Izpitna vprašanja

prof. dr. Senko Pličanič

Moderatorji: Zmajbaby™

Odgovori
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a baby™ »

jap, tvoja skripta je najbrž taprava... dobro da sm ugotovila 2 dni pred izpitom...
omggggg, talent :) bravo js... :mrgreen:
jaz sem mali psihopat
Urshy
Prispevkov: 55
Pridružen: 20. Feb 2009 14:03

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Urshy »

flafi napisal/-a:
1. Postal si lastnik zemljišča, kjer je izvir termalne vode in majhno jezerce. Tri metre od jezerca želiš zgraditi bazen, ki ga boš napajal s termalno vodo iz izvira in gostinski objekt. Upoštevaj Zakon o vodah (kateri upravni akti so potrebni, prepovedi, ki se jih moraš držat).
Pomoje gre tukaj za pridobitev koncesije, rabiš koncesijski akt in po javnem razpisu odločbo o izboru in koncesijsko pogodbo. Prepovedi? hm, ne vem
2. Pravni instituti pri nas, ki pospešujejo in tisti, ki omejujejo n. trajnostnega razvoja? Pospešujejo recimo:nacionalni program varstva okolja, celovita presoja vplivov na okolje,emisijski standardi,sistem rabe,presoja vpl.na okolje,javne službe,monitoring
Omejujejo:ufff ne vem, mogoče načelo svobodne gosp.pobude, pravica javnosti do sodelovanja?? :geek:

Kako načelo trajnostnega razvoja vpliva na svobodno gospodarsko pobudo? Omejena je z javno koristjo, torej jo najbrž tudi načelo trajnostnega razvoja omejuje. Npr. da se ne sme graditi kjerkoli, da je treba narediti monitoring vplivov na okolje, omejitev rabe vodne pravice..malo bluzim, nisem ziher :oops:

Glede ostalih vprašanj pa se mi ne sanja, še nisem do tam.

A mogoče kdo ve tole:
1. varstvo pred onesnaževanjem z hrupom in svetlobo
2. Vloga nevladnih organizacij v postopku presoje vpliva na okolje
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a flafi »

Hvala Urshy! Slika

Pri varstvu pred hrupom in svetlobo bi jst kr povedala kako je to urejeno, ker v skripti nič ne piše o konkretnem varstvu pred tem :oops: Pač, da je urejeno s podzakonskimi akti, da je v ZVO-1 obravnavano kot emisije, potem pri hrupu tisti 4 tipi območij glede občutljivosti na hrup, in da so tut opredeljene dejavnosti, kjer hrup nastaja. Svetloba je mal bolj tricky, ker lahko konkretnega bolj malo poveš - da je določitev območij nenatančna, in da so največji problem javne svetilke. Me prav zanima kako bi pogledal, če bi mu začela govorit kok zvezd se vidi v onesnaženem in kok v neonesnaženem okolju :lol:

Pri nevladnih organizacijah v postopku presoje vplivov na okolje je pomoje bistveno to, da so v postopku lahko zaradi sodelovanja javnosti in da se, za razliko od navadne javnosti, lahko pritožijo (a se kdo spomne kam se lahko pritožijo? informacijskemu pooblaščencu mogoče? :geek: ). Ker v postopku celovite presoje vplivov na okolje mislim, da se navadna javnost in nevladne organizacije lahko obrnejo samo direkt na Ustavno sodišče, ni pritožbe.
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a baby™ »

jooww, you are killing me :shock: :lol:

a ni kao ene 15-20 vprašanj, ki naj bi se skoz ponavljala?
vi pa tkole... debatirate o stvareh, katere js ne mislim niti brat...

sej... pol me bo pa kap na ustnem :D here I go again... :roll: :mrgreen:
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a flafi »

Sej ta dva vprašanja sta tut med temi vprašanji! :D A mislš, da bi vedla odgovor, če ne bi bla? :lol:

Mene bo jutr vseen kap na ustnih :mrgreen: Niti teh vprašanj, k jih vemo, ne znam :lol:
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a baby™ »

pa to se ti zmeša... :lol: js povsod iščem ta vprašanja in sm na konc čist vesela, ko jih zberem na en kup... in si mislim WOOOW, tole pa ne bo preveč težko... pol pa vsak dan zvem nova tri vprašanja in se sprašujem where the f* ste jih pobrali... res mi ni jasno... tko da, ja... wow se je spremenu v holly cow... :roll: :lol:
jaz sem mali psihopat
Urshy
Prispevkov: 55
Pridružen: 20. Feb 2009 14:03

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Urshy »

Današnji izpit:

ekološka funkcija lastnine, ekonomski instrumenti varovanja okolja, okoljevarstveno soglasje
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: iz kje ste se učili?

Odgovor Napisal/-a legally blond »

Hej!

A mi lahko nekdo lepo prosim pove kje se dobi ta skripta 89 strani, ker v kopirnici je ni. Lahko pa je drugače printano in ima manj strani, tako da če mi lahko poveste s čim se ta skripta zalne. Najlepša hvala za odgovor!
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: iz kje ste se učili?

Odgovor Napisal/-a baby™ »

right here ..
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
jaz sem mali psihopat
ellaella
Prispevkov: 11
Pridružen: 12. Mar 2011 22:09

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a ellaella »

izpitni rok 27.01.
mene je vprašal:
- vodno javno dobro
- podnebne spremembe
- načelo trajnostnega razvoja
- 3 razlike med strateško presojo in konkretno presojo
nekaj drugih vprašanj: ekološka funkcija lastnine, razlastitveni posegi, ekonomski instrumenti, vodna infrastruktira, prostorski akti, varstvo domačih in prostoživečih živali,.....
pika@
Prispevkov: 219
Pridružen: 20. Okt 2008 20:46

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a pika@ »

Kaj je v petek spraševal?
Uporabniški avatar
Leilani
Prispevkov: 19
Pridružen: 09. Jan 2009 18:41

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Leilani »

Standardna vprašanja je postavljal...
Mene je vprašal ekološko funkcijo lastnine, živali in presoja vplivov na okolje.
Majaa
Prispevkov: 1
Pridružen: 06. Mar 2012 14:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Majaa »

Mene je vprasal :ekoloska funkcija lastnine, ekonomski instituti in pa podnebne spremembe.
Simpatikus
Prispevkov: 17
Pridružen: 23. Feb 2011 15:00

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Simpatikus »

Hej!

Mi lahko eden prosim pove, katera od teh skript je zdej najboljša in katera uprašanja se skoz ponavljajo (tista k so na pravnici-literatura?)...
hvala
pika@
Prispevkov: 219
Pridružen: 20. Okt 2008 20:46

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a pika@ »

Mi kdo pove pliz odgovor na vpr.: ekonomski instituti.

Sem ugotovila da zapiski ne pomagajo! :evil:
Uporabniški avatar
buttercup
Prispevkov: 253
Pridružen: 29. Apr 2009 09:26

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a buttercup »

zapiske sem že dala naprej, ampak kar še vem iz glave:

okoljske dajatve, eko skladi (posojila), še tri so
Uporabniški avatar
Jemc
Prispevkov: 169
Pridružen: 18. Okt 2008 21:02

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Jemc »

Vprašanja, ki se pojavljajo na ustnem izpitu iz PVO:

-Ekološka funkcija lastnine (+razlastitev; razlika med razlastitvijo in razlaščujočimi posegi; odškodnina)
-Prostorski načrti
-postopek pridobitve prostorskega akta na občinski ravni in potem tudi gradbeno dovoljenje
-Celovita in konkretna presoja vplivov na okolje (postopek, pritožba, vloga javnosti...)
-Vodna infrastruktura (objekti in naprave v javnem namenu. Upravljajo jih vodne javne službe (poplavna varnost)).
-Vodno javno dobro in samim javno dobro (razlika med naravnim in grajenim javnim dobrim)
-Vodna pravica; vodno soglasje; vodno dovoljenje
-Varstvo pred poplavami
-Raba vode
- Vodna knjiga&vodni kataster
- Pravni režim na poplavno ogrožujočih območjih
-Okoljevarstveno soglasje; okoljevarstveno dovoljenje
-Ekonomski in tržni instrumenti varstva okolja
-Sodelovanje javnosti (Aarhuška konvencija)
-Dostop do informacij javnega značaja
-Položaj javnosti pri konkretni presoji vplivov na okolje
- Ureditev živali v našem pravu (Prosto živeče živali (divjad); varstvo oz zaščita domačih (Zakon o zaščiti živali) in prostoživečih živali; divje živali in pa lov...)
-Podnebne spremembe in ureditev v naši zakonodaji (s katerimi mehanizmi se to ureja; katere sklope ureja PVO na področju podnebnih sprememb: -blaženje posledic (zmanjševanje izpustov): trgovina z emisijami in okoljske dajatve; -prilagajanje na spremembe (Slo in EU raven))
ODG: poveš, da do njih prihaja zarad onesnaževanja okolja, bolj natančno zarad spuščanja co2 v zrak in drugih toplogrednih plinov. naša zakonodaja se s tem konkretno sooča tk, da je uvedla emisijske kupone...)
-Onesnaževeanje (Kjotski protokol,emisije...)
-Načelo trajnostnega razvoja
-Javne službe
-*Ustavne odločbe,ki so v povezavi s pvo (iz katere norme izvira, da imamo pravico, da živimo v zdravem okolju,...)
-*Naravno ravnovesje (Zakon o ohranjanju narave)
-*Posebna raba zemljišč
-*kako bi laiku razložil kaj je to poseg v okolje

*Kjer je takšna zvezdica zraven vprašanja, pomeni, da se to vprašanje bolj redko pojavlja na ustnem izpitu.

Učite se po zapiskih, sej se le tam dobijo vse stvari, ki jih zahteva v odgovorih. Skripta je dobra le kot dopolnilo pri stvareh, kjer je v zapiskih mogoče malo manj napisanega (še posebi področje o vodah, sodelovanje javnosti je ponavad v skripti bolj široko predstavljeno kot v zapiskih).

Sicer je pa na februarskem roku (feb 2012) vsakega vprašal ekološko funkcijo lastnine (razlika med razlastitvijo in razlašujočimi posebi). Med najbolj pogostimi vprašanji so še bila:
-vodna infrastruktura
-Celovita presoja vplivov na okolje
-Podnebne spremembe
-Okoljevarstveno dovoljenje in okoljevarstveno soglasje

Sprašuje ponavadi tako, da ene 3 zapored vpraša skoraj ista vprašanja (2 od treh sta ponavadi ista), tako da je dobro pogledat, kva sta bila 2 pred tabo vprašana.

Lp, Jemc
We think we're so clever and classless and free, but we're still fucking peasents as far as I can see
Uporabniški avatar
tinkerbell
Prispevkov: 238
Pridružen: 28. Avg 2009 09:59

Re: iz kje ste se učili?

Odgovor Napisal/-a tinkerbell »

eno vprašanje....govora je o dveh koritnikovih skriptah o eni, ki ima 86 in eni ki ima 96 strani...no, jst mam sam to z 89 stranmi in bi prosla enga, če mi pove kje lahko dobim to z 98 str in pa še najpomembnejše :D : PO KATERI SE JE BOLŠ UČIT ZA IZPIT? hvala za odgovor in LP!
Uporabniški avatar
tinkerbell
Prispevkov: 238
Pridružen: 28. Avg 2009 09:59

Re: iz kje ste se učili?

Odgovor Napisal/-a tinkerbell »

okej...sem našla zdej tut uno skripto s 96 stranmi...tko da zdej me sam zanima po kateri se učit? :mrgreen:
Uporabniški avatar
sparkica
Prispevkov: 94
Pridružen: 21. Jun 2011 20:14

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a sparkica »

ammm...kolk ste se kaj učili za ta predmet in...kakšne so ocene...sploh nimam občutka kolk je ta predmet zahteven....
I'm not bad. I'm just drawn that way.
Uporabniški avatar
sparkica
Prispevkov: 94
Pridružen: 21. Jun 2011 20:14

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a sparkica »

Danes pisni.
nekak klasika.

Kako so varovane živali v slo zakonodaji
Presoja vplivov na okolje (pomen,potek, udeleženci)
Vodno javno dobro in vodna infrastruktura
Pomeni nevladnih organizacij pri varstvu okolja
Prostorski akti (vrste, pomen za varstvo okolja in gradnjo)

Bomo videli, ne vem kako ocenjuje....
:)
I'm not bad. I'm just drawn that way.
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *bini* »

pisni ?! :roll:
Uporabniški avatar
sparkica
Prispevkov: 94
Pridružen: 21. Jun 2011 20:14

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a sparkica »

ja, dddd! pisni, vsi smo bili v šoku ker smo se učili za ustnega :o tko da nimam pojma kaj želi kot odgovor in kako ocenjuje...
I'm not bad. I'm just drawn that way.
Mjau
Prispevkov: 166
Pridružen: 05. Sep 2009 17:41

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Mjau »

Sej zgornja vprašanja so taka, kot so ponavadi na ustnem, tako da no worries. ;)
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a bajna »

iz kje ste se pa učili?
Odgovori

Vrni se na