Pravna pomoč :)

Splošna debata o življenju in družbi
Odgovori
Uporabniški avatar
9sammy5
Prispevkov: 233
Pridružen: 03. Nov 2010 15:46

Pravna pomoč :)

Odgovor Napisal/-a 9sammy5 »

Zanima me rešitev za ta primer.

Prometna nesreča se zgodi v tujini. Vozi tuj državljan in povzroči gmotno in veliko telesno škodo sovozniku, ki živi v SLO.
Kakšne so kaj možnosti za tožbo v takem primeru? Meni se zdi kar zakomplicirano :oops: Ampak je pa res, da sem še "majhna" :D

Mi zna kdo kaj povedat o takšni situaciji? Kakšnega odvetnika se sploh najame? Slovenskega ali tujega? Kje se vloži tožba? Kakšen je postopek za tole? Je kje kakšna sodna praksa in kakšen zakon, ki bi ga lahko prebrala?
Če morda ne veste odgovorov bom hvaležna tut za kakšen predlog na koga naj se obrnem :)

Najlepša hvala za trud že vnaprej :D
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Pravna pomoč :)

Odgovor Napisal/-a baby™ »

sam nahitrco - poglej si ZMZPP, 30. člen, 48. člen. ... itd. nimam cajta zdej :oops: :mrgreen:
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
9sammy5
Prispevkov: 233
Pridružen: 03. Nov 2010 15:46

Re: Pravna pomoč :)

Odgovor Napisal/-a 9sammy5 »

Ooo najlepša hvala :)

Ampak 48. čl. govori, če ima toženec prebivališče v RS. Torej lahko predvidevam, da če ima prebivališče nekje drugje (Državljan RS toži državljana RH) je pristojno sodišče RH?

Zanima me, če bi lahko kakšnega odvetnika o tem povprašala, al bi morala plačat? Tk se mi škoda zdi, na šoli jih je polno, jaz pa newem na koga se obrnit... :oops:
Uporabniški avatar
Zmaj
Prispevkov: 1475
Pridružen: 22. Jul 2009 13:21

Re: Pravna pomoč :)

Odgovor Napisal/-a Zmaj »

Kar nekaj odvetniških pisarn v Lj ima vsaj enkrat tedensko brezplačno pravno pomoč, tako, da lahko malo pobrskaš in vprašaš kar po internetu.
Ne morem trditi za vse, je pa dosti takih odvetnikov, ki ti za povpraševanje po telefonu in malenkostno pomoč ne bodo ničesar zaračunali.
Pokliči in vprašaj, zgubiti nimaš ničesar, forum pa se mi zdi, da vendarle ni pravi naslov...
Si vis pacem para bellum
Uporabniški avatar
9sammy5
Prispevkov: 233
Pridružen: 03. Nov 2010 15:46

Re: Pravna pomoč :)

Odgovor Napisal/-a 9sammy5 »

Zmaj napisal/-a:Kar nekaj odvetniških pisarn v Lj ima vsaj enkrat tedensko brezplačno pravno pomoč, tako, da lahko malo pobrskaš in vprašaš kar po internetu.
Ne morem trditi za vse, je pa dosti takih odvetnikov, ki ti za povpraševanje po telefonu in malenkostno pomoč ne bodo ničesar zaračunali.
Pokliči in vprašaj, zgubiti nimaš ničesar, forum pa se mi zdi, da vendarle ni pravi naslov...
Najlepša hvala :) Nisem še nikoli iskala nič takega, zato pa dobro da mamo takšne prijazne kolege :) Bom poklicala :D
schima
Prispevkov: 59
Pridružen: 11. Feb 2009 13:25

Re: Pravna pomoč :)

Odgovor Napisal/-a schima »

Mene pa zanima, zakaj tožba??

Ali je že poskušal izvensodno rešiti primer? Treba je samo ugotoviti, kje je imel povzročitelj zavarovano vozilo in vložiti odškodninski zahtevek pri pooblaščencu zavarovalnice povzročitelja v Sloveniji. Na spletni strani SZZ je seznam vseh pooblaščencev v Sloveniji: http://www.zav-zdruzenje.si/docs/nesrec ... cencev.pdf

Sam postopek uveljavljanja odškodnine je praktično enak kot da bi bil povzročitelj iz Slovenije, seveda z razliko, da se višina nepremoženjske škode določi v skladu s sodno prakso države, kjer se je zgodila prometna nesreča.

9sammy5 napisal/-a:Zanima me rešitev za ta primer.

Prometna nesreča se zgodi v tujini. Vozi tuj državljan in povzroči gmotno in veliko telesno škodo sovozniku, ki živi v SLO.
Kakšne so kaj možnosti za tožbo v takem primeru? Meni se zdi kar zakomplicirano :oops: Ampak je pa res, da sem še "majhna" :D

Mi zna kdo kaj povedat o takšni situaciji? Kakšnega odvetnika se sploh najame? Slovenskega ali tujega? Kje se vloži tožba? Kakšen je postopek za tole? Je kje kakšna sodna praksa in kakšen zakon, ki bi ga lahko prebrala?
Če morda ne veste odgovorov bom hvaležna tut za kakšen predlog na koga naj se obrnem :)

Najlepša hvala za trud že vnaprej :D
Odgovori

Vrni se na