Izpitna vprašanja

prof. dr. Erik Kerševan

Moderatorji: Zmajbaby™

Odgovori
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *bini* »

a tok dobr, da to pol pomen da ni treba knjige brat ? :)
Uporabniški avatar
buttercup
Prispevkov: 253
Pridružen: 29. Apr 2009 09:26

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a buttercup »

jaz je nisem :)
Uporabniški avatar
lojzka :)
Prispevkov: 70
Pridružen: 22. Nov 2008 08:32
Kraj: malo tu, malo tam

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a lojzka :) »

Se komu kaj sanja kdaj približno bodo rezultati? Glede na to, da nas je pisalo kakih 50, lih ne bo rabil dva tedna...upam :)
Like it or not... I'm here :)
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a flafi »

Tut če bi vas 10 pisalo, bi rabu 2 tedna :P
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a *bini* »

a lahko še nekdo napiše uprašanja iz izpita? hvala :mrgreen:
ŠLATAMse
Prispevkov: 41
Pridružen: 12. Mar 2010 13:42

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a ŠLATAMse »

Šis, pod pregled prijav,trenutna ocena.......-:)
sajgon
Prispevkov: 29
Pridružen: 27. Okt 2009 18:48

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a sajgon »

12.09.2012

1. Posameznik je od CSD prejel obvestilo o tem, da so se spremenili pogoji za pridobitev pravice do subvencioniranega izobraževanja, zato z novim študijskim letom ta posameznik ne bo več upravičen do nadaljnjega prejemanja javnih sredstev. Kako bo ravnal organ, če posameznik kljub temu vloži zahtevo za pridobitev navedene pravice? Pojasni.
2. Navedite po en primer zakonskega neprekluzivnega roka ter nepodaljšljivega procesnega roka v upravnem postopku.
3. Po kakšnih pravilih se bo izvedlo v upravnem postopku dokaz z vzorcem alkohola, katerega lastnosti je treba preučiti? Pojasnite.
4. Navedite primer oblikovalne odločbe in pojasnite, zakaj je oblikovalna po njenih značilnostih.
5. Ali je odločbo iz prejšnjega vprašanja mogoče prisilno izvršiti ali ne? Pojasnite.
6. Posameznik bi se želel upokojiti še preden se spremeni zakon, ki bi podaljšal delovno dobo, potrebno za pridobitev pravice do starostne pokojnine. Ker pa mu do izpolnitve minimalnih predpisanih pogojev manjka še enajst mesecev je predlagal prisojnemu organu ZPIZ, da mu izda začasno določbo, s katero bi mu zaradi nujnih okoliščin, ker je izgubil službo, začasno podelil pravico do pokojnine, do formalne izpolnitve pogojev. Ali lahko organ ZPIZ ugodi njegovemu predlogu? Pojasni.
7. Posameznik meni, da je s spremembo GD, po katerem bo kot investitor nastopila druga gospodarska družba, tudi sam prizadet v svojem pravnem položaju, zato je vložil tožbo zoper dokončno upravno odločbo v upravnem sporu, čeprav do tedaj v navedene upravne postopke še ni bil vključen. Kako bo ravnalo sodišče? Pojasni.
8. Ali je zoper odločitev sodišča v prejšnjem primeru dovoljeno pravno sredstvo v upravnem sporu? Pojasni.
stabby
Prispevkov: 6
Pridružen: 16. Sep 2012 19:14

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a stabby »

A mogoče kdo pozna odgovore na vprašanja št. 1,3,7,8 iz tega septembrskega roka. Predelal sem namreč knjigo in vse vaje pa mi ta vprašanja še zmer niso jasna, kar je u bistvu pol izpita. Sj tavam v neko smer pa o nečem pišem, sam ne vem, če je dejansko prou. Nek haklc je pa itak pr vsakem vprašanju. S čim se je treba ubadat konc faksa...jao.
sunshine
Prispevkov: 356
Pridružen: 17. Maj 2009 16:28

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a sunshine »

stabby napisal/-a:A mogoče kdo pozna odgovore na vprašanja št. 1,3,7,8 iz tega septembrskega roka. Predelal sem namreč knjigo in vse vaje pa mi ta vprašanja še zmer niso jasna, kar je u bistvu pol izpita. Sj tavam v neko smer pa o nečem pišem, sam ne vem, če je dejansko prou. Nek haklc je pa itak pr vsakem vprašanju. S čim se je treba ubadat konc faksa...jao.
Ne preveč razmišlat in se ubadat s temu, da so haklci. Kšni odgovori so čist logični. Pri prvem vprašanju glej načelo prepovedi retroaktivnosti, pri tretjem vprašanju bo podal svoje mnenje izvedenec itd. Bolj ko kompliciraš, manj boš imel/-a prav na izpitu.
stabby
Prispevkov: 6
Pridružen: 16. Sep 2012 19:14

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a stabby »

Super! Ful hvala za nasvet :) Sam še neki me zanima, če slučajno kdo ve? Ali je možna pritožba zoper sklep upravnega sodišča s katerim zavrže tožbo vložnika? Najbrž je, a ne? Nisem pa to nikjer našel, da bi pisalo. Zato me bega tudi vprašanje : "Kakšen je pravni učinek sklepa o zavrženju tožbe v upravnem sporu na odločbo, zoper katero je bila ta tožba vložena?" Zdej ne vem, a postane odločba avtomatično pravnomočna, ali mora poteči rok za upravni spor do konca ali pa mora poteči rok za možno pritožbo na sklep, s katerim se je tožba zavrgla? :S Kdo slučajno ve?

Hvala že vnaprej :D
sajgon
Prispevkov: 29
Pridružen: 27. Okt 2009 18:48

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a sajgon »

Kakšna so bila vprašanja na izpitnem roku 2.10.?
sydney
Prispevkov: 4
Pridružen: 01. Nov 2009 22:52

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a sydney »

IZPITNA VPRAŠANJA 2.10.2012

1. Ali lahko prvostopenjski organ v upravnem postopku izda sklep, zoper katerega ni pritožbe? Pojasni.

2. Ali je možna pritožba zoper napačno sestavljen zapisnik? Pojasni.

3. Oče, mati in dva ponoletna sinova, vsi državljani Azerbajdžana, so vsak zaprosili za osebno delovno dovoljenje. Ali mora organ združiti navedene postopke?

4. Posameznik je prejel vabilo, v katerem je določeno, da se mora naslednji dan zglasiti pred določenim upravnim organom v zvezi s postopkom odločanja o pravici do stalnega prebivanja tujca. Ker posameznik meni, da je navedeni rok prekratek za pripravo vseh dokazov, ki bi jih želel predložiti, se je zoper vabilo pritožil. Kako bo ravnal organ? Pojasni.

5. V postopku denacionalizacije je ministrstvo zaslišalo več prič. Ker je bilo zatem ugotovljeno, da bi postopek morala voditi upravna enota, je ministrstvo v skladu z zakonom stvar odstopilo temu upravnemu organu. ALi je v tem postopku upravna enota dolžna ponovno zaslišati priče? Pojasni.

6. Predstojnik je zavrnil predlog stranke za izločitev uradne osebe, pa tudi pritožba zoper akt predstojnika je bila neuspešna. Ali lahko zoper navedeni akt stranka sproži upravni spor? Pojasni.

7.Ali lahko državni pravobranilec vloži revizijo v upravnem sporu? Pojasni.

8. Revizijsko sodišče pri odločanju v upravnem psoru ugototovi, da je zakon v nasprotju z uredbo Sveta ES in Parlamenta. Kako mora ravnati revizijsko sodišče? Pojasni.
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a proton »

Zbral sem stare izpite, ki sem jih našel na forumu, tako da se ne bo treba še komu matrat :mrgreen:

Lepa zbirka! :lol:
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Astra
Prispevkov: 24
Pridružen: 20. Maj 2011 15:06

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Astra »

Vem, da tole ni najbolj primerna tema za tako vprašanje, ampak je največ šans, da mi kdo odgovori:) ...Zanima me, če jutri so predavanja in vaje pri upus-u oz.upp, ali ste se kako drugače zmenili na zadnjih predavanjih?

Hvala in lp
Uporabniški avatar
rogy
Prispevkov: 82
Pridružen: 01. Sep 2009 19:46

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a rogy »

jutri predavanja odpadejo, vaje pa se tud začnejo šele novembra - torej tudi vaj ni.
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a proton »

SHaMa napisal/-a:Več stvarno pristojnih organov ne more bit. To piše v knigi
Lahko je hkrati pristojnih več oragnov, v knjigi ne piše, da ne morejo biti! Potem pa se s krajevno pristojnostjo določi, kateri izmed stvarno pristojnih organov je tudi krajevno pristojen ...
SHaMa
Prispevkov: 254
Pridružen: 06. Jun 2009 01:35

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a SHaMa »

Hvala za popravek ;)
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a proton »

Nekaj starih vprašanj mi ni najbolj jasnih, mogoče ima kdo kakšno idejo :D

8. V upravnem sporu je v reviziji revident uveljavljal, da je sodišče prve stopnje nepravilno zavrnilo njegovo tožbo, saj je bil upravni organ ki je v zadevi odločil, za to zadevo stvarno nepristojen. Kako bo ravnalo revizijski sodišče? Pojasni.

Tule verjetno ni smisel, da najprej napišemo vse pogoje za dovoljenost revizije in potem, da bo VS vzelo revizijo v obravnavo, če so vsi pogoji izpolnjeni. VS bo (če bo revizijo obravnavalo) sodbo razveljavilo - gre za bistveno kršitev pravil postopka?

Ali je bankovec za 100€ javna listina?

Rekel bi, da ni. Vprašanje pa je kako to argumentirati :) Javno listino mora izdati državni organ, organ samoupr. lokalne skupnosti ali nosilec JP - bankovec za 100€ pa izda ECB, ki ni državni organ. Bolj logična pa je utemeljitev, da se z bankovcem ničesar ne potrjuje oz. določa - bankovec sam ima vrednost 100€! Nasprotnosti tega se tudi ne da dokazovati. Še kakšna ideja?

7. Posameznik meni, da ga je poslanec s svojo izjavo v Državnem zboru žalil, zato je zaradi kršitve človekove pravice do osebnega dostojanstva vložil tožbo v upravnem sporu in zahteval, da Upravno sodišče s sodbo prepove nadaljnje kršitve njegovih ustavnih pravic. Kako bo ravnalo sodišče? Pojasni.

Gre za dejanje, ki ga je poslanec storil v okviru svoje ustavne pristojnosti, zato ni mogoč upr. spor?

4. Izrek odločbe si več udeležencev razlaga na različne načine, zato se pojavljajo spori v zvezi s tem, kako je treba navedeno odločbo izvršiti. Kako lahko ravnajo udeleženci za razrešitev tega položaja? Pojasni.

Na voljo imajo pritožbo? Sicer je pa nedoločljiv izrek neizvršljiv ... in neizvršljiva odločba je nična!
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a proton »

proton napisal/-a:
7. Posameznik meni, da ga je poslanec s svojo izjavo v Državnem zboru žalil, zato je zaradi kršitve človekove pravice do osebnega dostojanstva vložil tožbo v upravnem sporu in zahteval, da Upravno sodišče s sodbo prepove nadaljnje kršitve njegovih ustavnih pravic. Kako bo ravnalo sodišče? Pojasni.

Gre za dejanje, ki ga je poslanec storil v okviru svoje ustavne pristojnosti, zato ni mogoč upr. spor?
Očitno sam sebi odgovarjam (kam smo prišli s solidarnostjo :idea: , kar precej ljudi si je namreč ogledalo temo v vmesnem času :roll: ). V glavnem, pri tem v prašanju je po mojem bistveno, da poslanec ni državni organ! Poleg tega pa ima posameznik po stališču VS (ki mu je pritrdilo tudi US - glej odločbo glede Matoza in mnenja protikorupcijske komisije) za varstvo osebnostnih pravic na voljo pravdni postopek (po OZu), zato obstaja drugo pravno varstvo in odpade upr. spor.

Pa še včerajšnja vprašanja:

November 2012
1. Ali se kakšnega dejstva ne more dokazovati v upravnem postopku? Pojasni.
2. Ali je zaradi kršitve internih navodil izdana upravna odločba nezakonita? Pojasni.
3. Ali ima v primeru iz prejšnjega vprašanja smisel vložiti pritožbo zoper izdano odločbo? Pojasni.
4. Zaradi pandemskega širjenja nove gripe in nevarnosti te bolezni za določene skupine prebivalstva je zakon določil obveznost cepljenja vseh otrok mlajših od 7 let. V posameznem primeru se starši otroka A niso odzvali na obveznost cepljenja otroka, čeprav jim je bila v zvezi s tem izdana pravnomočna odločba. Kako lahko ravna organ, ki je pristojen za to zadevo?
5. Upravni organ je ugotovil, da je bila odločba, ki je bila izdana tujcu glede njegove pravice do stalnega prebivanja nezakonita, ker je bil napačno uporabljen materialni zakon. Ali lahko upravni organ za popravo te nezakonitosti izda dopolnilno odločbo? Pojasni.
6. Uradna oseba, ki je pred tremi tedni izdala upravno odločbo, je na podlagi novo pridobljenih listin ugotovila, da je priča v že pravnomočno končanem postopku govorila neresnico, kar je odločilno vplivalo na vsebino odločbe. Kako lahko ravna uradna oseba? Pojasni.
7. V upravnem sporu je v zadevi, ki je vredna manj kot 200 evrov odločal senat in ne sodnik posameznik, čeprav ni šlo za pomembno pravno vprašanje, zato se je tožnik, ki z zahtevkom ni uspel zoper sodbo sodišča pritožil. Kako bo ravnalo pritožbeno sodišče? Pojasni.
8. Posamezniku je upravno sodišče s sodbo zavrnilo tožbo zoper upravni akt, s katerim je bil zavrnjen njegov zahtevek za denacionalizacijo in vrnitev Ljubljanskega gradu v naravi. Na kateri pravni podlagi bi lahko ta posameznik uveljavljal revizijo v upravnem sporu? Pojasni.
ŠLATAMse
Prispevkov: 41
Pridružen: 12. Mar 2010 13:42

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a ŠLATAMse »

Lep pozdrav, kdo kej ve kaj je z rezultati? Mim grede..... :?:
teddybear
Prispevkov: 153
Pridružen: 08. Jan 2009 20:56

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a teddybear »

ponavad rab 2-3 tedne :(
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a proton »

Polom, ja ... pa zdaj je skoz na faksu, ko je odstopil z mesta gen. sekretarja US! :evil:
ŠLATAMse
Prispevkov: 41
Pridružen: 12. Mar 2010 13:42

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a ŠLATAMse »

Šisn me!!! mislm,da je objavu :mrgreen: :D
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a proton »

Pa res! Moraš it pod rezultate izpitov, ker je ocena še "začasna", tako da je v indeksu še ni.

Mu ne zamerim, da je toliko časa rabil, se je odkupil z oceno :mrgreen: :mrgreen:
Astra
Prispevkov: 24
Pridružen: 20. Maj 2011 15:06

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Astra »

Živjo:) ..a bi mi znal mogoče kdo povedat kok je blo lani vaj, ker se mi je vse mal pomešal?:)
..pa če so domneve in fikcije formalna dokazna pravila, ker mam v zapiskih 5x drugač napisan:)

hvala, lp
Odgovori

Vrni se na