Izpit

prof. dr. Franc Grad, prof. dr. Igor Kaučič, prof. dr. Saša Zagorc

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
Pumpkin
Prispevkov: 35
Pridružen: 06. Dec 2009 20:51

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Pumpkin »

Glede teh sodb je potrebno vedeti samo načelo?..ali moremo vedeti tudi vsebino sodbe itd...upam da ne ...
se vas večina uči po skripti, ki ima 30 strani ali ste se kateri spuščali tudi v detajle?
;)
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

js sem mal po knjigi šel, sam sem ugotovil da tam ni vsega...recimo kolega/ica je prej omenil/a, načelo kontradiktornega odločanja, pa tega v knjigi ni......kj to sploh pomen, a je to enako načelu kontradiktornosti kot ga poznamo v običajnih sodnih postopkih?
Tmg
Prispevkov: 31
Pridružen: 17. Dec 2009 13:15

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Tmg »

skopusnik napisal/-a:A je kdu že tu dodal?
na temu linku je večina tožb, ki jih rabmo (saj taglavne)

http://pravnica.net/static/_u/files/201 ... 620bc4.doc

Slučajno mi je uspelo to najdt na netu...

če vam pa ne uspe odpret, kliknte tole:

http://webcache.googleusercontent.com/s ... clnk&gl=si

aja, drgač pa obstaja tudi knjiga od Mateja Avblja: izbrane sodbe sodišča Evropskihskupnosti s komentarjem, samo tm tudi niso vse tožbe.

V tej knjigi je super razloženo, piše tudi za postopek in samo načelo v sodbi. Manjkajo pa določene sodbe npr Komisija proti Irski pa un handell :), samo tiste se pa itq dobi na eurlex ali pa na curii. Na eurlexu tudi lepo piše kateri postopek je uporabljen. Itak sta pa samo 2 postopka torej predhodno odločanje, pri komisiji proti Irski gre pa za neizpolnitev obveznosti..
Tmg
Prispevkov: 31
Pridružen: 17. Dec 2009 13:15

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Tmg »

dragoxxx napisal/-a:js sem mal po knjigi šel, sam sem ugotovil da tam ni vsega...recimo kolega/ica je prej omenil/a, načelo kontradiktornega odločanja, pa tega v knjigi ni......kj to sploh pomen, a je to enako načelu kontradiktornosti kot ga poznamo v običajnih sodnih postopkih?

Načelo kontradiktornosti je v tej knjigi od M. Avblja omenjeno v sodbi Komisija proti Franciji, gre se pa predvsem za to, da s to odločitvjo sodišče tega načela ni upoštevalo v popolnosti. Načelo kontradiktornosti pač v tem primeru je, da se kaznuje dč z enim sredstvom npr plačilom odškodnine ali pa samo s plačilom pavšalnega zneska, v tem primeru pa je bila Francija primorana plačati kar oboje in s tem od tega načela kontradiktornosti ta sodba na nek način odstopa. V tej sodbi oz odločbi je torej verjetno mišljeno načelo ekvivalenčnosti oziroma posredno načelo odškodninske odgovornosti drž članice. Kar pomeni, da to načelo razen če ne bo resnično detajlnih vprašanj, lahko pozabite.)
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Tmg, najlepša hvala :D
Pumpkin
Prispevkov: 35
Pridružen: 06. Dec 2009 20:51

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Pumpkin »

Ja, te kontradiktornosti tud jaz nisem zasledila v knjigi, tako da upam da se ne bo spuščal v take detajle...do zdaj so bila vsa osnovna načela v obeh izpitih, upam da se ne bojo znesli ravno nad nami :)
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

a bi lahko kdo napisal točno definicijo načela ekvivalenčnosti, ker js vem samo površno to..hvala vnaprej.
Uporabniški avatar
carrie
Prispevkov: 205
Pridružen: 11. Jun 2009 12:54

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a carrie »

dragoxxx napisal/-a:a bi lahko kdo napisal točno definicijo načela ekvivalenčnosti, ker js vem samo površno to..hvala vnaprej.
tud mene to zanima... bi bla že dost ta tvoja "površna" definicija ker js tud površno ne znam povedat o tem načelu :mrgreen: :oops: help!
Whoever said that money doesn't buy happiness didn't know where to shop.
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

js sicer vem, da to pomen neki v smislu, da pravni akti evropskega prava ne smejo biti na nižji ravni pravnega varstva kakor predpisi nac. prava....zdj v kiri sodbi je to točno, baje da v braserie de pecheur-sam kako je to iz te sodbe razvidno???
Uporabniški avatar
carrie
Prispevkov: 205
Pridružen: 11. Jun 2009 12:54

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a carrie »

ah js se zdej ubadam s temi sodbami in mi je kr neki vse skup. upam da bo ena lahka.. s tem da še sveta evrope nisem predelala :? redbullov sem pa že tok spila da se lahk kr do jutr do izpita učim :mrgreen:
Whoever said that money doesn't buy happiness didn't know where to shop.
Tmg
Prispevkov: 31
Pridružen: 17. Dec 2009 13:15

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Tmg »

carrie napisal/-a:ah js se zdej ubadam s temi sodbami in mi je kr neki vse skup. upam da bo ena lahka.. s tem da še sveta evrope nisem predelala :? redbullov sem pa že tok spila da se lahk kr do jutr do izpita učim :mrgreen:

Svet evrope pust namir, tega itak ne bo . Nikol še ni blo, če bo pa jutr na nej grejo nekam.:). Sicer pa, te sodbe tud mene zmer bl mešajo, js bom pač za vsako postopek pa načelo lepo pogledov pr unih k pa ne vem zihr bom pa zafilozofirov 2 različni pa kako ne ena ne druga ne pašeta tja.. :)))
Uporabniški avatar
carrie
Prispevkov: 205
Pridružen: 11. Jun 2009 12:54

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a carrie »

ja res se mi ne da sveta učit kr to je pa taka bedarija da ni za nikamor!
sodbe pa tko..načela zdej približno znam, hmm kaj pa ti postopki? kako to razbereš? a to so uni trije (predhodno odločanje, reševanje sporov in sodna kontrola aktov)..no to se valda da razbrat :)
ne znam pa teh načel: ekvivalenčnosti (Brasserie) in kontradiktornosti?? kakšna pomoč bi zdle prav pršla :oops:
Whoever said that money doesn't buy happiness didn't know where to shop.
Tmg
Prispevkov: 31
Pridružen: 17. Dec 2009 13:15

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Tmg »

carrie napisal/-a:ja res se mi ne da sveta učit kr to je pa taka bedarija da ni za nikamor!
sodbe pa tko..načela zdej približno znam, hmm kaj pa ti postopki? kako to razbereš? a to so uni trije (predhodno odločanje, reševanje sporov in sodna kontrola aktov)..no to se valda da razbrat :)
ne znam pa teh načel: ekvivalenčnosti (Brasserie) in kontradiktornosti?? kakšna pomoč bi zdle prav pršla :oops:

Js trenutno še mal organe ponavljam, se javim v roku ene ure, upam da z odgovori na vprašanja:)

Bom spodnjemu delu dodal postopke in načela, ki mislim da spadajo zraven ( v roku 1 ure. )

C-265/95 Komisija proti Franciji

• C-11/70 Internationale Handelsgesellschaft Pravno načelo @ Načelo avtonomnosti Postopek

• C-106/77 Simmenthal @ Načelo Primarnosti

• C-249/81 Komisija proti Irski (‘Buy Irish’) @ Načelo ? To ne vem

• C-91/92 Faccini Dori @ Načelo neposrednega učinka

• C-555/07 Kücükdeveci« @ Načelo nediskriminatornosti


• C-14/84, Van Colson @ načelo lojalne razlage

• C-105/03, Maria Pupino @ Načelo skladne razlage

• C-6/90 in C-9/90, Francovich @ Načelo odškodninske odgovornosti drzave članice zaradi kršitve prava skupnosti

• C-46/93 in C-48/93, Brasserie du Pêcheur in Factorame @ načelo ekvivalenčnosti( nism zih. )

Costa Enel - @ Načelo primarnosti
Van Gend en loos @ Načelo avtonomnosti


______________________________________________________

Postopki : Costa vs. ENEL, Simmenthal, doktrina Frankovich, van Gend en Loos, Internationale Handelsgesellschaft to so vsi predhodno vprašanje, ostali pa mislim da tud, samo IRSKA tm je neko neizpolnitev obveznosti al nekj, čeprov zj postopki so:
- predhodno oodločanje
-reševanje sporov med institucijami in DČ in institucijami in posamezniki
-sodna kontrola aktov ES

Upam da je blo kej helpfull, zj grem js še mal načela prebrat pa kšno sodbo pol pa spat počas:)
Zadnjič spremenil Tmg, dne 02. Sep 2010 23:48, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
carrie
Prispevkov: 205
Pridružen: 11. Jun 2009 12:54

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a carrie »

ooo hvala ti :) js pa zdej organe ponavljam pol pa še sodbe, ko objaviš, da se mi bo mogoče potem kaj več sanjal o tem "čudu" :mrgreen:
Whoever said that money doesn't buy happiness didn't know where to shop.
Uporabniški avatar
carrie
Prispevkov: 205
Pridružen: 11. Jun 2009 12:54

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a carrie »

buy irish tud js ne vem. upam da ne bo jutr glih ta :? ostalo mam pa js tud tko.

pa ja je pomagal tko da hvala še 1x! ;) velik sreče jutr 8-)
Whoever said that money doesn't buy happiness didn't know where to shop.
Tmg
Prispevkov: 31
Pridružen: 17. Dec 2009 13:15

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Tmg »

carrie napisal/-a:buy irish tud js ne vem. upam da ne bo jutr glih ta :? ostalo mam pa js tud tko.

pa ja je pomagal tko da hvala še 1x! ;) velik sreče jutr 8-)

Enako :)
n-sane
Prispevkov: 11
Pridružen: 12. Avg 2010 21:20

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a n-sane »

najbl pametn sm pa jest.
znam kar sm mislu da je skoraj vse, potem se pa spomnem na sodbe, ko prebiram tale forum...
jebote ej, zgleda da ne bom veliko spal ;)

če ma kdo kakšne dobre zapiske za to na računalniku (postopki, načela, kratka obnovica), se priporočam prosim
Uporabniški avatar
PUzzle_puNK
Prispevkov: 32
Pridružen: 11. Feb 2010 23:55

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a PUzzle_puNK »

Ne me držat za besedo, ampak pomoje gre pri sodbi • C-249/81 Komisija proti Irski (‘Buy Irish’) za načelo prostega pretoka blaga (odprtost mej za trgovanje med članicami).
Tmg
Prispevkov: 31
Pridružen: 17. Dec 2009 13:15

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Tmg »

PUzzle_puNK napisal/-a:Ne me držat za besedo, ampak pomoje gre pri sodbi • C-249/81 Komisija proti Irski (‘Buy Irish’) za načelo prostega pretoka blaga (odprtost mej za trgovanje med članicami).
Glede na to da ne vem katero načelo bi uporabu, bom enostavno uporabo tole, če pride do dotične sodbe oz odločbe.

Hvala ;)
Uporabniški avatar
carrie
Prispevkov: 205
Pridružen: 11. Jun 2009 12:54

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a carrie »

MOJI ODGOVORI:

1.
Tle se ne spomnem vprašanj, lahk da bo mal pomešano.
a)Če se pritoži na nacionalno sodišče bo le to ugotovilo, da ni upravičen do nadomestila, ker tako narekuje zakon, zato se naj pritoži na Sodišče ES, ki bo ugotovilo, da gre za neupoštevanje direktive, ki mu zagotavlja nadomestilo.
b) SKlicuje se naj na načelo avtonomnosti (opis načela).
c) Direktive učinkujejo neposredno, če se nanašajo na pravice posameznika in so določbe jasno opredeljene.
d) lojalna odgovornost-nacionalno pravo mora določbe razlagati v skladu z namenom in pomenom prava EU.
e) katero pravno sredstvo? tega nisem znala. napisala sem da sledi odškodninska odgovornost.

2.
a) Varuh pogodb, ker nadzoruje delovanje držav članic, da se ravnajo v skladu z zakonodajo in pravom EU.
b) Tega področja družbenega življinje nisem vedla. Napisala sem, da gre za izrecno pristojnost.
c) načelo transparentnosti.
d) Listina EU o temeljnih ČP
e) Parlament lahko izglasuje komisiji nezaupnico.

3. PRIMARNO PRAVO
no tle sem pa zajebala. Napisala sem sicer, da so to ustanovne pogodbe ampak "pametno" dodala še Pogodbo o EU in mednarodne pogodbe :x
napisala sem, da je pravni vir, da je avtonomno pravo (spet ena "pametna) pa da je nadrejeno sekundarnemu; ta mora biti v skladu s primarnim (no to je prav) upam da moji neumni odgovori ne izničijo tistih par pravilnih stavkov in da bom deležna vsaj kakšne točke.

Najbrž je kar nekaj odgovorov napačnih. Ubistvu sploh nimam občutka kaj je prav kaj ne in če bo zadosti za pozitivno. Vaše dopolnitve in odgovori dobrodošli da mal vidim kakšna je situacija :mrgreen:
Zadnjič spremenil carrie, dne 03. Sep 2010 11:27, skupaj popravljeno 1 krat.
Whoever said that money doesn't buy happiness didn't know where to shop.
n-sane
Prispevkov: 11
Pridružen: 12. Avg 2010 21:20

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a n-sane »

1. a) totalno faliv: SEU, ker naša sodišča nimajo pristojnosti v evropskem pravu ^^ - ne se smejat prosm
b) tu sm dal načelo primarnosti - glede na to da to načelo govori, da pravna pravila EU prevladujejo nad pravili notranjega pravnega reda držav članic (tudi ustave), se mi zdi da mam kar prav
c) dal sm načelo neposredne učinkovitosti (pozabil da direktive niso neposredno veljavne)
d) verjetno faliv: napisal sm naj pogleda prejšnje podobne sodbe in naj se na podlagi tega odloči, če je pralni stroj dovolj velik
e) sm dal da lahko izdajo odločbo, ker je to pač individualni akt (samo za nas), ki naslovnike zavezuje na izrecno navedene zadeve.

2.a)podobno kot carrie
b) ne vem.. napisal sem migracije prebivalstva eu (čist na blef)
c) transparentnost
d)čpts
e) tukaj sm pa dal postavljanje ustnih ali pisnih vprašanj komisiji (upam da mam prov :P)

3. sm dal: primarno pravo tvorijo ustanovne pogodbe in vse njihove kasnejše dopolnitve ter pristopne pogodbe, ki jih sprejemajo članice EU. Primarno pravo je podlaga za sekundarno, ki jo sprejemajo organi EU. -upam da je dost, ne vem kaj bi še lahko napisal...


če je tole pri tretji dovolj, sm verjetno naredil. drugače imam pa probleme. rabimo vsaj 14/30 kajne?
Uporabniški avatar
carrie
Prispevkov: 205
Pridružen: 11. Jun 2009 12:54

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a carrie »

ja sej ker pri 3. sem najprej napisala to kar si ti. in se mi je zdel tok mal, časa sem mela pa še dost za razmišljanje in sem na koncu začela pisat totalne bedarije. Pri tistem k sm js napisala, da izda nezaupnico, sem tud to k si ti napisu zraven še napisala. Pri 1.c je pa tko..direktive lahko učinkujejo neposredno, če določbe podeljujejo posamezniku materialno pravico in so jasne, natančne in nepogojne. Tko mam js napisan, če je pa prav pa ne vem...
Upajmo na najboljše 8-)
Whoever said that money doesn't buy happiness didn't know where to shop.
Tmg
Prispevkov: 31
Pridružen: 17. Dec 2009 13:15

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Tmg »

carrie napisal/-a:MOJI ODGOVORI:

1.
Tle se ne spomnem vprašanj, lahk da bo mal pomešano.
a)Če se pritoži na nacionalno sodišče bo le to ugotovilo, da ni upravičen do nadomestila, ker tako narekuje zakon, zato se naj pritoži na Sodišče ES, ki bo ugotovilo, da gre za neupoštevanje direktive, ki mu zagotavlja nadomestilo. ISTO
b) SKlicuje se naj na načelo avtonomnosti (opis načela). ISTO
c) Direktive učinkujejo neposredno, če se nanašajo na pravice posameznika in so določbe jasno opredeljene. ISTO ( pač horizontalna učinkovitost )
d) lojalna odgovornost-nacionalno pravo mora določbe razlagati v skladu z namenom in pomenom prava EU. ( Tle sm js dau naj vpraša strokovnjaka za pralne stroje:D, mal smeha more bit kje:D)
e) katero pravno sredstvo? tega nisem znala. napisala sem da sledi odškodninska odgovornost.( Dal sem tožbo, ker ob kršenju pogodbe oz neimplementiranju direktive lahko toži drž. ćlanico )

2.
a) Varuh pogodb, ker nadzoruje delovanje držav članic, da se ravnajo v skladu z zakonodajo in pravom EU. isto
b) Tega področja družbenega življinje nisem vedla. Napisala sem, da gre za izrecno pristojnost. ( je izrecna pristojnost )
c) načelo transparentnosti. ( Napisal javnosti, upam da dobim piko )
d) Listina EU o temeljnih ČP ( Evropska konvencija o člo pravicah )
e) Parlament lahko izglasuje komisiji nezaupnico. ( isto )

3. PRIMARNO PRAVO
no tle sem pa zajebala. Napisala sem sicer, da so to ustanovne pogodbe ampak "pametno" dodala še Lizbonsko pogodbo in mednarodne pogodbe :x
napisala sem, da je pravni vir, da je avtonomno pravo (spet ena "pametna) pa da je nadrejeno sekundarnemu; ta mora biti v skladu s primarnim (no to je prav) upam da moji neumni odgovori ne izničijo tistih par pravilnih stavkov in da bom deležna vsaj kakšne točke.

( Nekej na pol... :) sm pa dal mednarodne pogodbe odločbe ustavnega sodišča ( sam to so viri,. čeprov je res da iz teh izhajajo temeljna načela.. )

Bomo vidl :P

Najbrž je kar nekaj odgovorov napačnih. Ubistvu sploh nimam občutka kaj je prav kaj ne in če bo zadosti za pozitivno. Vaše dopolnitve in odgovori dobrodošli da mal vidim kakšna je situacija :mrgreen:
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

moji odgovori so taki...
1. svetoval bi janezu, naj se obrne na sodišče EU, ker direktive nimajo horizontalnega neposredenga učinka in jih ne more uveljavljati pred nacionalnimi sodišči proti posameznikom. na sodišču eu pa lahk recimo poda odškodninsko tožbo, s katero zahteva nadomestilo.
2.načelo primarnosti, saj pravo eu je nadrejeno nacionalnim predpisom, celo ustavnim nacionalnim.
3.js sem napisal da odvetnik nima prav, direktiva ni neposredno veljavna, ker je za njeno veljavnost potreben akt države članice-implementacija
4.sodišče naj upošteva načelo lojalne rezalag, kot je kolega zgoraj že napisal:)
5. komisija lahko poda obrazloženo mnenje in naloži ukrepe sloveniji da popolno prenese direktive, drugače sledi tožba zaradi kršitve prava

1.komisija skrbi ter nadzoruje pravilno izvrševanje ciljev, ki so v pogodbah
2.področje izključnih pristojnosti
3.načelo transparentnosti
4. EKČP
5. sredstvo je možnost izrekati nezaupn
za primarno pravo pa podobno kakor zgoraj, ne da se mi pisati še enkrat:)))
Uporabniški avatar
carrie
Prispevkov: 205
Pridružen: 11. Jun 2009 12:54

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a carrie »

js sm tud misla napisat načelo primarnosti, pa sem pol napisala načelo avtonomnosti..a bi blo mogoče tud ta odgovor štet za pravilnega?
Whoever said that money doesn't buy happiness didn't know where to shop.
Odgovori

Vrni se na