splošna uprašanja
taia
Prispevkov: 37
Pridružen: 28. Jun 2009 18:43

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a taia »

Kako se vam je zdel današnji izpit?
Lahko do napiše kakšno je mnenje tistega generalnega pravobranilca..jst tega nikjer ne nadjem v zapiskih :roll:
slosaper
Prispevkov: 37
Pridružen: 02. Nov 2011 21:50

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a slosaper »

Meni je bil kar posrečen. Glede na prejšnje je bil ta eden najlažjih za moje pojme :D Glede vprašanja generalnega pravobranilca in sodnika ESČP jaz nisem odgovoril. Po mnenju kolega naj bi bil pri vprašanju generalnega p. odgovor načelo subsidiarnosti :!: :?: ne bi znal odgovorit niti utemeljit.
Gooner
Prispevkov: 133
Pridružen: 12. Sep 2012 20:30

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Gooner »

A lahk še napišete vprašanja ob priliki? :D
baboon.
Prispevkov: 22
Pridružen: 09. Okt 2012 21:03

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a baboon. »

1. Prvo je bil nek hipotetičen primer o vodah, ki nej bi ble neki za javno dobro oz. pač da niso privatizirane. No organi so izdal direktivo (na podlagi javne pobude) za to 2015 (se mi zdi :D ) in do 2020 bi mele države čas da uredijo use v zvezi z njo. Slovenija je 2016 sprejela zakon, ki je bil bolj podoben privatizaciji in ji je Komisija rekla da bo prjavla to, če ga ne odstran, Slovenija se je pa sklicevala na to da ma čas do 2020. Pol je biu pa še sosed (v primeru da Slo ni uredila tega in je že potekel rok), ki je 2021 hotel od soseda črpat nek studenec al neki tazga in se je pri tem skliceval na direktivo neposredno.

1. Kateri so pogoji za zakonodajno pobudo?
2. Ali ta pobuda takoj sproži zakonodajni postopek. Pojasni!
3. Kdo je pristojen za sprejemanje takih direktiv) (organ pač)
4. Kdo ima v sporu SLO-Komisija prav? Na katero sodbo te to spominja + pojasni.
5. Ali se sosed lahko sklicuje tako? Pojasni.

2. Splošna vprašanja:

1. Zakaj (formalno) Pogodba za ustavo EU ni bla sprejeta?
2. Kateri organi imajo zakonodajno funkcijo od naštetih - Svet EU, Evropski Parlament, Evropski svet, Evropska centralna banka, Evropska investicijska banka,Odbor regij (nevem če so vse naštete)
3. Ime sodbe, s katero država članica toži organe EU, da so sprejeli nek pravni akt, ki ni v skladu s pravnim redom Unije.
4. Nek rek nezga pravobranilca, ne spomnm se ga točno.. pač neki u zvezi s tem, zakaj sodišče vedno reče, da je pravo Unije nad pravom držav članic.. (pač za kaj gre tuki pravno-teoretično, zdi se mi da so hotl načelo :D )
5. O čem odloča sodnik posameznik v ESČP?

3. Kakšna je politična odgovornost Evropske komisije (esejsko).

Za pozitivno je 17 pik.

To je se mi zdi to, če sm kej spustila/narobe napisala me pa popravte :D
Zadnjič spremenil baboon., dne 29. Maj 2013 14:48, skupaj popravljeno 1 krat.
Domino
Prispevkov: 32
Pridružen: 25. Jan 2013 09:45

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Domino »

/pri drugem vprašanju v postu, nad mojim: doda se še "Odbor regij" v možen izbor.

Dost kul izpit. Edin okol tistga pravobranilca (kdo se spomni imena primera?)
taia
Prispevkov: 37
Pridružen: 28. Jun 2009 18:43

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a taia »

To bo najbrž to, ne? :) Joined Cases C-402/05 P and C-415/05 P Yassin Abdullah Kadi and Al Barakaat International Foundation
baboon.
Prispevkov: 22
Pridružen: 09. Okt 2012 21:03

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a baboon. »

Sm popravla,hvalaa ;)
Ja drgac se mi pa zdi da je biu tale primer :D

Kako ste kej odgovarjal drgac? Men je slo precej slabo... :?
Domino
Prispevkov: 32
Pridružen: 25. Jan 2013 09:45

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Domino »

I. spec.

1. mio podpisov, eu državljani, rok zbiranja(? pozabil kok)
2. Da, takoj sproži. (nisem biu prepričan, sam se mi je zdel, da bo tako. neposredna demokracija pa vse... - na EU strani piše, da lahko "EK premisli in zavrne") :(
3. zakonodajni organ DČ
4. Spominja na COSTA/ENEL. Prav ima Slovenija.
5. Sosed se lahko sklicuje, ker je rok za implementacijo potekel, vlada pa ni sprejela zakona

II. sploš.

1. Zavrnitev na referendumu
2. SEU, EP, ECB
3. ničnostna tožba
4. (tole je bla tema)
5. o utemeljenosti tožbe

III . prbližno 1/3 prostora droben tisk: bullshit (uvod) + kolektivna odg. + nezaupnica s strani EP + bullshit (zaključek...ne morš posamezno komisarja, kolektivni odstop EK, demo deficit...)

Tole so ble moje nebuloze.. kok nism zajebu je vidno :oops:
Odgovori

Vrni se na