Kolokvij 2014

prof. dr. Erik Kerševan

Moderatorji: Zmajbaby™

Zaklenjeno
mrmh
Prispevkov: 92
Pridružen: 18. Jan 2010 17:12

Kolokvij 2014

Odgovor Napisal/-a mrmh »

Hej hej! Kakšen se vam je zdel kolokvij? Kko ste kj odgovarjal?
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: KOLOKVIJ

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

mah bedn kolokvij če bi si knigo 5x prebrau al pa nobenkat bi blo isto
Uporabniški avatar
Fleurette
Prispevkov: 951
Pridružen: 05. Dec 2008 14:17

Re: KOLOKVIJ

Odgovor Napisal/-a Fleurette »

A lahko kdo napiše vprašanja iz kolokvija? hvala
pina colada
Prispevkov: 73
Pridružen: 31. Maj 2011 13:41

Re: KOLOKVIJ

Odgovor Napisal/-a pina colada »

1. Pristojni upravni organ vodi postopek odločanja o sprejemu v državljanstvo mladoletne osebe A, ki je dopolnila 9 let starosti. Vlogo je podala mati te osebe.

a) organ je v navedenem primeru dolžan voditi posebni ugotovitveni postopek. Ali mora v zvezi s tem zaslišati osebo A in ji omogočiti, da se izjavi o vseh dejstvih in okoliščinah, ki so pomembne za izdajo odločbe?
b) Ali lahko vlogo umakne mati osebe A, čeprav temu nasprotuje oseba A?

2. Zakon o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev določa:
37.a člen

(1) Odločba, s katero se odloči o pravici po tem zakonu, se vroča z dostavo v hišni
predalčnik. Šteje se, da je vročitev opravljena 21. dan od dneva odpreme. Dan odpreme se
na odločbi označi.

(2) Odločba iz prejšnjega odstavka je izvršljiva z dnem odpreme odločbe vlagatelju.


Pristojni organ socialnega varstva je ugotovil, da stranka v postopku za pridobitev otroškega dodatka, ki je pravica iz javnih sredstev, ni vložila popolne vloge in jo bo z dopisom pozval na dopolnitev vloge. Katero obliko vročanja tega dopisa mora uporabiti glede na veljavne zakonske določbe?


3. Zakon o inšpekcijskem nadzoru določa:
20. člen

(vstop v prostore, objekte in k napravam zavezanca)

Inšpektor ima pravico brez predhodnega obvestila ter brez dovoljenja zavezanca oziroma njegove odgovorne osebe, ne glede na delovni čas, vstopiti v prostore in objekte ter k opremi in napravam iz prejšnjega člena, če z zakonom ni drugače določeno.

Zavezanec lahko inšpektorju, ki nima odločbe pristojnega sodišča, odkloni vstop v stanovanjske prostore.

Če zavezanec brez upravičenih razlogov (prvi odstavek tega člena) ne dovoli vstopa v prostore ali objekte, kjer se dejavnost opravlja, ima inšpektor pravico vstopiti v prostor mimo volje zavezanca ob pomoči policije. Stroške vstopa in morebitno škodo, ki pri tem neizogibno nastane, nosi zavezanec.


a) ali ima zavezanec pravico biti navzoč pri ogledu njegovih poslovnih prostorov?
b) ali lahko z vidika varstva ustavnih pravic zavezanca, ki temu nasprotuje, inšpektor pregleda zaklenjene predale v pisarni zavezanca, ki ni prostor namenjen poslovanju s strankami, tudi brez odločbe sodišča?
Uporabniški avatar
Shiva
Prispevkov: 10
Pridružen: 18. Jun 2013 13:03
Kraj: Ljubljana

Re: KOLOKVIJ

Odgovor Napisal/-a Shiva »

Bi mogoče kdo lahko še odgovore?
All that we are is the result of what we have thought
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: KOLOKVIJ

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

1.http://www.sodisce.si/znanje/sodna_prak ... _rs/12563/
Otrok pred 15. letom starosti ni procesno sposoben, zato upravni organ ne krši pravil postopka, če mu ne da možnosti, da se izjavi o dejstvih in okoliščinah, na katerih temelji upravna odločba.
2.Lahko umakne, otrok je poslovno in procesno nesposoben...
3.87. člen ZUP določa, da se morajo odločbe, sklepi ter drugi dokumenti od katerih vročitve začne teči rok, vročiti osebno tistemu, kateremu so namenjeni, pri čemer za osebno vročitev šteje tudi vročitev v skladu s 86. členom ZUP. Osebno vročanje je kvalificiran način, ki je predviden zaradi varstva pravic udeležencev v postopku. Obvezno je tedaj, ko s sprejemom dokumenta začne teči rok za pravno sredstvo, oziroma ko z dnem vročitve za naslovnika nastane obveznost nekaj storiti ali dopustiti, oziroma ko s sprejemom dokumenta naslovnik pridobi določeno pravico in za njeno izvrševanje začne teči določen rok s sprejemom dokumenta (več v Jerovšek in drugi, ZUP s komentarjem, 2004, str. 306).
http://www.sodisce.si/znanje/sodna_prak ... _rs/58748/
JEDRO:
Čeprav gre v obravnavanem primeru za vročitev poziva za dopolnitev vloge in ne za vročitev odločbe ali sklepa, za kar je po določbi prvega odstavka 87. člena ZUP predpisano obvezno osebno vročanje, je treba po presoji sodišča navedeno določbo razlagati širše. Poziv za dopolnitev vloge je namreč vseboval rok, katerega zamuda je imela za posledico zavrženje tožnikove vloge za brezplačno pravno pomoč, zato bi moral organ, ki je vodil postopek, v skladu z določbo četrtega odstavka 83. člena ZUP zanj odrediti obvezno osebno vročitev. Ker tega ni storil, vročitve, ki je bila opravljena s pisemsko pošiljko, ki ni vsebovala navedene klavzule, ni mogoče šteti kot fikcijo vročitve po določbi četrtega odstavka 87. člena ZUP na kar se sklicuje tožena stranka.
4. Da, to pravico ima po ZUP...200zup-ogled.
5.http://odlocitve.us-rs.si/usrs/us-odl.n ... 5C003BC66A
Zadnjič spremenil w4nkst4, dne 07. Feb 2014 13:00, skupaj popravljeno 1 krat.
Sanity
Prispevkov: 10
Pridružen: 28. Okt 2013 12:37

Re: KOLOKVIJ

Odgovor Napisal/-a Sanity »

Jaz imam precej drugačne odgovore, pa sem dobila oceno 10 (pa ne da hočem koga diskreditirat, ker itak ne vem, kakšni so pravilni odgovori :D ). Bom vseeno napisala svoje, morda bo komu v pomoč:
1.a) Ne, ni mu treba zaslišati osebe A, ker je poslovno nesposobna in procesno nesposobna, 9. letni otrok ni dovolj razumen, da bi se zavedal razsežnosti zadeve, zato se o njej ne more izjaviti. Zaslišati pa je potrebno njegovega zakonitega zastopnika, v tem primeru mater.
b) Vlogo lahko umakne, saj je A otrok brez poslovne sposobnosti in njegova volja ne more biti pravno upoštevana, ampak jo v tem primeru nadomesti mati. Vzpostavlja se domneva, da zakoniti zastopniki delujejo v dobro svojih zastopancev.
2. Ker gre za poziv za dopolnitev vloge in ne za odločbo, s katero se odloči o pravici, se subsidiarno uporabi ZUP (torej po 87. oz 86. členu ZUP).
3.a) Da, ima to pravico. (200. člen ZUP - ogled)
b) Ne, zaklenjenih predalov, ki niso dostopni javnosti, brez odredbe sodišča ne more pregledati. US je v svoji ustavni odločbi presojalo pravico do zasebnosti pravne osebe in zavzelo stališče, da pravna oseba lahko pravice do zasebnosti sploh nima, lahko jo ima, pa je le ta omejena, ali pa je kvaliteta pravice do zasebnosti enaka tisti, ki jo imajo fizične osebe (kot v tem primeru).
w4nkst4
Prispevkov: 771
Pridružen: 02. Feb 2009 11:27

Re: KOLOKVIJ

Odgovor Napisal/-a w4nkst4 »

pripenjam se kolokvij iz leta 2013. lp
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
pika@
Prispevkov: 219
Pridružen: 20. Okt 2008 20:46

Re: KOLOKVIJ

Odgovor Napisal/-a pika@ »

Jaz pavziram že 2 leti, imam samo še upus za naredit. Prvč slišim za kolokvij, no, ko sem jaz še redno hodila na predavanja tega še ni bilo. Ali je mogoče pogoj za pristop k izpitu ali kaj podobnega?
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: KOLOKVIJ

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Za stari program to ni potrebno opraviti. Je izum bolonjskega sistema, da se šteje k izpitu.
Si vis pacem para bellum
pika@
Prispevkov: 219
Pridružen: 20. Okt 2008 20:46

Re: KOLOKVIJ

Odgovor Napisal/-a pika@ »

Hvala!
Zaklenjeno

Vrni se na