Kako študirati 1. letnik

Moderatorji: MinniereaTheLawa90

lucky

Re: Kako študirati 1. letnik

Odgovor Napisal/-a lucky »

Dexter napisal/-a:Najboljša stvar za sociologijo prava so predavanja. :) Pove čisto vse kar rabiš za izpit, na koncu vsake ure pove še vsa vprašanja, ki pridejo v poštev pri snovi, ki jo je obravnaval, in nanje tud odgovori ...
Jaz sem se učil samo po zapiskih s predavanj in sem dobil 10. Tko da se vam splača hodit na Igličarja. :)

To je čisto resno? Ker pol mam jaz zlato jamo :D Hehe. Mi je Igličar namreč ful zanimiv, za razliko od nekaterih mojih kolegov, ki ne obiskujejo njegovih predavanj.
digi-smeh
Prispevkov: 545
Pridružen: 20. Jan 2009 11:30

Re: Kako študirati 1. letnik

Odgovor Napisal/-a digi-smeh »

ehh te vaje-mors met res sreco da ti pomagajo. sm mela 74 pik pa 3 dodatne točke pa mi ni pomagal. ma tak razpon za posamezno oceno mors met kr sreco da ti pomaga... :?
Uporabniški avatar
Dexter
Prispevkov: 1072
Pridružen: 15. Dec 2008 15:47

Re: Kako študirati 1. letnik

Odgovor Napisal/-a Dexter »

lucky napisal/-a:To je čisto resno? Ker pol mam jaz zlato jamo :D Hehe. Mi je Igličar namreč ful zanimiv, za razliko od nekaterih mojih kolegov, ki ne obiskujejo njegovih predavanj.
Juhu, pa ne da sem našel sorodno dušo. :lol: Hec :lol:
Ma jaz sem bil čist navdušen nad njegovimi predavanji, ni blo ovire, da ne bi prišel. :mrgreen:

Drugač pa ... Čist vse kar pove na predavanjih si zapiši pa se vse to tud nauči, pa bo dost za 10. Saj ko vidiš kolk malo dejansko pove snovi na predavanjih, potem ugotoviš, da je to tak čist enostaven predmet. :D Da bi moral pa knjigo brat ... Je pa situacija čist obrnjena. :twisted:
Vsaka stvar je težka, preden postane lahka.
lucky

Re: Kako študirati 1. letnik

Odgovor Napisal/-a lucky »

Dexter napisal/-a:
lucky napisal/-a:To je čisto resno? Ker pol mam jaz zlato jamo :D Hehe. Mi je Igličar namreč ful zanimiv, za razliko od nekaterih mojih kolegov, ki ne obiskujejo njegovih predavanj.
Juhu, pa ne da sem našel sorodno dušo. :lol: Hec :lol:
Ma jaz sem bil čist navdušen nad njegovimi predavanji, ni blo ovire, da ne bi prišel. :mrgreen:

Drugač pa ... Čist vse kar pove na predavanjih si zapiši pa se vse to tud nauči, pa bo dost za 10. Saj ko vidiš kolk malo dejansko pove snovi na predavanjih, potem ugotoviš, da je to tak čist enostaven predmet. :D Da bi moral pa knjigo brat ... Je pa situacija čist obrnjena. :twisted:
Ja, zapisujem vse in tud te njegove slikce in vzorce, ki jih ma na projekcijah, so kul :) Knjiga ni tako tanka, res pa je, da pove, vse, kar je tudi noter, ampak bistveno manj. Tako da sociologija me ne skrbi, ... bolj me zgodovina trenutno .....
eldorado
Prispevkov: 650
Pridružen: 09. Nov 2009 09:54

Re: Kako študirati 1. letnik

Odgovor Napisal/-a eldorado »

lucky napisal/-a:
Dexter napisal/-a:
lucky napisal/-a:To je čisto resno? Ker pol mam jaz zlato jamo :D Hehe. Mi je Igličar namreč ful zanimiv, za razliko od nekaterih mojih kolegov, ki ne obiskujejo njegovih predavanj.
Juhu, pa ne da sem našel sorodno dušo. :lol: Hec :lol:
Ma jaz sem bil čist navdušen nad njegovimi predavanji, ni blo ovire, da ne bi prišel. :mrgreen:

Drugač pa ... Čist vse kar pove na predavanjih si zapiši pa se vse to tud nauči, pa bo dost za 10. Saj ko vidiš kolk malo dejansko pove snovi na predavanjih, potem ugotoviš, da je to tak čist enostaven predmet. :D Da bi moral pa knjigo brat ... Je pa situacija čist obrnjena. :twisted:
Ja, zapisujem vse in tud te njegove slikce in vzorce, ki jih ma na projekcijah, so kul :) Knjiga ni tako tanka, res pa je, da pove, vse, kar je tudi noter, ampak bistveno manj. Tako da sociologija me ne skrbi, ... bolj me zgodovina trenutno .....
In tako je tudi prav
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Kako študirati 1. letnik

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

Zgodovina?
Izpit iz Pravne zgodovine ,študentje želijo, da čim prej izgine.
Če tudi tebe matra deljena lastnina,
in mogoče vmes kaka Trogirska diploma,
se obrni na Dragoxxx, bivšega sotrpina,
in težave Pravne zgodovine bodo izginile kakor sončna svetloba:) :D :)
No, malce preterujem, ampak če rabte pomoč, tu smo, na razpolago, da vam pomagamo:)
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: Kako študirati 1. letnik

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

Ja res je to glede sociologije, res se splača hodit na Igličarjeva predavanja, čeprou je večini folka to ful odveč :D
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Kako študirati 1. letnik

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

pred predavanji se splača it prej na kavo :D :lol: lol
Žaži
Prispevkov: 5
Pridružen: 29. Jan 2009 11:37

Re: Kako študirati 1. letnik

Odgovor Napisal/-a Žaži »

Pozdravljeni!


Malo sem prebral temo in sem ugotovil, da se kot organizator predavanja o študentskem vidiku študija prava moram vsaj odzvati na nekatere komentarje.

Resnično je, kot ste ugotovili, da smo imeli nekaj težav pri sami izvedbi; velik del od teh je bil posledica tega, da je bil pravi boj, da ne rečem mesarsko klanje, 'odžreti' profesorju nekaj njegovega časa, da bi tako lahko predavanje kolikor toliko uspešno izvedli (z vidika obiska študentov).

Ta predavanja prirejam že tretje leto, vsako leto je bil odziv študentov dober - lansko leto tudi denimo ni bil problem dogovoriti se z enim izmed profesorjev, da nam pokloni celo uro za namen tega predavanja.
Letos si več kot 15 min pri doc. dr. Škrubejevi ni bilo moč izboriti (kriterij izbire ure predavanja je bil predvsem v tem, da bi se ga lahko udeležilo večje število študentov).
Torej za predavanje smo imeli na voljo precej malo časa, nekaj težav smo imeli z mikrofonom (ki je, kot smo izvedeli, že povzročal težave, poleg tega morate vedeti, da ga študentje ne uporabljamo ravno vsak dan), jaz osebno tudi nekaj težav s prevozom iz Škofje Loke ... predavanje sva tako izvedla, kakor se je v danih okoliščinah najbolje dalo.

Kar se tiče vsebinskega dela, sem vam dolžan opravičilo, saj je bil med mano in Markom očiten nesporazum, katere vidike naj bi predstavil on, in je potem na žalost prihajalo do določenih razhajanj in ponavljanj.

Predavanje sva zastavila nekolilo bolj v lahkotnem duhu, kar je lahko vodilo tudi vam v smislu, da ob trdem delu nikakor ne smete pozabiti na zabavo, veselje in dobro voljo :D

Kakorkoli že, nikomur se nisem dolžan opravičevati, saj tovrstne zadeve organiziram izključno iz svoje dobre volje in z namenom pomagati čim večjemu številu študentov v smislu delitve izkušenj.
Zato spodaj lepim nekatere povzetke iz predavanja za tiste, ki se ga niso utegnili udeležiti, pa tudi za tiste, katerim zaradi omejenega časa in posledično večjega 'hitenja' pri podajanju vsebine med predavanjem, ni uspelo zapisati vsega, kar bi si želeli.

Naj še enkrat poudarim, da gre za mojo oceno, ki temelji na mojih izkušnjah; uradni seznam je uradno navedena literatura.

Želel bi poudariti tudi, da tukaj ne pišem, katerih predavanj nisem obiskoval (še enkrat pa poudarjam, da ne odsvetujem nobenih predavanj - vsak se mora odločiti, kakšen način dela mu najbolj ustreza - priporočam pa, da se držite določene racionalnosti:)

1. Rimsko pravo
RIMSKO PRAVO 9 Kolokvij 4 1

Dvosemestrski PISNO + USTNO
Literatura:
Nova knjiga (brez zgodovinskega uvoda – dovolj so predavanja)
Primeri iz rimskega prava (pregled primerov – vseh)
Zapiski iz predavanj in vaj (za dopolnitev prejšnjih dveh, sledenje snovi, razumevanje)

Zelo koristno TUTORSTVO!!!

2. Ekonomija

EKONOMIJA 8 Kolokvij 4 1

Dvosemestrski PISNO (+ USTNO; lahko)
Literatura:
Knjiga Ekonomija
Repetitorij (za moj izpit: rešen repetitorij brez izpitov na koncu)
Za pomoč pri razumevanju: skripta Rok Anže
Obiskovanje predavanj:
Sam pri Štiblarju + vaje (računske naloge – da dojamete sistem)


3. Uvod v pravoznanstvo
UVOD V PRAVOZN. 9 Kolokvij 4 1

Dvosemestrski PISNO + USTNO
Literatura:
2 načina:
knjigi – selekcija (ponavljanje in balast (pravniške iskrivosti) se odstrani)
baje je dobra skripta s 150 stranmi
vprašanja iz preteklih izpitov

Na voljo vam je TUTORSTVO

4. Ustavno pravo
USTAVNO PRAVO 9 Kolokvij 4 1

Dvosemestrski PISNO + USTNO
Literatura:
Knjiga Ustavna ureditev RS
če kaj izrecno ni obravnavano - zapiski

Na voljo vam je TUTORSTVO

5. Evropsko ustavno pravo
EVROPSKO USTAVNO PRAVO 4 Udeležba na vajah 2 1

Enosemestrski PISNO
Literatura:
Sam tega izpita še nisem opravljal; smo imeli še Primerjalno ustavno pravo, zato vam ne upam ničesar trditi; obstaja knjiga

6. Pravna zgodovina
PRAVNA ZGOD. 7 Seminarska naloga 4 1

Enosemestrski PISNO + USTNO + SEMINARSKA (IZDELANA)
Literatura:
knjiga (tanka, debelih NE!)
vprašanja iz starih izpitov, vsaj predelati vaje
Glede nove knjige nimam podatkov.

7. Sociologija prava
SOCIOLOGIJA PRAVA 7 Seminarska naloga 4 1

Enosemestrski PISNO + USTNO (IZ NALOGE) + SEMINARSKA (IZDELANA)
Literatura:
zapiski ali dobra skripta; zdaj je nova knjiga - velja se obrniti na študente, ki so izpit opravljali lani
vsaj prebrana na hitro Pravo in družba (vprašanje)
vprašanja iz starih izpitov


8. Uvod v civilno pravo
UVOD V CIVILNO PRAVO 7 Udeležba na vajah 4 1

Enosemestrski PISNO
Literatura:
zapiski s predavanj + zakon OZ + skripta za CP splošni del 2. letnik (za pomoč!)

Pazite na podobnost (predvsem pa na razlike) z Rimom!!!

Vsem želim veliko volje in trme pri študiju, na izpitih pa tudi nekaj sreče in poguma!

LP vsem
Zadnjič spremenil Žaži, dne 29. Mar 2013 03:29, skupaj popravljeno 1 krat.
Car
Prispevkov: 204
Pridružen: 14. Okt 2010 11:42

Re: Kako študirati 1. letnik

Odgovor Napisal/-a Car »

Verjetno leti tvoj komentar tudi na moj komentar, na prejšnji strani. Se opravičujem, ker sem bil preveč nesramen, saj cenim tvoje delo!

Prosim te še, če je kakšna možnost da napišeš koliko časa si porabil za kakšen izpit oz. kolokvij.

Pa brez zamere!

lp
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: Kako študirati 1. letnik

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

na izpitih pa tudi nekaj sreče
:mrgreen: :roll:
Žaži
Prispevkov: 5
Pridružen: 29. Jan 2009 11:37

Re: Kako študirati 1. letnik

Odgovor Napisal/-a Žaži »

Ni panike sploh, tudi sam nisem bil preveč zadovoljen s tem, kako je letos zadeva izpadla in bi si želel boljše izvedbe, vendar so bili zadaj za to zadevo pač določeni razlogi, ki sem jih zato tudi navedel.

Časovno?

Rim in ekonomijo sem resnično delal sproti, dokler sem imel energijo za to - to pomeni, da sem (na začetku) pred predavanjem prebral snov, ki smo jo obravnavali na predavanju ... kasneje mi je malo zmanjkalo energije in sem pač občasno malo prebral zadeve, vendar sem se vseeno trudil, da sem bil z zadevo na tekočem. Če česa nisem razumel, sem to tudi vprašal na predavanjih, za rim sem kolikor toliko redno hodil tudi na tutorstvo ...
Vse kar sem napisal, pomeni, da sem imel kar nekaj predznanja in mi je težko reči, koliko časa sem se učil za posamezen predmet - spomnim se, da sem začel konec marca reševati repetitorij, kar je bilo jedro mojega učenja za izpit ... Za same kolokvije sem se pripravljal kaj pa vem, kakšen teden do 14 dni prej (tudi jaz sem se lovil in sem si za zadeve raje vzel več časa; to priporočam vsem - čeprav je jasno, da dokler nisi pod pritiskom, učenje ni toliko efektivno, pa si vseeno splača vzeti nekaj rezerve; pri študiju je kar se mene tiče zelo pomembna organizacija in časovno planiranje - čim prej si določiti, na katere izpitne roke boste šli opravljati katere predmete in iz česa boste študirali, koliko časa potrebujete zato ... vedno pa koristi nekaj rezerve).
Rim? Učil sem se ga izmenoma z ekonomijo in začel istočasno.

Pri ostalih predmetih nisem pretiraval s študijem.
Zgodovino sem šel delati septembra in sem s počasnim branjem zadev začel kak mesec prej - intenziven študij pa je bilo denimo le zadnji teden - pač se poznam in vem, da na začetku zmorem le kakšno uro ali dve na dan, potem pa ne morem več; tudi študij je namreč stvar 'kondicije', ki se pridobiva postopoma.
Sociologijo sem za izpit naštudiral v petih dneh - stvar situacije in na izpitu morda tudi sreče pa nekaj sposobnosti razglabljanja in povezovanja; beri blefiranja.
UVP kake 2 tedna, sem pa vseeno že malce sledil čez leto in se teden ali dva pripravljal na kolokvij.
PUP (vaš EUP) sem se učil kake 2 tedna.

Kaj je še ... Mi smo imeli statistiko, to za vas ni pomembno ... Aja, ustavno pravo ... tukaj je bilo tudi kake 2 tedna učenja.

Torej, za resnejši izpit priporočam začetek študija povprečno kake tri tedne prej. Intenzivnost se seveda stopnjuje. Če rečem tri tedne, to ne pomeni neprestanega učenja ... vmes je še šport in druge stvari ...

Svoj način študija je koristno preveriti na kolokvijih, zato se za njih dobro pripravite.

Upam, da si zvedel vse, kar te zanima, če ne pa še vprašaj.

LP
Car
Prispevkov: 204
Pridružen: 14. Okt 2010 11:42

Re: Kako študirati 1. letnik

Odgovor Napisal/-a Car »

Najlepša ti hvala ;) Zanima me še, kako si si ti in ostali, ki ste v 2. letniku razporedili izpite tekom leta? Vem, da si že to povedal na tistem predavanju, a si žal nisem zapomnil :/

Hvala!

lp
Žaži
Prispevkov: 5
Pridružen: 29. Jan 2009 11:37

Re: Kako študirati 1. letnik

Odgovor Napisal/-a Žaži »

Pozdravljen!


Bom povedal svoj razpored.

Januar: statistika
Maj: ekonomija, ustava, rim (tu sem ga padel (edini izpit na faksu:), ker sem imel resnično gnečo; zato sem vam resno odsvetoval, da ga vzamete v prvem roku; v 2. roku sem ga potem brez težav dobil 9)
Junij: uvp, rim, soca
September: zgodovina
Oktober: PUP

Seveda je težko govoriti, kakšen razpored je optimalen, fajn pa je, če imaš pogoje že pred poletjem - jaz sem jih imel, zato sem imel jeseni več maneverskega prostora (pa še vse težje sem imel pod streho, kar se mi je sploh zdelo pomembno)

LP
fruchtzwerge
Prispevkov: 180
Pridružen: 03. Okt 2010 04:52

Re: Kako študirati 1. letnik

Odgovor Napisal/-a fruchtzwerge »

Dve mogoče nekoliko neumesni vprašanji, a vseeno :)

1) Kako se opravičit, če sem od (obveznih) vaj izostal upravičeno?

2) A če nimaš dovoljšne prisotnosti na vajah res ne moreš na izpit?

3) A na (ustnem) delu izpita še vedno velja dress code? Torej vsaj srajca?
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Kako študirati 1. letnik

Odgovor Napisal/-a baby™ »

ah, hotla sm ti odgovorit na 3. vprašanje, pa si napisal, da maš samo dva... :mrgreen: :lol:

no, pa vseeno -
3) kdaj je pa veljalo to? :shock: js sm do zdej vidla na ustnih več tipov v 'ne-srajci' kot v srajci... pa sm bla že na dost / preveč ustnih :lol: drgač pa dvomim, da bi srajca zadostovala... tudi hlače so zaželjene :lol:
jaz sem mali psihopat
fruchtzwerge
Prispevkov: 180
Pridružen: 03. Okt 2010 04:52

Re: Kako študirati 1. letnik

Odgovor Napisal/-a fruchtzwerge »

Haha ja št. 2 sem se spomnil med pisanjem :)

No če je tako potem vredu, ker eni so neki strašli celo s kravatami pa ne vem kaj :D

Hvala :)
Arndovia
Prispevkov: 75
Pridružen: 15. Okt 2009 20:55

Re: Kako študirati 1. letnik

Odgovor Napisal/-a Arndovia »

Ufff... dress code... Samo še to nam manjka xD

Ne ni blema s tem kako se oblačiš. Kranjc, ki je po moje od vseh najbolj pozoren na to, me je mirne volje sprejel z japonkami in poletno odpravo...
fruchtzwerge
Prispevkov: 180
Pridružen: 03. Okt 2010 04:52

Re: Kako študirati 1. letnik

Odgovor Napisal/-a fruchtzwerge »

Samo je razlika, če si ženskega ali moškega spola :D :D

Verjetno kakšnih kosmatih moških nog v kratkih hlačah ne bi ravno gledal :D
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Kako študirati 1. letnik

Odgovor Napisal/-a baby™ »

cjooo, folk nima pametnejšga dela kot izmišljat si zgodbice... :roll: :mrgreen:

na ustnem te bojo prej spustili, če si zanemarjen (!!), drgač daješ vtis, da porabiš več cajta na rihtanje kot na učenje :lol:
zdej pa čimprej razširmo to pravilo po faksu, pa bomo sami razcapanci in prava ELITA :twisted: :lol:
fruchtzwerge napisal/-a:Verjetno kakšnih kosmatih moških nog v kratkih hlačah ne bi ravno gledal :D
...misliš, da so mu pobrite bolj všeč? :lol: haha...
jaz sem mali psihopat
fruchtzwerge
Prispevkov: 180
Pridružen: 03. Okt 2010 04:52

Re: Kako študirati 1. letnik

Odgovor Napisal/-a fruchtzwerge »

Hehe, sem bruc in komaj december je, pa sem že slišal toliko zgodbic, da kar res ni :)

Če ne bi vseh forumov lahko tudi neprijavljeni brali (t.j. profesorji) bi bilo prav zanimivo en gossip topic imet in malo razčistit stvari :D
Uporabniški avatar
denny.crane
Prispevkov: 359
Pridružen: 11. Feb 2010 23:23

Re: Kako študirati 1. letnik

Odgovor Napisal/-a denny.crane »

Nasvet glede obleke: seveda ni nujno, da si lepo oblečen. Če prideš v navadnih hlačah in navadni majci/puloverju, ne boš zaradi tega čisto nič prikrajšan pri oceni. Je pa res, da se spodobi in je precej lepo, če pride študent malo bolje urejen in oblečen :) Nič te ne stane, če imaš doma kakšno lepo oblačilo ;)

Prijazen pozdrav, A
What's my name?"Denny Crane!" No further questions.
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Kako študirati 1. letnik

Odgovor Napisal/-a baby™ »

sicer ne vem, kako profesorji gledajo na to (najbrž vsak drugače), ampak meni je prav smešno, ko se pojavijo na faksu tipi v obleki, s kravato, po možnosti s kovčkom v roki... še posebej, če je to kak, ki je komaj pršu na faks... :D
v glavnem, naj se vsak oblači kot mu paše, na ustnem pa (če nimaš na sebi res kšne skrajnosti) ne bo nič narobe zaradi tega ;)
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Kako študirati 1. letnik

Odgovor Napisal/-a flafi »

What baby said! :D Mi se zmer zabavamo na račun kravatarjev :D Zdej k so bli pa na faks sprejeti, majo pa že skor svojo odvetniško pisarno, in še eno privat sodišče zraven :lol:
Pol v višjih letnikih pa število kravatarjev drastično upade... Hm, I wonder why :P Najbrž res porabijo več časa za rihtanje kot za učenje :D :D
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
fruchtzwerge
Prispevkov: 180
Pridružen: 03. Okt 2010 04:52

Re: Kako študirati 1. letnik

Odgovor Napisal/-a fruchtzwerge »

Hehe lepo, da ste se vsi v obleke zapičli, ampak a mogoče kdo ve kaj v zvezi s vprašanji št. 1 in 2? :D
Odgovori

Vrni se na