Zapiski & izpiti

prof. dr. Ada Polajnar Pavčnik

Moderatorji: Zmajbaby™

Odgovori
Uporabniški avatar
darkologic
Prispevkov: 23
Pridružen: 06. Feb 2009 16:27

Re: Zapiski & izpiti

Odgovor Napisal/-a darkologic »

1. Definiraj pojem renvoi ali zavračanje. (2t)
2. Izjemi od apriorizma v ZMZPP. (2t)
3. Kaj je distributivno navezovanje? Primer v ZMZPP. (2t)
4. Kaj urejata uredbi RimI in RimII? (2t)
5. Država X in Slovenija skleneta dvostranski sporazum da se za statusna vprašanja državljanov X uporablja lex domicilii. ZMZPP določa da se za takšna vprašanja uporablja lex nationalis. Katero pravo naj uporabi slovensko sodišče ko se pred njim pojavi statusno vprašanje državljana države X? Utemelji.(2t)
6. Navedi dva primera načela varstva šibkejše stranke v ZMZPP. (2t)
7. Slovenec in Nemec se v pisni pogodbi dogovorita da bo za spore iz te pogodbe pristojno slovensko sodišče. Ko se pojavi spor Slovenec toži pred slovenskim sodiščem, Nemec pa ugovarja da sodišče ni pristojno ker je pogodba kot taka neveljavna glede obličnosti in je s tem neveljaven tudi dogovor o pristojnosti. Kaj bo storilo sodišče? Utemelji. (2t)
8. Primer z Mahagonijskim državljanom, ki s Slovencem sklene navezno pogodbo ter potem ko ga Slovenec toži ugovarja da je po mahagonijskem procesnem pravu tožba možna le z odvetnikom ter da ne sme biti napisana na roke. Kako naj ravna sodišče? Utemelji. (2t)
9. Navedi 2 učinka izključne pristojnosti slovenskega sodišča. (2t)
10. Navedi 2 razliki glede priznavanja in izvršitve tujih sodnih odločb po uredbi Bruselj I in ZMZPP. (2t)
"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry and has been widely regarded as a bad move." - Douglas Adams
Bosko
Prispevkov: 1
Pridružen: 16. Apr 2011 08:02

izpit 15.04.2011

Odgovor Napisal/-a Bosko »

Živjo.

Če je bil kdo na izpitu 15.04.2011, prosim za posredovanje vprašanj.

Hvala.
aksru
Prispevkov: 44
Pridružen: 26. Jun 2009 22:17

Re: Zapiski & izpiti

Odgovor Napisal/-a aksru »

a te stvari gor k so v priponkah, a je to dovolj 'novo',da se učiš po tem? a je kdo,ki je hodu na predavanja al pa kej, da ve, če zadošča tole + zakon...nekak ne vem,iz česa se učit pa kaj je dobr...koritnik skripta je za kaj? :)
hvala za kakršnokoli info :)
blum
Prispevkov: 97
Pridružen: 05. Apr 2010 10:46

Re: Zapiski & izpiti

Odgovor Napisal/-a blum »

mogoče kdo ve odgovore na ta vprašanja:
instituta, ki sta izjemi od apriorizma? izkjučitvena klavzula vem, kaj pa drugi? pa zakaj?
pravo za pignus? a je tisto kot za stvarnopravna vprašanja'?
kateri dve področji sta unificirani? kaj to misli, rim 1,2 ali bruselj 1,2?

hvala za pomoč!
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Zapiski & izpiti

Odgovor Napisal/-a flafi »

A bi se dal komu napisat vprašanja od dons, plis? :)
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Freya
Prispevkov: 15
Pridružen: 08. Okt 2008 22:56

Re: Zapiski & izpiti

Odgovor Napisal/-a Freya »

vse je bilo iz starih izpitov :) kljub temu:
- 5 načel
- 3 evropske uredbe (naštet)
- kolizijska avtonomija
- nesamostojne kolizijske norme- pojem+kateri sta v zmzpp
- posvojitev-navezovanje
-primer posvojitev (slo drž+hr drž želita posvojit bosanskega otroka, kdaj bo pristojen slo organ in katero pravo)
-primer: texst ki je na 1. strani med vprašanji, ko je prometna nesreča med ang in slo v slo in se sodi v ang (vstavljaš besede kot so "lex fori", "angleško pravo"...)
-pravo za kondikcije
-učinka izključne pristojnosti
-kako se presojajo apatridi po našem pravu
blum
Prispevkov: 97
Pridružen: 05. Apr 2010 10:46

Re: Zapiski & izpiti

Odgovor Napisal/-a blum »

če še kdo ni opazil..rezultati so na šisu!
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Zapiski & izpiti

Odgovor Napisal/-a flafi »

Ta Ada je pa res norc! 100 izpitov v enem dnevu popravt :lol: Drgač pa hvala Freya :mrgreen:
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Zapiski & izpiti

Odgovor Napisal/-a flafi »

xifika napisal/-a:Mi lahko prosim kdo pove kaj je s postopkom o izvršitvi tujih arbitražnih odločb....v zmzpp piše, da so členi prenehali veljati...
A ta arbitražni postopek lahko spustim, ker ni več v ZMZPP? :mrgreen: Verjetno se ga ni treba učit po čem drugem, glede na to, da mamo izbirni predmet arbitražno pravo, in verjetno to tam delajo? Al sem preveč optimistična? :oops:
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
blum
Prispevkov: 97
Pridružen: 05. Apr 2010 10:46

Re: Zapiski & izpiti

Odgovor Napisal/-a blum »

zakon o arbitraži, pol omenjena je bla tut newyorška konvencija..pa vrjetn bi se še kej našlo..žal
mucka
Prispevkov: 2
Pridružen: 13. Jun 2011 21:25

Re: Zapiski & izpiti

Odgovor Napisal/-a mucka »

Hej! Ful bi bla vesela, če bi mi lahko kdo pomagal pri teh vprašanjih, ki mi sploh niso jasna... Lepo prosim :oops:

1. Kaj je namen tožniške varščine? Varstvo verjetno... Ampak koga? Toženca? Ne štekam čist dobro, zakaj bi potreboval varstvo.

2. Katere teorije so se razvile iz problema kvalifikacij? A so to tiste po lex fori, lex causae, po primerjalni metodi, funkcionalna kvalifikacija in kvalifikacija po več stopnjah, ALI tiste tri - kvalifikacija pravnih pojmov, pravnih institucij in pravnih vej?

3. Na tistem drugem forumu sem zasledila v zvezi nepogodbeno odškodninsko obveznostjo po uredbi Rim2 lex loci damni. A je to isto kot lex loci delicti commissi?

4. Katera arbitražna odločba je tuja? To je bilo včasih določeno v ZMZPP, ampak zdaj členi o arbitraži ne veljajo več, v Zakonu o arbitraži in Newyorški konvenciji pa o tem dejansko nič ne piše... A upoštevam kar tisto, kar je včasih v ZMZPP pisalo?

5. Razlika med doktrino tujega sodišča (foreign court doctrine) in rešitvijo glede zavračanja na slovenska kolizijska pravila v ZMZPP? Kaj je s tem mišljeno? Mogoče tisto zavračanje prve in druge stopnje?

6. Postopek za priznanje tujih arbitražnih odločb? Kaj tukaj velja? V Zakonu o arbitraži o tem bolj malo piše, v Newyorški konvenciji so pa dejansko relevantni skoraj samo razlogi za zavrnitev...

7. Kaj bi bil kakšen primer mešane navezne okoliščine?

Lepo prosim za pomoč! :oops: :oops:
mucka
Prispevkov: 2
Pridružen: 13. Jun 2011 21:25

Re: Zapiski & izpiti

Odgovor Napisal/-a mucka »

Pa še nekaj primerov imam, ki jih ne razumem čisto dobro...

1. maturantski izlet v Grčiji (Kreta 2003): X je poškodoval Y. Y hotel tožiti X za odškodnino. Po katerem pravu bi presojalo slovensko sodišče?

V tistih odgovorih, ki krožijo, sem zasledila, da naj bi se uporabilo slovensko pravo, ker na to napotuje navezna okoliščina najtesnejše zveze, saj če odkazano pravo z razmerjem nima tesnejše zveze, pač pa je podana očitna zveza z nekim drugim pravom, se uporabi to pravo.
Meni se pa zdi, da bi se tukaj moral načeloma uporabit lex loci delicti commissi, ampak ker imata oba, X in Y, običajno (pre)bivališče v isti državi (predvidevam, da sta oba slovenska maturanta?), se mora uporabit pravo te države, torej lex habitationis, kar je v tem primeru slovensko pravo.
Katera razlaga zdaj drži? :?:


2. 2 Ljubljančana skleneta pogodbo na Bledu, pogodbo zaključita z
besedami: München, 2.10.2003. Spolnitveni kraj v Sloveniji. Napišeta tudi navezno pogodbo. Sodišče bo:
a) uporabilo nemško pravo
b) ne bo upoštevalo pogodbe med strankama


Tukaj naj bi bilo pravilno, da sodišče ne bo upoštevalo pogodbe med strankama, ampak mene zanima zakaj, glede na to, da sta itak sklenila zraven tut navezno pogodbo, v kateri sta verjetno določila nemško pravo? A ni nobene razlike med tem, če je bila navezna pogodba sklenjena ali ne, če je bila glavna pogodba sklenjena s fraudaloznim ravnanjem? Pa tudi, glede na to, da se veljavnost navezne pogodbe itak določa po lex causae, a se ne bi moralo potem uporabit nemško pravo?


3. V državi Tamtam izdana odločba glede dolga. Tožnik želi v SLO izvršbo na nepremičnini. Toženec oporeka, da v državi Tamtam pravni sistem ni kompatibilen z našim (in še nekaj v smislu, da je manj zanesljiv kot v SLO). Ali bo z ugovorom uspel? Tožnik je državljan SLO, toženec pravtako.

Tega sploh ne znam rešit :(


4. A, B, C in D so skupaj podedovali zbirko znamk in jih prodali Metki, ki ima stalno prebivališče v Ljubljani. Metka je ugotovila, da manjka najbolj dragocena znamka, zato jih je tožila pri nas. Toženci so ugovarjali, da slovensko sodišče ni pristojno. Ali bo sodišče zavrglo tožbo? A, B in C so švicarski državljani, D pa ima prijavljeno stalno prebivališče v Sloveniji, vendar živi in dela v Švici.

Tu sem razmišljala, da gre verjetno za to, da če je z isto tožbo toženih več tožencev, ki so v pravni skupnosti ali katerih obveznosti se opirajo na isto pravno in dejansko podlago, je pristojno sodišče RS, kadar ima eden izmed tožencev stalno prebivališče v RS. V tem primeru v nalogi piše, da ga sicer ima, ampak glede na to, da se pri nas za domicil zahteva corpus in animus, in tale tip animusa očitno nima, ali se to še vedno lahko šteje za stalno prebivališče?


5. Ana želi priznanje etiopijske odločbe, priloži tudi prevod odločbe, sodišče pa zavrne priznanje, ker ni potrdila o pravnomočnosti. Ali je ravnalo prav?

A tu sodišče zavrne priznanje, ali zavrže predlog za priznanje? :?: Tu me mede, ker za zavrženje smo vedno rekli, da je potrebno, da niso izpolnjene procesne predpostavke, ampak v primeru priznanja tujih sodnih odločb pa itak ni meritornega odločanja (razen tisto, če je v nasprotju z javnim redom), in potemtakem do zavrnitve dejansko sploh ne bi moglo priti? A se v primeru sodnih odločb potem kar zavrne, in zavrženja sploh ni? V zakonu ni nikoli uporabljena beseda "zavrže", samo "zavrne" ali "ne prizna".


6. prometna nesreča, škodo utrpela sovoznica, toži oba povzročitelja - eden Slovenec, drugi Avsrtijec (solidarna odgovornost po OZ), škodni dogodek v Avstriji. Naše sodišče vodilo postopek le zoper našega državljana, o drugem pa ni nič odločilo. Ali je ravnalo prav?

A pride tukaj tudi v poštev tisto, kot pri primeru o znamkah - torej, da je slovensko sodišče pristojno, če se toži več tožencev, katerih obveznosti se opirajo na isto pravno in dejansko podlago, če ima eden izmed tožencev stalno prebivališče v RS (predvidevam, da slovenec ima)? Potem sodišče ni ravnalo prav, in bi moralo tudi o avstrijcu odločat...?


Če ima kdo kakšen komentar ali karkoli drugega, bom zelo vesela :D
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Zapiski & izpiti

Odgovor Napisal/-a flafi »

Izpit junij 2011

1. Kaj ureja MZP?
2. Perpetuatio iurisdictionis
3. Primer z dedovanjem, kjer je zapustnik nemec. Katere norme nemškega prava bo slovensko sodišče najprej uporabilo?
4. Izključitvena klavzula
5. Napiši primer alternativnega navezovanja
6. Primer, kjer italijanka in hrvat hočeta skleniti zakonsko zvezo v Sloveniji. Po katerem pravu se presoja veljavnost zakonske zveze?
7. Primer s prometno nesrečo v Trstu, v kateri sta udeležena dva slovenca. Oškodovanec toži v Sloveniji. Ali je pristojno slovensko sodišče in zakaj? Katero pravi bi uporabilo slovensko sodišče, če bi bilo pristojno?
8. Načelo enotnosti zapuščine
9. Kdaj je arbitražna odločba tuja?
10. Heather McCarthy sklene prodajno pogodbo za nakup vikenda v Bohinju, a se že pred izpolnitvijo nekaj zaplete. Spor. Katero pravo se uporabi, če ga stranki s pogodbo nista določili?
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
MIA
Prispevkov: 38
Pridružen: 12. Maj 2009 22:18

Re: Zapiski & izpiti

Odgovor Napisal/-a MIA »

Kako bi rešili ta primer:
A je lastnik motornega kolesa in državljan RS. V RH s prijateljem B, državljanom RH, doživi s tem kolesom prometno nesrečo in hude telesne poškodbe. Krivec za nesrečo je voznik - oseba B. Kako lahko A dobi povračilo za materialno škodo in telesne poškodbe? Katero sodišče je pristojno in kako k reševanju sploh pristopiti? :shock:
MIA
Prispevkov: 38
Pridružen: 12. Maj 2009 22:18

Re: Zapiski & izpiti

Odgovor Napisal/-a MIA »

Pa še tole: Navedi 2 razliki glede priznavanja in izvršitve tujih sodnih odločb po uredbi Bruselj I in ZMZPP?
Uporabniški avatar
buttercup
Prispevkov: 253
Pridružen: 29. Apr 2009 09:26

Re: Zapiski & izpiti

Odgovor Napisal/-a buttercup »

kok časa se je treba tole učit in iz česa? kakršenkoli odgovor bo v pomoč :D
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Zapiski & izpiti

Odgovor Napisal/-a flafi »

Skripta + stara vprašanja + ZMZPP. 1 teden, na izi ;)
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
buttercup
Prispevkov: 253
Pridružen: 29. Apr 2009 09:26

Re: Zapiski & izpiti

Odgovor Napisal/-a buttercup »

kera skripta - a je na forumu al iz kopirnice? hvala za odgovor, flafi. to je bolj redko na tem forumu :D
sparkle
Prispevkov: 52
Pridružen: 05. Jun 2011 20:06

Re: Zapiski & izpiti

Odgovor Napisal/-a sparkle »

Jaz imam Koritnikovo skripto iz kopirnice.
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Zapiski & izpiti

Odgovor Napisal/-a flafi »

Koritnikova je fajn, ja ;)
Jo maš tut tuki - http://www.pravnica.net/literatura/4-le ... za-mzp/66/

Aja, pa glede arbitraže si mal poglej Zakon a arbitraži pa Newyorško konvencijo, ker tisti členi v ZMZPP ne veljajo več.
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
tinkerbell
Prispevkov: 238
Pridružen: 28. Avg 2009 09:59

Re: Zapiski & izpiti

Odgovor Napisal/-a tinkerbell »

hej! a so na uvodnem predavanju mogoče povedal kaj rabimo glede literature?
hvala in LP
sparkle
Prispevkov: 52
Pridružen: 05. Jun 2011 20:06

Re: Zapiski & izpiti

Odgovor Napisal/-a sparkle »

Mene zanima nekaj glede kondikcij. Tu še velja ureditev po ZMZPP ali po uredbi?

Pa to: Navedi 2 razliki glede priznavanja in izvršitve tujih sodnih odločb po uredbi Bruselj I in ZMZPP.
Arwen1
Prispevkov: 11
Pridružen: 10. Okt 2011 19:29

Re: Zapiski & izpiti

Odgovor Napisal/-a Arwen1 »

Glede koncikcij velja za DČ Bruselj II bis.
Za razlike pa ne vem.

1. Bi mogoče kdo vedel, če sta izjemi od apriorizma izključitvena klavzula & norme neposredne uporabe?
2. Pa če je treba glede arbitraže poleg ZMZPP vedet še kaj?
3. Mednarodna pogodba z državo X in Slo, da se za poslovno sposobnost uporabi lex domicilii. To je nad ZMZPP, ne? Torej se za državljana X s stalnim preb. v Slo. poslovna sposobnost lahko presoja po Slo.pravu? In za slovenca po X pravu?
Arwen1
Prispevkov: 11
Pridružen: 10. Okt 2011 19:29

Re: Zapiski & izpiti

Odgovor Napisal/-a Arwen1 »

Sorry, zatipkala sm se. Rim II velja za kondikcije. :)
sparkle
Prispevkov: 52
Pridružen: 05. Jun 2011 20:06

Re: Zapiski & izpiti

Odgovor Napisal/-a sparkle »

1. Jaz bi rekla, da sta izjemi od apriorizma izključitvena klavzula in pridržek javnega reda.
2. Za arbitražo ZMZPP ne velja več, ampak Zakon o arbitraži in Newyorška konvencija.
3. Poglej 4.člen zakona. Za poslovno sposobnost se uporabi lex domicili, tako kot si napisala.
Odgovori

Vrni se na