Vroča tema: Avtorsko pravo na spletu

Splošna debata o življenju in družbi
Odgovori
Uporabniški avatar
andrej
abrveznik
Prispevkov: 526
Pridružen: 04. Okt 2008 22:30

Vroča tema: Avtorsko pravo na spletu

Odgovor Napisal/-a andrej »

Na spletu se že dolgo časa postavlja vprašanje avtorskih pravic vsebine, ki jo uporabniki medmrežja "naložimo" na spletne strani. Kakšne pravice pravzaprav imamo do te vsebine?
Danes se je na spletu pojavil nov primer - Genspot vs. Had (bloger). Spodaj prilagam povezavo do zapisa avtorja, fotografije katerega je tretja oseba brez njegove vednosti vzela na njegovem blogu in objavila na spletni strani Genspot. Ali je takšno dejanje sprejemljivo? Kot bodoči pravniki - kakšno je vaše mnenje o omenjeni zadevi? :D

http://www.had.si/blog/2010/01/07/gensp ... na-spletu/
Education is our passport to the future, for tomorrow belongs to the people who prepare for it today. - Malcom X
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Vroča tema: Avtorsko pravo na spletu

Odgovor Napisal/-a baby™ »

amm.. hotla sm komentirat, pol sm pa sla fotke gledat, zdej sm pa PAF. :shock: :lol:
andrej, tole je pa res vroca tema, mislim da si si lihkar zagarantiral povecan obisk foruma :mrgreen:

No, uglaunem...
Z moje strani gledano, Genspot nima nic s tem, kar objavljajo njegovi uporabniki. In to se mi zdi cisto logicno, ki tudi js na njihovem mestu ne bi hotla odgovarjat za tisto, kar objavljajo drugi. Na tem svetu je ze tko dovol bedakov in res nimam zelje bit njihov nadzornik :D

Itak da bi tudi mene razjezilo da nekje vidim neki 'svojega', se posebej ce bi se oseba dejansko pretvarjala, da je to sama nardila. To mi je edino butasto, drugace pa ce se ve, da je to od nekod vzeto, mi je pa cisto useeno...
V tem primeru, kolkr sm prebrala, mislim da tale "Suno" ni nic objavu v svojem imenu, ampak se je baje vidlo, da so slikce od enga druzga. (Na slikah je biu spletni naslov do Hadovega bloga...)

Sicer pa - smesno se mi zdi, da se sploh debatira o takih stvareh... Glede na to da se mi te fotke (osebno) ne zdijo nic posebnega, kr ne vidim nobenih ekstra ucinkov na njih, nobenih "avtorskih" preoblikovanj same fotke, ampak so to (zame) navadne fotke nagih zensk, ki jih je lahko na tem sejmu slikalo malo morje ostalih tipov, ki so se tisti cajt slinili na istem kraju kot Had. ;) Torej bi lahko vsak od njih, ce bi stal na istem mestu kot Had, naredu cist isto fotko :mrgreen: Zame to ni neko hudo 'avtorsko delo'....

Ker pa je to Hadu ocitno strasen udarec, ker je te fotke zavaroval z licenco, pol pa lahko recem sam to, da je Suno napisal izvor fotk, Genspot je te fotke ob opozorilu Hada umaknu, torej je vse po zakonu... Genspot je naredu svoje, zbrisal je te slikce, in to je pomoje to...
Ceprau po mojem skromnem mnenju je use tole cisto nepotrebno in tle se debata zame konca. Hadu pa zelim da najde svoj notranji mir :mrgreen: :)
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
andrej
abrveznik
Prispevkov: 526
Pridružen: 04. Okt 2008 22:30

Re: Vroča tema: Avtorsko pravo na spletu

Odgovor Napisal/-a andrej »

Meni se zdi debata o avtorskih pravicah na spletu na splošno zelo zanimiva. Had vs. Genspot sem podal kot primer nerazumevanja uporabnikov interneta, da na spletu prav tako velja t.i. avtorsko pravo. Četudi nekdo objavi fotografijo belega lista papirja je to še vedno njegovo avtorsko delo, kajne?
Večkrat sem na spletu zasledil trditev, da je "karkoli naložimo na splet javno / javno dobro in lahko vsak to uporablja brez omejitev", kar se mi zdi povsem napačna logika. Splet je poln takšne in drugačne vsebine, samo avtorstvo pa je večkrat kršeno, zato se mi zdi pametno začeti javno debato o avtorskih pravicah na spletu na forumu študentov prava in morda razjasniti določene pojme.
Education is our passport to the future, for tomorrow belongs to the people who prepare for it today. - Malcom X
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Vroča tema: Avtorsko pravo na spletu

Odgovor Napisal/-a baby™ »

Zame je dovolj ze to, da se 'prazen list papirja' oznaci s podpisom al nekim znakom, da usi vejo, kako ima ta list papirja zate neprecenljivo vrednost in da ne zelis, da ga nekdo prenese na svojo stran in se izdaja, da je ta papir slikal sam... Tisti, ki pa ta list papirja vidi in ga prav tako neznansko fascinira in zeli da ga vidi cim vec ljudi, pa naj ga prenese na svojo stran skupaj s podpisom avtorja. To je to.

Ce pa bojo ljudje spostovali tuje stvari ali ne, je spet njihova odlocitev... Pomoje nikakor ni fer ce se slikce, videi in ostalo 'krade' in prilasca, ampak je TOLK strani na netu, da je to nemogoce spremljat...
jaz sem mali psihopat
Sizif
Prispevkov: 242
Pridružen: 05. Okt 2008 18:02

Re: Vroča tema: Avtorsko pravo na spletu

Odgovor Napisal/-a Sizif »

glede na to da ta Suno ni mel nobene posebne koristi od teh fotografij, razn da je mogoče dobil večji rejting za svojo stran, mislm da tuki ni nobenga problema
ne vem kaj si ta Had misl sploh da je s temi slikami ustvaru
blank
Odgovori

Vrni se na