Približna vprašanja - vabljeni k dopolnitvam/popravkom. Prosim prosim prosim, naj nekdo odgovori oz. popravi moje odgovore, ker skoraj glede nobenega nisem zihr

Meni osebno je bil grozen izpit..
1. Ena slovenska A in ena nemška B družba sta v sporu na okrožnem sodišču glede nekih odpadkov. B trdi, da mora sodnik odločiti glede na Direktivo, A pa, da mora odločiti po zakonu nacionalnega prava (ZRNO).
a) Kaj mora narediti država ob sprejetju Direktive?
Jo implementirati v svoj notranji pravni red (sprejeti akt s cilji direktive).
b) Ali bi sodnik lahko odločil po Direktivi namesto ZRNO-ju?
Ne, ker direktive ne morejo biti horizontalno učinkovite (? v smislu A družba proti B družbi, to niti podrazno nisem ziher da sem prau odgovorila-.-)
c) Eden od odvetnikov pravi, da Direktiva veliko bolj podrobno definira nevarne odpadke kot ZRNO in bi sodišče moralo v skladu s tem odločiti. Za kakšno pravilo gre?
Načelo lojalne razlage (?).
d) Odvetnik na Ustavnem sodišču sproži postopek za preverjanje skladnosti ZRNO-ja z Direktivo. Ali bi mu uspelo?
Napisala sem da ja, če bi rok za implementacijo že potekel in bi ZRNO dejansko bil v neskladju z Direktivno (?)
e) Odvetnik družbe A želi čimbolj zavarovati svojo stranko, zato poskuša najti nek drugi način (zdi se mu, da sodnik ni naklonjen Direktivi - oz. neki podobnga). Če bi poskusil razveljaviti Direktivo na SEU, kaj bi moral dokazati?
Da ni skladna s primarnim pravom EU (?)
2.
a) V katero pristojnost EU spada monetarna politika?
V izključno pristojnost (no, vsaj to sem ziher).
b) Ali lahko Združeno kraljestvo izstopi iz EU?
Ok tle mi je blo ful čudn.. Od Lizbonske pogodbe naprej naj bi to bilo možno, ampak mam v glavi nekje zadi kot da pa lih Združeno kraljestvo tega ne more narest (nimam pojma od kje sm to prebrala).. In sem pač napisala ne, ker za to nima podlage v pristopni pogodbi.
Tole je pa v enem članku najdeno:
Izstop ni realna možnost, le pogajalsko orodje je
Vendar pa, ne glede na to, kako se ''šopiri'' Britanija, so realne možnosti za to, da bi dejansko izstopila iz Unije, zanemarljive, lahko bi rekli nične. Unija je bila, kot kaže s pravnega stališča, narejena zato, da se v njo včlanimo, ne pa tudi odidemo. Res je, da bi Britanija zaradi svoje geografske umeščenosti in pa že od nekdaj nekoliko zadržane politike do EU, zaradi katere tudi evra ni prevzela, verjetno izstopila iz Unije lažje, kot pa denimo Nizozemska, a ''izstop bi bil v prvi vrsti glavobol za vse države članice in tiste, ki bi ga morali dejansko izpeljati. Lizbonska pogodba ga sicer uvaja kot možnost države članice, vendar pa ne ureja vseh praktičnih posledic izstopa, od vprašanja prilagoditve pravnih redov EU in izstopajoče države članice do praktičnih in organizacijskih ter političnih vidikov ponovne vzpostavitve fizičnih in drugačnih meja,'' nam je povedal Accetto in dodal, da bi posledice za Unijo lahko bile prav tako katastrofalne kot pozitivne. Izstop bi lahko služil kot zgled za druge dežele, da odidejo tudi same, lahko pa bi služil kot dodatno lepilo za Unijo, ki bi preostale članice le še bolj povezal.
''V vsakem primeru pa se mi zdi, da vsaj ta hip izstop še ni posebno realna možnost, ampak bolj pogajalsko orodje, s katerim si želi Britanija izposlovati dobro pogajalsko izhodišče ob snovanju prihodnjih korakov evropskega povezovanja,'' je zaključil Accetto.
c) Zakaj predsednik litvijske vlade ne predseduje Evropskemu svetu, čeprav je Litva od 1. 7. 2013 naprej predsednica Sveta EU?
Ker se predsednika Evropskega sveta voli izmed "tretjih oseb", saj mora biti popolnoma neodvisen, ne sme imeti nacionalnega mandata in ne sme delovati v interesu države.
d) Kako se imenuje predstavniško telo Sveta Evrope?
Pojma nisem imela. Parlamentarna skupščina? Ali pa generalni sekretar ali odbor ministrov?
e) Sodba Tyhmoshenko proti Ukrajini. Na podlagi katere določbe iz EKČP je SEU ugotovilo, da gre za kršitev osebne svobode Timošenkove, če je država podala formalne razloge za njen pripor?
Pojma nimam... 5. in 18. člen sta bila kršena, ne vem pa kakšen bi moral dejansko biti odgovor?
Če komu kaj pomaga:
http://hudoc.echr.coe.int/sites/fra/pag ... 2#{"itemid":["001-119382"]}
3.
Opiši državljanstvo Evropske unije.
- Vsi državljani držav članic imajo državljanstvo EU
- Ne nadomesti nacionalnega, se mu pridruži
- Priznava pravice in dolžnosti (prosto gibanje in prebivanje na območju članic, volilna pravica, zaščita na območju tretjih držav s strani predstavništva drugih članic, če ni predstavništva "domače" članice, peticije, obrnite se na varuha čl. pravic in druge institucije EU v katerem koli jeziku Pogodb in prejeti odgovor v istem jeziku)
- ...