Izpiski & vprašanja

prof. dr. Peter Grilc

Moderatorji: Zmajbaby™

Odgovori
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpiski & vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

aja, pa v Uredbi ni bil sam en dan določen amapk kar obdobje (mislim da od julija do 1. septembra)
Uporabniški avatar
sparkica
Prispevkov: 94
Pridružen: 21. Jun 2011 20:14

Re: Izpiski & vprašanja

Odgovor Napisal/-a sparkica »

Ahaaa, recimo da štekam...hvala :)
ma joj, sam upam da bo kak primer k bom bloody vedela kva sploh hoče od mene :?
I'm not bad. I'm just drawn that way.
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpiski & vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

A mi lahko en pomaga z vprasanjem - horizontalne in vertikalne omejitve konkurence. Mam v zapiskih tko cudn napisan, sploh ne vem a so prepovedane al niso.....

Hvala
Uporabniški avatar
sparkica
Prispevkov: 94
Pridružen: 21. Jun 2011 20:14

Re: Izpiski & vprašanja

Odgovor Napisal/-a sparkica »

ok, pri tem predmetu nism glih suverena sam jz mam napisan za vsako omejevalno "možnost" posebej, oz.pri sporazumih podj.združenj so lahko horiz. pa vert. in v bistvu so prepovedani če negativno vplivajo na trgovino in imajo cilj preprečiti, izkrivljati, omejiti konkur. pol pri koncentracijah so tud možne horiz. in vertik., niso pa prepovedane same po sebi , če so izpolnjeni pogoji-presoja se ex ante. tko da ne razumem glih vprašanja če so prepovedane na splošno. mislim da ne, tudi prevladujoč položaj ni prepovedan dokler ni zlorabe....v tem smislu...
naj me kdo popravi...k meni je ta peu...upam da bo za 6 :roll:
I'm not bad. I'm just drawn that way.
Uporabniški avatar
sparkica
Prispevkov: 94
Pridružen: 21. Jun 2011 20:14

Re: Izpiski & vprašanja

Odgovor Napisal/-a sparkica »

aha! a mi lahk en pove neki o antitrustu?? nč ne zastopim za kaj se gre :?
I'm not bad. I'm just drawn that way.
modestin
Prispevkov: 107
Pridružen: 16. Okt 2009 14:47

Re: Izpiski & vprašanja

Odgovor Napisal/-a modestin »

legally blond napisal/-a:A mi lahko en pomaga z vprasanjem - horizontalne in vertikalne omejitve konkurence. Mam v zapiskih tko cudn napisan, sploh ne vem a so prepovedane al niso.....

Hvala
Tukaj je po mojem mnenju odgovor 101 PDEU

"Poznamo dve vrsti sporazumov, horizontalne (sklenejo se med konkurenti) in vertikalne (sklenejo se med nekonkurenti). Glede uporabe člena 101 ni bistveno, za kakšen sporazum gre, bistveno je, ali lahko negativno vpliva na trgovino in ima cilj preprečiti, izkrivljati ali omejiti konkurenco na notranjem trgu. " iz skripte

Jaz mislim da je to pravilen odgovor. Če ni, naj me kdo popravi.
modestin
Prispevkov: 107
Pridružen: 16. Okt 2009 14:47

Re: Izpiski & vprašanja

Odgovor Napisal/-a modestin »

sparkica napisal/-a:aha! a mi lahk en pove neki o antitrustu?? nč ne zastopim za kaj se gre :?
O antitrustu sem pa najdu tole na netu (upam da bo kaj uporabnega, mislim pa da se gre za 101 in 102 PDEU):

http://www.konkurencnopravo.eu/si/o-projektu

http://www.konkurencnopravo.eu/uploads/ ... trusta.pdf
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpiski & vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

modestin napisal/-a:
legally blond napisal/-a:A mi lahko en pomaga z vprasanjem - horizontalne in vertikalne omejitve konkurence. Mam v zapiskih tko cudn napisan, sploh ne vem a so prepovedane al niso.....

Hvala
Tukaj je po mojem mnenju odgovor 101 PDEU

"Poznamo dve vrsti sporazumov, horizontalne (sklenejo se med konkurenti) in vertikalne (sklenejo se med nekonkurenti). Glede uporabe člena 101 ni bistveno, za kakšen sporazum gre, bistveno je, ali lahko negativno vpliva na trgovino in ima cilj preprečiti, izkrivljati ali omejiti konkurenco na notranjem trgu. " iz skripte

Jaz mislim da je to pravilen odgovor. Če ni, naj me kdo popravi.
No, ampak a ni neko pravilo de minimis tuki.....ker je tut v slovenski zakonodaji, neki % so predpisani, kjer se takšne sporazume dovoli. No sej načeloma bo pa verjetno to to, kar si napisal. HVALA!
modestin
Prispevkov: 107
Pridružen: 16. Okt 2009 14:47

Re: Izpiski & vprašanja

Odgovor Napisal/-a modestin »

legally blond napisal/-a:
modestin napisal/-a:
legally blond napisal/-a:A mi lahko en pomaga z vprasanjem - horizontalne in vertikalne omejitve konkurence. Mam v zapiskih tko cudn napisan, sploh ne vem a so prepovedane al niso.....

Hvala
Tukaj je po mojem mnenju odgovor 101 PDEU

"Poznamo dve vrsti sporazumov, horizontalne (sklenejo se med konkurenti) in vertikalne (sklenejo se med nekonkurenti). Glede uporabe člena 101 ni bistveno, za kakšen sporazum gre, bistveno je, ali lahko negativno vpliva na trgovino in ima cilj preprečiti, izkrivljati ali omejiti konkurenco na notranjem trgu. " iz skripte

Jaz mislim da je to pravilen odgovor. Če ni, naj me kdo popravi.
No, ampak a ni neko pravilo de minimis tuki.....ker je tut v slovenski zakonodaji, neki % so predpisani, kjer se takšne sporazume dovoli. No sej načeloma bo pa verjetno to to, kar si napisal. HVALA!
Ja, to so pa pol izjeme, ko se taki sporazumi dovolijo. prav maš. Po moje ni odveč omeniti tudi to.
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpiski & vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

In kako se vam je zdelo? Jst za eno stvar že vem da sm ZAJ....., upam da dobr ocenjuje. Kako so pa sploh ovrednotena vprašanj? to mi gre najbl na živce, k ni točk zraven!
Uporabniški avatar
sparkica
Prispevkov: 94
Pridružen: 21. Jun 2011 20:14

Re: Izpiski & vprašanja

Odgovor Napisal/-a sparkica »

uf uf...nič mi ni bil všeč....primeri mi sploh niso bili znani....kr neki sm buzila....ja...kot si rekla...upam da dobr ocenjuje k če ne....seeya soon :roll:
I'm not bad. I'm just drawn that way.
Uporabniški avatar
tinkerbell
Prispevkov: 238
Pridružen: 28. Avg 2009 09:59

Re: Izpiski & vprašanja

Odgovor Napisal/-a tinkerbell »

Kakšna so bla pa kaj vprašanja?
jenifer
Prispevkov: 7
Pridružen: 21. Nov 2012 23:28

Re: Izpiski & vprašanja

Odgovor Napisal/-a jenifer »

Izpit je vseboval za cel A4 list teksta in vprašanj, tako da se vsega ne spomnim točno... :?

1. Primer s spletne strani EK o naložitvi globe dvema podjetjema iz Portugalske:
Telefónica in Portugal Telecom sta se dogovorili, da druga drugi ne bosta konkurirali na trgih telekomunikacij ter sta dobili globi.
(a,b,c podvprašanja o tem)

2. Izberi en primer- Cadsky in še en- opiši in povej katero sodišče je o tem odločalo...

3. Dva primera, ugotovi za kaj gre in kdo odloča..
- EK v Slo-Mislim da je šlo za 260.čl PDEU?
-Slo v Ek -mislim da je šlo za ničnostno tožbo?

4. Razloži možnosti uveljavljanja Direktive pred nacionalnim sodiščem!
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpiski & vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

Pri 3.a je slo pomoje za postopek po 258. clenu, ker je sli za opustitev notifikacije o implementacije direktive in spada pod izjemo v 258.clenu-ze tukaj se lahko doloci denarna kazen.
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpiski & vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

Aja, pa nič ni povedala kdaj lahko pričakujemo rezultate????
Uporabniški avatar
tinkerbell
Prispevkov: 238
Pridružen: 28. Avg 2009 09:59

Re: Izpiski & vprašanja

Odgovor Napisal/-a tinkerbell »

hvalaaaaa :mrgreen:
DS3
Prispevkov: 7
Pridružen: 08. Okt 2012 11:33

Re: Izpiski & vprašanja

Odgovor Napisal/-a DS3 »

A bi bil kdo tok prijazen pa napisal iz česa se zdaj učite za ta izpit. A je skripta od Koritnika in slajdi iz ŠIS-a dovolj? A obstaja kakšna bolj aktualna skripta? Koliko časa si je treba vzet za ta izpit? Prebral sem vse od 3 dni do najmanj 3 tedne :?

Če se komu da odgovort bi bil zlo hvaležen :D
nejcs
Prispevkov: 339
Pridružen: 29. Apr 2010 01:32

Re: Izpiski & vprašanja

Odgovor Napisal/-a nejcs »

Obvezno gradivo:
- knjiga Uvod v pravo EU (MB)
Dodatno gradivo:
- knjiga Pravo EU (Grilc, 2. knjiga)
- slajdi od Vlahkove
- izpiski iz knjige Uvod v pravo EU (najdeš na tem forumu)
- skripta Koritnik

Če nisi hodil/a na predavanja = približno 3 tedne, če pa = 8-10 dni.

Srečo!

P.S. Zapisano iz osebne izkušnje. Za padec na izpitu ne odgovarjam! :twisted:
Life isn't fair, but you can be.
Arietida
Prispevkov: 108
Pridružen: 30. Avg 2009 15:49

Re: Izpiski & vprašanja

Odgovor Napisal/-a Arietida »

Nimam (še) izkušnje s tem izpitom, ampak se mi zdi da tiste Grilčeve knjige niso več hudo relevantne, razen tista v katerem so opisani casi...

Mislim, da je Vlahkova tole objavila v Šisu ali pa na oglasni, resda je mišljeno za PEEU, ampak mislim da se razteza tudi na naš PEU :) :

...pri GV Založbi je izšla nova knjiga o pravu EU avtoric prof. Verice Trstenjak in doc. Maje Brkan. Knjigo sva s profesorjem pregledala in ugotovila, da je zelo primerna za študij vsebin pri PEEU, vsekakor bolj primerna od premalo obsežne knjige Uvod v pravo EU. Zato jo že letos predpisujeva za študijsko literaturo, seveda pa tudi knjiga Uvod v pravo EU, če si jo je kdo že priskrbel, nikakor ni odveč.

Relevantna so poglavja:
II in III/1,2,3 kot repetitorij
III/4 intenzivno
IV/1-7 intenzivno
VI/za potrebe razumevanja III/4.

Ce boste uporabljali to knjigo, je v njej zajeta praktično vsa relevantna snov, tako da vam ne bo treba v tolikšni meri kombinirati razlicnih virov. Je pa to vsekakor knjiga, ki mora biti na polici vsakega slovenskega pravnika...

Kpt pravim, ne vem točno kako je s tem, samo posredujem naprej, kar je bilo pred časom objavljeno.
DS3
Prispevkov: 7
Pridružen: 08. Okt 2012 11:33

Re: Izpiski & vprašanja

Odgovor Napisal/-a DS3 »

Obema ful hvala za odgovor :D Torej oba kot glavno priporočata (eno ali drugo) knjigo. Sm pa upal, da obstaja kaksna skripta s 100 stranmi v kateri je vse kar treba vedet :lol:
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpiski & vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

Zacasne ocene so vnesene :)
Znido
Prispevkov: 9
Pridružen: 05. Jun 2012 19:14

Re: Izpiski & vprašanja

Odgovor Napisal/-a Znido »

nejcs napisal/-a:Obvezno gradivo:
- knjiga Uvod v pravo EU (MB)
Dodatno gradivo:
- knjiga Pravo EU (Grilc, 2. knjiga)
- slajdi od Vlahkove
- izpiski iz knjige Uvod v pravo EU (najdeš na tem forumu)
- skripta Koritnik

Če nisi hodil/a na predavanja = približno 3 tedne, če pa = 8-10 dni.

Srečo!

P.S. Zapisano iz osebne izkušnje. Za padec na izpitu ne odgovarjam! :twisted:

Če se učiš po skripti, ki je narejena po knjigi Pravo EU in slajdih je to čisto dovolj gradiva. 10 dni učenja + 4 dni ponavljanja je bilo dovolj za 8. Ne si komplicirat življenja po nepotrebnem;)
DS3
Prispevkov: 7
Pridružen: 08. Okt 2012 11:33

Re: Izpiski & vprašanja

Odgovor Napisal/-a DS3 »

Znido napisal/-a: Če se učiš po skripti, ki je narejena po knjigi Pravo EU in slajdih je to čisto dovolj gradiva. 10 dni učenja + 4 dni ponavljanja je bilo dovolj za 8. Ne si komplicirat življenja po nepotrebnem;)
A misliš skripto ki je narejena po knjigi "Uvod v pravo EU" (ki je na objavljena na 4 strani te teme) al je še kakšna skripta, ki je narejena po tej novi knjigi z naslovom "Pravo EU"?
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Izpiski & vprašanja

Odgovor Napisal/-a legally blond »

Najboljša kombinacija: zapiski s predavanj od Vlahkove+slajdi, svoboščine po knjigi in konkurenca po zapiskih s predavanj. Dobrih 14 dni učenja (po par ur na dan, nikakor ne 8), je dovolj za 10.
DS3
Prispevkov: 7
Pridružen: 08. Okt 2012 11:33

Re: Izpiski & vprašanja

Odgovor Napisal/-a DS3 »

^^^^^^ Hvala za nasvet :D
Odgovori

Vrni se na