Izpitna vprašanja

prof. dr. Senko Pličanič

Moderatorji: Zmajbaby™

Odgovori
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

ta vprašanja so se pojavila na izpitu in sicer ko je še bil pisni ;)
Uporabniški avatar
tinkerbell
Prispevkov: 238
Pridružen: 28. Avg 2009 09:59

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a tinkerbell »

.
Zadnjič spremenil tinkerbell, dne 22. Sep 2012 19:06, skupaj popravljeno 1 krat.
sunshine
Prispevkov: 356
Pridružen: 17. Maj 2009 16:28

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a sunshine »

Ne strašit folka :D maja pa junija so bla kr fletna vprašanja, tko da bodo taka tut v ponedeljek! Že tko je najbol dolgočasn predmet možn, kje se nam da še take podrobnosti piflat ;) Think positive! :P
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

Glede na "zanimivost" tega predmeta čist vrjamem da se ti je 60 min zdelo kot 90. :D
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

sunshine napisal/-a:Ne strašit folka :D maja pa junija so bla kr fletna vprašanja, tko da bodo taka tut v ponedeljek! Že tko je najbol dolgočasn predmet možn, kje se nam da še take podrobnosti piflat ;) Think positive! :P
Ma ja, sej razmišljam pozitivno, čeprov pri meni je VEDNO tako, da najdem eno vprašanje iz pamtiveka in si rečem TEGA ZIHR NE BO in potem pridm na izpit in tadaaaaaaa točno to vprašanje. :D
Uporabniški avatar
Alice
Prispevkov: 66
Pridružen: 19. Sep 2009 09:28

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Alice »

Kolko pa se približno pričakuje količinsko napisano pri posameznem vprašanju??
Že vidim, ko se bom v ponedeljek podpisala in šla :)
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

Verjetno je fino če napišeš vse kar veš :D Jst več kot 5 stavkov pomoje ne bom spravla skupi, pa 2 se bosta sigurno ponovila še pri kakšnem odgovoru. :D
Uporabniški avatar
Alice
Prispevkov: 66
Pridružen: 19. Sep 2009 09:28

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Alice »

No super, bova že dve s krakimi in jedrnatimi odgovori :D

Kaj napišeš pri vprašanju: Pravni instituti v SLO pravu, ki pospešujejo in tisti, ki omejujejo načelo trajnostnega razvoja? Predvsem me zanima, kateri omejujejo :)
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a proton »

Od kje pa to vprašanje? :)

Nobenega instituta se trenutno ne spomnim, navadno tudi ni velik problem v pravu, ampak dejanski izvedbi predpisov ...
nicole
Prispevkov: 40
Pridružen: 18. Maj 2011 12:21

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nicole »

Tole vprašanje je blo res mal čudno :D js bi pisala ravno o tem, da se da vsak institut tako uporabit, da lahko zavira to načelo...verjetno kej v smislu, da je npr. dovoljenje za onesnaževanje pomembno za trajnostni razvoj, da pa trgovanje s temi dovoljenji ni nujno najboljše...

Kaj točno bi pa odgovorili pri okoljevarstvenemu dovoljenju? Vem, kaj je okolj. soglasje, sam kaj točno pa je okolj. dovoljenje? A gre za dovoljenje za onesnaževanje, al kakšno dovoljenje je tle mišljeno? Očitno sem se nekje vmes zgubila, al se mi že pa meša od teh kozlarij :D

Sicer pa, če je 5 vprašanj in ena pola za odgovore, kej več kot pol strani pri vsakmu odgovoru ne pričakujejo, i hope :lol:
Uporabniški avatar
Alice
Prispevkov: 66
Pridružen: 19. Sep 2009 09:28

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Alice »

ja, to vprašanje je med starimi vprašanji in sem "rahlo" zmedena, glede na to, da so zahtevani instituti :?

Glede okoljevarstvenega dovoljenja pa, če jaz prav razumem, je dovoljenje za rabo okolja in dovoljenje za onesnaževanje. Prej je bilo samo dovoljenje za rabo okolja, potem sta pa bili sprejeti 2 direktivi in rezultat je nastanek okoljevarstvenega dovoljenja, ki se deli na dva dela.

Kaj pa potem pri okoljevarstvenem soglasju? Se izdaja samo v okviru presoje vplivov na okolje?

Hm...Ah, res ubija to :roll:
Zadnjič spremenil Alice, dne 23. Sep 2012 10:38, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Alice
Prispevkov: 66
Pridružen: 19. Sep 2009 09:28

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Alice »

Aja, saj za dodatno polo tudi lahko zaprosiš :twisted: :lol:
nicole
Prispevkov: 40
Pridružen: 18. Maj 2011 12:21

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nicole »

Aaaa dost logično, hvala! :D
Okoljevarstveno soglasje se izda v postopku presoje vplivov na okolje in gre za konkretni akt...js bi tu pol še pisala, kaj se presoja v temu postopku bla bla bla, da se lahk nevladne organizacije pritožijo na to soglasje...
Uporabniški avatar
Alice
Prispevkov: 66
Pridružen: 19. Sep 2009 09:28

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Alice »

To razumem, kaka je razlika, še vedno pa mi ni čisto jasno, kdaj v postopku zaprosiš za okoljevarstveno dovoljenje in kdaj za soglasje. Al je to pač tako, da za soglasje moraš zaprosit vedno, ko se domneva, da gre za poseg v okolje, ki lahko nanj pomembneje vpliva, za dovoljenje pa zaprosiš, ko gre za obratovanje neke naprave in ko gre za obrat (vsaj na tak način sem jaz razumela iz zakona)?
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

Alice napisal/-a:No super, bova že dve s krakimi in jedrnatimi odgovori :D

Kaj napišeš pri vprašanju: Pravni instituti v SLO pravu, ki pospešujejo in tisti, ki omejujejo načelo trajnostnega razvoja? Predvsem me zanima, kateri omejujejo :)
Jst bi pa tle pisala da pospešujejo:

5. člen URS: interpretacija n. trajnostnega razvoja
67. člen URS (+ 16. člen ZVO-1): ekološka funkcija lastnine
72. člen URS : pravica do zdravega življenskega okolja
posredno verjetno pride v poštev tudi načelo javnosti

omejujejo pa:
33. člen URS: pravica do zasebne lastnine (ne moremo jo kar poljubno omejiti)
74. člen URS: pravica do svobodne gospodarske pobude.
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

Alice napisal/-a:To razumem, kaka je razlika, še vedno pa mi ni čisto jasno, kdaj v postopku zaprosiš za okoljevarstveno dovoljenje in kdaj za soglasje. Al je to pač tako, da za soglasje moraš zaprosit vedno, ko se domneva, da gre za poseg v okolje, ki lahko nanj pomembneje vpliva, za dovoljenje pa zaprosiš, ko gre za obratovanje neke naprave in ko gre za obrat (vsaj na tak način sem jaz razumela iz zakona)?
mislim da pravilno razmišljaš:


okoljevarstveno soglasje: VEDNO v postopku PVO (uredba o obvezni presoji vplivov na okolje govori o tem, da je potrebno pred pridobitvijo gradbenega dovoljenja pridobiti okoljevarstveno soglasje.)
okoljevarstveno dovoljenje: takrat kadar se predvideva da bo obratovanje neke naprave povzročalo onesnaževanje večjega obsega
Uporabniški avatar
Alice
Prispevkov: 66
Pridružen: 19. Sep 2009 09:28

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Alice »

To bi šlo ja :) Hvala!

Kaj pa vprašanje etična načela sodobnega ekološkega prava? Pišeš o izhodiščih?
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a proton »

Alice napisal/-a:To razumem, kaka je razlika, še vedno pa mi ni čisto jasno, kdaj v postopku zaprosiš za okoljevarstveno dovoljenje in kdaj za soglasje. Al je to pač tako, da za soglasje moraš zaprosit vedno, ko se domneva, da gre za poseg v okolje, ki lahko nanj pomembneje vpliva, za dovoljenje pa zaprosiš, ko gre za obratovanje neke naprave in ko gre za obrat (vsaj na tak način sem jaz razumela iz zakona)?
V bistvu so 3 vrste okoljevarstvenih dovoljenj. Prva je za obratovanje naprave, ki lahko povzroči onesnaženje okolja večjega obsega (68. člen ZVO, implemetacija direktive IPPC). Druga je za naprave, v kateri se izvaja dejavnost, ki so povzroča emisije v zrak, vodo ali tla oz. se predeluje/odstranjuje odpadke (82. člen ZVO, prenos direktiv, ki urejajo emisije in ravnanje z odpadki). Tretja vrsta pa je implementacija SEVESO direktive in se nanaša a kemijske obrate z nevarnimi snovmi.
ivan
Prispevkov: 4
Pridružen: 23. Sep 2012 15:41

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a ivan »

Zakon o varstvu okolja določa, da je za posege, za katera je potrebno izvesti presojo vplivov na okolje, potrebno pridobiti okoljevarstveno soglasje.

Okoljevarstveno dovoljenje pa je potrebo pridobiti za obratovanje naprav, ki lahko povzročijo onesnaževanje večjega obsega. Če je potrebno za montažo/ izgradnjo naprave opraviti tudi poseg, za katerega je obvezna presoja vplivov na okolje, se lahko ta presoja opravi tudi v postopku izdaje okoljevarstvenega dovoljenja.
Uporabniški avatar
Alice
Prispevkov: 66
Pridružen: 19. Sep 2009 09:28

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Alice »

Hvala obema za razlago :)

Ojoj, to bo polom jutri :shock:
sunshine
Prispevkov: 356
Pridružen: 17. Maj 2009 16:28

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a sunshine »

24.9.2012

Ekološka funkcija lastnine in razlastitev pri ohranjanju narave
Načelo preventive - kaj je, naštej instrumente in podrobno opiši dva izmed njih
Presoja vpliva na okolje
Vodno javno dobro, raba vode
Instrumenti varstva biotske raznovrstnosti
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

jooooj ta splošna vprašanja k bi lohk vse napisu mi grejo tok na k. me prov zanima kako bo popravljal!
nicole
Prispevkov: 40
Pridružen: 18. Maj 2011 12:21

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nicole »

To gre tud men na živce...pa še 2 poli dobiš in pol lahko samo pišeš vse, kar se spomniš, roka ti pa vmes 3x skor odpade :roll: A mogoče kdo ve, kdaj bodo rezultati?
modestin
Prispevkov: 107
Pridružen: 16. Okt 2009 14:47

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a modestin »

eno vprašanje.

Koliko časa se piše izpit? tnx
sunshine
Prispevkov: 356
Pridružen: 17. Maj 2009 16:28

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a sunshine »

modestin napisal/-a:eno vprašanje.

Koliko časa se piše izpit? tnx
60 min.
Odgovori

Vrni se na