Izpit

prof. dr. Franc Grad, prof. dr. Igor Kaučič, prof. dr. Saša Zagorc

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
*jz*
Prispevkov: 43
Pridružen: 12. Jan 2010 22:52

Re: Izpit-Maj 2010

Odgovor Napisal/-a *jz* »

Katero je merilo odločanja pred ESČP? (pa se opravičujem, če je to kdo že uprašu ;)
...vse je možno na tem svetu....
buljat
Prispevkov: 143
Pridružen: 15. Nov 2009 22:57

Re: Izpit-Maj 2010

Odgovor Napisal/-a buljat »

mislim da je evropsko sodisce za clovekove pravice odlocalo na podlagi evropske konvencije o clovekovih pravicah

drugace pa zdaj tudi mene zanima katero nacelo je razvidno iz Van Gend & Loos>?

kolebam med nacelom avtonomnosti in nacelom neposredne ucinkovitosti :mrgreen:
*jz*
Prispevkov: 43
Pridružen: 12. Jan 2010 22:52

Re: Izpit-Maj 2010

Odgovor Napisal/-a *jz* »

a ni načelo avtonomnosti?
...vse je možno na tem svetu....
sv28
Prispevkov: 14
Pridružen: 20. Maj 2010 14:06

Re: Izpit-Maj 2010

Odgovor Napisal/-a sv28 »

*jz* napisal/-a:a ni načelo avtonomnosti?
ja načelo avtonomnosti pa tuki pr tem načelu pride u poštev tut zadeva Internationale Handelsgesellschaft
mrmh
Prispevkov: 92
Pridružen: 18. Jan 2010 17:12

Re: Izpit-Maj 2010

Odgovor Napisal/-a mrmh »

mene pa (spet neki)zanima in sicer kera načela so pri: faccini, von colson, kucukdeveci,komisija ES proti FR rep, Brasserie, komisija es proti Irski?
Hanaa123
Prispevkov: 41
Pridružen: 24. Apr 2010 21:41

Re: Izpit-Maj 2010

Odgovor Napisal/-a Hanaa123 »

mrmh napisal/-a:mene pa (spet neki)zanima in sicer kera načela so pri: faccini, von colson, kucukdeveci,komisija ES proti FR rep, Brasserie, komisija es proti Irski?
?? a tu je treba vse vedt :shock: :(
buljat
Prispevkov: 143
Pridružen: 15. Nov 2009 22:57

Re: Izpit-Maj 2010

Odgovor Napisal/-a buljat »

sv28 napisal/-a:
*jz* napisal/-a:a ni načelo avtonomnosti?
ja načelo avtonomnosti pa tuki pr tem načelu pride u poštev tut zadeva Internationale Handelsgesellschaft
na podlagi cesa? , jaz bi rekel pri internationale handel.. da je nacelo supremacije, saj ne le da je pravo eu nad pravom drzav clanic, ampak je tudi nad ustavnim pravom teh clanic, saj je predpis evropske skupnosti neskladen z nemsko ustavo..

na drugi strani je pa nacelo avtonomnosti tudi iz povzetka: ''pravo, ki izhaja iz ustanovne pogodbe, je neodvisen vir prava in ga ni mogoce spreminjati s pravili pravnih redov drzav clanic, ne da bi s tem postala vprasljiva celotna podlaga pravna podlaga skupnosti''

mislm zelo se mesa vse skupaj in tu in vangend en loos in tud ke drugje.. ce bi kdo ki ima mogoce tudi knjigo ustavno pravo EU kaj res dobro utemeljil bi bil zelo hvalezen ;)
mrmh
Prispevkov: 92
Pridružen: 18. Jan 2010 17:12

Re: Izpit-Maj 2010

Odgovor Napisal/-a mrmh »

Hanaa123 napisal/-a:
mrmh napisal/-a:mene pa (spet neki)zanima in sicer kera načela so pri: faccini, von colson, kucukdeveci,komisija ES proti FR rep, Brasserie, komisija es proti Irski?
?? a tu je treba vse vedt :shock: :(

buo..najbrž. če morš za une top 3 vedt pol morš tud za te al ne?
sv28
Prispevkov: 14
Pridružen: 20. Maj 2010 14:06

Re: Izpit-Maj 2010

Odgovor Napisal/-a sv28 »

buljat napisal/-a:
sv28 napisal/-a:
*jz* napisal/-a:a ni načelo avtonomnosti?
ja načelo avtonomnosti pa tuki pr tem načelu pride u poštev tut zadeva Internationale Handelsgesellschaft
na podlagi cesa? , jaz bi rekel pri internationale handel.. da je nacelo supremacije, saj ne le da je pravo eu nad pravom drzav clanic, ampak je tudi nad ustavnim pravom teh clanic, saj je predpis evropske skupnosti neskladen z nemsko ustavo..

na drugi strani je pa nacelo avtonomnosti tudi iz povzetka: ''pravo, ki izhaja iz ustanovne pogodbe, je neodvisen vir prava in ga ni mogoce spreminjati s pravili pravnih redov drzav clanic, ne da bi s tem postala vprasljiva celotna podlaga pravna podlaga skupnosti''

mislm zelo se mesa vse skupaj in tu in vangend en loos in tud ke drugje.. ce bi kdo ki ima mogoce tudi knjigo ustavno pravo EU kaj res dobro utemeljil bi bil zelo hvalezen ;)

citiram iz knige ustavno pravo EU! načelo avtonomnosti je razložilo Sodišče v zadevi Van Gend en Loos kjer je zapisalo da skupnost predstavlja nov pravni red mednarodnega prava, v dobro katerega so države na določenih področjih omejile svoje suverene pravice in katerega subjetki so ne samo države ampak tudi državljani,....
nasledn odstavk.....evropsko sidišče je dostikrat ugotovilo, da evropski pravni sistem ne bi bil učinkovit, če bi njegova veljavnost in učinki bili odvisni od notranjega prava držav. v zadevi International Handelsgesellschaft je zapisalo: zatekanje k pravnim pravilom in načelom nacionalnih pravnih redov in na tej podlagi odločanjeo veljavnosti predpisov Skupnosti bi negativno vplivalo na enotnost in učinkovitost prava Skupnosti, o katerega veljavnosti je mogoče odločati le na podlagi njegovih lastnih načel....
buljat
Prispevkov: 143
Pridružen: 15. Nov 2009 22:57

Re: Izpit-Maj 2010

Odgovor Napisal/-a buljat »

super hvala :) :D
sv28
Prispevkov: 14
Pridružen: 20. Maj 2010 14:06

Re: Izpit-Maj 2010

Odgovor Napisal/-a sv28 »

mrmh napisal/-a:mene pa (spet neki)zanima in sicer kera načela so pri: faccini, von colson, kucukdeveci,komisija ES proti FR rep, Brasserie, komisija es proti Irski?


kdo bi res za te sodbe vedu kam kej sod??? kr jst jih ne najdm u knigi razn to Brasserie pa še to sploh ne piše pod kero načelo spada .
buljat
Prispevkov: 143
Pridružen: 15. Nov 2009 22:57

Re: Izpit-Maj 2010

Odgovor Napisal/-a buljat »

jaz sem zbrskal za pupino-nacelo skladne razlage
von colson - nacelo lojalne razlage
van duyn- nacelo neposredne ucinkovitosti
francovich- nacelo odskodninske odgovornosti drzave clanice zaradi krsitve prava skupnosti
brasserie - nacelo ekvivalencnosti

za napake ne odgovarjam.
mrmh
Prispevkov: 92
Pridružen: 18. Jan 2010 17:12

Re: Izpit-Maj 2010

Odgovor Napisal/-a mrmh »

buljat napisal/-a:jaz sem zbrskal za pupino-nacelo skladne razlage
von colson - nacelo lojalne razlage
van duyn- nacelo neposredne ucinkovitosti
francovich- nacelo odskodninske odgovornosti drzave clanice zaradi krsitve prava skupnosti
brasserie - nacelo ekvivalencnosti

za napake ne odgovarjam.

no jst sm podobne našla. tko da supr. najbrž ni veliko napak.
lalika
Prispevkov: 158
Pridružen: 27. Dec 2009 12:03

Re: Izpit-Maj 2010

Odgovor Napisal/-a lalika »

prosm če nekdo sam pove, če v izpitu napišejo naslov sodbe?? al jo morš kuk drgač prepoznat? hvalaa
C.Chanel
Prispevkov: 103
Pridružen: 19. Nov 2009 14:41

Re: Izpit-Maj 2010

Odgovor Napisal/-a C.Chanel »

Kakšna je navadna in kvalificirana večina pri Svetu EU?
buljat
Prispevkov: 143
Pridružen: 15. Nov 2009 22:57

Re: Izpit-Maj 2010

Odgovor Napisal/-a buljat »

kakor jaz vem je bilo tako le pred lizbonsko pogodbo, in nevem kako je to potekalo, sedaj se pa zahteva dvojna vecina(samo ena oblike vecine verjetno) in sicer vsaj 55% glasov predstavinkov clanic, ki imajo nad 65% prebivalstva v razmerju do celotnega stevila prebivalcev drzav clanic v EU
Hanaa123
Prispevkov: 41
Pridružen: 24. Apr 2010 21:41

Re: Izpit-Maj 2010

Odgovor Napisal/-a Hanaa123 »

kaj pol tiste stvari k jih lizbonska odpravi al spremeni ne bo npr 3 steberna zgradba,....?
Alexx
Prispevkov: 54
Pridružen: 18. Mar 2010 17:28
Kraj: Kranj

Re: Izpit-Maj 2010

Odgovor Napisal/-a Alexx »

Hanaa123 napisal/-a:kaj pol tiste stvari k jih lizbonska odpravi al spremeni ne bo npr 3 steberna zgradba,....?
pomojem da je treba vedt kaj je blo pred lizbonsko, in kaj se na novo uvede z lizbonsko pogodbo...

samo, sej nikol ne veš...
Hanaa123
Prispevkov: 41
Pridružen: 24. Apr 2010 21:41

Re: Izpit-Maj 2010

Odgovor Napisal/-a Hanaa123 »

Alexx napisal/-a:
Hanaa123 napisal/-a:kaj pol tiste stvari k jih lizbonska odpravi al spremeni ne bo npr 3 steberna zgradba,....?
pomojem da je treba vedt kaj je blo pred lizbonsko, in kaj se na novo uvede z lizbonsko pogodbo...

samo, sej nikol ne veš...
Ja res je bednu k je na novu predmet z unimi izpiti od 4. letnika si pa itk nimaš kej pomagat....
lalika
Prispevkov: 158
Pridružen: 27. Dec 2009 12:03

Re: Izpit-Maj 2010

Odgovor Napisal/-a lalika »

Hanaa123 napisal/-a:
Alexx napisal/-a:
Hanaa123 napisal/-a:kaj pol tiste stvari k jih lizbonska odpravi al spremeni ne bo npr 3 steberna zgradba,....?
pomojem da je treba vedt kaj je blo pred lizbonsko, in kaj se na novo uvede z lizbonsko pogodbo...

samo, sej nikol ne veš...
Ja res je bednu k je na novu predmet z unimi izpiti od 4. letnika si pa itk nimaš kej pomagat....
kaj zdej po lizbonski ni več 3 stebru al kaj?
Alexx
Prispevkov: 54
Pridružen: 18. Mar 2010 17:28
Kraj: Kranj

Re: Izpit-Maj 2010

Odgovor Napisal/-a Alexx »

Nimaš kej... Sej dobr da je še en rok takoj že 7.junija :P

formalno naj ne bi blo več treh stebrov....
Hanaa123
Prispevkov: 41
Pridružen: 24. Apr 2010 21:41

Re: Izpit-Maj 2010

Odgovor Napisal/-a Hanaa123 »

Alexx napisal/-a:Nimaš kej... Sej dobr da je še en rok takoj že 7.junija :P

formalno naj ne bi blo več treh stebrov....
Se strinjam :D
lalika
Prispevkov: 158
Pridružen: 27. Dec 2009 12:03

Re: Izpit-Maj 2010

Odgovor Napisal/-a lalika »

Alexx napisal/-a:Nimaš kej... Sej dobr da je še en rok takoj že 7.junija :P

formalno naj ne bi blo več treh stebrov....

hehe :D jaooo....ja in kaj pol pr tistih postopkih odločanja kdo ma zdej iniciativo. k u tej skripti je pisal da je različna glede na stebre pa nek....omg
Alexx
Prispevkov: 54
Pridružen: 18. Mar 2010 17:28
Kraj: Kranj

Re: Izpit-Maj 2010

Odgovor Napisal/-a Alexx »

V vsakem stebru ima nekdo drug iniciativo, to je res...samo nevem pa kako naj bi blo s tem po lizbonski pogodbi.... :?: mah pr celem predmetu se mi pojavla tok enih dvomov...prov katastrofa :mrgreen: :mrgreen:
archer
Prispevkov: 34
Pridružen: 21. Jan 2010 12:12

Re: Izpit-Maj 2010

Odgovor Napisal/-a archer »

Tudi meni...
Pa vso srečo na izpitu vam želim!
Odgovori

Vrni se na