DELANJE IZPISKOV

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

Odgovori
IVANIS
Prispevkov: 3
Pridružen: 03. Nov 2010 07:17

DELANJE IZPISKOV

Odgovor Napisal/-a IVANIS »

Lepo pozdravljeni!

Tole vprašanje je namenjeno (verjetno) bolj kolegom iz višjih letnikov. Sam imam problem s samim načinom učenja. Namreč (nekatere) knjige oz. gradiva za predmete so dokaj obsežna tako da preprosto ne vem kako naj se jih lotim.

Sedaj sem npr. začel z Ustavnim pravom in sicer tako, da sem že od samega začetka začel delati izpiske iz knjige.Ugotovil sem, da mi to vzame PREVEČ časa in da se preprosto NE SPLAČA. Ampak po drugi strani me pa moti pri tej knjigi, da je zelo ''monotono'' napisana, ker je praktično samo besedilo notri, ki ni pri tem nič poudarjeno kaj je pomembneje in kaj ne toliko. Še zlasti pri kakšnih večinah, ali pa ko je treba vedeti koliko poslancev glasuje za kaj, itd... kjer enostavno moraš vedeti številke, ali pa npr. kakšne večine so potrebne za sprejem česa,...

Sem zelo zmeden glede tega, tako da vas vse, ki imate ze kakšne (uspešne) izkusnje iz tega, LEPO LEPO prosim, da podelite kakšen nasvet: ali branje in podčrtavanje, izpisovanje, skripte,.... Vam bom zelo hvaležen!
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: DELANJE IZPISKOV

Odgovor Napisal/-a Dexter »

Em, jaz bi ti priporočil, da si kupiš fotokopirane knjige (za kakšen predmet je dost tudi skripta) in jih podčrtavaš (z markerji), ampak predvsem markiraj samo tisto, kar je pomembno, ne pa kar vse. Se dogaja tudi, da nekateri kar vse pobarvajo. :lol:
Potem ko maš vse tko lepo barvasto, pa se al naučiš po tistem al pa si narediš še izpiske, ampak pazi, da bodo izpiski takšni, da zajameš v njih samo bistvo. Zato pa je priporočljivo, da prej enkrat prebereš snov al pa pregledaš stare izpite na čem je poudarek, če ne je isto kot da bi celo knjigo prepisal. Edino pri rimskem pravu moraš zelo paziti, da ničesar ne izpustiš, nobene malenkosti, tudi če se ti zdi nepomembna in da je samo tko mimogrede omenjena ... verjemi, da ni. :D
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: DELANJE IZPISKOV

Odgovor Napisal/-a baby™ »

moj nasvet je - daleč stran od knjig!
dovolj so skripte, skripte, stara izpitna vprašanja in še enkrat skripte...
jaz sem mali psihopat
lucky

Re: DELANJE IZPISKOV

Odgovor Napisal/-a lucky »

Zakaj daleč stran od knjig? :| Jaz pa se najbolj na to zanašam.. ker tam ni napak. Sej si sam podčrtaš in se potem po tistem učiš.. Al ni to preveč fajn? ;)
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: DELANJE IZPISKOV

Odgovor Napisal/-a baby™ »

huh, ne vem... meni bi se pomoje zmešalo, če bi se pri vsakem predmetu lotla knjige... preveč (nepomembnih) informacij, preveč cajta vzame, na koncu pa ponavadi nardi več škode kot koristi... vsaj pri meni je tko :) itak pa vsakemu paše drug način učenja, meni pač nakladaške knjige od minimalno 500 strani nekako ne ležijo in mam raje skoncentrirano bistvo na dosti manj straneh (skripta) ;)
jaz sem mali psihopat
lucky

Re: DELANJE IZPISKOV

Odgovor Napisal/-a lucky »

Ja, saj mislim, da to ma vsak raje :) Je pa problem (vsaj pri brucih, tj pri meni), da ne vem, katere so optimalno NAJBOLJŠE skripte itd. Ker vsak malo drugače pravi..
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: DELANJE IZPISKOV

Odgovor Napisal/-a Dexter »

lucky napisal/-a:Zakaj daleč stran od knjig? :| Jaz pa se najbolj na to zanašam.. ker tam ni napak.
Tko mal provokativno ... Si mogoč že prebirala od Kranjca knjigo Rimsko pravo? :twisted: Jaz sem v knjigi našel okoli 30 do 40 napak, pretežno sicer malenkostne, ampak kakšne pa tudi dost pomembne.

Ma jaz tud ne vem, zakaj imajo eni tko odklonilen odnos do skript ... Ponavadi so za vsak predmet ene 3 skripte in od tega je kakšna dobra, kakšna pa ne in izbereš najboljšo. Če je skripta recimo sestavljena iz zapiskov s predavanj in knjige, potem res ne vem kaj bi bilo lahko tako narobe z njo, da bi bil največji greh se po njej učiti. :shock: Je pa res, da se lahko vsak zmoti v kakšni stvari, ampak tudi v knjigah so napake (glej primer zgoraj :D ).
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
lucky

Re: DELANJE IZPISKOV

Odgovor Napisal/-a lucky »

Žal še nisem prebrala cele knjige za rim, le prvih 200 strani, tako da še nisem vidla napak. Drugače pa nimam nič proti skriptam, ampak jih pa jemljem malo z rezervo, ker na njih se le ne moreš sklicevat pri izpitih, kakor se lahko na knjige, kljub napakam :) Da bi pa vedel, katera skripta je najboljša, moraš pa, po mojem mnenju, dobro prebrat knjigo, da lahko sploh določiš.

Ampak, prav, mislim, da če maš skopirane knjige in da v njih podčrtuješ, ne more bit tak hudo narobe, ali pač?
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: DELANJE IZPISKOV

Odgovor Napisal/-a baby™ »

hudo narobe ne more bit, to sploh ni hudo... svaka čast, če se kdo dejansko po knjigah uči, js vem, da se ne morem oz. se mi ne da :mrgreen:
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: DELANJE IZPISKOV

Odgovor Napisal/-a bajna »

no, men se ta izjava daleč stran od knjig ne zdi ok... ker je res v skriptah več napak, premalo stvari, so zastarele itd. itd., ok v 2. letniku se itak ne morš učit iz knjih, ker jih ni oz so bedne. samo v prvem ti pa predlagam, da se kar lepo po knjigah učiš, zihr je zihr
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: DELANJE IZPISKOV

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

Jz sm tud pristašica knjig. Glede na moje osebne izkušnje nisem mela problemov s predmeti pr katerih sm se učila iz knjig kjer so zbrane in preverjene informacije. Tam kjer sm se zanašala pa na skripto sm pa pocepala, pa niso bli najtežji predmeti :? Pa sm se učila po tistih k je folk predlagou da so najboljše....
Car
Prispevkov: 204
Pridružen: 14. Okt 2010 11:42

Re: DELANJE IZPISKOV

Odgovor Napisal/-a Car »

Jaz imam pa takšen način učenja:

1. Preberem knjigo ter si podčrtam z markerjem kar se mi zdi pomembno.
2. Preberem vse kar imam podčrtano
3. Skripta
4. Skripta :)

Upam, da se bo izšlo :)
IVANIS
Prispevkov: 3
Pridružen: 03. Nov 2010 07:17

Re: DELANJE IZPISKOV

Odgovor Napisal/-a IVANIS »

Hvala za vse nasvete! Ste me malo pomirili. Hvala za solidarnost.
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: DELANJE IZPISKOV

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Car napisal/-a:Jaz imam pa takšen način učenja:

1. Preberem knjigo ter si podčrtam z markerjem kar se mi zdi pomembno.
2. Preberem vse kar imam podčrtano
3. Skripta
4. Skripta :)

Upam, da se bo izšlo :)
Identična sva v pogledu načina učenja, hehe :)
Car
Prispevkov: 204
Pridružen: 14. Okt 2010 11:42

Re: DELANJE IZPISKOV

Odgovor Napisal/-a Car »

Upam, da bova tudi v ocenah :) :D
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: DELANJE IZPISKOV

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

[quote="Car"]Upam, da bova tudi v ocenah :) :D[/quot
Sej bo, držim pesti :)
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: DELANJE IZPISKOV

Odgovor Napisal/-a baby™ »

bajna napisal/-a:no, men se ta izjava daleč stran od knjig ne zdi ok... ker je res v skriptah več napak, premalo stvari, so zastarele itd. itd.
no ja, sej sm rekla - kakor komu... meni pač res ne ležijo, ker mi je včasih še skripta preveč obsežna :lol:
so pa skripte različne, niso lih vse slabe in niso vse dobre... če si zrihtaš tapravo, nimaš problemov. to je to...
jaz sem mali psihopat
Urši
Prispevkov: 179
Pridružen: 30. Okt 2010 21:40

Re: DELANJE IZPISKOV

Odgovor Napisal/-a Urši »

Tudi sama opažam da bojo izpiski vzeli čisto preveč časa :roll: za ostale predmete sem nekako našla sistem ampak za rim pa kar ne najdem dobre skripte :cry: ima kdo kakšen nasvet?
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: DELANJE IZPISKOV

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

Ne ne, za rim NOBENE skripte. Za rim sam knjiga in še enkrat knjiga. Tko al tko moraš znat use kar je noter tko da rajš ne delat po skripti. Izpiski pa sm tok d si izpišeš kake ključne besede oz. definicije. res ključne od ključnih :D
sam tok da dobiš pregled nad snovjo, ne pa da se prov ne vem kako učiš iz tistga,ker ne morš zdej 1000 strani prepisvat :D
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: DELANJE IZPISKOV

Odgovor Napisal/-a flafi »

Pa knjiga za rim je res dobr napisana, hitr jo prebereš in ful si zapomneš :)
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Urši
Prispevkov: 179
Pridružen: 30. Okt 2010 21:40

Re: DELANJE IZPISKOV

Odgovor Napisal/-a Urši »

No sej od splošnega dela naprej mi je super. Za ta zgodovinski del bi pa rabla malo bolj na kratko in pregledno :) bo pa treba izpiske za ta del nardit :lol:
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: DELANJE IZPISKOV

Odgovor Napisal/-a flafi »

Za zgodovinski del je pa skripta od Jasne okej :) Pa sem slišala, da Rok in Anže je tut kul... To je res predolgo v knjigi :D
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Sara
Prispevkov: 39
Pridružen: 29. Jul 2010 18:43

Re: DELANJE IZPISKOV

Odgovor Napisal/-a Sara »

Kambič je rekel, da je od zgodovinskega uvoda dovolj tisto, kar pove on na predavanjih. Drugo pa je, če imaš te zapiske.
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: DELANJE IZPISKOV

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Zgodovinski uvod se za kolokvij učite ali po svojih dobrih zapiskih iz Kambičevih predavanj (toplo priporočam) ali pa iz knjige.
Kambičeve kolokvije se zelo dobro pisati, če se učite po njegovih predavanjih :ugeek:
Si vis pacem para bellum
Bianca
Prispevkov: 52
Pridružen: 21. Okt 2008 19:36

Re: DELANJE IZPISKOV

Odgovor Napisal/-a Bianca »

Glede vprašanja knjige/izpiski/zapiski/skripte bi rekla takole.

Idealno bi seveda bilo, če bi se lahko vsi vse učili po knjigah. Ko sem se vpisala v prvi letnik in bila mlada in neumna, sem tudi jaz mislila, da bom vse študirala po knjigah. Potem me je pa zadela realnost.

Veliko je odvisno od tega, za kateri predmet gre in kako je knjiga napisana. Nova knjiga za rim je dobra, tako da se da učiti po njej. So pa predmeti, kjer bereš predpisano literaturo, bereš, bereš, še enkrat prebereš ... in ali ne razumeš ali pa razumeš, pa ne znaš reproducirati ali pa razumeš in znaš reproducirati, pa na izpitu še vedno ne znaš odgovoriti na vprašanja.

Profesorji so vsi strokovnjaki na svojih področjih. Problem pa je, da niso vsi enako dobri pedagogi (ne predavajo dobro, knjiga je neuporabna). Včasih bi bilo boljše, če bi namesto profesorja predaval asistent, ker bi študentje več odnesli od njegovih predavanj.

Splača se učenje po zapiskih (če imaš dobre), drugače je treba pa že na začetku leta poiskati vse obstoječe skripte za vsak predmet, pa izpitna vprašanja in predpisano literaturo, ki jo pač uporabljaš toliko, kot ti je uporabna.

Različne skripte za isti predmet je treba primerjati, da najdeš najboljšo kombinacijo.

Splača se tudi preveriti, če obstaja še kakšna literatura, ki pa ni predpisana. Mislim, da sem pri gospodarskem pravu v drugem letniku naletela na neko knjigo (mislim, da z mariborske PF), ki je bila veliko bolj preprosto in razumljivo napisana.

Če zaključim, treba se je znajti.
Odgovori

Vrni se na