POBUDA ZA! UPOŠTEVANJE DELNO OPRAVLJENIH SKUPINSKIH IZPITOV

Splošna diskusija o študiju prava, prednostih in problematiki, urnikih, ...
Uporabniški avatar
andrej
abrveznik
Prispevkov: 526
Pridružen: 04. Okt 2008 22:30

Re: POBUDA ZA! UPOŠTEVANJE DELNO OPRAVLJENIH SKUPINSKIH IZPI

Odgovor Napisal/-a andrej »

Aljosa Krdzic napisal/-a:... glede oglašanja ko nas kdo kritizira nevem, ker forumu res ne sledim, vsakih nekaj mesecev pogledam kaj gor dogaja [...] nazadnje mislim, da sem odgovarjal januarja, ko je bil problem s 1. letniki
Aljosa Krdzic napisal/-a:... sploh ne vem kdaj je pravna.org prenehala delovati
Kot predstavniki študentov bi morali prvi vedeti, kje se odvija debata o študiju, po svojih najboljših močeh sodelovati in pomagati. Pravnica.net deluje že več kot dve leti (od oktobra 2008), v tem času je postala najbolj obiskana spletna skupnost študentov prava v Sloveniji (portal & forum sta celo bolje obiskana kot vseslovenski študentski portal Studentarija.net). Čeprav je med študenti očitno priljubljena, pa jo predstavniki Študentskega sveta Pravne fakultete v Ljubljani še vedno obiščete "le enkrat na vsake toliko časa".

Na portal Pravnica.net sem naložil literaturo, ki sem jo našel na računalniku in spletu. Žal ogromno zapiskov manjka. Če Študentski svet Pravne fakultete v Ljubljani še hrani skenirane skripte, mi jih lahko pošljete na elektronski naslov [email protected] in jih bom objavil na portalu.
Literaturo, ki obstaja le v papirnati obliki bi bilo potrebno skenirati. Če mi Študentski svet priskrbi brezplačne izvode literature iz fotokopirnice, sem jo pripravljen skenirati in objaviti na portalu. V letu 2010, v dobi tehnologije in spleta je namreč malce čudno, da lahko študentje vso literaturo dobijo le v fotokopirnici .. ni ekonomično, ni okolju prijazno.
Education is our passport to the future, for tomorrow belongs to the people who prepare for it today. - Malcom X
Aljosa Krdzic
Prispevkov: 27
Pridružen: 13. Jan 2010 08:10

Re: POBUDA ZA! UPOŠTEVANJE DELNO OPRAVLJENIH SKUPINSKIH IZPI

Odgovor Napisal/-a Aljosa Krdzic »

Cau,

okej po vrstnem redu:

@ bajna (nevem če sem prav dojel tvoje pisanje - prosim popravi me če ga nisem): Am no ne razumem tvojega argumenta. Če meniš, da nam manjka socilanega čuta nevem pač je to tvoje mnenje, ki si si ga pač ustvarila. Dvomim pa da si si ga lahko, ker se po vsej verjetnosti ne poznava, oziroma tudi če se očitno na žalost ne dovolj dobro. Če je bila pa besedna zveza socialni čut uporabljena malce nerodno pa si s tem mislila neko prijateljo/neformalno pomoč pa naj povem, da upam, da ne pričakuješ od mene da bom pakiral zapiske in jih pošiljal vsem študentom?:) Če si pa mislila da bi lahko z vami delili svoja gradiva se pa strinjam. Vsi, ki so nas (najbrž lahko govorim v množini) za gradiva vprašali vedo da jih rade volje posodimo (naj povem, da sam nikoli ne bi naredil tega faxa brez zapiskov od kolegov), zato vem kaj to pomeni. Tako, da še enkrat, če si kdo želi gradiva, ki jih imam sam zbrana potem naj to samo reče. Moja telefonska in telefonske ostalih visijo na oglasni deski ŠSPF in tam niso zastonj. Nekaj kolegov me je že klicalo in sem jim rade volje gradiva tudi posodil. (naj pa dodam, da sam nism ravno primeren za posojansje svojih zapiskov, ker jih nekako ni:))

@ Andrej: Vem od kdaj deluje pravnica.net, samo če imam prav v spominu sta omenjena portala nekaj časa delovala vzporedno (in zato nevem kdaj je pravna.org prenehala obstajati). Kar se neuradnih gradiv tiče ne bi bilo slabo če se zadeva poskenira. Ko smo delali selekcijo pač te potrebe ni bilo. Ti pa lahko pošljem vsa gradiva, ki so bila na pravna.org in sem si jih v prvem letniku shranil na računalnik (od 1. do 4. letnika) - vem da je bilo na pravna.org malce več gradiv, ki so se očitno izgubila. Drugo pa je, da pri selekciji nismo ohranili izvodov zase, zaradi česar bi znal biti sedaj problem pridobiti jih nazaj - investicija je spet, kot je bila že prej.

@ Andrej (drugič): Če bi odgovarjal na vsak post posebej na tem forumu bi lahko v življenju počel samo to. Pač spletna skupnost je taka, da vsak pove nekaj, od tega nekaj pravilno in nekaj nepravilno. Nato pa vsak na to še komentira kaj si on tako razlaga in kaj ne. Ja na forumu bi lahko bili bolj aktivni se strinjam, in rečem lahko le to, da se bom sam trudil to skupnost obiskovati čimvečkrat (vem da obljuba ni dovolj, ampak da je pomembno kolikokrat bom dejansko tu, a vseeno več v tem trenutku ne morem:)).

Huh upam, da sem bil dovolj izčrpen.

LP ALJOŠA
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: POBUDA ZA! UPOŠTEVANJE DELNO OPRAVLJENIH SKUPINSKIH IZPI

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Užitek je brati te poste: :)
Huh kolegi, prekašate razprave v Državnem zboru:))))))
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: POBUDA ZA! UPOŠTEVANJE DELNO OPRAVLJENIH SKUPINSKIH IZPI

Odgovor Napisal/-a bajna »

nisem se nerodno izrazila, to se meni ne dogaja :P seveda je bila mišljena "neformalna" pomoč, podala sem samo primer, ne pričakujem da mi boš ti ali kdo od članov pošiljal zapiske ;) no, me veseli da sem imela o tebi zmotno mnenje in da si pripravljen pomagati tudi na druge načine... o socialnem čutu "v pravem pomenu" pa kdaj drugič
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: POBUDA ZA! UPOŠTEVANJE DELNO OPRAVLJENIH SKUPINSKIH IZPI

Odgovor Napisal/-a baby™ »

kaj zdej, kr konc zasedanja?
pa ne nooo, @dragoxxx se je lih zagrel :D
jaz sem mali psihopat
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: POBUDA ZA! UPOŠTEVANJE DELNO OPRAVLJENIH SKUPINSKIH IZPI

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Ja, baby ima prav.
Dejmo, razprava, razprava!!!!! :D :)
tanjusa
Prispevkov: 14
Pridružen: 15. Jun 2010 19:27

Re: POBUDA ZA! UPOŠTEVANJE DELNO OPRAVLJENIH SKUPINSKIH IZPI

Odgovor Napisal/-a tanjusa »

Aljosa Krdzic napisal/-a:Ti pa lahko pošljem vsa gradiva, ki so bila na pravna.org in sem si jih v prvem letniku shranil na računalnik (od 1. do 4. letnika) - vem da je bilo na pravna.org malce več gradiv, ki so se očitno izgubila. Drugo pa je, da pri selekciji nismo ohranili izvodov zase, zaradi česar bi znal biti sedaj problem pridobiti jih nazaj - investicija je spet, kot je bila že prej.
Aljoša, super bi bilo, če bi gradiva, ki jih ni na pravnica.net, pa so bila na pravna.org, delil z nami vsemi in jih dal na pravnico. ;) saj veš, socialni čut in to.
Aljosa Krdzic
Prispevkov: 27
Pridružen: 13. Jan 2010 08:10

Re: POBUDA ZA! UPOŠTEVANJE DELNO OPRAVLJENIH SKUPINSKIH IZPI

Odgovor Napisal/-a Aljosa Krdzic »

Cau,

@ tanjusa: Ja gradiva, ki še obstajajo bom delil z vsemi. Do sedaj jih nisem, ker meni pri študiju niso koristila niti nikogar ne poznam, ki bi se po njih učil (malce so že zastarela). Ampak če je interes jih komot pošljem na mail administratorju portala in bo zadeva rešena. Vsaj kar se tega dela tiče.

LP ALJOŠA
nusa
Prispevkov: 422
Pridružen: 07. Okt 2008 15:08

Re: POBUDA ZA! UPOŠTEVANJE DELNO OPRAVLJENIH SKUPINSKIH IZPI

Odgovor Napisal/-a nusa »

Ok Aljoša glede na to da bi naj zdaj več spremljal forum prosim da odgovoriš še na to:
Aljosa Krdzic napisal/-a:

- Priprava mnenja na Nacionalni program visokega šolstva v kombinaciji s predlogom sprememb Zakona o visokem šolstvu

Kot verjetno veste se uvaja enotna formula 3+2, ki za PF pomeni reformo obstoječega programa. Poleg tega pomeni podaljšanje študija. V kombinaciji s potencialno plačljivo drugo stopnjo (če ne opraviš obveznosti redno) pa pomeni veliko finančno obremenitev, saj bo za PDI ta sopnja obvezna. Poleg tega se izredni študij ukinja, kar bi za nekatere (tudi za kolegico) pomenilo, da bi pač ostala v letniku nižje - ampak glede na vaše pisanje to ni slabo, ker potem ne bo skušnjave napredovati v višji letnik.

Kdaj in zakaj bi se naj ukinil? In smisel le tega?? Kaj bo pol s tistimi, ki študirajo ob delu? A lahko prosim o tej ukinitvi izrednega študija poveš kaj več?

- Smiselno bi bilo predebatirati tudi pripravljalni letnik

Posebnost bolonje tudi ta, da lahko nižje letnike opraviš na drugih pravnih fakultetah v SLO, in se neto zgolj prepišeš na našo. Spet nevem če so moja stališča čudna ali ne, ampak vem kaj moramo preživeti mi, ki študiramo na UL in se mi ne zdi pošteno da bo do istega magisterija (bolonjskega) pišel tudi nekdo, ki bo Kazensko pravo opravil v okviru enega semestrskega predmeta.
Nekdo je napisal da se mu to zdi zaostalo razmišljanje(no mogoče ne lih ta izraz). Me zanima zakaj že? Če bi bila težavnost PF v Lj in v Mb enaka potem se verjetno ne bi vsako leto študentje iz lj množično prepisovali v mb ker tu ne morjo nardit izpitov? In potem pridejo v mb in nardijo izpit v prvo in to z zelo dobro oceno? Poznam osebno par primerov(pa ne zanikam tega da je pomemben faktor sreče in podobno ampak vseeno trdim da ko se naučiš in znaš boš izpit nardil- mogoče se ti ponesreči ampak mislim da se ti 6x ponesrečit ne more). In ja, ne zdi se mi fer da bi nardili kot je dal Aljoša primer material in proces(bodisi v obliki dvojčka ali posameznih izpitov) v mb kjer se za material večina uči po skripti ki ni vredna omembe in proces po zbranih vprašanjih in se po tem prepisal v lj kjer vsi vemo kaj pomeni dvojček v 2.letniku. Ob neenakih pogojih bi potemtakem na koncu bili izenačeni. In sledil bi po moje množični prepis iz maribora v lj po končani 1.stopnji ker se tudi večini ki je v mb zdi fino diplomirat v lj, ker je pač znano dejstvo da PF v lj kotira precej višje kot PF v mb.

Glede te pobude za upoštevanje delno opravljenih izpitov:
Sistem pač je tak kot je :) Menim pa da bi mogli vi, ki ste predstavniki študentov, predstavljati in zastopati mnenje večine. In če je večina za upoštevanje bi po mojem morali zavzeti to stališče tudi če je v nasprotju z vašim mnenjem. Navsezadnje predstavljate VSE ŠTUDENTE in ne le manjšine.
Aljosa Krdzic
Prispevkov: 27
Pridružen: 13. Jan 2010 08:10

Re: POBUDA ZA! UPOŠTEVANJE DELNO OPRAVLJENIH SKUPINSKIH IZPI

Odgovor Napisal/-a Aljosa Krdzic »

Pozdravljeni,

@ nusa: Mogoče sem opis problematike izrednega študija preveč poenostavil. Za celostno razumevanje omenjenega problema je potrebno vedeti kakšne oblike izednega študija obstajajo na Univerzi v Ljubljani. Kot vemo na Pravni fakulteti (in po mojem vedenju na marsikateri drugi članici UL) v večini primerov izredni študij predstavlja izhod v sili in marsikateremu študentu omogoča prehod v višji letnik po blažjih pogojih. V tem sklopu bi lahko debatirali ali je to z vidika socialne enakosti pravično ali ne, ampak za moj odgovor bi bila ta debata preširoka, zato o tem vidiku v okviru odgovora ne bi.

Na nekaterih drugih članicah Univerze v Ljubljani pa je izredni študij strukturiran tako, da en letnik traja dve leti, saj je program zasnovan tako, da upošteva dejstvo, da je izredni študij namenjen tistim, ki študirajo ob delu.

Že dalj časa se govori, da naj bi Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo (MVZT) želelo izredni študij omejiti zgolj na primere, kjer bi taki programi omogočali študij ob delu. Nenazadnje je izredni študij v osnovnem konceptu namenjen ravno temu in ne temu, da prek tega študentje obidejo pogoje za redni vpis v višji letnik. MVZT tako res ne govori o popolni ukinitvi izrednega študija, ampak zgolj o prestrukturiranju pogojev za vpis na izredni študij, govori pa se tudi o načinu izvajanja izrednega študija.

Izredni študij, kot ga poznamo v Sloveniji, je prerasel v nepravično zaračunavanje šolnin. V luči vseživljenjskega učenja želimo vsem državljanom omogočiti koriščenje pravic - ne glede na življenjsko obdobje, v katerem se odločijo za študij. Izredni študij bo le prilagojena oblika izvajanja študijskega programa, ki se bo izvajal v manjšem obsegu, kot je polna obremenitev, in sicer 30 – 45 ECTS na leto. Prav tako bo v tem primeru tudi strošek študija na leto praviloma sorazmerno nižji.
[Osnutek Nacionalnega programa visokega šolstva 2011-2010, Drzna Slovenija, MVZT, http://www.mvzt.gov.si/fileadmin/mvzt.g ... 0_NPVS.pdf]

Izredni študij se torej ne ukinja, ampak se bo prestrukturiral na način, da za študente PF (v večini primerov) ne bo več zanimiv oziroma ne bo omogočal tega, kar omogoča sedaj.

Lep večer,

Aljoša
nusa
Prispevkov: 422
Pridružen: 07. Okt 2008 15:08

Re: POBUDA ZA! UPOŠTEVANJE DELNO OPRAVLJENIH SKUPINSKIH IZPI

Odgovor Napisal/-a nusa »

in kdaj bi naj po planu do tega prišlo?
pa hvala za odgovor :)
Aljosa Krdzic
Prispevkov: 27
Pridružen: 13. Jan 2010 08:10

Re: POBUDA ZA! UPOŠTEVANJE DELNO OPRAVLJENIH SKUPINSKIH IZPI

Odgovor Napisal/-a Aljosa Krdzic »

Cau,

natančna časovnica za sprejem novega Zakona o visokem šolstvu še ni znana. Naj bi se pa celoten proces spreminjanja visokošolskega prostora odvil v prihodnjih letih (s pripravo Zakona naj bi začeli že v letu 2011).

Lep dan,

Aljoša
Odgovori

Vrni se na