Ustavno procesno pravo

Moderatorji: Zmajbaby™

Uporabniški avatar
goccia
Prispevkov: 38
Pridružen: 05. Sep 2010 14:58

Re: Ustavno procesno pravo

Odgovor Napisal/-a goccia »

Menda obstajajo 4 vrste? En kolega je bil to vprašan in ker ni znal je dobil 8. Baje je na predavanju govoril o tem?? Bwo. Obstaja tudi verjetnost,da se nisva razumela,ker jst tud nisem tega nikjer zasledila. A obstaja kaj podobnega?
blum
Prispevkov: 97
Pridružen: 05. Apr 2010 10:46

Re: Ustavno procesno pravo

Odgovor Napisal/-a blum »

vrjetn je mislu 4 vrste odločb, ki jih izda us..to so pa ta gola ugotovitvena, interpretativne, razveljavitev in odprava...to je edin kar je 4 pa je v zvezi z odločbami povedu...ne vem, mogoč si ga pa narobe razumela..
Uporabniški avatar
goccia
Prispevkov: 38
Pridružen: 05. Sep 2010 14:58

Re: Ustavno procesno pravo

Odgovor Napisal/-a goccia »

ja,verjetno bo kej tazga...hvala ti!
Uporabniški avatar
goccia
Prispevkov: 38
Pridružen: 05. Sep 2010 14:58

Re: Ustavno procesno pravo

Odgovor Napisal/-a goccia »

Pa še nekaj me zanima...a kdo ve kaj je zdaj s to odločbo us o občini ankaran? Kao so odločbe US obvezne, pa jo DZ ne spoštuje... To sem našla na spletu, ne vem pa ali in kako se je ta zadeva zaklučila...
"K ustanovitvi občine Ankaran zakonodajalca zavezuje odločba ustavnega sodišča. Pravna strokovnjaka Lojze Ude in Igor Kaučič poudarjata, da bi moral DZ odločbo sodišča spoštovati. Ude je prepričan, da o usodi zakona ne more odločati odbor. Ta lahko pove svoje stališče, ki je lahko tudi odklonilno, ampak izreči se mora državni zbor na plenarnem zasedanju. Če bi DZ zakon zavrnil, bi prišlo do nespoštovanja odločbe ustavnega sodišča in, kot pravi Ude, do neke konfliktne situacije med DZ in ustavnim sodiščem. A po njegovem je DZ dolžan spoštovati odločbo ustavnega sodišča, četudi morebiti misli, da je ta napačna.
Po besedah Kaučiča o tem, da je zakonodajni postopek končan, odloča DZ kot celota. A glede na to, da je bil ta zakon na odboru "izvotljen" - sprejet ni bil namreč noben od njegovih treh členov - je situacija nenavadna. Kot pravi pravnik, ustavno sodišče nima v rokah sredstev, da bi poslance prisililo, da ravnajo v skladu z odločbo ustavnega sodišča, čeprav so to dolžni, saj "ravnanje po odločbi ustavnega sodišča pomeni spoštovanje ustave".
Kaučič opozarja, da je z odločbo ustavnega sodišča o dolžnosti ustanovitve občine Ankaran povezano zadržanje izvedbe lokalnih volitev na območju Mestne občine Koper. Ta dva ukrepa se prepletata in sam težko predvidi, kakšno bi lahko bilo nadaljnje ravnanje, ob čemer dodaja, da je vse v rokah DZ in da je veliko več političnih kot pravnih vprašanj."
blum
Prispevkov: 97
Pridružen: 05. Apr 2010 10:46

Re: Ustavno procesno pravo

Odgovor Napisal/-a blum »

v zadnji pravni praksi maš od krivica prispevek, ki govori o tem
ombb
Prispevkov: 15
Pridružen: 10. Nov 2009 20:06

Re: Ustavno procesno pravo

Odgovor Napisal/-a ombb »

hm js sm bla na predawanjih pa se mi ni zdel da je treba to tut znt??kire ustavne odločbe še?
Uporabniški avatar
goccia
Prispevkov: 38
Pridružen: 05. Sep 2010 14:58

Re: Ustavno procesno pravo

Odgovor Napisal/-a goccia »

ne, sej po moje tega ni treba znat...to je pač kao splošna razgledanost. Žalostno se mi je zdelo, da sem zadnjič doma nekaj pametovala o ustavnem sodišču in me je pol tata zabil, da kako so odločbe us obvezne, če jih pa DZ v tem primeru od občine Ankaran ne upošteva. Sem ostala kot en čuk...žalostno, ma tako je :roll:
Uporabniški avatar
denny.crane
Prispevkov: 359
Pridružen: 11. Feb 2010 23:23

Re: Ustavno procesno pravo

Odgovor Napisal/-a denny.crane »

goccia napisal/-a:ne, sej po moje tega ni treba znat...to je pač kao splošna razgledanost. Žalostno se mi je zdelo, da sem zadnjič doma nekaj pametovala o ustavnem sodišču in me je pol tata zabil, da kako so odločbe us obvezne, če jih pa DZ v tem primeru od občine Ankaran ne upošteva. Sem ostala kot en čuk...žalostno, ma tako je :roll:
Odločbe US so obvezne in se danes postavlja vprašanje, ali je naša država sploh pravna država, ker jih DZ sploh ne upošteva. To zna biti velik problem in na to opozarjajo tudi ustavni pravniki. Sicer pa imamo v tem mandatu tako slabo sestavo državnih organov, da bi boljšo dobili z žrebom.

Prijazen pozdrav, A
What's my name?"Denny Crane!" No further questions.
blum
Prispevkov: 97
Pridružen: 05. Apr 2010 10:46

Re: Ustavno procesno pravo

Odgovor Napisal/-a blum »

goccia...sm našla še nekaj glede tistih deklaratornih odločb...možno je, da je bilo mišljeno v katerih primerih se izdajajo, potem so tudi 4 rešitve: ko so pr.praznine, ko ni mogoča odprava/razveljavitev, ko predpis med postopkom neha veljati in niso odpravljene posledice in pa ko predpis že prej neha veljati pa niso odpravljene posledice...
Uporabniški avatar
goccia
Prispevkov: 38
Pridružen: 05. Sep 2010 14:58

Re: Ustavno procesno pravo

Odgovor Napisal/-a goccia »

Blum, ma kolk si ti fajn! Hvala! ;) Če še kaj pogruntaš...please let me know...
In ja,crane se popolnoma strinjam s tabo... Sej na to me je hotu opozorit tata...Eno je teorija,drugo pa praksa. Mi se učimo teorijo, real life (kot bi rekel Simoneti,hehe) je pa nekaj povsem drugega. Odločbe so obvezne,ja, DZ jih ne spoštuje in kaj zdaj? Pristanemo tu,kjer smo :cry:
ombb
Prispevkov: 15
Pridružen: 10. Nov 2009 20:06

Re: Ustavno procesno pravo

Odgovor Napisal/-a ombb »

a kdo ve kaksni so ucinki ugotovitvene odločbe?

ja ugotovi protiustavosz oz proti zakonitost zaradi,...in določi rok zakonodajalcu,..
kai pa po poteku tega roka? velja predpis al je razveljavljen(nc ne pise sklepam d se welja???)

pa baje so neke spremembe pr mednarodni pogodbi,...a kdo kei we o tem?:)
blum
Prispevkov: 97
Pridružen: 05. Apr 2010 10:46

Re: Ustavno procesno pravo

Odgovor Napisal/-a blum »

razveljavljen ne more bit, ker ne gre za razveljavitev, pa tut pr. praznine npr. ne morš razveljavit...mp maš pa v zakonu vse
ombb
Prispevkov: 15
Pridružen: 10. Nov 2009 20:06

Re: Ustavno procesno pravo

Odgovor Napisal/-a ombb »

a lahko kdo plis napise kai je spraseval prejsnji teden?pliiiiiis
ninakralj
Prispevkov: 8
Pridružen: 10. Jan 2011 15:37

Re: Ustavno procesno pravo

Odgovor Napisal/-a ninakralj »

Hej,

mene je vprašal:

1) Kako dobimo predsednika Ustavnega sodišča (ali lahko predsednik ponovno kandidira za mesto? -odg.-zakon tega ne določa!)? Potem je nadaljeval z podvprašanji splošno o mandatu ustavnih sodnikov in na koncu postavil vprašanje: "če ustavni sodnik predčasno preneha z mandatom (npr. zaradi bolezni) ali lahko ponovno kandidira za mesto ustavnega sodnika?"-odg. se ne ve, ker do sedaj ustavno sodišče ni še nikoli soočalo s tem. Bolj ga je zanimalo torej mnenje in zakaj tako.
2) Kdaj veljajo odločbe US inter partes? Tukaj se je potem osredotočil predvsem na mednarodne pogodbe. Zadnje podvprašanje je bilo: "v katerih primerih veljajo odločbe inter partes ko US zakon v celoti ali delno razveljavi (odg. nisem vedla, nekaj sem mutla, mi ga pa tudi ni povedal, ker je rekel, da tega do takrat še nobeden ni znal in da bo to še koga vprašal.)
3) Kako odloča US? relativna večina, absolutna večina, 2/3 vseh sodnikov-in potem me je še vprašal v katerih primerih potrebuje 2/3 (pri impeachmentu 2x in pri izbrisu stranke iz registra).

Vso srečo!
ombb
Prispevkov: 15
Pridružen: 10. Nov 2009 20:06

Re: Ustavno procesno pravo

Odgovor Napisal/-a ombb »

tnx:)

ja fak tole pa ni tok lahhko:)
Uporabniški avatar
goccia
Prispevkov: 38
Pridružen: 05. Sep 2010 14:58

Re: Ustavno procesno pravo

Odgovor Napisal/-a goccia »

Živjo!

Mene je vprašal...
-izločitev sodnika (kdo, kdaj, zakaj)
-revotacija+primer
-kroženje pred redakcijo
-kdaj odločbe pri ustavnem sporu učinkujejo inter partes? (razveljavitev z odložnim rokom, ugotovitvena odločba pri pravni praznini, ko US določi rok v katerem mora DZ odpraviti pomankljivost in v postopku ratifikacije mednarodne pogodbe-velja le med US in DZ). Tisti kompetenčni spori, ustavna pritožba in to tudi spada sem, ampak pri meni je hotel slišat samo primere pri ustavnem sporu.
-kakšne so odločbe US? (obvezne, dokončne in izvršljive)
-kaj je pa zdaj s tem Ankaranom? (jaz sem povedala kar sem že zgoraj prilepila od tega Ankarana in je bil zadovoljen)

Kaučič je res prijazen, ampak ne pomaga prav dosti. Malo te sicer usmeri, napelje k rešitvi, ampak do nje moraš priti sam. S tistimi odločbami inter partes sem se mučila kar nekaj časa, on pa je bil modro tiho. Sicer sem jih nato nekako spravila skupaj, ampak je trajalo...pa še ful mi je blo smešno, ker te neprestano naslavlja z osebnim imenom... :)
Priporočam, da si pred izpitom pogledate še malo kaj se dogaja tekočega na US, ker rad malo napelje na aktualno dogajanje...
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: Ustavno procesno pravo

Odgovor Napisal/-a bajna »

hej,

kaj ste dons kej povedal? ker mamo tud meo istočasno in pol ne morm hodt na to :/
valentinapeli
Prispevkov: 39
Pridružen: 09. Jul 2011 19:32

Re: Ustavno procesno pravo

Odgovor Napisal/-a valentinapeli »

Hej,
bi lahko kdo nalimal tuki gor gradivo od danes & prejšnjič, ker je baje na šisu... sam meni šis neki ne dela uredu... očitno :?
nusa
Prispevkov: 422
Pridružen: 07. Okt 2008 15:08

Re: Ustavno procesno pravo

Odgovor Napisal/-a nusa »

postopek.odlocanja.ustavnega.sodisca.ppt
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
nusa
Prispevkov: 422
Pridružen: 07. Okt 2008 15:08

Re: Ustavno procesno pravo

Odgovor Napisal/-a nusa »

predmet_953.doc
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
nusa
Prispevkov: 422
Pridružen: 07. Okt 2008 15:08

Re: Ustavno procesno pravo

Odgovor Napisal/-a nusa »

predmet_955.ppt
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
valentinapeli
Prispevkov: 39
Pridružen: 09. Jul 2011 19:32

Re: Ustavno procesno pravo

Odgovor Napisal/-a valentinapeli »

nuša...hvala!
nusa
Prispevkov: 422
Pridružen: 07. Okt 2008 15:08

Re: Ustavno procesno pravo

Odgovor Napisal/-a nusa »

malenkost :)
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: Ustavno procesno pravo

Odgovor Napisal/-a bajna »

zdj pa js ne vem, men neki ni jasno, mi naj bi se učili po knjigi ustavna ali državna ureditev? ker v knjigi ustavna ne najdem poglavja od krivica, me je kar sram, sam tole mi pa ni jasno :oops:
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Ustavno procesno pravo

Odgovor Napisal/-a *bini* »

literatura za letos je ustavna ureditev slovenije - poglavje o ustavnem sodišu, ustavno sodstvo - poglavje od Krivica - sam jst sm sla zanc to u kniznco pogledat in tega ni mal ! a je to dejansko treba prebrat :D ? pa 40 strani v uni modri knjigi glede reforme.

a je kdo bil na januarskem roku, kaj je kj sprasval ?
Odgovori

Vrni se na