Izpitna vprašanja

prof. dr. Marijan Pavčnik, izr. prof. dr. Miro Cerar

Moderatorji: Zmajsasho

Odgovori
pikopelini
Prispevkov: 50
Pridružen: 06. Mar 2009 19:10

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a pikopelini »

U. Hvala zaročenki in ženitni posrednici;)

Srečno vsem jutri in bog nam pomagaj;)
pikopelini
Prispevkov: 50
Pridružen: 06. Mar 2009 19:10

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a pikopelini »

hm. še tle morm delit z vami:
še vedno ne razumem kaj je hermenevtika. razumem to kar je blo citirano prejle. razumem vsako besedo posebej. ampak skupej mi pa nč ni jasn;) oh ja;)
;)
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a flafi »

Mogoče bi poleg jezikovne razlage mogu uporabt še kakšno zraven :D Sistematično, teleološko, zgodovinsko? Kdo je že reku,da morš vse razlage skombinirat, da dobiš najboljši rezultat? Von Savigny? :D

Ne, resno, jst tut nimam pojma kaj je to :P :roll: Če bo to jutr na izpitu, se bom pomoje sam smejat začela, nimam druzga :lol:
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a flafi »

Zdej sm vidla, da so v starih izpitih zmer sprašval kaj je razmerje med hermenevtiko in teorijo argumentacije.. Nikol pa niso vprašal direkt, kaj je hermenevtika :D Sklep: mogoče oni tut ne vejo kaj to je :D
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a baby™ »

upam da ne bomo jutri zvedli da obstajajo tudi tezja uprasanja kot hermenevtika :shock: :lol:
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a flafi »

Nedajbože :|
Lahko bi nam kej lahkega dal, ker smo pridni in gremo na prvi rok :D
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a flafi »

A mi zna kdo kej povedat o Habermasovi idealni govorni situaciji? Nč pametnega ne najdem nikjer... Kar mam pa tuki čist mal napisan se mi pa zdi, k da je to isto k Perelmanov univerzalni avditorij? Help anyone? :?
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a baby™ »

pri Habermasu je tole -
Filozofski družabniki imajo enake možnosti, svobodo govora, vlada resnicoljubnost in ni prisile; v tej zamišljeni govorni situaciji naj bi bilo mogoče racionalno razpravljati in doseči soglasje
Cilj vseh dejavnosti je, da ljudje razumejo drug drugega. V tem pomenu je življenjski svet podmena, ki šele omogoča medsebojno občevanje. Občevalna racionalnost, ki je zanj značilna, se opira na argumentacijo in prepričevanje.
Kot pravi Habermas, lahko ljudje v idealni situaciji v celoti in popolnoma razumejo drug drugega, če ravnajo skladno s pravili racionalnega razpravljanja.

meni pa Perelman ni lih jasen...
kaj mas ti napisano pod "univerzalni avditorij"?
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a baby™ »

pa se neki mi ni "vec" jasno - tradicionalni pogled na NP je misljen srednji vek??
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a flafi »

Univerzalni avditorij = avditorij filozofskih družabnikov, ki med seboj debatirajo in imajo posluh za nove argumente. A v filozofiji vsak nov odgovor predstavlja novo vprašanje, zato se tak postopek nikoli ne konča, kar pomeni, da pri filozofskih družabnikih tudi ustanova pravnomočnosti ne obstaja. To ni v redu, ker moramo priti do zaključka, do neke rešitve, kar se tu ne zgodi.
Filozof Aarnio meni, da univerzalnega avditorija ni.

Tole mam v zapiskih iz predavanj. Men je še kr logično no, sam res se mi še zmer zdi isto k idealna govorna situacija :? Kaj je sploh razlika? Da tm dosežejo soglasje, tle se pa ne more končat postopek? Or what? :|

Tradicionalni pogled je pomoje srednji vek, ja...

Kok je pa sploh treba pr teh vprašanjih napisat? Količinsko mislm :) Pol strani, eno, dve, osem? K men po približno pol strani (no, učasih tut 3/4 :D) zmanjka daru pisanja :P
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a baby™ »

sorry flafi, ni me blo nic na comp uceraj, sej bos vidla tole ko se zbudis upam :)
flafi napisal/-a:Kaj je sploh razlika? Da tm dosežejo soglasje, tle se pa ne more končat postopek?
:shock: zgleda da je res u tem fora... zdej mi pa ni jasno zakaj so te "idealne" teorije zazeljene?
pocasi ratujem filozof, ker mi usak odgovor prinese novo vprasanje... :lol:

huh, js upam da mi bo uspelo pri usakem uprasanju napisat usaj 3/4 strani, drugace bo kriza...
nekdo bo zihr zaprosu za novo polo, medtem ko bo meni 4.stran ostala prazna, tko je zmeri... :mrgreen:
pomoje je premalo pol strani, nazalost... no ja, odvisno kaj napises :) probaj cimvec...

se mal pa smo tam... :shock:
GUD LAK usem, naj vam zarnica nad glavo cim veckrat zasveti :idea: :lol:
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a flafi »

No, pa smo nazaj :mrgreen: Tisto eno stran je lažje napisat kot se zdi, ha ha :D

Uglaunem!
Izpit, 29.1.2010
1. Aristotlovo pojmovanje prava! Katere pravičnosti pozna? (to mi je clo šlo :D )
2. Jezikovna in namenska razlaga - opredeli ju, pa neki v tem smislu da poveš zakaj mata te dve razlagi prednost pred ostalimi v hierarhiji razlagalnih argumentov. To drugo vprašanje je blo res tema pr men :| Ampak sm si par stvari zmisnla... :D
3. Isto kokr je tle že nekje napisano - Kako sta pri razlagi zakona povezana pravni občutek in pravna silogistična logika? Na kaj se bo po vašem mnenju sodnik pri utemeljitvi svoje odločitve bolj skliceval. Utemelji! Kaj ti misliš o tem problemu? To je blo tko eno od unih starih izpitnih vprašanj, k sm rekla WTF?! Okej, tega itak ne bo... :roll: :roll: No, ja, pa je blo :evil: Sej je zmer tko! No, pač, moj odgovor je bil temu primeren... Bolj nč od nč :cry:

No, ja, to je to. Če nardim, več kt za 6 najbrž ne bo :roll: Pa glih letos sm hotla mal pazt na povprečje začet! No ja očitno ne bo nč iz tega :D Jebiga!
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a baby™ »

:lol: js sm rekla da ne bo naravnega prava PRED srednjim vekom, pa je blo...
rekla sm, da ne bo razlag, pa so ble...
rekla sm, da ne bo silogizma, pa je biu...

tko da... weee for me! :mrgreen:
drugic se bom ucila use tisto "kar ne bo na izpitu", pa bo 10.
jaz sem mali psihopat
Uporabniški avatar
Nausicaä
Prispevkov: 238
Pridružen: 07. Okt 2008 16:02

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a Nausicaä »

meh, men tud ni kej preveč šlo tole. A mogoče kdo ve, kako zgleda razglasitev rezultatov tuki? A je to izobešen na listu, al poimensko kliče pa pove ocene? :oops:
Love like you've never been hurt before, Dance like no one is looking, Work like you don't need the money, Sing like no one is listening, Live like today is the last day^^
Uporabniški avatar
flafi
Prispevkov: 1768
Pridružen: 05. Okt 2008 15:31
Kraj: Ljubljana

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a flafi »

A se komu mogoče po kakšnem čudežu kej sanja kdo bo mel kero razglasitev rezultatov? :oops: Ker jst si ful želim Pavčnika... Pa tak občutek mam, da bom mela Pavčnika... Sam na konc ga zihr ne bom :roll:
A ma kdo kšne veze, pa je zvedu kdaj bo kdo? :D :D
It's so fluffy, I'm gonna die! IT'S SO FLUFFEEEEH!
medvedka
Prispevkov: 112
Pridružen: 04. Feb 2009 16:31

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a medvedka »

Kakšno je ocenjevanje? A so ful strogi? Kakšen je pa kriterij?

Prijetno čakanje na rezultate vam želim. ;)
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a baby™ »

5 pik je za ustnega, 6 pik je pozitivno.
js samo upam da ne pridem na ustnega, arr..
jaz sem mali psihopat
mng
Prispevkov: 13
Pridružen: 20. Jul 2009 15:16

izpit filozofije prava, januar 2010

Odgovor Napisal/-a mng »

Pozdravljeni!

Prosim, če lahko kdo, ki je bil na januarskem izpitu Filozofije prava napiše izpitna vprašanja?
Najlepša hvala!
Uporabniški avatar
baby™
Prispevkov: 1573
Pridružen: 05. Okt 2008 17:16
Kraj: če me najdeš, mi povej, kje sm.

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a baby™ »

maš pet postov višje, @flafi je napisala...
jaz sem mali psihopat
heineken
Prispevkov: 11
Pridružen: 06. Jan 2009 18:10

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a heineken »

današnji rok,za vse bodoče mučenike
1. spremenljivost naravnega prava
2. pravna načela in pravna pravila-primerjaj
3. pojmovna,interesna in vrednostna jurispondenca.

vsi odg so v skripti
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a proton »

Mogoče kdo kaj ve, bo kakšen rok še aprila?
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a proton »

Torej, Pavčnika sem vprašal glede aprilskega roka in mi je povedal, da ga ne nameravajo razpisat :x Zdaj pa me zanima, koliko je še takih, ki bi se radi znebili filozofije pred majskimi izpitnimi roki? Če nas bo nekaj, bi šel Pavčnika prosit za izredni rok - več kot nas je, lažje bo ;) Javite mi na ZS, prosim!
alcika
Prispevkov: 59
Pridružen: 19. Apr 2009 11:47

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a alcika »

Dvomim da bodo razpisal se en rok aprila, ker tut lani baje to ni bilo mogoce pa so prosil cerarja al pavcnika nevem tocno koga.glede na to d so roki januar feb in marc pa pol spet maja pomoje naujo hotl, pa tut glede na to da ns je zdj sam 27 pisal marca, verjetno tut aprila ne bo necga navala :) zakaj pa nisi sou zdj pisat marca?
aja ce koga zanima izpit 12.3.2010:
1.Značilnosti NP Tomaza Akvinskega+posebnosti njegovega nauka ki so se danes aktualne(ni cist dobesedno)
2. Pomen tipicne norme in tipicnega primera med dejanskim in normativnim
3. Argument pravne drzave, upostevaj da argument in nacelo pravne drzave nista eno in isto.Potem pa se ena trditev komentiraj(mogu si jo navezat na seminar) nek avotr je biu naveden "v ustavni demokraciji tudi vecinsko pravo ne velja vec samoumevno za pravilno pravo" neki u tem smislu, navezava na seminar pravo in moc.
Uporabniški avatar
proton
Prispevkov: 433
Pridružen: 17. Nov 2008 15:19

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a proton »

Marca nisem šel pisat, ker me je Turk zafrknil z APT - najprej bi morali pisat 19.2., imel je zdravniški pregled, zato nam je prestavil za en teden! Pisali smo torej 26.2., rezultatov pa do danes še ni ...
Uporabniški avatar
buttercup
Prispevkov: 253
Pridružen: 29. Apr 2009 09:26

Re: Izpitna vprašanja

Odgovor Napisal/-a buttercup »

5.5.2010

1. Argument neprava (ali je pravni ali moralni argument, vaše mnenje, neki v povezavi z metaforo?)
2. Savignyjeva razlaga zakona, rekonstrukcija, uporaba v sodni praksi (je že gor to vprašanje)
3. Argument a simili ad simile, argument teleološke redukcije, argumentum a contrario - v čem se razlikujejo med sabo (predvse prvi od tretjega in prvi od drugega), pol še neki v zvezi z zakonom ...
Odgovori

Vrni se na