Študentsko delo za študente prava

Splošna diskusija o študiju prava, prednostih in problematiki, urnikih, ...
Odgovori
ime4321
Prispevkov: 93
Pridružen: 14. Jun 2010 15:46

Študentsko delo za študente prava

Odgovor Napisal/-a ime4321 »

Dragi kolegi,

manjka mi še en izpit 3. letnika, odločiti se bom moral med pravziranjem in ponavljanjem letnika.

Ponavljanje in s tem status študenta mi koristi edinole, če uspem najti študentsko delo, sicer je zame ugodneje, da pavziram. Zato bi mi bile v zelo v pomoč vaše izkušnje glede študentskega dela.
Zanima me:
1) Stanje na trgu študentskega dela? Zadnje čase namreč povsod berem, da je tudi študentskega dela precej manj, in da je težko dobiti sploh kakršnokoli študentsko delo. Kako je s tem?
2) Študentsko delo s področja prava (odvetniške pisarne, pravne službe v gosp. družbah...) Koliko je sploh tovrstne ponudbe? In ali je sploh možno dobiti delo te vrste brez poznanstev?
3) Prostovoljne oblike dela s pravnega področja?

Že vnaprej hvala za vaše odgovore.
Alja
Prispevkov: 383
Pridružen: 21. Jun 2012 08:55

Re: Študentsko delo za študente prava

Odgovor Napisal/-a Alja »

Ne glede na vse, kar se govori v medijih in v javnosti nasploh, je moje mnenje naslednje. Dela je povsod dovolj in če želiš delati, boš lahko delal. To ne pomeni, da boš sedel pred računalnikom in hodil na kave in bo to pomenilo delo, ampak boš moral začeti z brisanjem prahu, sesanjem, iskanjem spisov in sprejemanjem pošte.

Delo pa se zagotovo da dobiti. Za začetek ti predlagam, da se osredotočiš na ožjo skupino pravnikov, kjer bi rad delal. Ker bo to verjetno (predvidevam) v Ljubljani, si poišči kontakt vseh odvetnikov, notarjev, tožilcev, sodišč oz. kar si pač izbral za svojo ciljno skupino, nato pa začni klicati in pošiljati e-maile. Predstavi se dobro, brez vsilijivosti, brez tega, da imaš rad mačke in otroke in da si pripravljen trdo delati in da si bil v gimnaziji prav dober in ne vem, kaj še vse. Življenjepis napiši preprosto, kratko in jedrnato, podobno kot da delaš neko reklamo, kjer je treba v kratkem času stvar predstaviti tako, da pusti dober vtis. Napiši torej 5 svojih najboljših lastnosti, pa naj to ne bo tistih 5, ki jih napiše vsak, ker jih je prebral pri vseh ostalih. Tega ne marajo. In ne pozabi na slovnico. Ko te povabijo na razgovor, ne bodi snobovski. Ker si na PF v LJ nisi nobena legenda ali pa kaj posebnega. To je prvo pravilo, kjer jih večina naredi napako. Enostaven nasvet v to smer: keep it simple. Bodi preprost, pokaži, da si navaden normalen človek, brez domišljavosti, da se znaš pošaliti, a si kljub temu sposoben biti resen, ko je to potrebno. Pokaži zanesljivost (ne zamujaj, ampak tudi ne pridi 20 minut prej), bodi urejen, ampak ne načičkan (obleka je sicer odvisna od tega, h kateri npr. odvetniški družbi greš na razgovor). Nastopi samozavestno, vendar ne samovšečno. Govori sproščeno, ne mencaj, nasmej se, skratka nastopaj tako, da jim boš zabaven, da jim boš všeč.

Potem, ko imaš službo v žepu, ti bomo lahko, če te bo kdo od nas forumašev kje srečal, prešteli vse zobe, tako srečen boš :) Ampak tu se šele začne. Sprva bodi zelo priden, naredi, kar ti bo naloženo, ko pa nalogo dokončaš, vedno vprašaj, kaj še lahko storiš. Če ne boš imel kaj delati, se loti opravil, za katera sam presodiš, da so potrebna in da jih boš znal opraviti; to niso pravniške zadeve (glede tega boš najbolj zeleno zelen), ampak navadna opravila, ki jih zna vsak - pometi, posesaj, pobriši prah, odnesi smeti, zloži papirje ... S tem si pridobiš zaupanje in spoštovanje, saj te nimajo več za enega tistih, ki mislijo, da so boga za jajca prijeli, ker so na pravni :)

Če rabiš kak specifičen nasvet, me lahko kontaktiraš. Pa srečno ;)
truper
Prispevkov: 7
Pridružen: 05. Okt 2012 14:23

Re: Študentsko delo za študente prava

Odgovor Napisal/-a truper »

Lepo napisano. Problem je, ker niti na razgovor ne pridem nikoli. Mogoče imam pa res samo jaz tako smolo....
Alja
Prispevkov: 383
Pridružen: 21. Jun 2012 08:55

Re: Študentsko delo za študente prava

Odgovor Napisal/-a Alja »

truper, poskusi z osebnim obiskom.
Driss
Prispevkov: 2
Pridružen: 14. Nov 2013 18:15

Re: Študentsko delo za študente prava

Odgovor Napisal/-a Driss »

Sicer je tema iz lanskega leta, pa vendar: v tem poletju sem želel poiskati kakšno počitniško delo, če je potrebno tudi brez plačila, ker se zavedam, da so morebitne pridobljene izkušnje prvotnega pomena. Pred prvim majem sem poslal ~110 prošenj v večino odvetniških pisarn v okolici Maribora, od tega sem prejel 18 odgovorov, prav vsi od njih negativni. Zdaj iščem ideje, kam se obrniti naprej. Večje gospodarske družbe, kam sploh poslati prošnjo (najbrž bi bilo najbolje to nasloviti naravnost na službo za pravne zadeve?) plus kako je s sodišči in tožilci? Tam sploh vlada interes in možnost po študentskem delu?
Še kakšna druga ideja, kje bi lahko iskal priložnost (in je realno pričakovati, da bi bil uspešen)?
dixi1979
Prispevkov: 3
Pridružen: 14. Okt 2014 12:08

Re: Študentsko delo za študente prava

Odgovor Napisal/-a dixi1979 »

Spoštovani kolegi in kolegice.

Podajam oglas za občasno delo ( sicer ne vem, če je to ravno pravilen izraz ). Delo je primerno in mogoče zanimivo za študente višjih letnikov.

1. Kraj dela : Maribor.
2. Vrsta dela : Zastopstvo pravne osebe na glavni obravnavi v kazenskem postopku. Gre za spor manjše vrednosti ( tožilstvo predlaga kazen v višini 10.000 eur denarne kazni za pravno osebo ).
3. Način dela : Prisotnost na glavni obravnavi kot zastopnik pravne osebe s pooblastilom. Osebi ni potrebno izvajati nobenih procesnih in materialnih dejanj, pomembna je samo prisotnost.
4. Plačilo : Plačilo je simbolično ( glede na ceno odvetniških storitev ). Delo je zanimivo predvsem za študente, ki ste se že ukvarjali z kazenskim materialnim in procesnim pravom in vas zanima prisotnost na glavnih obravnavah.

Prosim če to delite s svojimi štajerskimi kolegi.

Za več infomacij pa dobite na mailu [email protected]

Lep pozdrav.
Uporabniški avatar
mornar
Prispevkov: 68
Pridružen: 22. Sep 2012 22:17

Re: Študentsko delo za študente prava

Odgovor Napisal/-a mornar »

dixi1979 napisal/-a:Spoštovani kolegi in kolegice.

Podajam oglas za občasno delo ( sicer ne vem, če je to ravno pravilen izraz ). Delo je primerno in mogoče zanimivo za študente višjih letnikov.

1. Kraj dela : Maribor.
2. Vrsta dela : Zastopstvo pravne osebe na glavni obravnavi v kazenskem postopku. Gre za spor manjše vrednosti ( tožilstvo predlaga kazen v višini 10.000 eur denarne kazni za pravno osebo ).
3. Način dela : Prisotnost na glavni obravnavi kot zastopnik pravne osebe s pooblastilom. Osebi ni potrebno izvajati nobenih procesnih in materialnih dejanj, pomembna je samo prisotnost.
4. Plačilo : Plačilo je simbolično ( glede na ceno odvetniških storitev ). Delo je zanimivo predvsem za študente, ki ste se že ukvarjali z kazenskim materialnim in procesnim pravom in vas zanima prisotnost na glavnih obravnavah.

Prosim če to delite s svojimi štajerskimi kolegi.

Za več infomacij pa dobite na mailu [email protected]

Lep pozdrav.
Vedno ko vidim takšne oglase se mi prižge rdeča lučka, kaj lučka, reflektor. Ne vem kdo je ta "dixi1979", po naslavljanju "kolegi" bi rekel, da je študent prava, zelo verjetno pa se motim. Dixi piše o sporu majhne vrednosti, prvič slišim, da obstaja spor majhne vrednosti v kazenskem postopku. Spor majhne vrednosti je v civilu in se konča pri 2 k EUR, oziroma 4 k, ko gre za pravno osebo. Mogoče pa Dixi ocenjuje spor čisto subjektivno, 10k EUR je malo. Ne vem. Naj sam pove kako to misli. Zagovornik v kazenskem postopku je lahko samo odvetnik, izjemoma potem še odvetniški kandidat, torej pravnik z opravljenim DPI. V civilu pa je pred Okrajnim sodiščem lahko pooblaščenec tudi oseba, ki ni pravnik z opravljenim DPI. Dixi meša hruške, jabolka in še slive povrhu. Ne razumem tudi zakaj potrebuje študenta in mu obljublja simbolično plačilo (kaj je to simbolično plačilo?), zakaj ne najame kar odvetnika. Vse skupaj se sliši kot da si prav želi biti obsojen (saj menda gre za kazensko zadevo). In kdo je sploh obtožen Dixi, pravna oseba ali kdo drug.

Dixijev oglas me zelo spominja na pomoč pri ustanavljanju firm, ki so jih ustanovili brezposelni, brezdomci, klošarji in ne vem še kdo vse, namen pa je bil, da so se drugi izogniti plačilu DDV. Tudi takrat so posamezniki za ustanovitev teh slamnatih firm prejeli simbolično plačilo, res simbolično, zelo pogosto eno ali dve pivi.

Dixi, skeniraj obtožni predlog ali kaj že imaš pa ti bomo mogoče lahko pomagali, pa razen maila izdaj še kakšnem svoj podatek. Vsaj za kakšno firmo gre. Ali sporoči zakaj se kar sam ne pojaviš na sodišču.

Do takrat pa kolegi, previdno preden se prijavite na takšen oglas s simboličnim plačilom. Posledice so lahko mnogo večje kot je simbolično plačilo, če do plačila sploh pride. Res me zanima kaj ima ta gospod Dixi za bregom.
avenger
Prispevkov: 66
Pridružen: 02. Okt 2012 19:16

Re: Študentsko delo za študente prava

Odgovor Napisal/-a avenger »

Boom...lawyered :lol:
Bellum omnium contra omnes
dixi1979
Prispevkov: 3
Pridružen: 14. Okt 2014 12:08

Re: Študentsko delo za študente prava

Odgovor Napisal/-a dixi1979 »

mornar napisal/-a:
dixi1979 napisal/-a:Spoštovani kolegi in kolegice.

Podajam oglas za občasno delo ( sicer ne vem, če je to ravno pravilen izraz ). Delo je primerno in mogoče zanimivo za študente višjih letnikov.

1. Kraj dela : Maribor.
2. Vrsta dela : Zastopstvo pravne osebe na glavni obravnavi v kazenskem postopku. Gre za spor manjše vrednosti ( tožilstvo predlaga kazen v višini 10.000 eur denarne kazni za pravno osebo ).
3. Način dela : Prisotnost na glavni obravnavi kot zastopnik pravne osebe s pooblastilom. Osebi ni potrebno izvajati nobenih procesnih in materialnih dejanj, pomembna je samo prisotnost.
4. Plačilo : Plačilo je simbolično ( glede na ceno odvetniških storitev ). Delo je zanimivo predvsem za študente, ki ste se že ukvarjali z kazenskim materialnim in procesnim pravom in vas zanima prisotnost na glavnih obravnavah.

Prosim če to delite s svojimi štajerskimi kolegi.

Za več infomacij pa dobite na mailu [email protected]

Lep pozdrav.
Vedno ko vidim takšne oglase se mi prižge rdeča lučka, kaj lučka, reflektor. Ne vem kdo je ta "dixi1979", po naslavljanju "kolegi" bi rekel, da je študent prava, zelo verjetno pa se motim. Dixi piše o sporu majhne vrednosti, prvič slišim, da obstaja spor majhne vrednosti v kazenskem postopku. Spor majhne vrednosti je v civilu in se konča pri 2 k EUR, oziroma 4 k, ko gre za pravno osebo. Mogoče pa Dixi ocenjuje spor čisto subjektivno, 10k EUR je malo. Ne vem. Naj sam pove kako to misli. Zagovornik v kazenskem postopku je lahko samo odvetnik, izjemoma potem še odvetniški kandidat, torej pravnik z opravljenim DPI. V civilu pa je pred Okrajnim sodiščem lahko pooblaščenec tudi oseba, ki ni pravnik z opravljenim DPI. Dixi meša hruške, jabolka in še slive povrhu. Ne razumem tudi zakaj potrebuje študenta in mu obljublja simbolično plačilo (kaj je to simbolično plačilo?), zakaj ne najame kar odvetnika. Vse skupaj se sliši kot da si prav želi biti obsojen (saj menda gre za kazensko zadevo). In kdo je sploh obtožen Dixi, pravna oseba ali kdo drug.

Dixijev oglas me zelo spominja na pomoč pri ustanavljanju firm, ki so jih ustanovili brezposelni, brezdomci, klošarji in ne vem še kdo vse, namen pa je bil, da so se drugi izogniti plačilu DDV. Tudi takrat so posamezniki za ustanovitev teh slamnatih firm prejeli simbolično plačilo, res simbolično, zelo pogosto eno ali dve pivi.

Dixi, skeniraj obtožni predlog ali kaj že imaš pa ti bomo mogoče lahko pomagali, pa razen maila izdaj še kakšnem svoj podatek. Vsaj za kakšno firmo gre. Ali sporoči zakaj se kar sam ne pojaviš na sodišču.

Do takrat pa kolegi, previdno preden se prijavite na takšen oglas s simboličnim plačilom. Posledice so lahko mnogo večje kot je simbolično plačilo, če do plačila sploh pride. Res me zanima kaj ima ta gospod Dixi za bregom.
Pozdravljen.

Nič ni za bregom, ni potrebe po teoriji zarote in ostalimi negativnostmi. Dopuščam možnost, da nisem bil dovolj jasen in sem s tem tudi sam prispeval negativnemu odzivu.

Da malo bolj pojasnim zadevo.

1. Pravna oseba ( d.o.o. ) je ena izmed oseb v kazenskem postopku. To je bil majhen d.o.o ( samo osnovni kapital ) z minimalnim obsegom poslovanja. Družba ima poravnane vse svoje obveznosti do svojih partnerjev ( jih tudi ni bilo veliko ) in plačane vse davščine do države. Ni nobenega nategovanja. Res pa je da družba ne posluje več, sicer nima nobenih dolgov, ne ustvarja pa več nobenih prihodkov in jih ne bo tudi v prihodnje. Torej družba je na " pozitivni ničli". Nobenih dolgov, nobenih prihodkov, premoženja pa tako ali tako nikoli ni imela.

2. Ne išče se zagovornik ( to je lahko samo odvetnik ) temveč zastopnik pravne osebe s pooblastilom družbe ( polnoletnost in poslovna sposobnost ). Najeti odvetnika je nesmisel, narok na glavni obravnavi do 200 eur, prišteješ potem še ostala procesna dejanja in potne stroške....Čisti nonsense. Družba tudi nima sredstev za plačilo odvetnika, zato odvetnik odpade.

3. Obtožnica je proti pravni osebi, ne proti fizični osebi. Mogoče sem res subjektiven, ampak meni se zdi obtožnica absurdna. Ampak to niti ni pomembno, to je samo moje mnenje. Iskreno, nimam niti nekega zaupanja v naše sodstvo, prav tako mi niti ni tako zelo pomemben končni izid sodbe. Vem da se sliši čudno, ampak tako pač je. Če bo oprostilna sodba je super, če bo denarna kazen bo pač družba odšla v stečaj, ker pač ne bo mogla plačati denarne kazni. Ne me prosim spraševati zakaj se nisem pogodil s tožilstvom, v postopku so še neke fizične osebe s katerimi imam sorodstvene povezave. In moje eventuelno priznanje krivde za pravno osebo in deal s tožistvom, bi mogoče v slabši položaj potisnilo ostale, definitivno pa bi porušilo osebne odnose, tega pa si najmanj želim. Raje pustim pravno osebo v postopku in imam mir v žlahti.

4. Priznam da je moj naziv "oglas za delo", ki sem ga objavil tukaj, bil dokaj nespretno napisano in je najbrž upravičeno naletel na negativni odziv čisto po moji krivdi.
Torej moj interes je pač bil, da bi mogoče našel kakšnega študenta, ki bi se mu pač pojavljanje na glavni obravnavi mogoče zdelo zanimivo ( to mislim iskreno, ker sem tudi sam bil študent na pravni in meni se bi to zdelo zanimivo, verjamem pa, da marsikomu pa tudi ne ). Ne pričakujem od njega da izvaja obrambo, da naštudira case in vrši procesna dejanja. Nič od tega. Brani se z molkom, pomembna je samo prisotnost in sicer kot zastopnik pravne osebe s pooblastilom. Thats it. Glede honoraja pa. Družba tako nima sredstev za to, honorar pač plačam sam ( in ja definitvno ni v rangu odvetniških storitev ).

5. Evo to je to. Pa prosim ne me povezovati z nekim nategovanjem, slamnati podjetji, sleparstvom in podobne stvari. Nič od tega ni res in take "na pamet" obtožbe ( ki so sicer postale stalnica v današnjem času ) so res čisto "out". Če ti zadeva ni zanimiva pač preskočiš. Nihče tu od nikogar nič ne zahteva in nič ne prosi.

lp
Uporabniški avatar
mornar
Prispevkov: 68
Pridružen: 22. Sep 2012 22:17

Re: Študentsko delo za študente prava

Odgovor Napisal/-a mornar »

Dixi, pravzaprav s tem svojim postom nisi prav nič pojasnil. Takoj uvodoma glede honorarja: osebno sem veliko stvari opravil zastonj in jih tudi še bom, če pa govorimo o plačilu hočem za svoje delo pošteno plačilo ne pa nekaj simboličnega, pri tem pa niti ne vem kaj pomeni to simbolično. Prav zanima me kako misliš izvesti plačilo, pod mizo na roko ali kako? Dixi kaj bi rad še kakšnega študenta spravil v prekrškovni postopek zaradi dela na črno?
Še vedno nisi povedal nič o firmi, razen, da ne posluje. Ne poveš pa zakaj ne posluje in zakaj je ne izbrišeš iz registra, če ne posluje. Pišeš, da je bil to majhen d.o.o. (pravilno: je majhen d.o.o., saj še ni izbrisan iz registra), čeprav ne razumem kakšna je zveza (majhen d.o.o.) z kazensko zadevo. Prav tako še vedno ne poveš, kaj tožilstvo očita pravni osebi. Pišeš, da se nisi pogodil s tožilstvom in pri tem navajaš svoje osebne razloge, pri tem pa jaz predpostavljam, da si že ti zastopnik firme (direktor?) in ni nobenega problema, da bi se, kot sem že napisal, sam pojavil na sodišču. Saj si tudi ti lahko ves čas postopka tiho, tako kot svetuješ naj ravna tvoj zastopnik.
Pišeš, citiram: »Družba tudi nima sredstev za plačilo odvetnika, zato odvetnik odpade.« konec citata. Kaj pa BPP, ne verjamem, da ti je popolnoma neznana. Sicer pa ne vem o kakšnih potnih stroških govoriš, ne glede na to od kod je odvetnik in kje je obravnava, sodišče potnih stroškov odvetniku ne odobri (mogoče za prvi narok), ker si mora odvetnik vzeti substituta, pa tudi ne vem zakaj bi stranka najemala odvetnika čisto na drugem koncu Slovenije. No, predpostavljam, da je v tvojem primeru caka v tem, da mora biti na naroku prisoten zastopnik pravne osebe, ki pa mora odgovarjati na vprašanja sodišča. Seveda če je na naroku nekdo, ki ničesar ne ve ne more odgovarjati na vprašanja sodišča, ne pa mi govoriti, da takšen zastopnik ne more nositi posledic takšnega zastopanja.
Glede tvojega nezaupanja v sodstvo je to pač tvoje mnenje, moje je diametralno nasprotno.
Zanima me kdo so družbeniki d.o.o., ki je v kazenskem postopku. Družbeniki d.o.o. morajo namreč v svojem podjetju imenovati vsaj eno poslovodno osebo (to si verjetno ti), lahko pa imenujejo tudi več zastopnikov in imenovani zastopnik mora osebno priti in podpisati izjavo, da soglaša z imenovanjem na poslovodno funkcijo ter da za njegovo imenovanje ni ovir po določilih ZGD-1. Kako boš pa to izvedel z izbranim študentom?

Dixi, nihče te ne povezuje z nekim nategovanjem, slamnatimi podjetji, sleparstvom in podobnimi stvarmi. Je pa vse preveč neznank (ki jih še vedno nisi pojasnil, n. pr. kaj je pod obtožbo), da se pri tem ne bi utemeljeno vprašal zakaj iščeš nekoga in ne greš kar sam na sodišče.
Ja nekaj pa vendarle imaš Dixi prav, če ti zadeva ni zanimiva jo pač preskočiš. Meni pa je zanimiva, zelo, zato jo bom še nadalje spremljal, čeprav o sami zadevi na forumu ne bom več polemiziral. Glede na to, da ti je za izid kazenske zadeve prav čisto vseeno, pa ti še uspeh na sodišče ne morem zaželeti.
dixi1979
Prispevkov: 3
Pridružen: 14. Okt 2014 12:08

Re: Študentsko delo za študente prava

Odgovor Napisal/-a dixi1979 »

Joj Mornar, v postu si napisal toliko neumnosti ( predvidevam da na podlagi svojega negativnega sklepanja in tendicioznega razmišljanja, da gre za nategovanje, izmikanje, goljufijo, skratka za nečastna in netična dejanja ), da ne vidim smisla po nadaljnjem pojasnjevanju in komuniciranju. Predvsem pa mi nehaj podtikati, da želim koga spraviti v kakšne težave in podobne neumnosti.

Nimam jaz nobenega problema da se pojavim pred sodiščem. Ko in če me bo sodišče ali tožilstvo zaželelo zaslišati kot fizično osebo, se bom z veseljem odzval povabilu sodišča, ne vidim pa smisla, da sedim na vsakem naroku glavne obravnave, ki jo bodo ostali odvetniki prekinjali in prekinjali. Naroki so ponavadi v dopoldanskem času in ta denar, ki bi ga porabil za bencin, raje dam kakšnemu študentu, če bi ga stvar zanimala. To je vsa zgodba in prenehaj zdaj "pravniško" pametovati in insinuirati stvari.

Lahko tudi iskreno napišem, da se nihče ni javil, da bi ga zadeva sploh zanima in da razen tvojega odgovora ni bilo nobenega drugega odgovora. To je vsa zgodba.

Tudi sam prekinjam to debato, admin tega foruma pa lahko tudi izbriše vse moje poste.

Ni potrebe po kakšni zameri Mornar, predstavil si svoj pogled, ki se pač razlikuje od mojega. In tudi to je ok.

lp,
Odgovori

Vrni se na