Izpit

prof. dr. Barbara Novak, prof. dr. Damjan Možina, prof. dr. Viktorija Žnidaršič Skubic

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
Uporabniški avatar
Ursi
Prispevkov: 212
Pridružen: 13. Sep 2010 11:55

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Ursi »

jst mam podobno. samo pri dražbi sem dala pač da mu ni treba plačati, a nismo tako rekli na vajah? pa pri zadnji nism obkrožila izključujoče.:)
lucky

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a lucky »

Kolikor jaz vem, mora plačati. In tako imam vajah. Glej tudi 18., 22. in 28. čl. OZ. :)

Upam, da je prav, ja!

Za nagib me zanima, če je zadnji odgovor pravilen? Tisti, ki se je začel z "Samo, kadar ... "
Uporabniški avatar
Ursi
Prispevkov: 212
Pridružen: 13. Sep 2010 11:55

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Ursi »

aha sm najdla :(
Zadnjič spremenil Ursi, dne 15. Jun 2011 14:32, skupaj popravljeno 1 krat.
4ty
Prispevkov: 54
Pridružen: 12. Jan 2011 12:06

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a 4ty »

Ja jst mam skor identične odgovore napisane in se mi zdijo pravilni :)

Edino pri petnajstletniku sem napisal, da lahko razpolaga s svojim zaslužkom in odloča o pravnih poslih, ki ne vplivajo bistveno na življenje...
Tko da če štejejo za bistveno rabi še dovoljenje, drugače PP velja.
pa napisal sem da 2. stranka ne more kar tako odstopit, razen če je bila prevarana s strani mladoletnika...
Uporabniški avatar
Ursi
Prispevkov: 212
Pridružen: 13. Sep 2010 11:55

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Ursi »

mah krneki. upam da bodo znižali kriterij :D
tilt
Prispevkov: 23
Pridružen: 05. Nov 2010 16:21

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a tilt »

Mogoče kdo ve koliko je bilo možnih točk za vsako nalogo posebej ?
Uporabniški avatar
Ursi
Prispevkov: 212
Pridružen: 13. Sep 2010 11:55

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Ursi »

ja.
1. , 2., 4., 6., 8., 9., 12., 14. so ble eno točko..druge pa 2 točki. se mi zdi :)
lucky

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a lucky »

Sem poiskala člene z nagibom:

Nagibi za sklenitev pogodbe
40. člen
(1) Nagibi, iz katerih je bila pogodba sklenjena, ne vplivajo na njeno veljavnost.
(2) Če pa je nedopusten nagib bistveno vplival na odločitev enega pogodbenika, da je sklenil pogodbo, in če je drugi pogodbenik to vedel ali bi bil moral vedeti, je pogodba nična.
(3) Neodplačna pogodba je nična tudi tedaj, ko drugi pogodbenik ni vedel, da je nedopustni nagib bistveno vplival na odločitev njegovega sopogodbenika.

Zmota v nagibu pri neodplačni pogodbi
47. člen
Pri neodplačni pogodbi se šteje za bistveno zmoto tudi zmota v nagibu, ki je bil odločilen za prevzem obveznosti.

Delna ničnost
88. člen
(1) Zaradi ničnosti kakšnega pogodbenega določila ni nična tudi sama pogodba, če lahko obstane brez ničnega določila in če to določilo ni bilo ne pogodbeni pogoj ne odločilen nagib, zaradi katerega je bila pogodba sklenjena.
(2) Vendar pa ostane pogodba v veljavi celo takrat, ko je bilo nično določilo zanjo pogoj ali odločilen nagib, če je namen ugotovitve ničnosti prav v tem, da bi se pogodba znebila tega določila in bi veljala brez njega.

Bi mogoče kdo na podlagi tega vedel, kateri odgovor za obkrožit je bil pravilen? Ker jaz sem čisto pozabla, kaj je pri posameznem odgovoru sploh pisalo, vem samo, da sem obkrožila d (zadnjega), ker se mi je zdel pač najprimernejši. Nisem pa mela pojma :)
Uporabniški avatar
Ursi
Prispevkov: 212
Pridružen: 13. Sep 2010 11:55

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Ursi »

Kaj je bilo pa sploh že vprašanje?
binka
Prispevkov: 78
Pridružen: 23. Jan 2011 22:18

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a binka »

Jaz sem pr i nagibu dala A,
pri 5B pa strankarska sposobnost. A obstaja kakšna možnost da se mi bo to upoštevalo :oops:
binka
Prispevkov: 78
Pridružen: 23. Jan 2011 22:18

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a binka »

Še nekaj,a so osebnostne pravice zihr osebne?
Uporabniški avatar
Ursi
Prispevkov: 212
Pridružen: 13. Sep 2010 11:55

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Ursi »

A ni sposobnost biti stranka tko kokr pravna sposobnost, da jo ima vsaka fizična oseba ne glede na poslovno sposobnost? Procesna sposobnost se pa povezuje s poslovno sposobnostjo.
Uporabniški avatar
Ursi
Prispevkov: 212
Pridružen: 13. Sep 2010 11:55

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Ursi »

binka napisal/-a:Še nekaj,a so osebnostne pravice zihr osebne?
ja, osebne, absolutnee (ups :D) pa neodtuljive al kaj je blo
Zadnjič spremenil Ursi, dne 15. Jun 2011 19:07, skupaj popravljeno 1 krat.
binka
Prispevkov: 78
Pridružen: 23. Jan 2011 22:18

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a binka »

Šiit :cry: :cry:
lucky

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a lucky »

Osebne, izključujoče (absolutne) in osebne. To je prav. Sem pogledala v knjigi. :) Za nagib ne vem, kaj je pravilno, vprašanje je bilo smisla: Kdaj nagib pri neodplačnih pogodbah vpliva na veljavnost pogodbe in potem naštete možnosti za obkrožit.

Glede sposobnosti - sigurno je pravilen odgovor SPOSOBNOST BITI STRANKA. Tudi v knjigi po tem podnaslovom nekje piše nekaj v tem smislu, da je pravna sposobnost v materialnem pravu ustrezna sposobnosti biti stranka v procesnem pravu. Pravna = sposobnost biti nosilec pravic in obveznosti v pravu, sposobnost biti stranka = sposobnost biti nosilec pravic in obveznosti V PROCESNIH RAZMERJIH.
Alan Shore
Prispevkov: 161
Pridružen: 24. Dec 2010 00:44

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Alan Shore »

Vprašanje je bilo kera sposobnost v procesnih razmerjih(al neki tazga) pomeni enako kot pravna sposobnost v materialnem pravu, in temu ustreza odgovor sposobnost biti stranka, Lp
Uporabniški avatar
Ursi
Prispevkov: 212
Pridružen: 13. Sep 2010 11:55

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Ursi »

4. A) Kdaj nedopusten nagib vpliva na veljavnost neodplačne pogodbe?
a. Nagibi nikoli na vplivajo na veljavnost neodplačne pogodbe;
b. Samo, če je nedopusten nagib bistveno vplival na odločitev enega pogodbenika, da je sklenil pogodbo in če je sopogodbenik to vedel ali bi moral vedeti;
c. Vedno;
d. Samo, kadar je nedopusten nagib bistveno vplival na odločitev pogodbene stranke, da je sklenila pogodbo in to ne glede na to ali je sopogodbenik za to vedel

a je blo tkole? ker tole sem najdla pr obligacijskem pravu na forumu za tretji letnik:D
lucky

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a lucky »

Jaaa, takole je blo :)

Kaj je pravilen odgovor tu pri nagibu?
Uporabniški avatar
Ursi
Prispevkov: 212
Pridružen: 13. Sep 2010 11:55

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Ursi »

Najbrž je pravilen odgovor D ane? ker piše v OZ-ju

Nagibi za sklenitev pogodbe

40. člen

(1) Nagibi, iz katerih je bila pogodba sklenjena, ne vplivajo na njeno veljavnost.

(2) Če pa je nedopusten nagib bistveno vplival na odločitev enega pogodbenika, da je sklenil pogodbo, in če je drugi pogodbenik to vedel ali bi bil moral vedeti, je pogodba nična.

(3) Neodplačna pogodba je nična tudi tedaj, ko drugi pogodbenik ni vedel, da je nedopustni nagib bistveno vplival na odločitev njegovega sopogodbenika.
lucky

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a lucky »

2. odst. 40. člena mislim da potem ustreza. In to je bila zadnja opcija, če se ne motim.. najdaljša men se zdi :D Nisem pa ziher.
Uporabniški avatar
Ursi
Prispevkov: 212
Pridružen: 13. Sep 2010 11:55

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Ursi »

ja sej maš zgorej vprašanje napisano? če upoštevaš drugi odstavek je pravilna b opcija. ma nevem. mogoče si mogu pa oboje obkrožit?? ahahha :D
lucky

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a lucky »

Ja sem se mi zdi, da je blo to, kar je tu pod b na izpitu zadnja opcija :) Ne vem sploh, kaj je pisalo pri kateri, sem že čist zmešana, vem sam da sem dala zadnjo :D In da je bil samo en "Samo" na začetku stavka, torej pri zadnji.

Mah, sej bomo v petek vidli :)

Kolk pa je mela pik ta naloga? Mogoče veš, Urši? ;)
Uporabniški avatar
Ursi
Prispevkov: 212
Pridružen: 13. Sep 2010 11:55

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Ursi »

ne ne..dvakrat je blo samo. enkrat je pisal če je stranka to vedela (B). D pa je bil ne glede na to ali je stranka to vedela ali ne. nevem bomo vidl :) drgač se mi pa zdi da je imela 1 točko. ker so tiste naloge pač primeri imele po 2 točke (razen kolo :D). tko da pol pride ta za 1 točko. se mi zdi! :D
binka
Prispevkov: 78
Pridružen: 23. Jan 2011 22:18

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a binka »

jaja saj to razumem da je odgovor sposobnost biti stranka,ampak ali mislite da obstaja kakšna verjetnost da mi kot odgovor priznajo strankarska sposobnos t :)
Uporabniški avatar
Ursi
Prispevkov: 212
Pridružen: 13. Sep 2010 11:55

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Ursi »

ej mogoče :D baje da je zadnič fajn ocenjevou! :D
Odgovori

Vrni se na