Izpit

prof. dr. Franc Grad, prof. dr. Igor Kaučič, prof. dr. Saša Zagorc

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
Uporabniški avatar
Angel_Girl
Prispevkov: 155
Pridružen: 03. Nov 2012 09:03

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Angel_Girl »

Hvala, sem našla :)

Še eno vprašanje imam, če bi na izpitu slučajno prišlo kakšno tako vprašanje, ali je treba napisati aktualne podatke ali tiste, ki so v knjigi (npr. v knjigi 750 poslancev EP-ja po Lizbonski pogodbi, z vstopom Hrvaške jih je 766, številka se spremeni npr. tudi pri kvalificirani večini, kadar Svet ne odloča na predlog K ali Ministra za zunanje zadeve, in sicer je 72% po novem 20 članov, ne 19).

Vem, da takih vprašanj verjetno ne bo, ampak mogoče se pa pojavi kakšno lahko npr. Koliko članic sestavlja EU (ko bi vsaj :D), se torej odgovori po knjigi ali po aktualnem stanju (pri sociologiji so nam npr. rekli, da moramo odgovarjati glede na knjigo, ne na aktualne razmere)?
September 2019: Diplomirana pravnica (UN)
Stick to a task 'til it sticks to you. For beginners are many, but finishers few.
Thepanda
Prispevkov: 6
Pridružen: 31. Okt 2012 14:43

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Thepanda »

Skor 100% glede na trenutne razmere, kako ti bo pa razložu da nimaš prav? ;)
Uporabniški avatar
Angel_Girl
Prispevkov: 155
Pridružen: 03. Nov 2012 09:03

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Angel_Girl »

Tako, da reče, da je na vajah oz. predavanjih izrecno povedal, naj pišemo podatke iz knjige (ala soca) :D?
Ampak ja, bom kr aktualne pisala :)
September 2019: Diplomirana pravnica (UN)
Stick to a task 'til it sticks to you. For beginners are many, but finishers few.
Uporabniški avatar
Angel_Girl
Prispevkov: 155
Pridružen: 03. Nov 2012 09:03

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Angel_Girl »

Približna vprašanja - vabljeni k dopolnitvam/popravkom. Prosim prosim prosim, naj nekdo odgovori oz. popravi moje odgovore, ker skoraj glede nobenega nisem zihr :) Meni osebno je bil grozen izpit..

1. Ena slovenska A in ena nemška B družba sta v sporu na okrožnem sodišču glede nekih odpadkov. B trdi, da mora sodnik odločiti glede na Direktivo, A pa, da mora odločiti po zakonu nacionalnega prava (ZRNO).
a) Kaj mora narediti država ob sprejetju Direktive?
Jo implementirati v svoj notranji pravni red (sprejeti akt s cilji direktive).
b) Ali bi sodnik lahko odločil po Direktivi namesto ZRNO-ju?
Ne, ker direktive ne morejo biti horizontalno učinkovite (? v smislu A družba proti B družbi, to niti podrazno nisem ziher da sem prau odgovorila-.-)
c) Eden od odvetnikov pravi, da Direktiva veliko bolj podrobno definira nevarne odpadke kot ZRNO in bi sodišče moralo v skladu s tem odločiti. Za kakšno pravilo gre?
Načelo lojalne razlage (?).
d) Odvetnik na Ustavnem sodišču sproži postopek za preverjanje skladnosti ZRNO-ja z Direktivo. Ali bi mu uspelo?
Napisala sem da ja, če bi rok za implementacijo že potekel in bi ZRNO dejansko bil v neskladju z Direktivno (?)
e) Odvetnik družbe A želi čimbolj zavarovati svojo stranko, zato poskuša najti nek drugi način (zdi se mu, da sodnik ni naklonjen Direktivi - oz. neki podobnga). Če bi poskusil razveljaviti Direktivo na SEU, kaj bi moral dokazati?
Da ni skladna s primarnim pravom EU (?)

2.
a) V katero pristojnost EU spada monetarna politika?

V izključno pristojnost (no, vsaj to sem ziher).
b) Ali lahko Združeno kraljestvo izstopi iz EU?
Ok tle mi je blo ful čudn.. Od Lizbonske pogodbe naprej naj bi to bilo možno, ampak mam v glavi nekje zadi kot da pa lih Združeno kraljestvo tega ne more narest (nimam pojma od kje sm to prebrala).. In sem pač napisala ne, ker za to nima podlage v pristopni pogodbi.
Tole je pa v enem članku najdeno:
Izstop ni realna možnost, le pogajalsko orodje je
Vendar pa, ne glede na to, kako se ''šopiri'' Britanija, so realne možnosti za to, da bi dejansko izstopila iz Unije, zanemarljive, lahko bi rekli nične. Unija je bila, kot kaže s pravnega stališča, narejena zato, da se v njo včlanimo, ne pa tudi odidemo. Res je, da bi Britanija zaradi svoje geografske umeščenosti in pa že od nekdaj nekoliko zadržane politike do EU, zaradi katere tudi evra ni prevzela, verjetno izstopila iz Unije lažje, kot pa denimo Nizozemska, a ''izstop bi bil v prvi vrsti glavobol za vse države članice in tiste, ki bi ga morali dejansko izpeljati. Lizbonska pogodba ga sicer uvaja kot možnost države članice, vendar pa ne ureja vseh praktičnih posledic izstopa, od vprašanja prilagoditve pravnih redov EU in izstopajoče države članice do praktičnih in organizacijskih ter političnih vidikov ponovne vzpostavitve fizičnih in drugačnih meja,'' nam je povedal Accetto in dodal, da bi posledice za Unijo lahko bile prav tako katastrofalne kot pozitivne. Izstop bi lahko služil kot zgled za druge dežele, da odidejo tudi same, lahko pa bi služil kot dodatno lepilo za Unijo, ki bi preostale članice le še bolj povezal.
''V vsakem primeru pa se mi zdi, da vsaj ta hip izstop še ni posebno realna možnost, ampak bolj pogajalsko orodje, s katerim si želi Britanija izposlovati dobro pogajalsko izhodišče ob snovanju prihodnjih korakov evropskega povezovanja,'' je zaključil Accetto.


c) Zakaj predsednik litvijske vlade ne predseduje Evropskemu svetu, čeprav je Litva od 1. 7. 2013 naprej predsednica Sveta EU?
Ker se predsednika Evropskega sveta voli izmed "tretjih oseb", saj mora biti popolnoma neodvisen, ne sme imeti nacionalnega mandata in ne sme delovati v interesu države.
d) Kako se imenuje predstavniško telo Sveta Evrope?
Pojma nisem imela. Parlamentarna skupščina? Ali pa generalni sekretar ali odbor ministrov?
e) Sodba Tyhmoshenko proti Ukrajini. Na podlagi katere določbe iz EKČP je SEU ugotovilo, da gre za kršitev osebne svobode Timošenkove, če je država podala formalne razloge za njen pripor?
Pojma nimam... 5. in 18. člen sta bila kršena, ne vem pa kakšen bi moral dejansko biti odgovor?
Če komu kaj pomaga: http://hudoc.echr.coe.int/sites/fra/pag ... 2#{"itemid":["001-119382"]}

3.
Opiši državljanstvo Evropske unije.

- Vsi državljani držav članic imajo državljanstvo EU
- Ne nadomesti nacionalnega, se mu pridruži
- Priznava pravice in dolžnosti (prosto gibanje in prebivanje na območju članic, volilna pravica, zaščita na območju tretjih držav s strani predstavništva drugih članic, če ni predstavništva "domače" članice, peticije, obrnite se na varuha čl. pravic in druge institucije EU v katerem koli jeziku Pogodb in prejeti odgovor v istem jeziku)
- ...
Zadnjič spremenil Angel_Girl, dne 02. Sep 2013 18:08, skupaj popravljeno 1 krat.
September 2019: Diplomirana pravnica (UN)
Stick to a task 'til it sticks to you. For beginners are many, but finishers few.
tincha08
Prispevkov: 31
Pridružen: 22. Okt 2012 19:11

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a tincha08 »

Nekatere odgovore sem jaz imela nekoliko drugače. ampak se mi zdi da so tvoji bolj pravilni :)
me pa zanima če bi blo možno da bi blo to prau:
1.b) pisala sem v smislu da je ZRNO zakon, ki so ga sprejeli za doseganja cilja Direktive in da se zato more nanj sklicevat, ker je država izpolnila to svojo nalogo.
1.d) napisala sem, da se s tem ne more obrnit na Ustavno sodišče ampak na sodišče Evropske unije. a je to prau? ker sem pol gledala, katere so pristojnosti ustavnega sodišča in ni nič v zvezi s tem. je pa res da tudi za sodišče eu. piše predvsem o tem da so to pritožbe glede organov eu. a mi to lahko pove, katero sodišče ima te pristojnosti? :)
Thepanda
Prispevkov: 6
Pridružen: 31. Okt 2012 14:43

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Thepanda »

1.d Če je nacionalno pravo v neskladju s pravom EU se ga le ne uporablja ne pa razveljavi. a ni tko?
Gooner
Prispevkov: 133
Pridružen: 12. Sep 2012 20:30

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Gooner »

Da:)
Uporabniški avatar
Angel_Girl
Prispevkov: 155
Pridružen: 03. Nov 2012 09:03

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Angel_Girl »

tincha08 napisal/-a:Nekatere odgovore sem jaz imela nekoliko drugače. ampak se mi zdi da so tvoji bolj pravilni :)
me pa zanima če bi blo možno da bi blo to prau:
1.b) pisala sem v smislu da je ZRNO zakon, ki so ga sprejeli za doseganja cilja Direktive in da se zato more nanj sklicevat, ker je država izpolnila to svojo nalogo.
1.d) napisala sem, da se s tem ne more obrnit na Ustavno sodišče ampak na sodišče Evropske unije. a je to prau? ker sem pol gledala, katere so pristojnosti ustavnega sodišča in ni nič v zvezi s tem. je pa res da tudi za sodišče eu. piše predvsem o tem da so to pritožbe glede organov eu. a mi to lahko pove, katero sodišče ima te pristojnosti? :)
1.b) Jz sm dojela nalogo kot da je ZRNO v neskladju z Direktivo oz. da je Direktiva bila sprejeta po ZRNO-ju, ne spomnim se pa točno kaj je pisalo :P
1.d) Skladnost predpisov z Ustavo, zakoni, ratificiranimi mednarodnimi pogodbami in splošnimi načeli mednarodnega prava meritorno presoja Ustavno sodišče RS. :) SEU ni pristojno za presojanje skladnosti nacionalnih aktov z evropsko zakonodajo ampak le za skladnost pravnih aktov EU z drugimi pravnimi akti EU (skladnost sekundarne zakonodaje s primarno).
Thepanda napisal/-a:1.d Če je nacionalno pravo v neskladju s pravom EU se ga le ne uporablja ne pa razveljavi. a ni tko?
Maš prav, a je pisalo v nalogi če bo uspel z razveljavitvijo :(?
September 2019: Diplomirana pravnica (UN)
Stick to a task 'til it sticks to you. For beginners are many, but finishers few.
Thepanda
Prispevkov: 6
Pridružen: 31. Okt 2012 14:43

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Thepanda »

skor 100%...
djokitch
Prispevkov: 2
Pridružen: 27. Nov 2013 22:44

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a djokitch »

Kdaj bodo rezultati izpita od 26.11.? Kako vam je šlo?
jvii
Prispevkov: 1
Pridružen: 21. Jan 2014 14:22

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a jvii »

A kdo mogoče ve, kdaj bodo rezultati izpita?
junior112
Prispevkov: 3
Pridružen: 24. Maj 2014 13:39

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a junior112 »

Kako pomembna in pogosta so vprašanje o Svetu Evrope?
Gooner
Prispevkov: 133
Pridružen: 12. Sep 2012 20:30

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Gooner »

Ponavadi je eno skoraj sigurno ;)
junior112
Prispevkov: 3
Pridružen: 24. Maj 2014 13:39

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a junior112 »

-.-"
upam da ga ne bo oziroma če že upam da kaj takega kar je v skriptah :D
junior112
Prispevkov: 3
Pridružen: 24. Maj 2014 13:39

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a junior112 »

Kako obsežno pride esejsko vprašanje? Mislm, koliko treba približno napisat? :?:
Kingsfield
Prispevkov: 86
Pridružen: 22. Okt 2013 16:24

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Kingsfield »

junior112 napisal/-a:Kako obsežno pride esejsko vprašanje? Mislm, koliko treba približno napisat? :?:
Včasih je bilo okrog pol strani največ (pač par vrstic). Ne vem pa, kako je sedaj.
zetko
Prispevkov: 25
Pridružen: 11. Okt 2014 13:48

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a zetko »

Pozdravljeni. Bi lahko kdo povedal kaj več o izpitih iz letošnjega leta in literaturi? Hvala.
Odgovori

Vrni se na