Pravo po bolonjsko

Splošna diskusija o študiju prava, prednostih in problematiki, urnikih, ...
Odgovori
Uporabniški avatar
Michelle
Prispevkov: 393
Pridružen: 15. Avg 2009 09:48

Pravo po bolonjsko

Odgovor Napisal/-a Michelle »

.
Zadnjič spremenil Michelle, dne 09. Jan 2011 07:51, skupaj popravljeno 2 krat.
''My country is the world and my religion is to do good.''
Thomas Paine
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: Pravo po bolonjsko

Odgovor Napisal/-a Dexter »

Se povsem strinjam, da boste poskusni zajčki. Jaz sem sicer pregledal vse tisto, kar sem o bolonjskem programu da videti na strani Pravne fakultete ...
In glede na primerjavo učnih načrtov za 1. letnik na bolonjski in nebolonjski stopnji, se mi zdi, da kakšni večjih razlik kot so bile do sedaj glede pogojev za opravljanje izpita ne bo. Pogoji za pristop k izpitu so torej po večini isti, sicer pa je zanimiva novost ta, da za pozitiven kolokvij dobiš nekaj ECTS točk. Pogoj za vpis v naslednji letnik je pa seveda zadostno število teh točk in sicer jih je potrebno zbrati 52 od 60 možnih.
Tako naprimer za pozitivni kolokvij pri uvodu v pravoznanstvo dobiš 5 točk in potem za opravljeni izpit še 4 točke, skupno torej 9. Isto je pri rimskem pravu (izjema je pri rimskem pravu ta, da bo samo 1 kolokvij in ne 2 kot je bilo do sedaj običajno) - pozitivno ocenjen kolokvij se točkuje s 4 točkami, opravljen izpit pa še z dodatnimi 5 točkami.
Vprašanje je kaj se zgodi, če kolokvija ne opraviš, opraviš pa izpit. Jaz bi rekel, da kljub temu dobiš vseh 9 točk. Razlika je le v tem, da ti kolokvij nekako pomaga k zbiranju točk v primeru, da ne narediš izpita. Torej če narediš kolokvij iz RIMa, izpita pa ne, dobiš vsaj 4 točke, namesto skupno 9 možnih. Na ta način kolokvij izredno pomaga za vpis v naslednji letnik.
In do zdaj je bilo tako, da si šel lahko teoretično redno v 2. letnik brez rimskega prava, uvoda v pravoznanstvo in politične ekonomije, če si pri ostalih izpitih pisal 4 desetke in 1 osmico ... Zdaj po novem pa lahko narediš 7 izpitov z oceno 10, ampak padeš pri kolokviju in izpitu iz rimskega prava in seveda zaradi premajhnega števila ECTS točk, redno napredovanje v drugi letnik ni možno.
Seveda pa je naprimer možno, da narediš 6 izpitov in kolokvij iz uvoda v pravoznanstvo; izpita iz uvoda iz pravoznanstvo pač ne in tudi ne narediš izpita evropsko ustavno pravo ... V tem primeru še vedno zbereš 52 točk in ti je dovoljen redni vpis v 2. letnik.

Zdaj sem mogoče mal zakompliciral, ampak kogar stvar zanima in bo ene petkrat prebral tole zgornje sporočilo, bo vse skupaj le razumel. :lol:
Najpomembnejše so torej te ECTS točke, ki so napisane na strani Pravne fakultete.

Pogoji za pristop k izpitu pa so torej po večini enaki, opravljena seminarska naloga (seveda nikjer ne več kot ena) ali udeležba na kolokviju, odvisno od predmeta. Nikjer pa ne piše o kakšnih esejih, poročilih ali obvezne prisotnosti, tako da verjamem, da tega na bolonjskem programu ne bo. ;)

To je na grobem to kar sem razumel glede bolonjskega programa.

Če pa te še zanima moje mnenje glede primerjave med obema programoma, se mi zdi, da boste bolonjci imeli veliko strožje pogoje za vpis v naslednji letnik.
Jaz imam zdaj že izpolnjene pogoje za vpis v 2. letnik (skupen seštevek ocen presega 48), ampak pod pogoji, ki bodo diktaturirali (hm, a ta glagol sploh obstaja ...) na bolonjskem študiju, le teh ne bi imel izpolnjenih, ker nisem opravil kolokvija iz rimskega prava, izpita pa niti še nisem šel pisati. In bi torej naslednjih 31 dni, kolikor mi jih je še ostalo do izpita, preživel v strahu ali bom septembra naredil izpit ali pa bom moral pripraviti 1.600 EUR za izredni vpis v 2. letnik.
Tako da sem kar vesel, da se mi z ECTS točkami ni potrebno ukvarjati in upam, da se mi tudi ne bo nikoli treba. :| Po mojem mnenju bo selekcija v tem študijskem letu v prvem letniku še veliko hujša kot je bila kadarkoli do sedaj. Ampak glede selekcije se ni treba sekirat, ker kogar pravo veseli, je priden, ima željo narediti PF in je glede sebe dovolj samozavesten, tak bo letnik tudi naredil. ;)
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: Pravo po bolonjsko

Odgovor Napisal/-a bajna »

glede obvezne prisotnoti, sem slišala od ene bodoče šutdentke, da bo obvezna pisotnost... kar je sicer bedarija, ampak ok...
Uporabniški avatar
Michelle
Prispevkov: 393
Pridružen: 15. Avg 2009 09:48

Re: Pravo po bolonjsko

Odgovor Napisal/-a Michelle »

Hm ja, sm vidla, da je pogoj za vpis v 2. letnik 52/60 kreditnih točk (ECTS), s tem da je to navedeno pod redni študij, izredni zgleda zaenkrat še ne obstajamo :D Bi blo super, če bi bil način priznavanja ECTS tak kot si opisou Dexter, se pravi da za uspešno opravljen kolokvij (v primeru Rimskega prava), kljub neuspehu na izpitu, dobiš 4ECTS, kar se ti upošteva tudi pri seštevku vseh zbranih ECTS, ki določa ali se lahko vpišeš v naslednji letnik al ne. Težava je samo v tem, da se v praksi, na fakultetah, ki ta sistem že majo (no, tistih, ki jih poznam), zadeva ne izvaja tko, ampak lahko dobiš pri nekem predmetu samo vse kredite ali nobenega. Torej, če uspešno opraviš oboje, kolokvij in izpit, je 9 ECTS. Če kolokvija ne nardiš, ne morš pristopit k izpitu. Če pa ga in na izpitu padeš, pa kljub uspešno opravljenem kolokviju ne dobiš nobene kreditne točke za tisti predmet.

Sm pa spet optimistka in seveda dopuščam možnost, da bo na PF, glede na specifičnost dosedanjega sistema fakultete, vseeno drugače kot drugje :) Se mi zdi, da so enkrat organizirali neko predavanje na temo sprememb po bolonjski reformi, je kdo slučajno bil?

No, sicer pa.. Še mesec pa pou pa bo vse znano :?
''My country is the world and my religion is to do good.''
Thomas Paine
ragezor
Prispevkov: 228
Pridružen: 07. Nov 2008 21:48
Kraj: Ljutomer

Re: Pravo po bolonjsko

Odgovor Napisal/-a ragezor »

Do zdaj smo meli diplomo -> magisterij -> doktorat.

Bolonjski je pa 3 leta + 2leti(kao diploma po starem) kako se pa nadaljuje? Tisti, ki bomo končali po starem sistemu, bomo lahko šli naprej delat magisterij?
Uporabniški avatar
Michelle
Prispevkov: 393
Pridružen: 15. Avg 2009 09:48

Re: Pravo po bolonjsko

Odgovor Napisal/-a Michelle »

Na PF je/bo bolonjski sistem 4+1, kar pomeni 4 leta za stopnjo 6.2 in dodatno leto za bolonjski magisterij (po zaključku maš stopnjo izobrazbe 7.2). In, če prou vem, bo pravosodni izpit možno delat šele z opravljenim magisterijem, kar pomeni z enim letom študija več kot do sedaj..
''My country is the world and my religion is to do good.''
Thomas Paine
bordyka
Prispevkov: 267
Pridružen: 18. Okt 2008 22:23

Re: Pravo po bolonjsko

Odgovor Napisal/-a bordyka »

znanstvenega magisterija kokr vem se ne bo več razpisal, tako da gremo diplomanti po starmu programu lahko direktno na doktorski študij (bolonjski).
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Pravo po bolonjsko

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

mogoče kdo ve kko je s pravno zgodovino zdej, če ponaulaš letnik, pa greš pol pisat januarja s temi bolonjci, k majo sm pol leta zgodovino. To vrjetn pomen manj snovi, kaj potem če greš januarja pisat ne rabiš znat usega?? :) :)
Random
Prispevkov: 144
Pridružen: 17. Maj 2009 12:09

Re: Pravo po bolonjsko

Odgovor Napisal/-a Random »

Jz ne vem, sam je Simič reku, da po novem njegova knjiga.
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Pravo po bolonjsko

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

:evil: :evil: pfff še knigo treba menat..agrrr sovražm bolonc :evil: kko je naslou njegovi knigi??
jan_
Prispevkov: 82
Pridružen: 24. Mar 2009 15:53

Re: Pravo po bolonjsko

Odgovor Napisal/-a jan_ »

bordyka napisal/-a:znanstvenega magisterija kokr vem se ne bo več razpisal, tako da gremo diplomanti po starmu programu lahko direktno na doktorski študij (bolonjski).
Mal sm zmeden, ker ta bolonc dela eno vlko svinjarijo, kaj to pomeni pač po diplomi greš za ?? al je to namest diplome?
Uporabniški avatar
smiley
Prispevkov: 60
Pridružen: 05. Sep 2009 15:06

Re: Pravo po bolonjsko

Odgovor Napisal/-a smiley »

Meni pa ni čisto jasno, kako naj bi med 500 študenti prvega letnika preverjali obvezno prisotnost?
bordyka
Prispevkov: 267
Pridružen: 18. Okt 2008 22:23

Re: Pravo po bolonjsko

Odgovor Napisal/-a bordyka »

lahko da bo elektronsko, se boš sam počipiru k pridš..
nofak
Prispevkov: 319
Pridružen: 02. Apr 2009 22:31

Re: Pravo po bolonjsko

Odgovor Napisal/-a nofak »

In v istem trenutku odsel ;)
jan_
Prispevkov: 82
Pridružen: 24. Mar 2009 15:53

Re: Pravo po bolonjsko

Odgovor Napisal/-a jan_ »

Emm dvomim da bi to dopustili, verjetno boš lahko čip uporabu ponovno spet šele čez 30 minut...če bojo hotli prevejat bojo to jim ne bo delalo nekih problemov, če se bojo sam mal znajdli. :) Sam mislim da so rekli da predavanja ne bojo obvezna..
ragezor
Prispevkov: 228
Pridružen: 07. Nov 2008 21:48
Kraj: Ljutomer

Re: Pravo po bolonjsko

Odgovor Napisal/-a ragezor »

naši čipi so vsi enaki in torej neprimerni za preverjanje prisotnosti. mogoče, če bodo uvedli kake kartice ali kaj podobnega. s čipi to ne bo glih šlo..
Odgovori

Vrni se na