Ustno ali pisno

prof. dr. Rajko Pirnat, doc. dr. Mitja Horvat

Moderatorji: Zmajbaby™

Odgovori
Mjau
Prispevkov: 166
Pridružen: 05. Sep 2009 17:41

Re: ustno ali pisno

Odgovor Napisal/-a Mjau »

Jst se bom kar po Koritniku učila, njegove skripte so nekako vse "preverjene" + zapiski. :) Mene pa zanima, koliko časa ste porabili za učenje? Glede na to, da nimam institucij, računam, da bom pri Pirnatu.. :cry:
Uporabniški avatar
lojzka :)
Prispevkov: 70
Pridružen: 22. Nov 2008 08:32
Kraj: malo tu, malo tam

Re: ustno ali pisno

Odgovor Napisal/-a lojzka :) »

Mi lahko prosim kdo razjasni kako točno je pravilno pri vprašanju- kaj izberemo, če smo v dvomu med javnim naročilom in koncesijo ter ali je določeno kako se mora odločiti država? In pa še to vprašanje- kako uprava deluje kot oblast in kako kot pravno-poslovni subjekt? Hvala prijazni dušici že vnaprej :)
Like it or not... I'm here :)
pepina
Prispevkov: 8
Pridružen: 09. Feb 2011 18:23

Re: ustno ali pisno

Odgovor Napisal/-a pepina »

Pojem javnih pogodb zajema javna naročila in javne koncesije.
Opredelilni znaki javne pogodbe so odplačnost, javni naročnik in predmet (nakup blaga, dobava storitev, izvedba gradenj).
Poleg tega je za javne koncesije opredelilni znak tudi to, da je plačilo deloma ali v celoti zagotovljeno s pravico uporabe storitev in/ali gradenj.

Za razmejitev med javnim naročilom in javno koncesijo pa je pomembna tudi razporeditev tveganja:
če večino prevzame izvajalec gre za javno koncesijo
če večino prevzame naročnik gre za javno naročilo.
Tveganja so: -tveganje izgradnje
- tveganje dosegljivosti storitve
- tveganje povpraševanja.
Če izvajalec prevzame tveganje izgradnje in vsaj še eno tveganje potem lahko govorimo, da ima večino tveganja. Je pa pri tej oceni pomembno upoštevati kriterij večinskosti razporeditve tveganja - kdo ima po vsakem kriteriju večino tveganja.

Vir: moji zapiski :D
Uporabniški avatar
lojzka :)
Prispevkov: 70
Pridružen: 22. Nov 2008 08:32
Kraj: malo tu, malo tam

Re: ustno ali pisno

Odgovor Napisal/-a lojzka :) »

pepina, najlepša ti hvala :)
Like it or not... I'm here :)
Mjau
Prispevkov: 166
Pridružen: 05. Sep 2009 17:41

Re: ustno ali pisno

Odgovor Napisal/-a Mjau »

Meni v zapiskih piše, da se šteje, da tveganje nosi izvajalec (in da gre torej za koncesijo), če nosi tveganje izgradnje, dosegljivosti storitev in pa večino tveganja povpraševanja. Pri drugem vprašanju pa najbrž govoriš o aktih oblasti in poslovanja itd. Upajmo, da nas bo imel v ponedeljek samo Horvat. :D
aksru
Prispevkov: 44
Pridružen: 26. Jun 2009 22:17

Re: ustno ali pisno

Odgovor Napisal/-a aksru »

eno 'tehnično' vprašanje... :) smo razdeljeni na 2 dni in obvestilo isti dan,da Pirnat nima govorilnih v četrtk -> pomeni to,da Pirnata nasledn tedn ni in nas ima na izpitu samo Horvat,ki nas pač v 1 dnevu ne more vse izprašat? al so odpadle govorilne Pirnata le naključje in nas je pač tolk prijavljenih,da nas oba ne moreta izprašat v enem dnevu? Kakšne izkušnje od prej,je že bil kdaj razdeljen izpit na 2 dni in sta bila oba?

jah vem, bolš bi blo d neham špekulirat in se učim,saaam ne gre xD
Mjau
Prispevkov: 166
Pridružen: 05. Sep 2009 17:41

Re: ustno ali pisno

Odgovor Napisal/-a Mjau »

Meni daje upanje še tole v oklepaju. :lol:

Izpit bo potekal po naslednjem razporedu (v kabinetu prof. Horvata):

v ponedeljek 11.6. ob 9.00 uri od A do Komel
v torek 12.6. ob 9.00 uri od Korpič do Ž

Drugače se pa pridružujem vprašanju zgoraj. ;)
Uporabniški avatar
fox
Prispevkov: 28
Pridružen: 23. Jan 2012 00:10

Re: ustno ali pisno

Odgovor Napisal/-a fox »

stvar je taka... v majskem roku smo imeli od a do l v ponedeljek, ostali pa v torek - vprašan si bil takrat, ko si napisan.

je pa tako, da smo bili tisti, ki smo imeli še institucije, vprašani oboje v enem dnevu, čeprav so bile institucije kot izpit uradno v torek - torej en dan kasneje... je pa vpisal oceno od institucij z tistim datumom, ko naj bi bil izpit in ne takrat ko si bil vprašan.

:)
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: ustno ali pisno

Odgovor Napisal/-a flafi »

Mjau napisal/-a: Izpit bo potekal po naslednjem razporedu (v kabinetu prof. Horvata):
To je tut na našem roku (in par rokih prej) pisalo, pa to ubistvu pomeni samo, da Horvat pride ven, in pove a si pri njemu al pri Pirnatu :geek: Ampak vam pa želim, da je Pirnat res kam odpotoval :D
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
aksru
Prispevkov: 44
Pridružen: 26. Jun 2009 22:17

Re: ustno ali pisno

Odgovor Napisal/-a aksru »

fox,se pravi majski rok sta oba spraševala dva dni ?
jah,tisto v oklepaju žou ne daje upanja...
Mjau
Prispevkov: 166
Pridružen: 05. Sep 2009 17:41

Re: ustno ali pisno

Odgovor Napisal/-a Mjau »

Se mi je zdelo, da je nekje en catch. :mrgreen:
Mjau
Prispevkov: 166
Pridružen: 05. Sep 2009 17:41

Re: ustno ali pisno

Odgovor Napisal/-a Mjau »

Kaj je potrebno povedati pri infrastrukturi javnih služb? V skripti je ful čudno vse skupaj, v zapiskih pa tega sploh nimam. :roll: Hvala!
Uporabniški avatar
fox
Prispevkov: 28
Pridružen: 23. Jan 2012 00:10

Re: ustno ali pisno

Odgovor Napisal/-a fox »

aksru napisal/-a:fox,se pravi majski rok sta oba spraševala dva dni ?
jah,tisto v oklepaju žou ne daje upanja...
jp. obadva dva dni.
Uporabniški avatar
fox
Prispevkov: 28
Pridružen: 23. Jan 2012 00:10

Re: ustno ali pisno

Odgovor Napisal/-a fox »

Mjau napisal/-a:Kaj je potrebno povedati pri infrastrukturi javnih služb? V skripti je ful čudno vse skupaj, v zapiskih pa tega sploh nimam. :roll: Hvala!
to je mene horvat vprašal na majskem roku... in sem najprej razložila smisel javnih služb... pač zakaj so potrebne. in potem povezala z infrastrukturo.
v skripti sicer glede tega piše tole:
Izvajalci pri izvajanju javne službe pogosto potrebujejo infrastrukturo javne službe. Ta ima poseben pravni režim, ki:
• je običajno določen s posebnim zakonom,
• je infrastruktura kot javno dobro, ali
• določi obveznost lastnikom infrastrukture, da omogočijo dostop tudi drugim izvajalcem.
Gre za t.i. ''essential facility'', ki je na razpolago le enemu, je pa bistvena za izvajanje javne službe. Pravo mora zato zagotoviti možnost uporabe infrastrukture tudi drugim ponudnikom, s čimer se zagotovi konkurenčnost.
ampak mislim, da je fajn, če poveš tukaj malo bolj natančno, tako kot je napisano pri infrastrukturi kot javni stvari...
se mi zdi, da v koritnikovi skripti ni slabo napisano. najdeš pa na strani 84.
Uporabniški avatar
fox
Prispevkov: 28
Pridružen: 23. Jan 2012 00:10

Re: ustno ali pisno

Odgovor Napisal/-a fox »

mogoče še namig... horvat je prvi dan imel enih 10 vprašanj in vseh dvajset je bilo vprašanih enih par vprašanj od teh desetih - notri so bili po max. 5min.
tako, da če si bil vsaj pol ure tam, si si lahko pogledal odgovore na vprašanja, ki jih je spraševal in potem si znal super odgovorit.

svetujem pa, v kolikor si ne želite poglobljenega spraševanja, da se pobrigate, da boste čimprej na vrsti.

jaz sem na majskem roku isti dan zjutraj pisala še osebnostno in sem zamudila, ko je bral razpored in potem nisem vedla pri komu sem. tako, da sem potem čakala skoraj do konca. in ker je imel malo pred koncem pavzo, je videl, da čakava samo še dve. potem pa ko sem jaz prišla noter, se mi je ful lepo nasmehnu in reku, da glede na to, da sva samo še dve in da ni več pod pritiskom, da si bo za naju vzelo malo več časa in naju bolj poglobljeno vprašal. mene je skor kap. ampak sva se kr vredu zmenila :) bila sem sicer notr skor dvajset minut in tud vprašanja, ki jih je tisti dan spraševal, se niso nobena ponovila. ampak me je rešilo tudi to, da mu zelo velik pomeni, splošno in logično razumevanje ter povezovanje snovi... tako da tudi če nisi nadrkan v nulo, lahko dobiš lepo oceno, če le glavo uporabljaš, medtem ko odgovarjaš.
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: ustno ali pisno

Odgovor Napisal/-a *bini* »

vidla sm uprasanje kaksen akt je ODPOVED državljanjstva ?

a je to misljen tle ODREK, ker po zakonu in tut v skripti je napisan da poznamo odpust,odrek pa odvzem. ni govora o nobeni odpovedi.
Uporabniški avatar
fox
Prispevkov: 28
Pridružen: 23. Jan 2012 00:10

Re: ustno ali pisno

Odgovor Napisal/-a fox »

*bini* napisal/-a:vidla sm uprasanje kaksen akt je ODPOVED državljanjstva ?

a je to misljen tle ODREK, ker po zakonu in tut v skripti je napisan da poznamo odpust,odrek pa odvzem. ni govora o nobeni odpovedi.
ja to je vprašanje, ki ga dobijo VSI, ki imajo institucije... je pa vprašanje mal hecno zastavljeno saj gre za ODREK, s katerim se oseba na nek način "odpove" državljanstvu - oseba mora dati izjavo, da se želi odreči državljanstvu. Večinoma se volja spoštuje, razen če gre za primere apatridnosti. Oseba mora imeti drugo državljanstvo, biti mora rojen v tujini, tam živeti in ne sme imeti več kot 25 let. Gre za dekleratorni akt.

in vse kar moraš horvatu povedat je to, da gre v tem primeru za deklaratoren akt.
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: ustno ali pisno

Odgovor Napisal/-a *bini* »

hvala !
to sm slisala ja da kdor ma institucije da vedno dobi uprasanje iz državljanstva.
se prau kar je treba znat je to, da je odrek je deklaratorni akt, odvzem in odpust sta pa dekonstitutivna akta, a ne ? :)
Uporabniški avatar
fox
Prispevkov: 28
Pridružen: 23. Jan 2012 00:10

Re: ustno ali pisno

Odgovor Napisal/-a fox »

*bini* napisal/-a:hvala !
to sm slisala ja da kdor ma institucije da vedno dobi uprasanje iz državljanstva.
se prau kar je treba znat je to, da je odrek je deklaratorni akt, odvzem in odpust sta pa dekonstitutivna akta, a ne ? :)
jp, to je to.

no, vsaj na majskem roku je bilo :)
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: ustno ali pisno

Odgovor Napisal/-a *bini* »

Razlika med koncesijo in javnim pooblastilom ?

jst vem sam da je javno pooblastilo ustavnopravni institut, koncesija pa ne.
kaj je še treba tle povedat ?

Kako uprava deluje kot oblast in kako kot pravnoposlovni subjekt ?

Pogoji za odškodninsko odgovornost države ?
a tle začneš kr govort da mamo 3 vrste odškodninske odgovornosti pol pa magar usako mal opišš al kaj ?
Mjau
Prispevkov: 166
Pridružen: 05. Sep 2009 17:41

Re: ustno ali pisno

Odgovor Napisal/-a Mjau »

Hvala za odgovor fox!

1. Bini, razlika med JP in K je tudi v predmetu, pri JP gre za izvajanje upravnih nalog (izdaja abstraktnih aktov, posamičnih aktov in materialna dejanja), predmet koncesije je pa lahko izvajanje javnih služb, raba javne dobrine, itd (koncesija kot tip upravne pogodbe) oz storitve, blago, gradnja (koncesija kot tip javne pogodbe).

2. Kot oblast deluje z izdajo oblastnih aktov, kot pravnoposlovni subjekt pa z akti poslovanja pa potem kej o tem poveš.

3. Jst bi povedala, da so te tri oblike in potem pogoje, ja.

Ta upravno je en sam stres. :oops:
aksru
Prispevkov: 44
Pridružen: 26. Jun 2009 22:17

Re: ustno ali pisno

Odgovor Napisal/-a aksru »

upam,da bo kera dobra duša jutri sporočila, ali sta bla oba ali ne.. :)

ej,eno neumestno vprašanje- a obstaja kje tema oz debata o izbiri mentorja za diplomo? da recimo veš kdo pomaga,je hiter in dosegljiv,kje si pa pač prepuščen samemu sebi,kdo komplicira,če so kje slabe ocene diplom,pač kdo ma najstrožje pogoje da si pri njemu, itd... še vedno mi gre vse drugo po glavi kot tole UP,vem!
Uporabniški avatar
*bini*
Prispevkov: 1018
Pridružen: 05. Okt 2008 00:53

Re: ustno ali pisno

Odgovor Napisal/-a *bini* »

pepina napisal/-a:Pojem javnih pogodb zajema javna naročila in javne koncesije.
Opredelilni znaki javne pogodbe so odplačnost, javni naročnik in predmet (nakup blaga, dobava storitev, izvedba gradenj).
Poleg tega je za javne koncesije opredelilni znak tudi to, da je plačilo deloma ali v celoti zagotovljeno s pravico uporabe storitev in/ali gradenj.

Za razmejitev med javnim naročilom in javno koncesijo pa je pomembna tudi razporeditev tveganja:
če večino prevzame izvajalec gre za javno koncesijo
če večino prevzame naročnik gre za javno naročilo.
Tveganja so: -tveganje izgradnje
- tveganje dosegljivosti storitve
- tveganje povpraševanja.
Če izvajalec prevzame tveganje izgradnje in vsaj še eno tveganje potem lahko govorimo, da ima večino tveganja. Je pa pri tej oceni pomembno upoštevati kriterij večinskosti razporeditve tveganja - kdo ima po vsakem kriteriju večino tveganja.

Vir: moji zapiski :D
ok to je razlika med javnim naročilom in koncesijo. sam kaj je pa odgovor na uprasanje kaj izberemo v dvomu ?
nusa
Prispevkov: 422
Pridružen: 07. Okt 2008 15:08

Re: ustno ali pisno

Odgovor Napisal/-a nusa »

odgovor je javno naročilo( prebrala na forumu), ne vem pa kak utemeljiš zakaj :D
Arwen1
Prispevkov: 11
Pridružen: 10. Okt 2011 19:29

Re: ustno ali pisno

Odgovor Napisal/-a Arwen1 »

Zanima me, ali še vedno velja, da imaš 100% Horvata, če se prijaviš na Institucije in Upravno hkrati??
Odgovori

Vrni se na