Izpitna vprašanja

prof. dr. Erik Kerševan

Moderatorji: Zmajbaby™

Odgovori
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *bini* »

60min
Uporabniški avatar
tinkerbell
Prispevkov: 238
Pridružen: 28. Avg 2009 09:59

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a tinkerbell »

In...kako je bilo danes z izpitom? Je bilo še po starem? :)
snežinka88
Prispevkov: 22
Pridružen: 09. Jan 2010 13:05

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a snežinka88 »

Začasne ocene so v ŠIS-u!!! v 4. letniku se še nikol nism tolk veselila ene 6ke!!! :D :D
Uporabniški avatar
tinkerbell
Prispevkov: 238
Pridružen: 28. Avg 2009 09:59

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a tinkerbell »

A bi lahko nekdo prosim napisal vprašanja? :oops:
snežinka88
Prispevkov: 22
Pridružen: 09. Jan 2010 13:05

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a snežinka88 »

Jaz trenutno nimam izpitnega lista pri sebi, ker ga imam v Ljubljani-jaz pa sem na primorskem. Če ne bo prej kdo objavil vprašanj, jih jaz v nedeljo, ko pridem do lista z vprašanji. ;)
modestin
Prispevkov: 107
Pridružen: 16. Okt 2009 14:47

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a modestin »

tinkerbell napisal/-a:Kaksen izpit bo aprila ne vem :| Vem pa, da bo maja in naprej spremenjen. In sprememba bo veljala za vse, za bolonjski in stari program. Sem vprasala profesorja na govorilnih urah. Ce si bo pa se kaj premislil pa odgovarjam :mrgreen: , ampak govoril je kot da je to zdej dokoncno.
snežinka88 napisal/-a:Tolk je že blo zdaj debate o tem a se bo pisal z zakonom al ne, al ne vem kaj...... ta sprememba/nesprememba sistema izpita oz. potencialna možnost spremembe izpita verjetno velja za izpitne roke od maja naprej,a ne?!!
Grem namreč zdaj aprila na ta izpit (nebolonjski program), pa ne bi rada prišla na izpit in zvedla da lahko mam zakon, pa ga ne bi mela s seboj oz, da se zdaj učim na pamet vse podatke, ki bi jih lahko pogledala v zakon.
Please help! :roll:

A bi lahko prosim kdo dal bolj izčrpne informacije glede sprememb pri izvedbi izpita? Hvala
snežinka88
Prispevkov: 22
Pridružen: 09. Jan 2010 13:05

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a snežinka88 »

izpit 22. april 2013:

1. Kdaj govorimo o prevzemu pristojnosti v upravnem postopku?

2. Upravni organ je zavrgel vlogo , ki jo je vložila mladoletna oseba zaradi njene procesne nesposobnosti. Ta mladoletna oseba se je zoper sklep o zavrženju vloge pritožila. Kako bo ravnalo pristojno ministrstvo?

3. Ali lahko organ odpravi odločbo po nadzorstveni pravici v primeru molka organa?

4. Ali je novo izvedensko mnenje o dejstvih, na katerih temelji dokončna odločba lahko razlog za obnovo postopka, če je bilo o tem že izdelano izvedensko mnenje v končanem upravnem postopku? Pojasni.

5. Ali se bo o zadevi glede plačila subvencije, ki je po zahtevku izražena v višini dveh evrov, odločalo v upravnem postopku,ali ne? Pojasni.

6. Podjetnik, ki je zaradi upravne odločbe o denacionalizaciji ostal brez svojih poslovnih prostorov je pozval državno pravobranilstvo, da za zaščito njegovih interesov uveljavlja ničnost navedene odločbe pred pristojnim organom. Državno pravobranilstvo je njegovemu pozivu sledilo in vložilo na upravni organ zahtevo za izrek odločbe za nično. Ali bo upravni organ odločal o tej zadevi? Pojasni.

7. V primeru iz prejšnjega vprašanja je podjetnik državno pravobranilstvo zaprosil tudi za vložitev tožbe v upravnem sporu zoper navedeno odločbo o denacionalizaciji in tudi to tožbo je državno pravobranilstvo vložilo. Ali bo upravno sodišče odločalo o tej tožbi? Pojasni.

8. Ali he zoper oceno na maturi dovoljen upravni spor? Pojasni.

Pa srečno!
Uporabniški avatar
tinkerbell
Prispevkov: 238
Pridružen: 28. Avg 2009 09:59

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a tinkerbell »

modestin napisal/-a:
tinkerbell napisal/-a:Kaksen izpit bo aprila ne vem :| Vem pa, da bo maja in naprej spremenjen. In sprememba bo veljala za vse, za bolonjski in stari program. Sem vprasala profesorja na govorilnih urah. Ce si bo pa se kaj premislil pa odgovarjam :mrgreen: , ampak govoril je kot da je to zdej dokoncno.
snežinka88 napisal/-a:Tolk je že blo zdaj debate o tem a se bo pisal z zakonom al ne, al ne vem kaj...... ta sprememba/nesprememba sistema izpita oz. potencialna možnost spremembe izpita verjetno velja za izpitne roke od maja naprej,a ne?!!
Grem namreč zdaj aprila na ta izpit (nebolonjski program), pa ne bi rada prišla na izpit in zvedla da lahko mam zakon, pa ga ne bi mela s seboj oz, da se zdaj učim na pamet vse podatke, ki bi jih lahko pogledala v zakon.
Please help! :roll:

A bi lahko prosim kdo dal bolj izčrpne informacije glede sprememb pri izvedbi izpita? Hvala
Sprememba bo v tem, da bos po novem lahko imel na izpitu zraven zakon. Je pa prejšnji teden Kerševan na predavanjih povedal, da razmišlja o tem, da bi lahko poleg zakona imeli na izpitu zraven še knjigo. Ampak, da bojo o tem imel še nek sestanek tako, da to (glede knjge) ni še sigurno. In glede na to, da boš lahko imel na izpitu zraven skor vso literaturo bo temu primerno tudi izpit drugačen...kako drugačen pa pojma nimam. Baje pa, da bo podoben kolokviju...kakšen je bil pa kolokvij pa naj nekdo drug pove. Upam, da sem ti kaj pomagala :mrgreen:
Lp
modestin
Prispevkov: 107
Pridružen: 16. Okt 2009 14:47

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a modestin »

Hvala T.

Sam osebno sem zagovornik tega, da se na izpitu dovoli vsa literatura, zagotovo, kajti učenje zakonodaje na pamet je če mene vprašate popolnoma zgrešeno.

TODA:

Ne vem za vas, ampak če bi mene kdo vprašal kako in kaj, bi rekel, ja, spremembe v tej smeri zagotovo (ne le pri UPUS-u), toda ne na tak način, da se uvajajo 5 pred dvanajsto.

No, naj stvorijo kar nameravajo, sam pol nam naj čimprej povedo, kaj so se zmenili, da ne bomo pol na koncu na izpitu tko kot Bratuškova na CNN-u Slika
Uporabniški avatar
Slash
Prispevkov: 218
Pridružen: 12. Nov 2008 15:29

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Slash »

Kako pa je zgledal kolokvij?

Tudi sam se strinjam z modestinom, da bi blo fajn, da nam prej povej kaj je dovoljeno imet pri sebi na izpitu in kaj ne.
čbelca
Prispevkov: 55
Pridružen: 22. Jun 2012 10:28

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a čbelca »

joooj, ne vem kako si to predstavljajo res....kaj naj se sploh učimo?? :roll:
a res nihče ne ve kako je izgledal kolokvij?
arija
Prispevkov: 13
Pridružen: 04. Sep 2012 12:34

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a arija »

Joj groza…kakšna pa bodo to vprašanja če ti še knjiga ne bo nič koristila očitno če jo bomo imeli lahko zraven?
Že tko me je bilo strah tega izpita, ampak smo vsaj približno vedeli kaj lahko pričakujemo - kakšen tip vprašanj in iz česa se učit. Kaj pa zdej?
Jst sem še po starem sistemu in sem si ta predmet pustila za na koncu, pa sem se zafrknila očitno :(
Joj no iz česa se boste zdaj vi učili?
modestin
Prispevkov: 107
Pridružen: 16. Okt 2009 14:47

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a modestin »

Ma raztural bomo, tko kot vse izpite doslej ;)
arija
Prispevkov: 13
Pridružen: 04. Sep 2012 12:34

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a arija »

Ja, tole je lepo napisano, dober motivacijski stavek
Res smo že daleč prišli.

Ampak zaradi teh sprememb pri upus-u sem pa res zaskrbljena…
nurl
Prispevkov: 15
Pridružen: 28. Nov 2011 13:02

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nurl »

A je sploh imel včeraj govorilne ure?
tjaskaa_
Prispevkov: 147
Pridružen: 03. Mar 2009 13:42

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a tjaskaa_ »

ne, v torek je bil odsoten :)
nurl
Prispevkov: 15
Pridružen: 28. Nov 2011 13:02

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a nurl »

Hahaha, ful zgledno, da je bilo prej obvestilo :)
Uporabniški avatar
good_luck
Prispevkov: 205
Pridružen: 15. Okt 2009 22:11

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a good_luck »

Danes se je profesor končno izjasnil, da bo izpit potekal brez zakonov, torej nekako po starem sistemu: toliko v vednost vsem bolonjcem in nebolonjcem ;)
Uporabniški avatar
Slash
Prispevkov: 218
Pridružen: 12. Nov 2008 15:29

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Slash »

Hvala za to informacijo ;)

Kaj pa knjiga? Bo dovoljena al ne?
dragoxxx
Prispevkov: 1387
Pridružen: 06. Okt 2009 16:33

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a dragoxxx »

kakšna knjiga?

Če ni zakona, pol še bolj velja, da ni knjige. Pa sej iz knjige se učimo, ne more to bit na izpitu. Tud Kerševan strelja, ko take izjavi :)

Naj na Rimu, Ustavi al pa npr. MJP da knjigo na izpit :P
Uporabniški avatar
Jemc
Prispevkov: 169
Pridružen: 18. Okt 2008 21:02

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Jemc »

Zdravo.

Par mojih napotkov za izpit pri UPUSu (sam sem ga šel delat februarja in marca 2013)

Pri UPUSu so temelj stara izpitna vprašanja, saj na obeh rokih, ka sem jst šel UPUS delat, se je ponovilo 7 od 8 izpitnih vprašanj. Večina med njimi je bla prov identična. (neke odgovore imam v elektronski obliki, neke pa v fizični-če jih kdo rab, naj me kontaktira)

Kljub temu, da so se vsaj do sedaj skoraj vsa vprašanja ponovila, je skor treba predelat tud snov, ker sem opazu, da je del starih izpitnih vprašanj slabo odgovorjen oz napačno. In če je kkšno staro izpitno vprašanje mal obrnjeno, če maš predelano snov, potem ni panike pravilno odgovort.

Glede same snovi jst priporočam, da so osnova zapiski in vaje iz letošnjih predavanj (čeprov tud če so kkšno leto al dve stari, ni panike). Poleg tega je treba zraven delat še po zakonu, saj je marskero vprašanje zastavljeno tako, da ga odgovoriš direkt po zakonu (zakona sta v priponki). Predelajte tudi skripto, ki je narejena po knjigi (v priponki-izpiski iz knjige), saj sem opazu, da v zapiskih kkšna stvar manjka oz je pomankljivo obrazložena, je pa dobr obrazložena v tej skripti. Tako da po mojem mnenju s tem gradivom ni treba knjige predelat.

V priponkah sem dal zraven še vsa izpitna vprašanja, ki sem jih zbral po forumih in od kolegov ter uporabne informacije, ki sem jih prav tako dal na eno mesto iz obeh forumov
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
We think we're so clever and classless and free, but we're still fucking peasents as far as I can see
windy
Prispevkov: 130
Pridružen: 12. Jan 2009 17:17

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a windy »

Super si, hvala! :mrgreen:
modestin
Prispevkov: 107
Pridružen: 16. Okt 2009 14:47

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a modestin »

A bi kdo prosim odgovoril na tale vprašanja, lahk tud družno :)

1.) Kdaj izda upravno sodišče ugotovitveno sodbo? Pojasni!
2.) Navedi primer zakonite fikcije v ZUP!
3.) Kdaj je v upravnem sporu tožba vložena prezgodaj? Pojasni!
4.) kako bo odločilo sodišče v primeru iz prejšnjega vprašanja?Ali ima posameznik zoper to odločitev na voljo kakšno pravno sredstvo? Pojasni!
5.) Ali velja tudi v upravni izvršbi načelo sorazmernosti? Pojasni!
6.) Ali je mogoče z uredbo vlade predpisati, da se določena dejstva lahko dokazuje le z določenimi dokazi? Pojasni!
7.) V izreku odločbe 2.st. s katero se odloča o pritožbi zoper odločbo 1.st. je navedeno "pritožbi se ugodi". Ali je taka odločba pravno pravilna? Pojasni!
8.) Kakšna je razlika med nepopolno ugotovitvijo dejanskega stanja in zmotno presojo dokazov?
9.) Upravno sodišče je odločilo o zakonitosti akta izdanega v postopku volitev župana v občini K. Kakšna so možna pravna sredstva zoper to sodbo Upravnega sodišča?

10.) V upravnem sporu se z namenom varstva javnega interesa izpodbija odločba Ministrstva za kulturo o denacionalizaciji, s katero je bila Rimokatoliški cerkvi določena nepremičnina vrnjena v last in posest. Kdo je v tem sporu tožnik, kdo toženec in kdo stranski udeleženec?

11.) Ministrstvo za gospodarstvo je na prvi stopnji v upravnem postopku zavrnilo zahtevo stranke za izdajo dovoljenja za izgradnjo jedrske elektrarne, v odločbi pa je navedlo pravni pouk, po katerem ima stranka pravico do pritožbe na Vlado RS. Pri obravnavi strankine pritožbe so na Vladi ugotovili, da v predpisih ni pravne podlage za odločanje o tej pritožbi. Kako bo ravnala Vlada? Zakaj?

12.) Kaj v upravnem postopku pomeni pojem verjetnosti pri odločanju?

13.) Ali se izredno pravno sredstvo spremembe ali odprave odločbe v zvezi z upravnim sporom lahko uporabi v času odločanja VS o vloženi reviziji v tej zadevi? Pojasni.

14.) Ali lahko upravni organ v postopku izvršbe v javnem interesu po ZUP za denarno obveznost dolžnika do države proda dolžnikovo hišo? Pojasni!
15.) Ali lahko upravni organi na podlagi ZUP nadzirajo zakonitost dela organov lokalnih skupnosti? Pojasni!

16.) Upravno sodišče je tožbi ugodilo in odpravilo izpodbijani upravni akt ter ga vrnilo toženi stranki v ponovno odločanje. Ali lahko tožena stranka vloži pritožbo zoper sodbo, ker se ne strinja z obveznimi stališči glede uporabe materialnega prava, ki jih mora uporabiti pri ponovnem odločanju?

17.) Ali lahko občina nastopa kot stranka v upravnem postopku pred državnim organom? Pojasni!
18.) Navedite po en primer zakonskega neprekluzivnega roka ter nepodaljšljivega procesnega roka v upravnem postopku.

19.) Občina je po običajni pošti prejela gradbeno dovoljenje za gradnjo, ki se bo vršila na ozemlju te občine. Ker se s tem GD ne strinja, razmišlja o vložitvi pritožbe, ker naj bi ji upr. organ s to vročitvijo priznal položaj stranke v postopku. Ali je stališče občine pravilno? Pojasni!

20.) Tožnik je s tožbo zaradi kršitev njegovih ustavnih pravic s posamičnim aktom državnega organa v upr. sporu uspel, saj je upr. sodišče v tem primeru odpravilo izpodbijani akt Komisije za preprečevanje korupcije. Ali imata stranki na voljo kakšno pravno sredstvo zoper to sodbo? Pojasni!

Vem, mal je velik :) sam kaj češ - nikad nije lako :)

Aja, pa hvala Jemcu!!!
Uporabniški avatar
Jemc
Prispevkov: 169
Pridružen: 18. Okt 2008 21:02

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Jemc »

Zdravo.

Kolegica mi je dovolila da se objavjo njeni odgovori na izpitna vprašanja, tako da v priponkah vam dajem odgovore. Tako da glavne zasluge za odgovore ima ona, in se ji tudi jaz na tem mestu zahvaljujem za njih.

Ena je daljša verzija odgovorov in mislim, da vsebuje vse odgovore iz krajše verzije, a sem za vsak slučaj kar obe dodal, če je slučajno v krajši verziji kakšen odgovor, ki ga v daljši verziji ni.

Moram pa opozorit, da vsi odgovori niso pravilni. Bom pa dal moje popravke + še odgovore od kolegice v Kapitelj v kopirnico. Ko jih bom dal tja vam sporočim.

LP, Jemc
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
We think we're so clever and classless and free, but we're still fucking peasents as far as I can see
arija
Prispevkov: 13
Pridružen: 04. Sep 2012 12:34

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a arija »

Najlepša hvala!!!
Odgovori

Vrni se na