Izpit

prof. dr. Barbara Novak, prof. dr. Damjan Možina, prof. dr. Viktorija Žnidaršič Skubic

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
Gooner
Prispevkov: 133
Pridružen: 12. Sep 2012 20:30

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Gooner »

Ja ne vem sej zto sprasujem:D
avenger
Prispevkov: 66
Pridružen: 02. Okt 2012 19:16

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a avenger »

a ta skripta za UCP ki je med literaturo je ta od calvota al je to ena druga...ker ta med literaturo nej bi bla prov po knjigi delana...in če je ta skripta za kej me zanima?
Bellum omnium contra omnes
Domino
Prispevkov: 32
Pridružen: 25. Jan 2013 09:45

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Domino »

Calvo je kul - una z božičkom. Sam če mašpa knjigo, je pa best - itak je fundamentalna.

off/ontopic: je kdo že kdaj dobil na izpitu vprašanje iz zgodovinskega razvoja? Tega se mi res ne da študerat... itak je že pr zgodovini, rimu...
Gooner
Prispevkov: 133
Pridružen: 12. Sep 2012 20:30

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Gooner »

Hm ja sam 3 dni pred izpitom jo je brezveze it kupovat ane :D Tkoda se bo treba kar na Calvo pa na vaje in nankakšne zapiske zanest.

Drugače pa v starih izpitih se je že pojavilo očitno ja. Nekaj od Code Civila, pa pomoje je dobr da veš kateri so kaj vplival na naše ozemlje, recimo ODZ, ABGB, pa Code Civil, no to bi jaz rekel:)
Domino
Prispevkov: 32
Pridružen: 25. Jan 2013 09:45

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Domino »

Za 1 dan prej. Najboljši recept skripta + OZ.. skripta za reference, zakon je pa zakon :P
Gooner
Prispevkov: 133
Pridružen: 12. Sep 2012 20:30

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Gooner »

A OZ se kao splača brat? :D
Domino
Prispevkov: 32
Pridružen: 25. Jan 2013 09:45

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Domino »

jasnost in čistost pravniškega izražanja. Moj fetiš: na vsako vprašanje tipa 'pojasni' napisat člen v veljavnem zakoniku. Drugač pa ja, se splača, je manj bullshita not pa bolj pregledno. Seveda ne rabiš celga znat, sam par členov je pa kr fino vedt.
Ne pove ti pa recimo, kaj je 'contra proferentem' :D
Gooner
Prispevkov: 133
Pridružen: 12. Sep 2012 20:30

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Gooner »

Zanimiv fetiš :mrgreen: Se ti da recimo povedat katere?:)


Haha to pa celo Calvo pove, tkoda smo zmagal :mrgreen:
Domino
Prispevkov: 32
Pridružen: 25. Jan 2013 09:45

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Domino »

pfff recmo 6., 12., 15., 16, 17., 21., 30., 39., 41., 42, 52., 86-89....

ubistvu cel prvi del.. sam sej pravm.. fetiš. Mal si poglej te,k sm jih našteu, pa se odloči, kateri se ti zdijo pomembnejši od drugih, ali bolj verjetni za snov na izpitu ;)
avenger
Prispevkov: 66
Pridružen: 02. Okt 2012 19:16

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a avenger »

kje je pa v tej skripti od calvota notr contra proferentem? vsaj jaz ga nisem zasledil...učim se po tej božiček skripti, iz zapiskov z vaj pa po knjigi, sam knjiga se kr počas bere ker je dost na mejhn napisan...OZ se mi pa ne da brt :D
Bellum omnium contra omnes
Gooner
Prispevkov: 133
Pridružen: 12. Sep 2012 20:30

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Gooner »

Stran 23:)
Uporabniški avatar
Angel_Girl
Prispevkov: 155
Pridružen: 03. Nov 2012 09:03

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Angel_Girl »

31. 5. 2013 ob 9.00
Ne spomnim se vseh vprašanj, točnih primerov, pa po vrsti, prosim za dopolnitve :)

1. Kakšna pravica je lastninska pravica? (1T)
a) Relativna
b) Osebna
c) Prenosljiva
d) Premoženjska
e) Osebnostna
f) Nedeljiva
g) ...
h) ...

2. 17-letnik s soglasjem staršev najame hlev za konja in plača 1000 evrov. Lastnik hleva reče, da ima hlev prepoln. Kako imenujemo sposobnost, ki je kriterij zato, da mladoletnik lahko sam naperi tožbo proti lastniku hleva? Ali jo v tem primeru mladoletnik ima? Utemelji. (2T)
Sposobnost biti stranka - ima jo, ker jo ima vsak subjekt, neodvisno od svoje poslovne sposobnosti.

3. Statusni podjetnik (s. p.) ne more več poslovati in odplačati dolgov. Ali bodo upniki lahko posegli po njegovem zasebnem premoženju? Utemelji. (2T)
Da, ker odgovarja s celotnim svojim premoženjem.

4. Nina vzame hipoteko na nepremičnino, nato pa jo v celoti odplača. Ali banka lahko zavrne njeno zahtevo, da se hipoteka izbriše iz zemljiške knjige? Utemelji. (2T)
Ne, ker je Nina izpolnila svoj del obveznosti (v celoti odplačala dolg).

5. A in B skleneta posel 31. 5. 2013 z enomesečnim rokom. Kdaj nastopi zadnji dan roka? Utemelji. (2T)
Pri mesečnih rokih je začetni dan roka dan, na katerega je bila sklenjena pogodba (31. 5. 2013 - pri dnevnih rokih se šteje šele naslednji dan)
Končni rok mora biti po dnevu in številki enak (torej 31. 6.).
Če končni rok pade na dan, ki ga po koledarju ni, se šteje zadnji dan meseca (torej 30. 6.).
Ker 30. 6. pade na nedeljo, se rok pade na naslednji delovni dan. Zadnji dan roka je 1. 7. 2013.

6. Dopolni.
Pravica zahtevati razveljavitev izpodbojne pogodbe preneha s pretekom
1 leta od dneva, ko je upravičenec zvedel za razlog izpodbojnosti. Ta pravica preneha v vsakem primeru s pretekom 3 let od dneva, ko je bila pogodba sklenjena.
a) Kako se imenuje 1. rok in kako 2.? (1T)
1. = subjektivni rok
2. = objektivni rok
b) Kakšne vrste pravica je pravica do razdora pogodbe (vrsta, ki jo najbolje opiše)? (1T)
Oblikovalna.
c) Ali gre za zastaralna ali prekluzivna roka? (1T)
Zastaralna.

7. Založba po pošti pošlje izvod revije Pravna obzorja podjetju Pravno svetovanje d. o. o. in doda zraven klavzulo, da ob molku oz. nevrnitvi revije nastane naročniško razmerje za 1 leto. Ali pogodba nastane? Utemelji. (2T)
Ne, razen če gre za dolgotrajnejše poslovno sodelovanje (Pravno svetovanje d. o. o. že več let naroča Pravna obzorja pri tej založbi), ker 30. člen OZ določa, da molk oz. opustitev naslovnika ne velja za sprejem ponudbe.

8. Nekdo se naveliča biti pravnik, zato vzame kredit od banke, kupi staro restavracijo in nabavi material za krušno peč. Lastnik materiala zaradi obrokov obdrži lastninsko pravico na materialu. Posel mu ne uspe. Ali bo banka lahko prodala hipoteko na javni dražbi, čeprav ima lastnik krušne peči še zmeraj lastninsko pravico? (2T)
Banka bo lahko prodala hipoteko, vendar bo lastnik na podlagi svoje absolutne pravice (ki ima prednost pred bankino relativno) lahko zahteval peč oz. material nazaj še pred prodajo. Če peči ne bi bilo več mogoče ločiti od nepremičnine, bo upravičen do povrnitve njene denarne vrednosti po prodaji hipoteke.

9. A reče B-ju, da se bosta njegovi terjatvi pobotali, če gre B z njim na tenis. Ali je z izjavo pravno vse vredu? (2T)
Ne, ker A zahteva od B-ja več kot le dejanski pobot terjatev (zahteva še dodatno storitev, da gre z A-jem na tenis).

10. 16-letnica z otrokom želi najeti stanovanje, ko ji lastnik reče, da potrebuje soglasje staršev, mu reče, da je na podlagi roditeljske pravice polno poslovno sposobna. Ko starši izvejo, da je najela stanovanje, želijo najemno pogodbo izpodbijati. Ali bodo s tožbo uspeli? (2T)
Ne bodo uspeli, če je 16-letnica dobila veljavno odločbo sodišča, da je na podlagi svoje roditeljske pravice polno poslovno sposobna. Uspeli bodo, če tega ni storila.
Zadnjič spremenil Angel_Girl, dne 01. Jun 2013 16:14, skupaj popravljeno 2 krat.
September 2019: Diplomirana pravnica (UN)
Stick to a task 'til it sticks to you. For beginners are many, but finishers few.
avenger
Prispevkov: 66
Pridružen: 02. Okt 2012 19:16

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a avenger »

Še če je ena izjava pravno pravilna, ko en reče da se pobotata med sabo 2 terjatvi če gre en na tenis z njim + ena je mal zgodi dobila otroka in sklene najemno pogodbo za stanovanje starši pa hočejo to izpodbijat

izpit je bil drgač vsaj men zelo lahek ker je blo več kot 50% primerov identičnih iz vaj no + ta k ns je pazla je blo zelo neefektivna. Če bi hotu bi lahko pred sabo mel knjigo pa vse vn prepisu pa ne bi nč opazla :lol:
Bellum omnium contra omnes
tincha08
Prispevkov: 31
Pridružen: 22. Okt 2012 19:11

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a tincha08 »

izpit ni bil težek. edino me zanima odgovor katera vrste pravice je pravica za izpodbijanje posla? :)
avenger
Prispevkov: 66
Pridružen: 02. Okt 2012 19:16

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a avenger »

js sm dal oblikovalna pa mislm da je prov kokr sm gledu po knjigi
Bellum omnium contra omnes
xrtex
Prispevkov: 6
Pridružen: 27. Feb 2013 12:06

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a xrtex »

Zdravo,

ali bi se mogoče komu ljubilo napisati koliko točk je bilo kakšno vprašanje vredno?

Hvala!
???
Prispevkov: 3
Pridružen: 01. Jun 2013 10:25

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a ??? »

Živjo!
Jst sem bila v petek na izpitu (31.5.2013) malo zmedena in sem pozabila pogledat na tablo kdaj bodo rezultati in pri katermu profesorju. A si je kdo kej zapisal in bi mi lahko prosim povedal ? Bi bila zelo hvaležna!!
katy83
Prispevkov: 7
Pridružen: 02. Okt 2012 17:25

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a katy83 »

Rezultati so 10.06.2013 ob 9.00 v kabinetu dr.Novakove.

lp :D
Uporabniški avatar
Angel_Girl
Prispevkov: 155
Pridružen: 03. Nov 2012 09:03

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Angel_Girl »

avenger napisal/-a:Še če je ena izjava pravno pravilna, ko en reče da se pobotata med sabo 2 terjatvi če gre en na tenis z njim + ena je mal zgodi dobila otroka in sklene najemno pogodbo za stanovanje starši pa hočejo to izpodbijat
Hvala, dopolnjeno :) Naj nekdo preveri moje odgovore če se mu da :)

xrtex napisal/-a:Zdravo,
ali bi se mogoče komu ljubilo napisati koliko točk je bilo kakšno vprašanje vredno?
Hvala!
Sem dopisala, vendar nisem popolnoma ziher če so pravilne za vsako nalogo (skupaj jih je 20 - 11 pa potrebnih za 6).
September 2019: Diplomirana pravnica (UN)
Stick to a task 'til it sticks to you. For beginners are many, but finishers few.
xrtex
Prispevkov: 6
Pridružen: 27. Feb 2013 12:06

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a xrtex »

Angel_Girl napisal/-a:
Hvala, dopolnjeno :) Naj nekdo preveri moje odgovore če se mu da :)
Hvala za odgovor, vendar manjka še naloga z 10-letnim otrokom, ki je kupil enciklopedijo =D


lp
???
Prispevkov: 3
Pridružen: 01. Jun 2013 10:25

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a ??? »

OO hvala za tok hitr odgovor! Sem si čist oddahnla :)
kladionicar113
Prispevkov: 4
Pridružen: 12. Dec 2012 01:26

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a kladionicar113 »

Pri nalogi št. 2 gre za pravdno sposobnost.
Pri nalogi št. 4 lahko banka zavrne njeno zahtevo za izbris hipoteke iz zemljiške knjige.
Pri nalogi št. 6 gre za prekluzivna roka.
Khaleesi
Prispevkov: 37
Pridružen: 06. Sep 2012 18:30

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Khaleesi »

Živjo!

Ima kdo mogoce letosnje vaje in bi jih bi pripravljen posredovati na mail mogoce, pretty please? :)
([email protected]). Hvala!
avenger
Prispevkov: 66
Pridružen: 02. Okt 2012 19:16

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a avenger »

rezultati so že na ŠIS-u
Bellum omnium contra omnes
Gooner
Prispevkov: 133
Pridružen: 12. Sep 2012 20:30

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Gooner »

Očitno še ne za vse :)
Odgovori

Vrni se na