Izpit

prof. dr. Barbara Novak, prof. dr. Damjan Možina, prof. dr. Viktorija Žnidaršič Skubic

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
Alan Shore
Prispevkov: 161
Pridružen: 24. Dec 2010 00:44

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Alan Shore »

mayca napisal/-a:
lucky napisal/-a:Meni se zdi, da če se je sam spravil v tako stanje, da velja.
A mogoče veš kje v knjigi kaj piše o tem?tnx :)
To bolj velja glede deliktov, glede pogodb pa bi prej rekel da je taka pogodba nična, saj ni biu v stanju ko bi lahko ustvaril resno in svobodno voljo, ne predstavljam si da bi blo dovoljeno sklepati pogodbe naprimer s študenti ki se popolnoma pijani naprimer vračajo domou iz žuranja:D NIsm pa 100%
Uporabniški avatar
hannah
Prispevkov: 70
Pridružen: 05. Okt 2010 21:45

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a hannah »

men se pa zdi, da če se ni po svoji krivdi spravu v tako stanje (nekdo mu je zmešu neki v pijačo) potem je pogodba nična, ker ni bil sam kriv...
če se je šou pa sam napit, pol pa podpisoval pogodbe (tut če ni vedu sam zase) pa pogodba velja, ampak jo lahko izpodbija
tko da na žurkah rajš kulije doma pustit :mrgreen: :mrgreen:
tjaska
Prispevkov: 105
Pridružen: 06. Jan 2009 21:28

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a tjaska »

sam men še zmer ni jasn.. ali je pijan človek je nerazsodna oseba, ali je nerazsoden samo tisti ki je duševno in mentalno prizadet? ker nerazsodna je oseba, ki ni sposobna razumeti posledic svojih ravnanj in daljnosežnih posledic. pravni posli takih oseb pa so neveljavni.
Betka
Prispevkov: 245
Pridružen: 12. Mar 2011 17:06

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Betka »

Glede pijanosti je tako... Če pijana oseba stori škodo, za to škodo odgovarja, saj se je sam spravil v vinjeno stanje in bi o tem lahko razmišljal prej. Krivdo pa lahko ovrže le, če dokaže, da se v vinjeno stanje ni spravil sam, torej je za to kriv nekdo drug.

Pri sklepanju pogodb, pa se vinjenost šteje za stanje prehodne nerazsodnosti. Sam ni izjavil svobodne in resnične volje. V tem primeru, po mojem mnenju, pa lahko ta oseba pogodbo izpodbija.
tjaska
Prispevkov: 105
Pridružen: 06. Jan 2009 21:28

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a tjaska »

kdo ve, do kdaj mora biti izpolnjena obveznost, oz. kdaj lahko upnik terja, če v pogodbi ni določenega roka?
lucky

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a lucky »

Kadarkoli?
tjaska
Prispevkov: 105
Pridružen: 06. Jan 2009 21:28

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a tjaska »

men se zdi da sm nekje prebrala, da če ni roka, upnik lahko terja takoj ob sklenitvi, sam nevem.. :oops:
lucky

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a lucky »

Evo, sem šla pogledat, ker tudi jaz nisem bla sigurna:


OZ
289. člen - Če rok ni določen
(1) Če rok ni določen, in tudi namen posla, narava obveznosti in druge okoliščine ne zahtevajo za izpolnitev nekega roka, lahko upnik zahteva takojšnjo izpolnitev obveznosti, dolžnik pa po svoji strani od upnika, da izpolnitev takoj sprejme.


Torej lahko upnik izpolnitev zahteva takoj.
tjaska
Prispevkov: 105
Pridružen: 06. Jan 2009 21:28

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a tjaska »

kulči :)
lucky

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a lucky »

Si imela prav, ja, tjaska. ;) Je fajn filing, ko si nekaj prav povedal, ne? Hehehe :D
tjaska
Prispevkov: 105
Pridružen: 06. Jan 2009 21:28

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a tjaska »

joooj upam da bo lahek izpit :)
lucky

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a lucky »

Ja, tudi jaz. In da ne bo dvoumen :)
ziu
Prispevkov: 128
Pridružen: 27. Sep 2010 13:05

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a ziu »

Lucky, ne bi hitro še enega posta napisala pred izpitom? Malo me skrbi tale cifra... :D :twisted:
tjaska
Prispevkov: 105
Pridružen: 06. Jan 2009 21:28

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a tjaska »

meni je bil izpit kr en- :x :roll:
ziu
Prispevkov: 128
Pridružen: 27. Sep 2010 13:05

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a ziu »

Predvsem je bil totalna varka :) Mislim, da smo več ali manj vsi ob prebiranju foruma ugotovili, da sta bila zadnja 2 izpita sestavljena iz 20-ih teoretičnih vprašanj in predvidevali, da je pač, odkar je izšla knjiga, tako. In kaj dobimo? Izpit poln primerov :D
Splash
Prispevkov: 54
Pridružen: 12. Maj 2011 23:19

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Splash »

Je bil slučajno kdo bolj pozoren; objava bo 10:30 vpis ocen pa?
mariposa
Prispevkov: 3
Pridružen: 13. Dec 2009 10:54

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a mariposa »

Splash napisal/-a:Je bil slučajno kdo bolj pozoren; objava bo 10:30 vpis ocen pa?
Pri 2. skupini je rekel da bo objava zjutraj na deski, vpis pa ob 9:30. Mogoče si zamešal, najbrž imate vpis ob 10:30..
Uporabniški avatar
Ursi
Prispevkov: 212
Pridružen: 13. Sep 2010 11:55

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Ursi »

lahko kdo resitve napise??:)
Dadojc
Prispevkov: 43
Pridružen: 24. Okt 2010 18:26

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Dadojc »

Jst raj ne vidim rešitev ker si nočm čist filinga zbit pred UVP v petk :D
lucky

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a lucky »

ziu, kakšna cifra?

Drugače pa je bil meni super izpit in čisto vse primere, razen tistega z mladoletnikom, smo delali na vajah. Identične :) Dosti lažji je bil kot majski.
ziu
Prispevkov: 128
Pridružen: 27. Sep 2010 13:05

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a ziu »

Zdaj je ni več. 666 - hudičeva cifra :evil: :twisted: :D
lucky

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a lucky »

Aja, sploh nisem vidla :) Mogoče pa je prinesla srečo.

Kako je pa kaj drugim šel izpit?
Uporabniški avatar
Ursi
Prispevkov: 212
Pridružen: 13. Sep 2010 11:55

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Ursi »

Jah nevem. Primeri so bili res identični. Sam jst sm pr vprašanjih mal tko tko odgovarjala. brezveze :D
Uporabniški avatar
Ursi
Prispevkov: 212
Pridružen: 13. Sep 2010 11:55

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Ursi »

Aja kako ste tistega mladoletnika rešil? :D
lucky

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a lucky »

Evo, bom napisala vprašanja in moje odgovore, ampak ne vem, kako je kaj prav :) Če sem kaka vprašanja pomešala, se opravičujem.

Aja, pa naj nekdo dopiše, koliko točk je bilo kje, če se spomnite.

1. Discipline civilnega prava, ki so urejene v posameznih zakonikih?
Obligacijsko, stvarno, družinsko in dedno pravo.

2. Kaj pomeni, da pooblaščenec in pooblastitelj odgovarjata subsidiarno?
Pomeni, da z nastalo škodo tretji osebi odgovarjata oba v določenem razmerju - zastopnik in zastopani.

3. Primer z založbo in podjetjem
Moj odgovor: Molk praviloma ne pomeni sprejema ponudbe, zato pravni posel ne velja. Pogodba pa bi bila sklenjena, če bi bila založba s podjetjem v stalni poslovni zvezi.

4. Kakšne pravne posledice ima razvezni nemogoč pogoj?
Pravni red ga šteje kot neobstoječega, zato pravni posel s takim pogojem velja. (tu sem se zmotla in sem napisala, da je neobstoječ, potem pa napisala eno bedarijo zraven, ki je raje ne povem na glas :D)

5. Komu pravni red priznava pravno subjektiviteto? Obkroževanje
Tukaj sem obkrožila 4 in sicer vse, razen prve, druge in hrčka :)
Katera je sposobnost v procesnem civilnem pravu? Sposobnost biti stranka.

6. Primer: Mladoletnik sklene PP brez soglasja staršev:
Tukaj sem napisala, da lahko druga oseba odstopi od pogodbe, starši pa lahko po sklenitvi pogodbe le-to odobrijo. Ker sta bili izjavi poslani istočasno, se mora druga oseba odločiti, ali bo kljub odobritvi odstopila od pogodbe, ali ne. Če odstopi, pp ne velja, in obratno.
To ne vem, če je prav :D

7. Potem je bila ena naloga... obligacijska razmerja, poklicna dejavnost... Tu sem napisala na črto: dobri poslovni običajni. Kar verjetno ni prav :)

8. Primer s celotnim premoženjem:
Celotnega premoženja ni mogoče prenesti med živimi (inter vivos), ampak le za primer smrti (mortiss causa). Ni ga mogoče prenesti kot celote, ampak le njegove posamezne samostojne stvari. Lastninska pravica ni prešla.

9. Primer s kolesom
Prodajna pogodba ni veljavna, ker manjka bistvena sestavina prodajne pogodbe, tj. cena oz. kupnina.

10. Primer z dražbo
Janez je zavezan plačati 1500 eur za vino, saj je z dvigom roke sprejel ponudbo. Za dražbo velja specifična značilnost - konkludentno ravnanje povzroči veljavnosti, kar bi moral tudi Janez vedeti (je bil dolžan vedeti - nekaj takega sem napisala, ne vem več točno).

11. Primer z iPadom
Veljavni so vsi trije pravni posli oz. prodajne pogodbe, ker gre zgolj za zavezovalne pravne posle. Lastninska pravica preide z izročitvijo stvari. Lastnik je postal Dominik, kateremu je Marko izročil računalnik. Jan in Jure lahko pogodbo izpobijata.

12. Priimki: (zmislila si bom priimke)
4 možnosti: Ferk, Jarc, Jarc Ferk, Ferk Jarc.

13. Osebnostne pravice - lastnosti za obkrožit:
3 možnosti: osebne, neodtujljive in izključujoče.

14. Aja pozabila sem nagib pri neodplačni pogodbi: tukaj sem dala zadnjo možnost (D), pa sploh ne vem, kaj je tu prav - to se mi je najlepše slišalo :)

Sem kaj pozabila?

Kaj pravite, bo za pozitivno? :)

Kako ste drugi kaj odgovarjali?

;)
Odgovori

Vrni se na