Iz kje se učiti Javno upravo?

prof. dr. Bojan Bugarič, prof. dr. Erik Kerševan

Moderatorji: Zmajbaby™

Odgovori
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a flafi »

Slajde od Bugariča dobiš v ŠIS-u (na levi pod gradivi).

Zapiskov od letos pa nimam(o), ampak jst uporabljam kar tiste od lani, ki jih je na prejšnji strani krofko nalepla... Upam, da bojo okej :)
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a flafi »

flafi napisal/-a:A mi lahko kdo mal pomaga, prosim... :oops:

Kaj so razlogi za krivdno menjavo? A so vsi tisti štirje, k so našteti v čl. 83/2, ZJU, al je samo ugotovljena nesposobnost?
Pa kako je s pravnim varstvom pri krivdni/nekrivdni menjavi? Na slajdih od Bugariča piše, da ima uradnik pravno varstvo le iz procesnih, ne pa iz vsebinskih razlogov, ker gre za politično odločitev ministra, nč pa ni opredeljeno a to velja samo za nekrivdno al za obe? V ZJU pa nč v zvezi s tem ne najdem, ker sem očitno slepa :geek:
+ še tale primer:

Vlada zamenjuje generalne direktorje in generalne sekretarje. Ali je to zakonito in ali vlada ravna prav? Kakšna pravna sredstva imajo na voljo razrešeni uradniki?

Kakšen bi bil tuki odgovor? Da je zakonito, če jih menja v 1 letu od nastopa vlade oz. imenovanja direktorjev/sekretarjev, če nima nobenega razloga za to, oz. če jih menja kadarkoli zaradi enga izmed razlogov v čl. 83/2, ZJU? Razrešeni uradniki imajo pa pravno varstvo iz procesnih razlogov, iz vsebinskih pa ne... Katera točno pa so ta pravna sredstva iz procesnih razlogov? Pritožba? Kaj še? A upravni spor tut pride tuki v poštev? :geek:
Al je odgovor na ta primer čist kej druzga?
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a proton »

flafi napisal/-a:A mi lahko kdo mal pomaga, prosim... :oops:

Kaj so razlogi za krivdno menjavo? A so vsi tisti štirje, k so našteti v čl. 83/2, ZJU, al je samo ugotovljena nesposobnost?
Pa kako je s pravnim varstvom pri krivdni/nekrivdni menjavi? Na slajdih od Bugariča piše, da ima uradnik pravno varstvo le iz procesnih, ne pa iz vsebinskih razlogov, ker gre za politično odločitev ministra, nč pa ni opredeljeno a to velja samo za nekrivdno al za obe? V ZJU pa nč v zvezi s tem ne najdem, ker sem očitno slepa :geek:
Kar se tiče p. varstva - to velja le za nekrivdno menjavo! Ker gre za diskrecijo ministra, ima uradnik na voljo le p. varstvo iz procesnih razlogov. Pri krivdni razrešitvi pa ima p. varstvo tudi iz vsebinskih razlogov.
scarlett
Prispevkov: 17
Pridružen: 03. Feb 2009 16:53

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a scarlett »

katere so vrste javnih agencij??? so s tem mišljeni MODELI agencij, delitev na klasične/regulatorne al neka druga delitev, za katero nism se slisala... ???
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a proton »

Če koga zanima ali je izredni študij javna služba - to je odločba informacijskega pooblaščenca, ki je odločil, da je: https://www.ip-rs.si/informacije-javneg ... e13841cc35

in pa odločba US RS: http://odlocitve.us-rs.si/usrs/us-odl.n ... 156-08.pdf
hill33
Prispevkov: 58
Pridružen: 05. Dec 2008 13:55

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a hill33 »

Mene pa zanima kakšna je razlika med javno službo in univerzalno storitvijo? Vprašanje je v bistvu sledeče: Bistvene razlike med js in univerzalno storitvijo?
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a flafi »

Hvala Proton! :mrgreen: Za odgovor in za obe odločbi!
scarlett napisal/-a:katere so vrste javnih agencij??? so s tem mišljeni MODELI agencij, delitev na klasične/regulatorne al neka druga delitev, za katero nism se slisala... ???
Mene ista stvar zanima :geek: Zasledila sem modele, vrste in tipe javnih agencij... Ampak sklepam, da je to vse isto? Kdo ve? :geek:
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a bajna »

kokr js vem je to švedski, britanski, zda in evropski model agencij
Shady
Prispevkov: 162
Pridružen: 25. Sep 2009 15:54

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a Shady »

Glede izrednega študija je tud tuki dobr razložen, pod 'evidenčni stavek': http://odlocitve.us-rs.si/usrs/us-odl.n ... 85002BFD0B
hill33 napisal/-a:Mene pa zanima kakšna je razlika med javno službo in univerzalno storitvijo? Vprašanje je v bistvu sledeče: Bistvene razlike med js in univerzalno storitvijo?
EU je s svojim pravnim redom določila, da se na področju gospodarskih javnih služb ukinejo vsakršne oblike monopola in se posledično upoštevajo vsa pravila konkurenčnega prava, torej vzpostavi trg konkurenčnih ponudnikov javnih dobrin in storitev. Za razliko od slednjega pa je še določila, da morajo države članice kljub temu ponujati prebivalstvu vsaj minimalni obseg javnih dobrin in storitev (kot znak socialne države), ta minimum pa imenujemo univerzalne storitve.

Popravki zaželjeni :)
bajna napisal/-a:kokr js vem je to švedski, britanski, zda in evropski model agencij
Js tud tko razumem :)
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a flafi »

Hvala bajna in Shady! :mrgreen: Mene je sam mal zmedlo, k sm nekje zasledila, da je blo enkrat na izpitu vprašanje kakšne vrste agencije je AUKN in kakšne vrste bi morala biti :shock: Pol sm našla še eno podobno vprašanje, k je blo napisano kakšne vrste agencije je AUKN in ali je ta ureditev dobra. In zdej ne vem, a tuki napišeš te modele, in izbereš enga (evropskega?), kar bi blo mal čudn pomoje, ker s tem skor ne odgovoriš na vprašanje, al napišeš kr da je neodvisna regulatorna agencija... Sej ubistvu ni razlike skor, sam vseen je mal zmedeno vse skupi :D

Ahhh, kompliciram spet! Standard! :mrgreen:
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
sti ;)
Prispevkov: 75
Pridružen: 19. Mar 2010 13:47

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a sti ;) »

Hmm mene tudi zanima tole vprašanje.. Kakšne vrste agencija je AUKN in kakšna bi morala biti? :O
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a proton »

Jaz bi rekel, da je na papirju AUKN podobna švedskemu modelu. Kar me moti pri evropskem - ni regulator, kot je npr UVK. Je samo agencija za upravljanje s kapitalskimi naložbami ... ne vem. Sem pa kolebal med tema dvema. Na papirju je precej neodvisna, zato sem pomislil na švedski model.

Kakšna bi morala biti - o tem je tudi Bugarič v enem intervjuju govoril. Oblika je ok, če zagotovimo, da je tudi dejansko neodvisna. Zdaj je namreč v rokah politike, ki nastavlja kadre notri ... težava je, da so vse oblasti skoncentrirane v agenciji, ki jo obvladuje politika. Druga možnost pa je decentralizacija - razbitje tega centra moči. Potem bo imela politika manj vpliva. Tudi če ni agencije se lahko direktno kliče na odgovornost, zdaj pa se politika skriva za odločitve AUKN ...


pa še opozorilo - nova vlada je vzela nekatera pooblastila AUKN - npr. glede uveljavljanja glasovalnih pravic in nekaterih drugih stvari mora AUKN pridobiti soglasje Vlade.
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a proton »

Shady napisal/-a:Glede izrednega študija je tud tuki dobr razložen, pod 'evidenčni stavek': http://odlocitve.us-rs.si/usrs/us-odl.n ... 85002BFD0B
hill33 napisal/-a:Mene pa zanima kakšna je razlika med javno službo in univerzalno storitvijo? Vprašanje je v bistvu sledeče: Bistvene razlike med js in univerzalno storitvijo?
EU je s svojim pravnim redom določila, da se na področju gospodarskih javnih služb ukinejo vsakršne oblike monopola in se posledično upoštevajo vsa pravila konkurenčnega prava, torej vzpostavi trg konkurenčnih ponudnikov javnih dobrin in storitev. Za razliko od slednjega pa je še določila, da morajo države članice kljub temu ponujati prebivalstvu vsaj minimalni obseg javnih dobrin in storitev (kot znak socialne države), ta minimum pa imenujemo univerzalne storitve.
Ja, saj tole je iz Ustavne odločbe ... fino prebrat!

Tako sem tudi jaz dojel univerzalne storitve po dolgem iskanju in branju po netu. V nobenih zapiskih nisem našel tako lepo napisano :)
sti ;)
Prispevkov: 75
Pridružen: 19. Mar 2010 13:47

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a sti ;) »

Hvala proton :)
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a legally blond »

Hm...a potem je izredni študij javna služba? Ker jaz sem v eni sodbi Ustavnega sodišče zasledila da se niso mogli odločit a je ali ni.

Pa tale AUKN men še zmeri ni jasn, no sej verjetno bo dal eno levo agencijo k sploh ne bom vedla s čim se ukvarja :lol:
Uporabniški avatar
bajna
Prispevkov: 995
Pridružen: 05. Okt 2008 16:20

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a bajna »

ustavno sodišče se o tem ni izreklo
merci
Prispevkov: 62
Pridružen: 12. Dec 2011 11:09

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a merci »

mene pa zanima kaj bi vi odgovorili na ta vprašanja, so iz slajdov:
1.Ali kaže v Slo politično nevtralnost uzakoniti? Kako drugače priti do politične prakse ki je poznajo severno evropske države?

2.Argumenti za in proti, da so informacije o popoldanski zdravniški dejavnosti informacije javnega značaja?

3.Distinkcija med policy making in policy execution.

4.Zakaj je AUKN primer slabe zakonske ureditve in kakšen je pomen institucionalnega okvira?

5.Pomen visokega šolstva v družbi?

6.Odnos med javnim in zasebnim šolstvom? Pomen konkurence na področju visokega šolstva?

7.Določitev obsega pravic, ki spadajo v javno službo?

8.Nadzor nad izvajanjem koncesij?
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a proton »

Kaj bi rekli glede tega vprašanja:

Ali minister odgovarja za vsa dejanja uradnikov? Kater odgovornosti ministra poznamo? Kdaj odgovarja uradnik za svoje ravnanje? Kakšna je razlika med politično in odškodninsko odgovornostjo?
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a flafi »

Jst mam tut še par vprašanj...

Kako naredit idealno agencijo? :geek:
Kako obravnava GJS in NGS pravo EU? A tle napišeš delitev na ekonomske in socialne, pa opredelitev javnega podjetja po pravu EU... kaj še? Ali je na tem področju v državah oblikovana kakšna enotna politika, in če je, kakšna? Kaj bi tle napisal? Ker men se zdi, da je ful vsega... Une nediskriminacije glede na državo in povezavo med ekonomskimi prispevki in socialnimi pravicami pri šolstvu, pa konkurenčnost in Almelo, Corbeau, načelna prepoved državnih pomoči in Altmark... A v pravo smer razmišljam? Kaj bi lahko še napisal tuki?

In pa še to me zanima - pr tistih stvareh, k nej si jih pogledamo za izpit, k jih je profesor na zadnjem predavanju povedu (uno, k je bini objavla :mrgreen: ), piše, da pride pri GJS v poštev pošta in elektronske komukacije, energetika pa ne... Kaj je s tem mišljeno? :geek: A so s tem mišljeni primeri? Se pravi za pošto Corbeau, za energetiko Almelo, kateri primer je pa za elektronske komunikacije? Ali je tuki kej druzga mišljeno?
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a legally blond »

Za idealno agencijo nimam pojma. Itak ni napačnega odgovora, sam utemeljitev je potrebna. Jaz bi šla nekam v tej smeri da se ustanovi za pogročje kjer je to dejansko potrebno (in ne kakšna Agencija za knjige), pol se pa opredeliš po zgledu katerega modela bi jo ustanovila, pa izločiš slabe stvari pa pritegneš dobre stvari iz kakšnega drugega modela. Pomoje da on dobi občutek da veš kaj so prednosti in kaj slabosti različnih modelov.

Pr GJS in NGS bi jaz pisala o storitvah splošnega ekonomskega interesa ter neekonomskih storitvah splošnega interesa, pa nič več. Zdej za to enotno politiko bi pa kar univerzalno storitev pisala in sicer na področju ekonomskih storitev, pač napišeš da gre za minimalni standard, medtem ko na socialne storitve pravo EU nima (zaenkrat!) vpliva.

Ja pri GJS pride v poštev pošta in telekomunikacije zato ker tukaj je SLO že uvedla pojem univerzalne storitve (torej minimalni standard) pri energetiki pa še ne, ampak gremo v to smer.

Sem pa odprta za popravke.
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a proton »

proton napisal/-a:Kaj bi rekli glede tega vprašanja:

Ali minister odgovarja za vsa dejanja uradnikov? Kater odgovornosti ministra poznamo? Kdaj odgovarja uradnik za svoje ravnanje? Kakšna je razlika med politično in odškodninsko odgovornostjo?
katere določbe sicer to urejajo?
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a legally blond »

Evo tlele maš članek ki bi ti znal razjasnit zadeve :D

http://www.iusinfo.si/DnevneVsebine/Kol ... x?id=10394
Uporabniški avatar
legally blond
Prispevkov: 252
Pridružen: 17. Nov 2008 18:23

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a legally blond »

Za ravnanje uradnika bi pa rekla, da odgovarja samo kadar je prisoten naklep.
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a proton »

legally blond napisal/-a:Evo tlele maš članek ki bi ti znal razjasnit zadeve :D

http://www.iusinfo.si/DnevneVsebine/Kol ... x?id=10394
Točno tole sem tudi že sam gledal, pa ne pomaga prav dosti pri odgovarjanju, da pa nek občutek :) Nimam pojma, kje so dobili nekatera vprašanja ...
Burton
Prispevkov: 31
Pridružen: 21. Apr 2009 11:43

Re: Iz kje se učiti Javno upravo???

Odgovor Napisal/-a Burton »

Ahoj, mene pa zanima če morda kdo ve:

- kako je v primeru glede SPOLA ministra, če je to Inf.javnega značaja in kdaj bi bila?
- če Parl.komisija želi IMENA uradnikov, ki so izdajali npr. odločbe o IZBRISANIH, urejeno je verjetno v ZDIJZ je tako?

Že vidim, da bo jutri res pestro...
Pravnik s srcem...
Odgovori

Vrni se na