Izpit

prof. dr. Barbara Novak, prof. dr. Damjan Možina, prof. dr. Viktorija Žnidaršič Skubic

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
binka
Prispevkov: 78
Pridružen: 23. Jan 2011 22:18

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a binka »

La mariposa napisal/-a:
binka napisal/-a:A mi zna kdo po domače razložit kaj je to pravica skesanja,kšn primer?:D aja pa a se pri izpitu da kaj prepisovati?:)
pravica skesanja spada pod moralnopravne oz. osebnopravne pravice, ki spadajo pod avtorsko pravico. Fora je v tem, da avtor, po tem ko je na nekoga prenesel posamicno materialnopravno pravico (inter vivos) si on premisli na podlagi te pravice do skesanja ampak mora za to imet pomembne moralne razloge in s tem imetniku posamične pravice le ta preneha. Ta avtor, ki pa nazaj dobi pravico mora pa ponavad povrnit škodo (skesnino) imetniku in zato redkokdaj uveljavljajo to pravico.

primer je pa lahko recimo, da avtor prenese na osebo B materialnopravno pravico do uporabe dela v telesni obliki, ki je recimo reproduciranje. In potem se po prenosu avtor premisli na temelju pravice do skesanja in si povrne to pravico. Ampak mora povrniti škodo, ki je pri tem nastala imetniku na katerega jo je prvotno prenesel.

upam da pomaga :)
I got it ,hvalaaa!!:))
Betka
Prispevkov: 245
Pridružen: 12. Mar 2011 17:06

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Betka »

Koliko je blo vseh seminarjev? A so bli samo 4?
Uporabniški avatar
rea
Prispevkov: 228
Pridružen: 03. Okt 2010 13:05

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a rea »

Zanima me, če je na izpitu npr takšen tip vprašanja: napiši definicijo npr premičnine, pravice, zmote ipd ipd ali kako?
neo
Prispevkov: 10
Pridružen: 12. Dec 2009 11:42

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a neo »

zivijo..mene pa zanima, ce ste na predavanjih kaj omenjali nacelo socasne pogodbe, pa poslednice krsenja socasne pogodbe..ker v knjigi ni govora o tem..sam pa imam v skripti kar nekej povdarka na tem poglavju..in res me zanima ce se morem tud to naucit...
lp
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a jessy »

Prvič slišim za ta pojem.
neo
Prispevkov: 10
Pridružen: 12. Dec 2009 11:42

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a neo »

no super :) skripta pa je lanska in kupljena v kopirnici..in tudi ni izpitu kar jaz vem se ni bilo nikoli omenjejo..iz previdnosti sem useeno uprasal :) hvala
Uporabniški avatar
Sharky
Prispevkov: 27
Pridružen: 06. Okt 2010 17:34
Kraj: Ljubljana

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Sharky »

neo napisal/-a:no super :) skripta pa je lanska in kupljena v kopirnici..in tudi ni izpitu kar jaz vem se ni bilo nikoli omenjejo..iz previdnosti sem useeno uprasal :) hvala
zakaj se učiš po lanski skripti, če je baje zdej snov dost drugačna?



drgač pa, a kdo sploh ve kako zdej ta tanov izpit po knigi zgleda? Primeri, za obkrožat, esejska vprašanja, kratka vprašanja??
Uporabniški avatar
La mariposa
Prispevkov: 157
Pridružen: 26. Jan 2011 15:29

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a La mariposa »

mene pa zanima ce mi zna kdo razlozit kdaj zacne teci rok zastaranja. ker v knjigi namreč pise, da PRVI DAN PO DNEVU, ko je upnik imel pravico sodno uveljavljati svoj zahtevek. jaz to razumem kot, da začne teči šele en dan po 1 dnevu ko ima to pravico tako kot pise ampak potem v primeru pise, da če dolžnikova obveznost zapade 23.decembra, zastaranje zacne teči 24 decembra. a to pomen da ima upnik pravico že 23 uveljavit zahtevo? a ni tko da ima dolžnik čas izpolnit obveznost do izteka dneva?
Uporabniški avatar
La mariposa
Prispevkov: 157
Pridružen: 26. Jan 2011 15:29

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a La mariposa »

a mogoce kdo ve kaj je bilo na marčevskem izpitu? sej tuki ni ustnega ne?
Uporabniški avatar
Sharky
Prispevkov: 27
Pridružen: 06. Okt 2010 17:34
Kraj: Ljubljana

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Sharky »

La mariposa napisal/-a:mene pa zanima ce mi zna kdo razlozit kdaj zacne teci rok zastaranja. ker v knjigi namreč pise, da PRVI DAN PO DNEVU, ko je upnik imel pravico sodno uveljavljati svoj zahtevek. jaz to razumem kot, da začne teči šele en dan po 1 dnevu ko ima to pravico tako kot pise ampak potem v primeru pise, da če dolžnikova obveznost zapade 23.decembra, zastaranje zacne teči 24 decembra. a to pomen da ima upnik pravico že 23 uveljavit zahtevo? a ni tko da ima dolžnik čas izpolnit obveznost do izteka dneva?
zastaranje začne teči prvi dan po dnevu, ko je UPNIK (tukaj pomojem manjka ŠE) imel pravico sodno uveljavljati svoj zahtevek.

Recimo med A in B nastane 23.12.2009 neka pogodba in dolžnik more upniku izpolnit obveznost do 23.12.2012. Torej 3 leta ima upnik čas da terja. 23. december 2012 do 24:00 ure je zadnji dan (čas) ko upnik še lahko zahteva izplonitev. Ob 00:01 uri 24. decembra nastopi zastaranje in upnik več ne more zahtevat izpolnitve

tvojga predzadnjega vprašanja pa čist ne razumem??
Uporabniški avatar
Sharky
Prispevkov: 27
Pridružen: 06. Okt 2010 17:34
Kraj: Ljubljana

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Sharky »

oz. upnik lahko sproži sodni postopek ko nastopi zastaranje, ampak se bo dolžnik branil z ugovorom zastaranja. Torej, dolžnik se mora IZRECNO sklicevati na zastaranje, ker sodišče zastaranja po uradni dolžnosti ne upošteva, ampak to ti je najbrž jasno...
Uporabniški avatar
La mariposa
Prispevkov: 157
Pridružen: 26. Jan 2011 15:29

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a La mariposa »

Sharky napisal/-a:
La mariposa napisal/-a:mene pa zanima ce mi zna kdo razlozit kdaj zacne teci rok zastaranja. ker v knjigi namreč pise, da PRVI DAN PO DNEVU, ko je upnik imel pravico sodno uveljavljati svoj zahtevek. jaz to razumem kot, da začne teči šele en dan po 1 dnevu ko ima to pravico tako kot pise ampak potem v primeru pise, da če dolžnikova obveznost zapade 23.decembra, zastaranje zacne teči 24 decembra. a to pomen da ima upnik pravico že 23 uveljavit zahtevo? a ni tko da ima dolžnik čas izpolnit obveznost do izteka dneva?
zastaranje začne teči prvi dan po dnevu, ko je UPNIK (tukaj pomojem manjka ŠE) imel pravico sodno uveljavljati svoj zahtevek.

Recimo med A in B nastane 23.12.2009 neka pogodba in dolžnik more upniku izpolnit obveznost do 23.12.2012. Torej 3 leta ima upnik čas da terja. 23. december 2012 do 24:00 ure je zadnji dan (čas) ko upnik še lahko zahteva izplonitev. Ob 00:01 uri 24. decembra nastopi zastaranje in upnik več ne more zahtevat izpolnitve

tvojga predzadnjega vprašanja pa čist ne razumem??
ja sej razumem kdaj upnik nima vec pravice zahtevat da izpolni ravnanje (ko potece zastaralni rok ane) mene zanima kdaj začne teči. ker v knjigi piše da prvi da po dnevu, ko upnik že ima pravico zahtevat. in ne razumem kako lahko zacne teci zastaranje prvi dan po dnevu, ko ze ima pravico uveljavit svoj zahtevek. ker v primeru je prvi dan ko zacne teci, takoj nasledni od dneva ko se iztece obveznost dolžnika. torej ne zacne teci prvi dan po dnevu ko ima ze upnik pravico tko kot pise, ampak prvi da ko jo ima, to je pa nasledni dan od potek obveznsti dolžnika.
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a jessy »

Sharky napisal/-a:
La mariposa napisal/-a:mene pa zanima ce mi zna kdo razlozit kdaj zacne teci rok zastaranja. ker v knjigi namreč pise, da PRVI DAN PO DNEVU, ko je upnik imel pravico sodno uveljavljati svoj zahtevek. jaz to razumem kot, da začne teči šele en dan po 1 dnevu ko ima to pravico tako kot pise ampak potem v primeru pise, da če dolžnikova obveznost zapade 23.decembra, zastaranje zacne teči 24 decembra. a to pomen da ima upnik pravico že 23 uveljavit zahtevo? a ni tko da ima dolžnik čas izpolnit obveznost do izteka dneva?
zastaranje začne teči prvi dan po dnevu, ko je UPNIK (tukaj pomojem manjka ŠE) imel pravico sodno uveljavljati svoj zahtevek.

Recimo med A in B nastane 23.12.2009 neka pogodba in dolžnik more upniku izpolnit obveznost do 23.12.2012. Torej 3 leta ima upnik čas da terja. 23. december 2012 do 24:00 ure je zadnji dan (čas) ko upnik še lahko zahteva izplonitev. Ob 00:01 uri 24. decembra nastopi zastaranje in upnik več ne more zahtevat izpolnitve

tvojga predzadnjega vprašanja pa čist ne razumem??
Tole pa meni ni jasno oz. sem zdaj čisto zmedena ... a ni tako, da lahko upnik od dolžnika zahteva izpolnitev (ga terja) šele PO poteku roka za izpolnitev obveznosti, torej od 24.12.2012 naprej? In s 24.12. pride dolžnik v zamudo? Isti dan tudi začne teči zastaranje (npr. 5 let), torej mu pravica do terjanja zastara 24.12.2017?
Uporabniški avatar
La mariposa
Prispevkov: 157
Pridružen: 26. Jan 2011 15:29

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a La mariposa »

a ni tako, da dolzniku preneha rok za izpolnitev ko poteče zandnji dan v tem primeru 23.12 in tega dne upnik ne more še uveljavljat svojega zahtevka. lahko pa ga naslednji dan in takrat zacne teci zastaranje. jaz mislim da je tako.

zmedlo me je to, da pise da zastaranje zače teči DAN PO DNEVU, ko ima upnik že pravico sodno uveljavljat svoj zahtevek.
Uporabniški avatar
Sharky
Prispevkov: 27
Pridružen: 06. Okt 2010 17:34
Kraj: Ljubljana

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Sharky »

jessy napisal/-a: Tole pa meni ni jasno oz. sem zdaj čisto zmedena ... a ni tako, da lahko upnik od dolžnika zahteva izpolnitev (ga terja) šele PO poteku roka za izpolnitev obveznosti, torej od 24.12.2012 naprej? In s 24.12. pride dolžnik v zamudo? Isti dan tudi začne teči zastaranje (npr. 5 let), torej mu pravica do terjanja zastara 24.12.2017?
zdej sm že jz čist zmeden :lol:

gremo še enkrat

A in B skleneta neko pogodbo, katere obveznost more dolžnik izpolnit do 24:00 ure 23. decembra 2009 recimo

24. decembra 2009 ob 00:01 je dolžnik že v zamudi in HKRATI začne tečt tudi zastaralni rok. To je dan, ko upnik lahko sodno uveljavlja svoj zahtevek.

zdej je pa odvisn od vrste zastaralnega roka, ampak recimo da traja 3 leta in se konča ob 24:00 uri 24. decembra 2012

ob 00:00 uri 25. decembra nastopi zastaranje in upnik ni več dolžan izpolnit obveznost
Uporabniški avatar
La mariposa
Prispevkov: 157
Pridružen: 26. Jan 2011 15:29

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a La mariposa »

Sharky napisal/-a:
jessy napisal/-a: Tole pa meni ni jasno oz. sem zdaj čisto zmedena ... a ni tako, da lahko upnik od dolžnika zahteva izpolnitev (ga terja) šele PO poteku roka za izpolnitev obveznosti, torej od 24.12.2012 naprej? In s 24.12. pride dolžnik v zamudo? Isti dan tudi začne teči zastaranje (npr. 5 let), torej mu pravica do terjanja zastara 24.12.2017?
zdej sm že jz čist zmeden :lol:

gremo še enkrat

A in B skleneta neko pogodbo, katere obveznost more dolžnik izpolnit do 24:00 ure 23. decembra 2009 recimo

24. decembra 2009 ob 00:01 je dolžnik že v zamudi in HKRATI začne tečt tudi zastaralni rok. To je dan, ko upnik lahko sodno uveljavlja svoj zahtevek.

zdej je pa odvisn od vrste zastaralnega roka, ampak recimo da traja 3 leta in se konča ob 24:00 uri 24. decembra 2012

ob 00:00 uri 25. decembra nastopi zastaranje in upnik ni več dolžan izpolnit obveznost
JAAAAA :) sej to totalno razumem. sam kar me se vedno zmede je zakaj piše, da zacne rok teči PRVI DAN PO DNEVU, KO IMA UPNIK ZE PRAVICO ZAHTEVKA. jst si to razlagam, kot da 1 dan že ma pravico do zahtevka ampak zastaralni rok zacne tect sele nasledni dan. torej dan po temu prvemu. to mi je mal nejasno
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a jessy »

Ja, se mi zdi, da je tako. A dejstvo, da je božič, kaj vpliva, in torej zastaranje nastopi šele 26.12.?
Zadnjič spremenil jessy, dne 21. Maj 2011 22:21, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
Sharky
Prispevkov: 27
Pridružen: 06. Okt 2010 17:34
Kraj: Ljubljana

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Sharky »

La mariposa napisal/-a:
JAAAAA :) sej to totalno razumem. sam kar me se vedno zmede je zakaj piše, da zacne rok teči PRVI DAN PO DNEVU, KO IMA UPNIK ZE PRAVICO ZAHTEVKA. jst si to razlagam, kot da 1 dan že ma pravico do zahtevka ampak zastaralni rok zacne tect sele nasledni dan. torej dan po temu prvemu. to mi je mal nejasno
NEEEE :lol: ti narobe to razumeš

prvič ni ko upnik ZE IMA, ampak piše ko je upnik IMEL

drugič to govori za zastaranje in NE za zastaralni rok

a štekaš?

zastaranje se začne en dan po tem ko je upnik še imel pravico terjati. Torej po tem dnevu ko je upnik še lahko terjal nastopi zastaranje

tle ni govora nič o zastaralnem roku
Zadnjič spremenil Sharky, dne 21. Maj 2011 22:29, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Sharky
Prispevkov: 27
Pridružen: 06. Okt 2010 17:34
Kraj: Ljubljana

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Sharky »

jessy napisal/-a:Ja, se mi zdi, da je tako. A dejstvo, da je božič, kaj vpliva, in torej zastaranje nastopi šele 26.12.?
pomoje da tle velajo splošna pravila štetja časa za iztek roka, torej ja, se prestavi na delovnik, če pride lih na dela prost dan
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a jessy »

La mariposa napisal/-a:JAAAAA :) sej to totalno razumem. sam kar me se vedno zmede je zakaj piše, da zacne rok teči PRVI DAN PO DNEVU, KO IMA UPNIK ZE PRAVICO ZAHTEVKA. jst si to razlagam, kot da 1 dan že ma pravico do zahtevka ampak zastaralni rok zacne tect sele nasledni dan. torej dan po temu prvemu. to mi je mal nejasno
dan, ko je upnik (še) imel pravico sodno uveljaviti svoj zahtevek = zadnji dan zastaralnega roka
Naslednji dan (tj. po poteku zastaralnega roka) pa nastopi zastaranje.
Uporabniški avatar
Sharky
Prispevkov: 27
Pridružen: 06. Okt 2010 17:34
Kraj: Ljubljana

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Sharky »

upam, da ne bo profesor/profesorca tole šla brat, ker bo potem 1/4 izpitnih vprašanj o zastaranju in zastaralnih rokih :lol: :lol:
Uporabniški avatar
La mariposa
Prispevkov: 157
Pridružen: 26. Jan 2011 15:29

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a La mariposa »

jessy napisal/-a:
La mariposa napisal/-a:JAAAAA :) sej to totalno razumem. sam kar me se vedno zmede je zakaj piše, da zacne rok teči PRVI DAN PO DNEVU, KO IMA UPNIK ZE PRAVICO ZAHTEVKA. jst si to razlagam, kot da 1 dan že ma pravico do zahtevka ampak zastaralni rok zacne tect sele nasledni dan. torej dan po temu prvemu. to mi je mal nejasno
dan, ko je upnik (še) imel pravico sodno uveljaviti svoj zahtevek = zadnji dan zastaralnega roka
Naslednji dan (tj. po poteku zastaralnega roka) pa nastopi zastaranje.
ajaaaaa hahaha ojoj kok sm jst smotana. cist sm ze zmedena, jst sm skos mislila na zastaralni rok oh :O :( hhaha hvala ti ej :P ja zdej razumem :oops: :lol:

no, sej verjetno so izpiti že sestavljeni :)
Uporabniški avatar
jessy
Prispevkov: 590
Pridružen: 09. Sep 2010 20:19

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a jessy »

NP, sem se vsaj nekaj naučila med brskanjem po skripti. :mrgreen: Upam na lahek izpit ... na zadnjem roku so baje spraševali predvsem po definicijah. :shock:
Uporabniški avatar
Sharky
Prispevkov: 27
Pridružen: 06. Okt 2010 17:34
Kraj: Ljubljana

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a Sharky »

jst mam mal srečo, ker sem že lansk let rimsko pravo naredu in te definicije že vse znam, ker je itak skor isto vse, tko da k sm skripto bral ubistvu nism na nč presenetljivo novga naletu :D knigo sm pa šele včeri dobu, pa ne vem če mi bo znesl celo prebrat. Mam pa tud zapiske in vaje. Ne vem kaj se mi bolj splača iz čez.
Uporabniški avatar
La mariposa
Prispevkov: 157
Pridružen: 26. Jan 2011 15:29

Re: Izpit

Odgovor Napisal/-a La mariposa »

a pa je treba definicijo točno tko napisat kot je v knjigi do besede natančno? recimo kt pr sociologiji? :lol: :lol:
Odgovori

Vrni se na