Evropska pravna fakulteta v Novi Gorici

Splošna diskusija o študiju prava, prednostih in problematiki, urnikih, ...
Odgovori
jure.pozar
Prispevkov: 1
Pridružen: 07. Jul 2011 09:43

Re: Evropska pravna fakulteta v Novi Gorici

Odgovor Napisal/-a jure.pozar »

Zdravo. Ravnokar sem vpisal 1. letnik podiplomskega študija na evropski pravni fakulteti: pravo in management nepremičnin 2. stopnje/Nova Gorica. A je kdo, ki ima zapiske za 1. letnik? Zanima me tudi kako je z izbirnimi predmeti. Predvsem kateri predmeti so najtežji, ker ne bi rad izbral kakega s katerim bi izgubil preveč časa (sem namreč redno zaposlen in imam 2 mala otroka). Nekako sem se odločil za mednarodno ekološko pravo in vrednotenje nepremičnin. Zanima me tudi če je kdo vpisal 1. letnik in je doma iz Postojne ali dlje (skupni prevoz).

Hvala v naprej za odgovore, čeprav dvomim da bom kakega dobil, glede na to da trenutno ni študija in ste verjetno vsi na morju ali kje v senci :)
Uporabniški avatar
denny.crane
Prispevkov: 359
Pridružen: 11. Feb 2010 23:23

Re: Evropska pravna fakulteta v Novi Gorici

Odgovor Napisal/-a denny.crane »

jure.pozar napisal/-a:Zdravo. Ravnokar sem vpisal 1. letnik podiplomskega študija na evropski pravni fakulteti: pravo in management nepremičnin 2. stopnje/Nova Gorica. A je kdo, ki ima zapiske za 1. letnik? Zanima me tudi kako je z izbirnimi predmeti. Predvsem kateri predmeti so najtežji, ker ne bi rad izbral kakega s katerim bi izgubil preveč časa (sem namreč redno zaposlen in imam 2 mala otroka). Nekako sem se odločil za mednarodno ekološko pravo in vrednotenje nepremičnin. Zanima me tudi če je kdo vpisal 1. letnik in je doma iz Postojne ali dlje (skupni prevoz).

Hvala v naprej za odgovore, čeprav dvomim da bom kakega dobil, glede na to da trenutno ni študija in ste verjetno vsi na morju ali kje v senci :)
Najbolje bo, da povprašaš na forumu EPF NG in ne PF LJ :)

Prijazen pozdrav, A
What's my name?"Denny Crane!" No further questions.
sariika
Prispevkov: 23
Pridružen: 13. Mar 2011 14:23

Re: Evropska pravna fakulteta v Novi Gorici

Odgovor Napisal/-a sariika »

Pozdravljeni!

Mene pa zanima naslednje..Ker imam dovolj Pf Lj, razmisljam o prepisu na EPF Ng, in sicer imam narejene vse izpite 1. letnika, razen Rima, za 2. letnik mam pa opravljene ze vse obveznosti. Sam zanima me, a se stejejo sam opravljeni izpita, ali se steje npr, tudi opravljena seminarska pri PZG, ki je predmet tudi tam, in ti priznajo 2 tocki za seminarsko? Kako pa je s priznavanjem obveznosti? To verjetno ne upostevajo in stejejo?
Ali bi se lahko potem vpisala v 1.letnik v Ng, ali bi lahko sla v 2. letnik?

Hvalaa
divjimož
Prispevkov: 35
Pridružen: 18. Jun 2011 13:39

Re: Evropska pravna fakulteta v Novi Gorici

Odgovor Napisal/-a divjimož »

V Novi Gorici je vsekakor za študente najbolj prijazna fakulteta.Kaj priznajo je najbolje da vprašaš v njihov referat.Pri tej odločitvi bi samo zahvalil Bogu, da pri študentih deluje tudi sveti duh.
brucka
Prispevkov: 84
Pridružen: 07. Nov 2011 11:02

Re: Evropska pravna fakulteta v Novi Gorici

Odgovor Napisal/-a brucka »

Pravna fakulteta v Ljubljani je fakulteta, ki ustvarja najboljše pravnike in daje največ znanja. To je dejstvo. Iz naše fakultete pridejo ven jekleni pravniki, iz drugih pa papirnati. Nima pa nobenega smisla, da bi nas profesorji stalno nosili po rokah, ker bi nam s tem delali medvedjo uslugo za kasnejšo prakso. Kdor želi kvaliteto znanja in se tudi osebno izgraditi bo izbral Pravno fakulteto v Ljubljani, ker je najboljša.
Uporabniški avatar
Pinball Wizard
Prispevkov: 70
Pridružen: 07. Okt 2012 12:48

Re: Evropska pravna fakulteta v Novi Gorici

Odgovor Napisal/-a Pinball Wizard »

1, 2, 3, ..napadi :)
Better call Saul! #BreakingBad
Uporabniški avatar
mornar
Prispevkov: 68
Pridružen: 22. Sep 2012 22:17

Re: Evropska pravna fakulteta v Novi Gorici

Odgovor Napisal/-a mornar »

brucka napisal/-a:Pravna fakulteta v Ljubljani je fakulteta, ki ustvarja najboljše pravnike in daje največ znanja. To je dejstvo. Iz naše fakultete pridejo ven jekleni pravniki, iz drugih pa papirnati. Nima pa nobenega smisla, da bi nas profesorji stalno nosili po rokah, ker bi nam s tem delali medvedjo uslugo za kasnejšo prakso. Kdor želi kvaliteto znanja in se tudi osebno izgraditi bo izbral Pravno fakulteto v Ljubljani, ker je najboljša.
Brucka, a bi malo bolj podrobno opisala "papirnate" pravnike
divjimož
Prispevkov: 35
Pridružen: 18. Jun 2011 13:39

Re: Evropska pravna fakulteta v Novi Gorici

Odgovor Napisal/-a divjimož »

Brucka lepo, da poveš kar misliš. Napisal sem najbolj prijazna, glede strokovnosti bi pa izpostavil sledeče.Na EPF v Novi Gorici predava ali pokriva dr.Aljoša Dežman sledeče predmete:,rimsko in kanonsko pravo,obligacijsko,civilno procesno,finančno,družinsko,dedno,stvarno,davčno.To me spominja na mojo tovarišico v petem razredu osnovne šole, ki je poučevala vse predmete.Pa lepo se imej in hvala,lepa kolegica.
Uporabniški avatar
mornar
Prispevkov: 68
Pridružen: 22. Sep 2012 22:17

Re: Evropska pravna fakulteta v Novi Gorici

Odgovor Napisal/-a mornar »

Divjimož, si prepričan, da si vejico v zadnjem stavku pravilno postavil?
alisha
Prispevkov: 40
Pridružen: 13. Jul 2009 22:11

Re: Evropska pravna fakulteta v Novi Gorici

Odgovor Napisal/-a alisha »

sariika napisal/-a:Pozdravljeni!

Mene pa zanima naslednje..Ker imam dovolj Pf Lj, razmisljam o prepisu na EPF Ng, in sicer imam narejene vse izpite 1. letnika, razen Rima, za 2. letnik mam pa opravljene ze vse obveznosti. Sam zanima me, a se stejejo sam opravljeni izpita, ali se steje npr, tudi opravljena seminarska pri PZG, ki je predmet tudi tam, in ti priznajo 2 tocki za seminarsko? Kako pa je s priznavanjem obveznosti? To verjetno ne upostevajo in stejejo?
Ali bi se lahko potem vpisala v 1.letnik v Ng, ali bi lahko sla v 2. letnik?

Hvalaa
res bo najboljš pisat jim v referat...
seminarske je tako, da moraš eno temo obdelat bolj obširno in uporabljat tudi sprotne opombe (razlikuje se pa od profesorja do profesorja koliko zahteva, strani je pa od 15-30) ne vem koliko obširno ste imeli pri PGZ-ju.
Kar se pa tiče vpisa za letnik, bi pa morala vedeti kaj točno maš narejeno tudi v 2. letniku. Tako da mi lahka pišeš na privat pa ti bom povedala točno koliko maš

...

kar se pa tiče Dežmana, bi jaz sam rekla, da je zelo dober predavatelj (eden najboljših) pa tudi ne bi ga ravno dajala v nič, glede nato, da že ima doktorat (rojen 81) in zelo veliko znanja tudi iz predmetov, ki jih ne predava. Če bi tudi tu v Lj predavu, sem prepričana da bi vam bil zelo všeč. Pa prej je bil predvatelj tudi na MB. Zna povedati tudi stvari kako stojijo v praksi in ne samo v teoriji, ker je navsezadnje tudi iskan odvetnik in ima kljub letom veliko izkušenj. Ko imaš pri teh njegovih predmetih naprimer povezavo s kazenskim pravom oz. z drugimi panogami, ti kot iz topa ustreli določbo/primer v povezavi s tem, itd. Kar se pa tiče izpitov, sploh pri CPP je tudi že tam dobesedno citiranje iz zakona, pa še nič točk dobiš, če ne našteješ vsega. ostali njegovi izpiti so pa omejeni s 3 stavki, kar je več sploh ne bere (zveni znano? ;) ) ter je tudi sodeloval pri Kranjčevi knjigi za Rim (tako da je najbrž tud za Rim dovolj usposobljen). Moje mnenje je, da je NG zadela v terno, ko je njega izbrala za predavatelja, pa čeprav predavatelja številnih predmetov.
Davčno pravo so pa letos uvedli za leto 2013/14 kot izbirni predmet pa glede nato, da ga on predava bo velik naval.

...

če mate res toliko znanja, bi morali z levo roko zmagovati na tekmovanjih, ne pa da vas scat peljejo "papirnati", ki naj bi imeli veliko manj znanja
Uporabniški avatar
mornar
Prispevkov: 68
Pridružen: 22. Sep 2012 22:17

Re: Evropska pravna fakulteta v Novi Gorici

Odgovor Napisal/-a mornar »

alisha napisal/-a:
...

kar se pa tiče Dežmana,...... je navsezadnje tudi iskan odvetnik in ima kljub letom veliko izkušenj. ........
Od kod pa ti podatek, da je iskan odvetnik, kolikor vem je zelo (in to res zelo) kratek čas delal za znano odvetniško firmo, potem pa so se razšli. Ni mi znano, da bi se na sodišču pojavil v kakšni odmevnejši zadevi in pravdo dobil, prav tako ne vem kje bi lahko pridobil te velike izkušnje, saj je doslej samo predaval ali bil asistent pri predmetu Rimsko pravo na PF v Mariboru.
12345
Prispevkov: 127
Pridružen: 07. Jan 2011 11:03

Re: Evropska pravna fakulteta v Novi Gorici

Odgovor Napisal/-a 12345 »

Pozdrav vsem!

Podal bi še svoje mnenje k vsem zgoraj napisanim neumnostim in netočnostim o teh dveh fakultetah.
Študiral sem dve leti na Pravni fakulteti v Lj, kjer sem bil že vpisan v drugi letnik, naredil že večino predmetov prvega letnika, a se je zataknilo pri predmetu Rimsko pravo še iz prvega letnika (zalomilo se je zaradi večih dejavnikov, ki niso samo težavnost predmeta in moje sposobnosti, marveč tudi druge življenjske okoliščine, ki so mi jemale čas in pozornost). Posledično sem se prepisal na Evropsko pravno fakulteto v Novi Gorici, saj bi sicer v Ljubljani izgubil še eno študijsko leto in bi mi lahko kaj hitro zmanjkalo izpitnih rokov. Na Evro-pf sem sedaj že dve leti.
Za razliko od večine zgornjih komentatorjev v tej temi lahko sam pošteno in preizkušeno podam mnenje, saj sem sedaj po dveh letih študija v Ljubljani in dveh letih na Evro-pf izkusil težavnosti, prednosti in slabosti obeh fakultet.

Evropska pravna fakulteta v Novi Gorici je, sodeč po komentarjih, zelo podcenjena. Kakšno je bilo stanje pred leti, ne vem, vem pa, da se v zadnjem času zelo trudi dvigniti nivo, se približati študentom in si ustvariti ime. Zagotovo ji na poti do enakega slovesa kot ga ima ljubljanska pravna fakulteta stoji mladost in dejstvo, da je zasebni visokošolski zavod. V očeh javnosti zaradi tega logično ne more delovati enako "kvatitetna" kot starokopitna utrdba ob zmajskem mostu, polna egocentričnih profesorjev, ki se z vsemi okončinami držijo svojih stolčkov, se zbadajo še drug z drugim (kdor je hodil na PF v Lj, verjetno pozna rivalstvo med docentom in rednim profesorjem za rimsko pravo), poveličujejo svojo fakulteto (profesor za sociologijo prava nam je v 1. letniku vsaj 3x naštel zaporedni seznam slovenskih pravnih fakultet po nevemkateri lestvici, kjer je bila seveda ljubljanska na najvišjem mestu izmed treh slovenskih ter si ob tem prav smešno laskal) in s tem v očeh študentov že takoj ustvarjajo podcenjevalni pogled na druge konkurenčne fakultete prava. To se potem prenaša v javnost, k delodajalcem in vse do tja, ko študenti postanejo delodajalci. Začaran krog.
Kvalitete predavanj in vaj v Ljubljani po drugi strani ne smem spregledati. Cilji in zahteve profesorjev so bile visoke, izpiti težki, a ne nemogoči. Sito, spontano ali namerno postavljeno - presodite sami, pa so ustvarjali le nekateri profesorji predmetov, kot sta KMP ali Rimsko pravo ter s svojimi osebnimi muhami ustvarjali strahotno sliko fakultete v očeh javnosti.

Takšnih posameznikov med profesorji na Evropski pravni fakulteti ni. Prvi osebni stik s profesorjem ob prihodu na to fakulteto, ki me je tudi zelo pozitivno presenetil, sem imel na ustnem delu izpita iz predmeta Rimsko pravo z osnovami kanonskega prava, ki se je, mimogrede, s prevzemom predmeta dr. Aljoša Dežmana (ki je tudi docent na mariborski pravni fakulteti), precej otežil in po težavnosti sedaj ne zaostaja bistveno za Rimskim pravo na PF v Lj. Profesor je na ustnem delu deloval vzpodbujajoče in veliko topleje kot npr. docent za Rimsko pravo v Ljubljani, ki se je na ustnih delih izpita, če ne drugače, zavirajoče obnašal naslanjajoč se na študentovo tremo in neizkušenost v komunikaciji v takšnih situacijah. Z vsem spoštovanjem do izobraženosti profesorja, seveda, da ne bo pomote. A žal takšne prigode človeku ne pustijo lepih spominov.
Na splošno pa lahko za Evro-pf v NG rečem, da deluje strokovno, s posluhom do študenta, referat deluje hitro in prijazno, profesorji, ki sicer nimajo vsak svoje pisarne s tedenskimi govorilnimi urami, kot profesorji na PF v Lj, pa odgovarjajo na maile hitro ter po potrebi ali na željo študentov razpišejo govorilne ure ali vpoglede v izpite.
Izpiti na Evro-pf v NG niso smešno lahki, kot pišejo nekateri v tej temi. Naredil sem večino predmetov za 1. letnik na Pravni fakulteti v Lj in že kar veliko izpitov na Evropski pravni fakulteti v Novi Gorici, nekatere opravljal celo tukaj in tam, tako da lahko dokaj objektivno povem, da razlika v težavnosti izpitov ni tako grozno velika, kot ljudje mislijo. Dosti predmetov v Ljubljani sem naredil brez pretirane muke in tudi za dosti predmetov na Evro-PF v NG sem sem se moral kar konkretno usesti in se zelo potruditi. Seveda pa je vse odvisno od predmeta do predmeta, tako kot na PF v Lj.

Kar se tiče prostorov obeh fakultet. V Ljubljani je fakulteta v središču centra, številu študentov primerno velika in lepo prenovljena ter dozidana. Evropska pravna fakulteta pa je do sedaj izvajala predavanja in izpite podvojeno v Novi Gorici v svojih prostorih in v Kranju v Hotelu Azul v najetih prostorih. S študijskim letom odpira vrata še v Ljubljani (verjetno v Viču na Jadranski ulici). Glede lokacije in obsega izvajanja študija v enoti v Lj trenutno še ni čisto točno jasno. So pa prostori v Kranju, kamor sem hodil sam, lepi, dovolj veliki, organiziranost dobra. Enako velike, mogočne zgradbe, z lastno knjižnico, ogromnimi predavalnicami, seminarskimi sobami, računalnicami, pisarnami, ipd. pa tu ne moremo pričakovati, sploh ker je študentov bistveno manj in je študij bolj individualno orientiran. Od študenta se pričakuje večja samostojnost, kar meni osebno zelo ustreza (študij je družbosloven, zakar to ne bi smel biti problem) in ni obveznih predavanj in vaj. Fakulteta po drugi strani organizira številne dejavnosti, obiske inštitucij, okrogle mize ipd.

Tako da na splošno lahko rečem, da sem s prehodom na Evropsko pravno fakulteto v NG zadovoljen. Študij je prav tako zahteven kot v Ljubljani, saj ima z izjemo nekaj predmetov (sociologija prava, ekonomija, statistika,...) predmetnik isto obsežen, stopnja izobrazbe je ista, možnost opravljanja državnega pravniškega izpita po opravljeni drugi stopnji je omogočena, ali pa bo študent prilezel do tja in po tem naredil nekaj iz sebe, pa je odvisno predvsem in skoraj samo od njega. Študij prava da študentu dober okvir znanj in možnosti za uspešno kariero na večih področjih, tudi znanja za splošno življenje. In to ne glede na to ali si v NG, Ljubljani ali Mariboru. Vse tri fakultete ti po mojem mnenju odprejo vrata do marsičesa, le da si v NG bolj prepuščen samemu sebi in je več odvisno od tvojih sposobnosti, da se dokažeš (morda tudi kakšnim predsodkom), za Maribor ne vem (nimam informacij), v Ljubljani pa te vkalupijo, ti zagrenijo mladost, ponudijo sicer veliko znanja, ampak ko izmučen doštudiraš (če sploh), si vseeno spet prepuščen samemu sebi in svojim sposobnostim.

Srečno ;)
Uporabniški avatar
mornar
Prispevkov: 68
Pridružen: 22. Sep 2012 22:17

Re: Evropska pravna fakulteta v Novi Gorici

Odgovor Napisal/-a mornar »

12345 dobro si napisal, se podpišem pod tvoj post. Sam sicer nisem študiral in diplomiral v NG, se je pa kar nekaj mojih kolegov zaradi Rima (beri Kranjca, Kambiča) prepisalo na fakulteto v NG. Nihče ni trdil, da so jim bili izpiti podarjeni, tudi Rim ne, gre pa za to, da so (govorim za Rim, pa še bi lahko našteval) v NG že v 21. stoletju, medtem ko je PF v LJ in MB (vsaj pri Rimu) še vedno v 50-tih letih prejšnjega stoletja.

V enem prešjih postov je kolegica na veliko hvalila PF v LJ, ostalo pa je vse zanič, tako rekoč MB in NG bi morali zapreti saj ni nobene koristi od diplomantov. Pa bi ji odgovoril takole, rezultat uspešnosti diplomantov PF je tudi PDI, študentje iz MB ali NG so prav tako uspešni kot tisti iz LJ, mogoče včasih še bolj.

No pa še to bi dodal, pri veliki večini tako opevanih profesorjih gre za to, da iščejo neznanje, prav trudijo se, da bodo dokazali kako nekaj ne znaš, prav pa bi bilo, da bi iskali kaj študent zna in ve in od tega bi bil odvisem rezultat izpita. Ali pa je rezultat izpita veliki meri odvisen od tega kako je študent hinavsko prijazen do profesorja. Včasih mi je šlo na, saj veste kaj, da ne bom vulgaren, ko sem jih gledal. Na govorilne ure so prihajali z aktovkami po kilo evrov ali več, pa še kakšno flašo česa dragega so pustili v kabinetu, da ne naštevam naprej. Prav tako ne bom pisal o študentkah v dekoltejih in minijih.
alisha
Prispevkov: 40
Pridružen: 13. Jul 2009 22:11

Re: Evropska pravna fakulteta v Novi Gorici

Odgovor Napisal/-a alisha »

zdravo
Samo, da dodam v temo še nekaj glede Dežmana.

Med drugim je tudi predsednik komisije na PDI.

Pa še to fakulteta se ne seli na Vič, temveč v strogi center Lj...
Uporabniški avatar
mornar
Prispevkov: 68
Pridružen: 22. Sep 2012 22:17

Re: Evropska pravna fakulteta v Novi Gorici

Odgovor Napisal/-a mornar »

alisha napisal/-a:zdravo
Samo, da dodam v temo še nekaj glede Dežmana.

Med drugim je tudi predsednik komisije na PDI.
Alisha, kaj si ti njegova mama? Mene še moja mama tako ne hvali kot ti profesorja.
Odgovori

Vrni se na