Izpit

prof. dr. Franc Grad, prof. dr. Igor Kaučič, prof. dr. Saša Zagorc

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
m|h
Prispevkov: 182
Pridružen: 14. Nov 2009 14:10

Re: Izpit-Maj 2010

Odgovor Napisal/-a m|h »

Meni se je tudi zdelo kot da je na vsakem roku težji izpit :P Sicer rešil se še kar nekak, o tistem pojavu pri 2. nalogi se mi pa tut sanjal ni kaj bi lahko bilo, 3. nalogo sem pa jst tut pisal kot je bilo še pred lizbonsko, sicer pa navodila naloge niso nč točno predelila, ampak to je za njih verjetno samoumevno da mi sami ugotovimo kaj mislijo, sej ni samo pr tem predmetu tako. :D končni rezultat pa je, da še ne vem če bom naredu :lol:
Uporabniški avatar
defasturias
Prispevkov: 93
Pridružen: 08. Nov 2009 19:47

Re: Izpit-Maj 2010

Odgovor Napisal/-a defasturias »

Prispevam svoje odgovore. Sicer sem pozabil kako gredo po vrsti, ampak za predstavo bo.

1.
-predhodno odločanje
-učinkuje neposredno ker gre za odločbo sodičša, odločbe pa učinkujejo neposredno na naslovnike odločbe
-načelo nediskriminatornosti, razvidno iz točke 17, kjer se omenja cilj, da želijo odpraviti diskriminacijo med spoloma
-predložitveno sodišče ima dolžnost predati zadevo sodišču eu, ker je razlaga prava eu v pristojnosti sodišča eu in ne posameznih nacionalnih sodišč
-načelo lojalne razlage

2.
-evropski parlament voli evropskega varuha za čp
-evpropski parlament lahko razreši člana komisije z nezaupnico
-glas člana je manjvreden v svetu eu
-demokracijski deficit
-načelo subsidiarnosti

3.
Evropski svet voli predsednika evropske komisije (ek) in ostale člane ek, ki jih potem predlaga evropskemu parlamentu. Ta opravi razgovor s kandidatom za predsednika ek, ki predstavi svojo politiko, nato pa evropski parlament najprej potrdi predsednika ek, nato pa ek še kot celoto. Nazadnje potrdi ek svet eu. Ek sestavlja 27 komisarjev, kolikor je držav članic eu. Ek lahko z ljudsko iniciativo predlaga tudi najmanj milijon državljanov držav članic eu.

Pri 3. nalogi vem da bi lahko še kaj dopolnil, npr. katere večine se uporabljajo pri potrjevanju ek, ampak sem napisal svoje odgovore in ne kako bi bilo čisto prav. Zdaj pa povejte koliko je narobe :D
Larisa Lara
Prispevkov: 41
Pridružen: 01. Okt 2009 16:54

Re: Izpit-Maj 2010

Odgovor Napisal/-a Larisa Lara »

Lep pozdrav!

Imam samo eno vprašanje, in sicer kdaj so razglasitve rezultatov za eup?
Nevem ali niso povedali ali pa sem preslišala.

Hvala za odgovore

lp
Če bi vam nekdo rekel, da je patološki lažnivec, ali bi mu verjeli?
m|h
Prispevkov: 182
Pridružen: 14. Nov 2009 14:10

Re: Izpit-Maj 2010

Odgovor Napisal/-a m|h »

Saško je reku da najkasnej v petek, to je to :?
*lorena*
Prispevkov: 58
Pridružen: 11. Mar 2010 10:39

Re: Izpit-Maj 2010

Odgovor Napisal/-a *lorena* »

rezultati bodo v petek, vpis ocen pa verjetno drug teden...tako je nam rekel asistent...
zdej pa mene zanima, če obstaja dobra dušca na tem forumu, katera bo v petek šla na oglasno desko pogledat rezultate in katera bi še zame pa za eno kolegico pogledala le-te... napišem vpisno št. na ZS...
m|h
Prispevkov: 182
Pridružen: 14. Nov 2009 14:10

Re: Izpit-Maj 2010

Odgovor Napisal/-a m|h »

Rezultati so v ŠIS-u, za tiste k še ne veste..
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

Kok podrobno ste kej znal tale EUP tisti k ste nardil izpit??
n-sane
Prispevkov: 11
Pridružen: 12. Avg 2010 21:20

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a n-sane »

dobro moreš poznat organe eu in načela. če vse to znaš 100% imaš pomojem že vsaj dobrih 50% v žepu. potem pa še pridejo kakšna lahko vprašanja, katerih še brez učenja ne moreš popolnoma zgrešiti.

priznam pa da še vedno ne vem zakaj je v skripti toliko o svetu evrope - mislim da to ni bilo še v nobenem testu.
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

kako je misljeno znati to stoprocentno...ker recimo jaz znam nacela na pamet brez da si jih pogledam, pa razmerja med organi in organe tudi...kj je dovolj ce se ucis iz tiste skripte ki ima 30 strani in si se sodbe zravn pogledas?
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

kera skripta tuki iz foruma je pa najboljša?
mare
Prispevkov: 15
Pridružen: 21. Apr 2009 17:34

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a mare »

najboljša skripta je tista, ki ima 29 strani, ki je napisana po učnem načrtu. Sem šel skoz njo in čez knjigo in zapiske in skoraj ni bilo stvari za dopolnit. Zanima me pa, če je izpit za eup zdaj v petek, 3.9. in civilno v ponedeljek 6.9.?
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

ja jz računam tko d je ta petek, čeprou so bli datumi neki zamešani :shock:
mare
Prispevkov: 15
Pridružen: 21. Apr 2009 17:34

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a mare »

ja maja je bilo napisano, da se ucp prestavi iz 3.9. na 6.9., in po tem sklepam, da so ju zamenjali, čeprav za eup ni nikjer zapisan datum, razen v šisu, ko sem se prijavljal, kjer piše 3.9., tako da pol verjetno je ta petek, raje sem pa vprašal, ker se nikoli ne ve. vso srečo na izpitu vsem! ;)
Uporabniški avatar
PUzzle_puNK
Prispevkov: 32
Pridružen: 11. Feb 2010 23:55

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a PUzzle_puNK »

Točno tako. V petek (3.9.) je evropsko, v ponedeljek (6.9.) je pa UCP. Srečno vsem!
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

Izpit iz EUP bo v petek, 3.9.2010 ob 9h po razporedu: od A do P v sivi in od R do Ž v rdeči predavalnici.
Tmg
Prispevkov: 31
Pridružen: 17. Dec 2009 13:15

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Tmg »

Sej načela so mišljena verjetno ta ?Sorazmernost, prenos funkcij, subsidiarnost, neposredna učinkovitost, supremacija, avtonimija, pa nediskriminatornost sm tud zasledu=), ma mogoče to kdo napisan v kakšnem efajlu tko da piše več k 2 stavka? Če bi blo slučajno esejsko vprašanje, samo vprašam, hvala vnaprej.

Pa še eno vpr. Politična stranka v dč lahko predlaga poslanca v ev.parlament s podpisi 4.poslancev, pa kako še?:)
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

huh a je treba to tko natančno vedt da se ve kako se predlagajo poslanci v DČ za e parlament :? :D :oops:

Drgač pa, a lahko kdo k je že kdaj pisal ( pa po možnosti naredu) EUP pove kok dolgo je treba kej odgovarjat pr posameznih vprašanjih? A sam z 1-3 stavki, tam k je esejsko pa daljše? Pa kok je to prbližn? Pol strani..?

Aja pa kok časa se izpit piše?
Uporabniški avatar
ewalajn
Prispevkov: 49
Pridružen: 06. Maj 2009 16:25

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a ewalajn »

Tud mene to zanima. :) Pa še glede sodbe... a to dobiš sam začetek sodbe par stavkov al kako? :?
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

ok STOP!....grad je rekel, da naj se učimo iz une modre knjige ustavno pravo EU-js sem celoten parlament in volitve tam predelal in nikjer ne piše, koliko poslancev lahk kdo predlaga al kaj...piše sam, da kandidate za poslance lahk predlagajo pol. stranke in volivci...res ne vem, kje najdete take podatke?...edin če v zapiskih, sam js se ne spomnem da bi to na predavanjih omenjal????
Uporabniški avatar
Dak0ta
Prispevkov: 87
Pridružen: 19. Feb 2010 18:26

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Dak0ta »

Fleurette napisal/-a:huh a je treba to tko natančno vedt da se ve kako se predlagajo poslanci v DČ za e parlament :? :D :oops:

Drgač pa, a lahko kdo k je že kdaj pisal ( pa po možnosti naredu) EUP pove kok dolgo je treba kej odgovarjat pr posameznih vprašanjih? A sam z 1-3 stavki, tam k je esejsko pa daljše? Pa kok je to prbližn? Pol strani..?

Aja pa kok časa se izpit piše?

Ne tega ni treba tok natančno vedt. Moraš vedt nasplošno kolk jih Slovenija na koncu ima v EP, približno kako potekajo volitve (tajne, SLO ena volilna enota, voli lohk vsakdo s (stalnim)prebivališčem v SLO + splošni pogoji za akt. vol. pravico, itd..)

Kar se tiče vprašanj - test je sam po sebi dolg 35min (če se kej dobr spomnem), kar pomeni, da ubistvu odraža ''težavnost vprašanj''. Na vprašanja se zelo hitro odgovori, lahko tut prej kot v 35min. Odgovarja se s kratkimi vprašanji, ponekod je npr. odgovor ''Svet EU''.
Edino zadnje esejsko vprašanje lahko vzame kakšno minutko več. Prostora za ta odg. je okoli pol strani.

Test pa tako ali tako obsega samo en list - se pravi na prvi strani dobiš nek odlomek iz odločbe, potem vprašanja, ki se na ta odlomek nanašajo, na drugi strani pa še par splošnih vprašanj (lahko tudi primer pri katerem moraš napisat katero načelo je razvidno), in esejsko vprašanje seveda.


Se nadejam, da tole kej razjasni ;) Pa velik sreče jutri!
take it all off and step inside the runnin` cab
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

ok hvala za podatke o izpitu :D
Tmg
Prispevkov: 31
Pridružen: 17. Dec 2009 13:15

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Tmg »

dragoxxx napisal/-a:ok STOP!....grad je rekel, da naj se učimo iz une modre knjige ustavno pravo EU-js sem celoten parlament in volitve tam predelal in nikjer ne piše, koliko poslancev lahk kdo predlaga al kaj...piše sam, da kandidate za poslance lahk predlagajo pol. stranke in volivci...res ne vem, kje najdete take podatke?...edin če v zapiskih, sam js se ne spomnem da bi to na predavanjih omenjal????
Točno v zapiskih:). Sicer pa verjetno ni to spet tolk relevanten podatek, hotu sm se sam pozanimat, če kdo pač ve bolj detajlno =)


Glede sodb pa, pomoje bo zihr ena izmed odškodninskih odgovornosti, k še nobena taka ni bla do zj. Torej al francovich, brasserie al pa komisija prot Franciji :). Bomo vidl jutr kok sm zadeu.

Francovich - Načelo odškodninske odgovornosti držav članic do posameznika
Brasserie - Načelo ekvivalenčnosti, posredno pač načelo odšk. odg.
Kom v Fra - Načelo ekvivalenčnosti + kontradiktornega odločanja? (Čeprav se tle temu kontradiktornemu odločanju odmikajo, zato ker Franciji pač "predpišejo" plačilo tako tekočih obveznostih kot tudi t.i. pavšalnega zneska ker niso predolgo plačali. )

Je po vašem mnenju tudi nekaj takega ? Vsaj kar se načel tiče, prosm če se še kdo najde, ki bi tole dopolnu, ker resnično hočem vedet kašna so načela pri teh sodbah.
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

Katere sodbe ap mislte d je treba use znat? tud une umesne po učbeniku kokr Solange, Banana, Granital al neki tazga..

al so dost sm une vand gend en loos, costa vs enel, simenthal, pupino, faccini dori, francovich, komisija vs. fr?
Tmg
Prispevkov: 31
Pridružen: 17. Dec 2009 13:15

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Tmg »

Tiste k so ble za seminarje, mislm d je nekdo že napisal v objavi priporočenih besedil na zadnji strani tiste teme.
skopusnik
Prispevkov: 16
Pridružen: 14. Dec 2009 10:45

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a skopusnik »

A je kdu že tu dodal?
na temu linku je večina tožb, ki jih rabmo (saj taglavne)

http://pravnica.net/static/_u/files/201 ... 620bc4.doc

Slučajno mi je uspelo to najdt na netu...

če vam pa ne uspe odpret, kliknte tole:

http://webcache.googleusercontent.com/s ... clnk&gl=si

aja, drgač pa obstaja tudi knjiga od Mateja Avblja: izbrane sodbe sodišča Evropskihskupnosti s komentarjem, samo tm tudi niso vse tožbe.
Odgovori

Vrni se na